Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

• USA The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (více)

Letopisy Narnie vypráví příběh sourozenců Lucinky, Edmunda, Zuzany a Petra, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle excentrického profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě. Děti se pod vedením vznešeného a tajemného panovníka, lva Aslana, odhodlají mocné čarodějnici postavit. Musí její ledové kouzlo zlomit a tím navždy osvobodit říši. (TV Nova)

Bauer

Film s tak velkými ambicemi. Film, který se snaží na něco hrát a film z kterého mohlo být fantasy jako byl a je Pán Prstenů! Ale nic! Zdání klame. Totální ztráta času. Tohle se vážně nepovedlo. Ze začátku, kdy jsem sledoval bombardování Londýna německými bombardery jsem si myslel, že půjde o povededený velkofilm. Tato myšlenka mně opustila po pěti minutách. Pak přišla tak velká nuda, že to bylo až neúnosné. Všechno by se dalo tak nějak překousnout, ale ty děti, tak to byla poslední kapka, poslední hřebík do rakve, do které se tento film zavřel a ty děti jí na dobro zatloukli. Tak nesympatické a otravné děti jsem ještě neviděl. Ten jejich přízvuk britský mi lezl na nervy. Lezlo mi na nervy, jak bylo vidět, že když hrají ve velkofilmu, tak jsou už někdo, kdo se může chovat namyšleně. Ale abych jen nekritizoval. Výprava filmu je vcelku slušná a závěrečná bitva byla celkem dobrá, ale chyběla mi tam krev, což je vzhledem přístupnosti jasné, že tam nebyla. Nevím, jestli budu mít odvahu zhlédnout pokračování! ()

becki_tu

Po hudební a technické stránce perfektní, po scénáristické stránce znatelně slabší, ale čím dřív pochopíte, že jde o čistokrevnou pohádku pro děti, která si na nic víc nehraje, nebudete výrazněji zklamáni. Harryho Pottera nebo dokonce Pána Prstenů bych ale s Narnií radši ani neporovnával. ()

Sawy

Tak tohle pro mě bylo velké zklamání.Do kina jsem šel s očekáváním velkolepé fantasy,něco jako nástupce Pána prstenů,ale dostalo se mi k uzoufání špatné pohádky s otravným křesťanským podtextem a čtyřmi nesympatickými dětmi.Alespoň ta Tilda Swinton za něco stála.Jinak slabota.30 % ()

Morholt

Vykradený LoRD s lehce pocuchanými efekty, dětštějším pohledem a čtveřicí protivných spratků - já vim, že jsou to v reálu určitě hodný děti, ale trefnější označení mě nenapadlo. Být mi tak těch 8 let, tak z toho nespustim oči, ale tohle zkrátka není ten typ dětského fantasy, které osloví i staršího diváka. A to je chyba. 30% ()

ScarPoul

Na poli fantasy slušné až obstojné. Hlavným kladom tohoto filmu je že prišiel v dobe, keď fantasy filmy len prichádzali do módy a tak okrem pottera s Hobittom nemal tento film komu konkurovať. A vzhľadom že si to film aj dostatočne uvedomoval, dali si tvorcovia záležať a vznikla neskutočne krásna rozprávka, ktorá strčí klasiku ako Mrazík hravo do vrecka. Adamson je tvorcom pre niektorých kultového Shreka, ja si myslím , že z hraným filmom sa v tomto prípade popasoval lepšie ako v animovanom. Krásne dokázal načrtnúť postavy, s ktorých ale samozrejme vyniká najviac Tilda Swinton a James McAvoy, ktorý viac menej týmto odštartoval svoju hviezdnu kariéru. Z hlavných predstaviteľov je najvýraznejšia a zároveň aj naroztomilejšia Georgie Henley, ktorá si doslova kradne celý film pre seba, vďaka jej uvoľnenosti a nadšeniu, ktoré doslova pomáhalo uveriť v Narniu. Hudba od Gregsona williamsa, je asi najlepšia čo sa na poli fantazy týka. jemné toný, pompéznosť a krásny chór v pozadí robia s tohoto filmu jedinečný zážitok. Na poli digitálnych efektov a masiek skoro bezchybné. Jediné kvôli čomu tomuto filmu nedávam plné hodnotenie je fakt, že je to predsa len film pre deti, ktorý je až príliš naivný aby mohol zahrať silnejšie na vaše emócie a preto aj sebaobetovanie Aslana a jeho zmŕtvychvstanie je pre vás skôr nutnou povinosťou (ako odhŕnanie snehu) než aby ste si to užili a precítili. inak veľmi slušné. ()

