Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

• USA The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (více)

Letopisy Narnie vypráví příběh sourozenců Lucinky, Edmunda, Zuzany a Petra, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle excentrického profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě. Děti se pod vedením vznešeného a tajemného panovníka, lva Aslana, odhodlají mocné čarodějnici postavit. Musí její ledové kouzlo zlomit a tím navždy osvobodit říši. (TV Nova)

B!shop

Knizku jsem necet a prijit Narnie pred Panem prstenu, mohla to bejt bomba. Jenze Narnie prisla az po naprosto dokonalym Panu prstenu a proto pusobi dost chude. Film ma sice jen neco malo pres dve hodiny, ale i tak by tu rozhodne mohlo bejt vic bitev nez zaverecna, ktera je sice hodne dobra, ale nezachrani to. Hodina a pul predtim je film o ctyrech malejch detech a o predstavovani Narnie. Detsky herci nebyli spatny, ale nejlepsi byl Skandar, takovyhleho parchanta sem dlouho nevidel. Triky taky nejsou nejhorsi a nejlepsi jsou zabery, ktere kopirujou Pana prstenu. Plusem filmu, oproti Panu prstenu jsou rozdilna "monstra", ale nektery bohuzel ani nedostanou prostor. Co se hodne povedlo, je hudba. Pokud bych film hodnotil jako fantasy, tak by to bylo s privrenejma ocima na 3*, ale kdyz budu film brat jako takovou velkorozpoctovou pohadku, tak to na tech 5* bude. Ale jak jinak brat film, kde mluvici bobr dostane brneni a deti dostanou vyzbroj od Santa Clause. ()

Marius

Disney sa chopil sfilmovania sedemdielnej fantasy C.S. Lewisa, ktorá je krížencom Pána Prsteňov a Biblie a tak to aj dopadlo. Od prvých minút je jasné zameranie snímky na detského diváka, ktorý štúdiám vždy najspoľahlivejšie plní vrecká peniazmi. Narniu predchádzal obrovský hype, ktorý sľuboval veľkolepé fantasy predstavenie, plné bájnych bytostí a monumentálnych bojov. A čoho sa divákovi dostalo ? Roztomilých zvieratiek, ani kvapky krvi, neschopných nepriateľov, tisíckrát prevareného “originálneho” súboja medzi dobrom a zlom vo svojej zabehanej schéme. Tiež nesympatických a necharizmatických hlavných predstaviteľov, mrhanie androgýnnym potenciálom Tildy Swinton (kdeže je ten nádherne cynicky vychcaný archanjel Gabriel z Constantina), triky oscilujúce medzi genialitou (mimika reči zvierat) a pravekom (veľmi dobre viditeľné zadné projekcie) a strašne spackaný scenár, ktorý je po expozícii akurát vatou smerujúcou k záverečnej bitke bez ďalších fáz dramatického oblúka. A tou by asi scenár hrdinskej fantasy ságy byť nemal. Mať o dvadsať rokov menej, vyhlásim prvú (dúfam, že i poslednú) Narniu za najlepší film, takto bohužiaľ musím pochváliť len prácu s hudbou, hudbu samotnú a dať 5/10, pričom tá posledná polhviezdička je za výborný záverečný song “Wonderkind” od Alanis Morissette. ()

Faidra

Teď mi asi někdo hodí Camrál na hlavu, případně se po mně ožene Andúrilem, ale mně tohle připadá jako jedna z nejlepších filmových adaptací fantasy knih. Rozhodně netvrdím, že jde o něco jiného než o lehce stravitelnou zábavu s dětskými hrdiny a mluvícími zvířaty, ale myslím, že předlohu C.S. Lewise převádí do filmové řeči bez koktání. Ano, taky bych radši nějakou plnokrevnou fantasy s temným a přebohatým dějem a zachmuřenými hrdiny, ale strávit večer u tohohle neublíží. 3D Aslan nic moc (nemohli sehnat nějakého skvělého cvičeného lva jako do Lovců lvů?), ale Tilda Swintonová září jako polární hvězda nad krajem, kde vládne věčná zima. ()

