Vyhlídka na vraždu

• slovenský

Vyhliadka na vraždu

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1985, 126 min

Klady: snowboarding na hudbu The Beach Boys, skvelá úvodná titulková pasáž, najlepší Bond song v podaní najlepšej popovej kapely, sexy B(l)ond girl, slizký Christopher Walken. Zápory: Roger Moore už je dosť starý, androgynná "Bond girl", klišé. Chcelo to zmenu, už dávno. James Bond zaspal dobu a nezmenila to ani vychytená syntetizátorová pecka od Duran Duran v úvode. Roger Moore už je starý a v spojení s vôbec nie štýlovým klišé sa dostávame k nebezpečnej kombinácii. Stále to tápe v "overených" scénach a motívoch. Premena zlého poskoka (Moonraker), plán na ochromenie západnej ekonomiky (zlatý Goldfinger), sexuálne narážky a scény sú samoúčelné a v spojení so suchými hláškami skoro 60 ročného Moora pôsobia ako vytrhnuté zo zlého porna. Najlepšie tu bezradnosť a neoriginalitu vidieť na hlavnej postave: síce je tu skvelý nápad s pôvodom Zorina, ale motiváciu a plány má k smrti neoriginálne. Ale Duran Duran sú božskí!(16.12.2007)

Posledni bondovka Rogera Moorea nedopadla vubec spatne, ale byla jeho posledni vazne v pravy cas, mozna i trosku pozde, protoze Moore tady uz pusobil dost seschle. Ale tak i agenti starnou, na tom neni nic zvlast spatneho, nicmene uz zde bylo citit, ze to chce zmenu. Trosku to cele pokulhavalo v ramci typicky bondovske vypravnosti a epicnosti, ale o to vice to bylo soustredene a scenar kompaktnejsi. Christopher Walken byl skvely psychoticky bad guy, nemluve o hruzu nahanejici svalnate cernosce. Tanya "Sheena" Roberts byla jedina blondyna, ktera me za posledni dlouhou dobu vazne zaujala, podle me to bylo v jejich hypnoticky modrych ocich, ze zacatku to vypadalo, ze nedostane moc prostoru, ale ve finale si to vynahradila. Nakonec musim zminit jeden z top bond songu od Duran Duran, v porovnani s nekolika predchozimi title songy to bylo jako nebe a dudy. 7/10(18.11.2008)

Moore by klidně zvládnul ještě jeden díl, ale tohle bylo důstojné opuštění agenta 007. Pořád skvělé akční scény, humorný nadhled, tentokrát i o třídu lepší záporák s tváří Walkena a všechno ve svižné jízdě. V poslední třetině bohužel přejde film na vážnější notu, kterou se úplně nedaří skloubit se zbytkem. 70%(30.3.2015)

Jedna z nejlepších Mooreových Bondovek. Nedá se sice napsat, že by Moore byl nějak "ve formě" - 007 spolu s ním hraje tak desítka kaskadérů - ale na tom nesejde. Film slušně odsýpá, má senzační akční scény (nejlepší z nich je hořící radnice a útěk v hasičském voze, který citovali Arnie a spol. v Terminátorovi 3), nechybí mu napětí ani humor a má excelentního záporáka. Pohled na Walkena střílejícího horníky samopalem, na jeho šílený výraz, to je silná káva. Finále se vzducholodí a mostem je jedno z mých nejoblíbenějších. Poznámka: Pan Q se tu sice objeví, ale do jeho oddělení se nepodíváme a Bondovi nedá ani jednu "hračičku". Píšu to sem pro ty z vás, které zarazila a urazila nepřítomnost technických vychytávek třeba v Casinu Royale. Jde to i bez nich.(27.2.2010)

Roger Moore se naposled představil jako James Bond. Od Chobotničky jako by prošel změnou a musím říct, že "A View to Kill" je velmi důstojný odchod. Moore hláškuje, rozdává pěsti, lítá na jeřábu a řádí na koni jako nikdy předtím. Christophera Walkena považuju za jednoho z nejlepších Bondových protihráčů, protože má charisma, dobře vymyšlený plán a hlavně je geniální. Takže nejde o hloupého padoucha, ale o grázla se vším všudy. Je chladný ažaž. Scéna s jeřábem či jízda na koni jako akční scény nemají chybu. Nicméně scéna s Eiffelovkou mi přišla až trestuhodně nevyužita. (85 procent)(11.12.2012)

• - Během premiéry se na adresu filmu vyjádřil tisku Sean Connery slovy: "Jamese Bonda by měli hrát herci vě věku 33-35 let. Já jsem na to už příliš starý. A Roger Moore rovněž!" (Conspi)

• - Při honičcce v Paříži si lze několikrát všimnout, že Bonda (Roger Moore) zastupuje kaskadér. (Axarus)

• - Poslední bondovka s Lois Maxwell v roli Moneypenny. (Colonist)