codeas

Rozhodně se mi líbil trailer více než na film "podobného ražení, jménem Eragon. Nakonec jsem se k tomuto filmu dostál, až při x-tém opakování na filmovém kanále HBO (nejsme televize, my jsme hbo :) , a ani nelituji že jsem ho neviděl v kině, na DVD a dokonce jsem rá že jsem u tohoto filmu stihnul udělat plno jiných věci... Nejsem asi "cílovka", tohoto filmu ;) ()

Lacike

Pamätám sa, že prvá Narnia ma bavila viac ako tá slávna sága o nekonečnom putovaní bandy hobitov. Je to taký detský film, ktorý sa nehrá na nejaké väčšie umenie. Najviac sa mi páčil James McAvoy, ale aj detskí predstavitelia boli v pohode. A po trikovej stránke to bolo rozhodne pôsobivé veľkolepé. Ďalšie diely ma už ale vôbec nebavili. Holt, fantasy nie je pre mňa. 5/10. ()

Gary

Děti nepřesvědčivé, efekty umělé a je to nuda. Kdyby to produkoval Hallmark, dám ****. Nevím čím to je, možná mi prostě nesedí už předloha. ()

Gwaihir

Film, který mě tak okouzlil, že jsem si sehnal a přečetl všech sedm dílů Letopisů Narnie. Myslím, že je neslmyslné porovnávat tento příběh s fantasy typu Pána Prstenů, protože se jedná o dílo určené hlavně dětem. Andrew Adamson rozhodně natočil první díl celé C.S. Lewisovy série velmi dobře, výkony herců jsou také dobré a celý film je orámován výbornou hudbou. 80 % ()

PROROK14

Ako celkom ma to v istých momentoch prekvapilo. Čakal som oveľa väčšiu somarinu. Ale zlé to zas nebolo. Taká rozprávka čo stačí vidieť raz. 70% ()

Tommassi3

"Tunel jsme vykopali s jezevcem !! Vede přímo k jeho domečku.." - "Mně řekl, že vede do kostela.." Než jde malý bobr spát, děckám hlavy myje rád..;) Jen škoda, že zevnitř lebky.. Tenhle velkolepý Adamsonův militantní křesťanský überkýč za nekřesťanské peníze zjevně vznikl dík tomu, že Andrewa Shrek mlátil do kebule Lewisovou zoobiblí tak dlouho, až kývnul, a dal tak vlastně vzniknout takové filmové danbrownovštině z druhé strany extrému, paradoxně však obsahu navzdory téměř nekontroverzní.. ()

bouncer

Je to zvláštní, ten film má vše, co by jste chtěli, aby měl: pohádkový příběh, skvělé efekty, krásné exteriéry, velkolepou bitvu a dokonce i mluvící zvířata. Bohužel to vše dohromady působí jako špatný vtip a povrchnost filmu musí prohlédnout i každé trochu přemýšlející dítě. ()