Jossie

Příběh sám o sobě není špatný, jen je poměrně mizerně natočený. Bobři jsou fajn, ale jsou tak umělí, že se na ně nedá koukat, bílá čarodějnice není ani trochu hrozivá, ty děti jsou dost mizerní herci, triky za moc nestojí, no prostě jediné klady jsou ten příběh a potom strašně sympatický faun. No možná to na malé děti působí jinak, ale to já neposoudím. ()

CheGuevara

Rozpohybované Letopisy působí až příliš umělohmotně, aby pohádkový svět Narnie aspoň trochu ožil na filmovém plátně. Na to by Adamsovi nestačila ani živá voda. ()

xxmartinxx

Zklamání z doby, kdy to vypadalo, že fantasy potáhnou... Krom výpravy v něm není nic k vidění. A příběh nedokáže těžit z knihy, z které si bere jen křesťanské poučky. .Navíc příšerný casting. ()

Mr.Apache

Kdyby byl ten film natočen tak v 50. nejpozději v 60. letech, byl by dodnes určitě uznáván jako velice povedená fantasy-pohádka pro děti. Ale dnes už máme trochu jiná léta a tohle absolutně neobstojí. A přitom jde o materiál, do kterého kdyby se někdo nebál pořádně zasáhnout, dalo by se z něj vytěžit myslím opravdu hodně. Kdyby se tvůrci nechali trochu poučit od Jacksona. Ale oni ne (i když třeba já jsem to hodně očekával). Tohle všechno se přece dalo zpracovat v daleko svižnějším stylu. Ale někdo se tu řídil podle hesla co se vleče neuteče. A nic neuteklo. Ani těm co si tenhle snímek nechali ujít... O tom že zde neukápne ani kapka krve už se napovídalo dost, a neomlouvá to ani známý argument "je to přece film pro děti". Neříkám, že se tu nenajdou silné scény, a že jsem se v průběhu jenom nudil. Pokud si ale myslím, že je na tom filmu něco špatně, určitě se mnou nesdílí názor ty spokojené davy diváků po celém světě. A tady se dostáváme k hlavnímu problému. Úspěch Narnie totiž vůbec není dobrým znamením pro budoucnost fantasy filmů. Je to znamení, že se vyplatí investovat do neškodné, na děti orientované fantasy produkce, a tím pádem (pokud někdo rychle nenatočí úspěšný fantasy krvák) to půjde s tímhle žánrem zase pěkně z kopce. A to už tu jednou bylo. Po úspěchu kvalitních filmů, jako Excalibur nebo Barbar Conan na začátku 80. let paradoxně nastal úpadek žánru, způsobený záplavou laciných napodobenin. Teď, po zázračném oživení způsobeným Jacksonovou trilogií, hrozí opětovné vyšumnění v podobě hezkých, nudných a skrz naskrz politicky korektních pohádek pro spokojené masy... Po tak velkém úspěchu první zfilmované knihy o Narnii, budou asi natáčet i ty další. Na ty už ale do kina nepůjdu. ()

Arx

Ač jsou Letopisy skvěle zpracovány přepadla mě v kině neuvěřitelná nuda a celé mi to přišlo naprosto dětinské. Nic proti pohádkám ale pro mě jsou Letopisy propadák a velké zklamání. A to mě knížka opravdu bavila. ()

Skejpr

Jako...klasika z toho nebude... na Harryho Pottera to není dostatečně "kouzelný", na Pána Prstenů to není dostatečně monumentální, pouze to na něj odkazuje všemi možnými způsoby (nejhorší bylo, když bíle oděná a nalíčená Tilda Swinton prohlásila "We have a work to do."), s velice nevyváženým hereckým obsazením a naivním příběhem, někoika špatnými zadními projekcemi a spoustou opravdu kvalitních triků. Možná... za pár dílů, až k tomu pustěj nějakýho mexičana... výsledkem by mohla být monumentální akční fantasy pro mladší (nějak mi přesto tento film přišel místy na Disneyovské poměry krapet.."nekorektní" Zatím se nám dostalo veskrze průměrného filmu, který rozhodně neurazí, ale, vyjma závěrečné bitvy, která je doplněna fantastickou, poloelektronickou hudbou Harryho Gregson-Williamse, a kdy alespoň na chvíli dosahuje kvalit Pána Prstenů (a zatím si stojím)....tedy vyjma této pasáže nijak nenadchne, a nad průměr ho vyzdvihají především výborně vytrikovaný Aslan a skvostná Tilda Swinton... Letopisy narnie jsou lehkým zklamáním pro řadové diváky, otázka je jak ji přijmou fanoušci knižní série... Nevylučuji fakt, že je zde zaděláno na slušný fenomén, ale první díl... je taková pohádka která opravu dobře dopadne ()

