Na začátku to byla pouhá hra... Ovdovělá Sara Goldfarbová dávno podlehla neustálému sledování televizních pořadů. Právě teď drží dietu, aby se mohla účastnit jedné populární show. Ani to se bohužel neobejde bez negativních vlivů. Její syn Harry s přítelkyni Marion se pokoušejí po svém vzdorovat nepříliš optimistické realitě. Jednoduchou cestu vidí v útěku do světa snů s pomocí drog. V tom dvojici podporuje Harryho nejlepší přítel Tyrone, který se živí jejich prodejem. Každý z této čtveřice se pomalu dostává do bludného kruhu, z něhož není úniku… Režisér Darren Aronofsky natočil film, v němž zachycuje různé typy závislosti (vliv televize, léků a drog) v současné společnosti, stejně tak hledá důvody, které k ní lidi vedou. Osudy čtyř hlavních postav, které žijí v neutěšené části Brooklynu, vypráví v paralelních liniích. Snímek rozhodně nepatři mezi divácky „jednoduché“ tituly. Na jedné straně šokuje drsností, místy eroticky značně vypjatými scénami, současně jde o mimořádně působivé, vizuálně pozoruhodné dílo filmaře, jenž i při ztvárnění tak náročného tématu dokáže nalézt jistý nadhled a smysl pro humor. Kromě popových a rockových skupin ve filmu zazní i hudba v podání slavného smyčcového Kronos Quartetu. Pozoruhodnou hereckou kreaci v úloze Sary Goldfarbové vytvořila Ellen Burstynová. (Česká televize)

Trailer 1

Recenze (2 469)

golfista

Protože jsem tenhle film viděl až letos (2003), tak už v komentářích ostatních figurují veškeré klady tohohle silného a na psychiku velmi náročného snímku. Můžu jenom ještě víc vyzdvihnout úžasnou režii, herecké výkony a ... doporučit k závěrečným titulkům pořádnýho panáka ! :) Tak hrozně mi snad u žádného filmu na konci nebylo. ()

Galadriel

Tohle by se mělo povinně preventivně pouštět všem, kteří uvažují o tom, že zkusí drogy a hlavně by to mělo být na denním programu na odvykací kůře (i když to už je obvykle pozdě). Tak sugestivní zobrazení čehokoliv ve filmu jsem už hodně dlouho neviděla. Co všechno je člověk ochoten podstoupit, aby sehnal trochu toho matroše? Co se může s člověkem stát (a mnohdy i stává), když se mu to podaří? A hlavně co všechno lze považovat za drogu? Odpovědi na všechny tyto otázky najdeme v Requiem za sen - opravdu silný příběh, navíc naprosto perfektně sestříhaný, natočený, ozvučený, hudebně podkreslený, fantasticky odehraný, originální (hlavně skvělá práce kamery) a co je hlavní, skvěle fungující jako celek. ()

POMO

Aronofskeho režijná invencia je neuveriteľná. Dokáže vôbec niekto iný tak brilantne reflektovať ľudské pocity len pomocou kamery, strihu a hudby? Sotva. Takisto herecké výkony sú vynikajúce - Burstynovej kreácia patrí k tomu najlepšiemu, čo som kedy videl. Ale ani to mi nestačí. Ten film je totiž tak trochu o ničom. Alebo aspoň nie je tým, čím mohol byť - totiž hlbokou, existenciálnou a nadčasovou filozofickou úvahou. A to ma pri jeho formálnych extra-kvalitách tak trochu mrzí. ()

kleopatra

Filmy o drogách buď chtějí vychovávat a varovat a snaží se o to mentorujícím vztyčeným ukazováčkem tak, že kdo ještě drogu nezkusil, jde si hned nějakou sehnat, nebo naopak představují konzumenty drog a jejich účinky jako vysmátou cool zábavu ( a kdo to ještě nezkusil.......). Aronofsky to naservíroval stylem "tady to máte a poperte se s tím- jestli chcete - jak umíte" a podle mě je to ten nejlepší způsob. ()

Lima

Filmařsky brilantní snímek, jehož přemíra depresivity je jeho největší slabinou. Aronofsky se jako spoluautor scenáře, ve snaze hrát na co nejtemnější strunu, dopustil několika scenáristických nedotaženosti, či spíše nesmyslů. A to HODNĚ velkých a musím jenom souhlasit s tím, co zde napsal Tsunami_X. Nicméně, pokud bych měl ze všech filmů s drogovou tematikou vybrat jeden, kterým bych chtěl odradit své případné potomky od konzumace drog, vybral bych tento. Není sice zdaleka tak propracovaný a komplexní jako třeba TRAFFIC, scenáristicky je děravý, ale v zobrazení následků konzumace drog je tak zhnusující, že by skvěle splnil svůj účel. ()

• Když si Sara Goldfarb (Ellen Burstyn) zkouší poprvé červené šaty a nemůže je dopnout, je v jednom záběru v zrcadle vidět, že má pod nimi oblečenou vycpávku, aby vypadala tlustší. (J*A*M*A*L)