MoiJe

Ale nie. Uznavam, ze je to celkom naivne a uplne ma dostal mlady muz vychadzajuci z kina s komentarom:"No, keby mi niekto povedal, ze to bude o 2 bobroch, 3 sebeobetovaniach, 4 deckach v skrini a vsetkych zachrani Santa...", ale nesulasim s nazorom, ze je to pre dospeleho nestravitelne. Mozno bola chyba, ze sa to v mediach prezentovalo ako fantasy na sposob Pana Prstenov a kopa dospelych tam sla na fantasy bez toho, aby vedeli, ze ide o rozpravku. Mne sa pacila. PS: Pozrela som si to potom aj s dabingom a vobec to nebolo take hrozne ako by som cakala:-) PPS: Najsilnejsie sa do dlhodobej pamate kazdopadne vryl usmev fauna McAvoya a celkova rola carodejnice Swinton. ()

Agatha

Příjemný film, který má své záhadné kouzlo. Filmové scény z překrásné zasněžené krajiny, které jak jsem později zjistil byly natáčené v České republice (CHKO Labské pískovce), jsou opravdu kouzelné. Film je skutečně v mnohém podobný Pánu prstenů, ale není tak násilný a krutý. Je také zajímavé, že autor veleúspěšné knižní předlohy Letopisů Narnie (celá edice se skládá ze 7 dílů) C. S. Lewis se osobně znal se svým kolegou J. R. Tolkienem. Dále však k filmu, který má i více předností. Herecké výkony v dětských rolích byly ztvárněny velmi obstojně (hlavně v Georgie Henley jsem objevil nějaký ten talent). I Tilda Swinton jako čarodejnice dokázala zaujmout svou mrazivou rolí. S filmovým scénářem je to však o něco horší a to je škoda.To se ale snímek snaží dohnat svou podmanivou hudbou a špičkovými maskami. Jednoznačně nejlepší zahraniční pohádka, kterou jsem viděl. V kině to byl pro mě rozhodně neobvyklý zážitek... ()

moviesfan

V porovnání s ostatními ,,mega" fantasy vyznívají Letopisy tak nějak obyčejně. Vlastně si říkám jestli to není dobře. Konečně něco méně velkolepého, ale přesto pěkného, kde zábava a děj nechybí. Hodnocení: 70% ()

JohnCZ

V první polovině příjemná pohádka z opravdu nádherného světa, v druhé polovině naopak film snažící se o bitvu v podobě Pána prstenů pro mladší diváky, což se filmu díky omezeným efektům někdy daří a někdy moc nedaří. Přesto je to bitva i tak značně epická, velkou měrou se na tom podílí krásný soundtrack. Celkově je výprava na hodně vysoké úrovni a pro milovníky pěkných fantasy světů je Narnie opravdu ideální únikovkou s nějakými těmi myšlenkami. A ačkoli film má rozhodně nějaké ty rezervy, uděluji plný počet, protože jsem si ho užil a rozhodně bych měl zájem i o knižní předlohu. ()

Blofeld

Mnohem ukočírovanější než Pán prstenů. Ale hlaně vůbec není třeba tyto filmy srovnávat, Narnie je přece krásná pohádka! BTW, skvělá Tilda Swintonová, podařený digitální lev a Pravčická brána... ()

Mattel chystá hromadu projektů

Mattel chystá hromadu projektů

27.07.2023

Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu Barbie v kinech asi nikoho nepřekvapí, nebo by alespoň v dnešní době nemělo, že už si mateřská společnost Mattel vysnila celou řadu dalších filmů. Ano, jen pár dní… (více)

Režisérka Barbie chystá Narnii

Režisérka Barbie chystá Narnii

04.07.2023

Tak se zdá, že režisérka Greta Gerwig (Malé ženy) hodlá vyměnit kariérní dráhu oceňované indie filmařky a v budoucnu se natrvalo přesunout ke tvorbě velkých studiových filmů. A vzhledem k tržebním… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Netflix chystá novou Narnii

Netflix chystá novou Narnii

04.10.2018

Letopisy Narnie už se jednoho filmového zpracování dočkaly v podobě ne příliš úspěšné trilogie. Milovanou fantasy spisovatele C. S. Lewise nicméně nyní čekají nové adaptace, které chystá streamovací… (více)