Shit

No co si budem namlouvat, Narnie prostě neni Pán prstenů, ale ani tak to rozhodně neni špatný fantasy, jenže podle mě hlavní problém tohohle filmu je už v předloze, tu sem sice nečet, ale předpokládám, že tam hlavní postavy asi jiný nebudou. Prostě a jednoduše děti v hlavní roli nevěstí nic dobrýho, kór u těhle fantasy filmů. A když tam začnou pronášet hrdinný řeči, velej armádě a během chvilky se naučej tak bojovat, že rozsekaj celou armádu, to prostě působí děsně směšně a celý tohle celkem dobrý fantasy to dost strhává. Krom toho ani ty herci dětských rolí mi nesedli, Petr byl takovej namachrovanej blbeček, obě holky mi taky nepřišly zrovna moc sympatický, no a Edmunda bych mlátil od rána do večera. Ale naštěstí to zachraňuje pěkně udělaná závěrečná bitva a hlavně vynikající triky, u nich sice animátoři měli občas výpadky, kdy se jim to moc nepovedlo, ale za takovýho Aslana si fakt zasloužej velkou pochvalu, ten je fakt vypiplanej do posledního chlupu, tady už se to skoro dá sovnat s Pánem prstenů nebo dokonce s King kongem, kterej byl podobně skvěle udělanej. Takže nakonec aspoň ty 4*, ale mohlo to být i lepší ()

Djoker

Letopisy Narnie jsou v knižní podobě spíše pohádkou pro děti než rozmáchlou fantasy pro dospělé a podle toho by se mělo přistupovat i k filmům. Naivnější pojetí a jednodušší zápletka k tomu patří. Problém je hlavně v obsazení dětských rolí, jejichž představitelé jsou děsně nevýrazní. Vzhledem k prakticky nulové konkurenci však může zářit ďábelská Tilda Swinton. ()

flanker.27

Jako pohádka pro děti první Narnie funguje docela dobře. Zpětně po letech ji v záplavě dospěle se tvářících pokusů o krev, sex a drsnosti i docela doceňuju. ()

M.a.t.t.

Je mi jedno, či sa Narnia myšlienkovo drží predlohy alebo nie, tak detinská, rozvláčna a v závere aj Pána Prsteňov vykrádajúca fantasy je pre fimový svet úplne zbytočná. Nie, určite to nie je dabingom, keďže som videl originálnu verziu a vylepšeniu môjho dojmu rozhodne nepomohla. Adamsonov spackaný debut tak zachraňuje asi len cieľové zameranie pre najmenších a ostáva len veriť, že sa do premiéry druhého dielu dokáže naučiť aspoň nejaké základy serióznej filmárčiny. 50% ()

Morien

Výborná Tilda Swinton ani sympatický James McAvoy nemohou sami zastřít, že film je jenom výpravná slátanina pro malé děti, jež většině ostatních současných spektáklů nesahá ani po kopyta. ()

genetique

Hodnotenie a celková kritika filmu o Narnii je bohovsky ovplyvnená trilógiou 'Prsteňa' a vedzme, že keby boli filmy nakrútené v opačnom poradí, mala by Narnia možno väčší úspech. Aj preto dávam za štyri! Hlavne čo sa týka fantasy prvkov a kamerovej stránky sa prsteňom minimálne vyrovná. Detskí hrdinovia a ich charaktery si však u mňa skoro vôbec nezískali sympatie. Príbeh je podobne postavený na silnom fantasy a pokiaľ máte predstavivosť, film si užijete. Navyše Tilda Swinton, perfektná záporácka mrcha! 75%. ()

Madison

Po niekoľkých rokoch som si dala reprízu mojej obľúbenej fantasy, aby som zistila, či bude niečo pravdy na tom, že je to dospelákmi nestráviteľné. Som dospelá a musím zvrátiť mylné predstavy, pretože nemám pocit, že by Narnia zrážala moje dojmy len preto, že mám o pár rokov viac či preto, že je tu dokonalý Pán prsteňov. Nenávidieť Narniu len preto, že je to detské fantasy, je ako nenávidieť romantický film za to, že sa v ňom riešia partnerské vzťahy. Preto si myslím, že by sa tento film nemal hodnotiť v porovnaní s Pánom prsteňov, ale s knižnou adaptáciou, či by film vôbec splnil predstavy autora knižiek, Lewisa. V mojich očiach je Narnia skvelou fantasy rozprávkou, ktorá ma vtiahla do svojho sveta a bolo cítiť, ako si tvorcovia na konečnom vyznení dali záležať. Nádherné prostredie, detsky nevinná atmosféra, podmanivá výprava či triky, nenápadné vsunutie kresťanských symbolov, pekelne úžasná Tilda Swinton, ktorá je tou najlepšou ľadovou kráľovnou na svete... a najmä nebesky povznášajúca hudba Gregsona-Williamsa, ktorá ani len nebola nominovaná na Oscara! Nechápem tú trápnu davovú nespokojnosť. Keby natočili Nekonečný príbeh namiesto Narnie v súčasnosti, rovnako by bol nenávidený len preto, že je detský a že tu bol už predtým Pán prsteňov. ()

berg.12

U Narnie jsou klíčová dvě slova: pohádka - Disney. Je to stále ten starý Disney, se všemi klišé a šablonami, které známe, které ale na druhou stranu spousta zejména amerických rodičů očekává. Film mohou bez problémů zhlédnout ti nejmenší, ale vám zůstane na tváři nejeden trpký úsměv. A to především i díky zpracování. Jestliže je knižní předloha (kterou bohužel neznám) přirovnávána k dětskému Pánu prstenů, tak o filmu to neplatí ani omylem. Pro kinoformát je někdy až trestuhodně televizní a daleko blíž má svým pojetím k něčemu jako seriály "Herkules" či "Xena". Triky značně nevyrovnané, hudba průměrná (na trailerovou pecku ukradenou z "The Children of Dune" zapomeňte). Herecky suverénně kraluje Tida Swinton coby Bílá čarodějka, sympatie k dětským charakterům klesá s tím jak stoupá věk od malé Lucy až k novodobému Mirku Dušínovi a většina digitálních zvířátek je vesměs strčí do kapsy. Tvůrci se ani jednou nepokusili o nějaký nápad, či atmosféru, která by vás vtáhla do příběhu a ani "exotické" exteriéry Českosaského Švýcarska, kam jezdím každé léto na vandr, tomu příliš nepomohly. Značně promarněný potenciál, který výrazně spoléhá na znalost předlohy, ale vaše dítka si ho nejspíš dosyta užijí. Jestli se to tvůrcům podaří napravit, uvidíme podle tržeb, knižních pokračování zbývá šest a vrátka jsou otevřená jak dopředu tak dozadu. ()

Mattel chystá hromadu projektů

Mattel chystá hromadu projektů

27.07.2023

Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu Barbie v kinech asi nikoho nepřekvapí, nebo by alespoň v dnešní době nemělo, že už si mateřská společnost Mattel vysnila celou řadu dalších filmů. Ano, jen pár dní… (více)

Režisérka Barbie chystá Narnii

Režisérka Barbie chystá Narnii

04.07.2023

Tak se zdá, že režisérka Greta Gerwig (Malé ženy) hodlá vyměnit kariérní dráhu oceňované indie filmařky a v budoucnu se natrvalo přesunout ke tvorbě velkých studiových filmů. A vzhledem k tržebním… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Netflix chystá novou Narnii

Netflix chystá novou Narnii

04.10.2018

Letopisy Narnie už se jednoho filmového zpracování dočkaly v podobě ne příliš úspěšné trilogie. Milovanou fantasy spisovatele C. S. Lewise nicméně nyní čekají nové adaptace, které chystá streamovací… (více)