Laskavý divák promine (TV seriál)

Drama / Historický / Životopisný

Česko, 1994, 5 h 42 min (Minutáž: 5x68 min)

Jaroslav Dudek

Ivo Pelant

Alois Nožička

Vladimír Dlouhý, Ilja Racek, Zuzana Bydžovská, Petr Nárožný, Ivan Trojan, Miroslav Vladyka, Josef Somr, Dana Morávková, Karel Augusta, Otakar Brousek st., Kateřina Brožová, Zdeněk Dušek, Ladislav Frej st., Libuše Geprtová, Petr Haničinec, Jiří Havel, Libuše Havelková, Roman Hemala, Lukáš Hlavica, Eva Horká, Karel Hovorka ml., Rudolf Hrušínský ml., Ivan Hruška, Martina Hudečková, Eva Jakoubková, Leoš Kaltofen, Jaroslav Kepka, Dalimil Klapka, Jiří Knot, Petr Kostka, Věra Kubánková, David Matásek, Jaromír Meduna, Růžena Merunková, Ladislav Mrkvička, Pavlína Mourková, Jiří Němeček, Petr Pelzer, Pavel Pípal, Jiří Pomeje, Bronislav Poloczek, Simona Postlerová, David Prachař, Ladislav Potměšil, Jana Preissová, Magdalena Reifová, Ivan Richter, Boris Rösner, Otto Rošetzký, Petr Rychlý, Jiří Schmitzer, Svatopluk Skopal, Břetislav Slováček, Jitka Smutná, Kamila Špráchalová, Simona Stašová, Jan Šťastný, Milan Stehlík, Věra Tichánková, Pavel Trávníček, Klára Pollertová-Trojanová, Marcel Vašinka, Josef Velda, Oldřich Velen, Josef Větrovec, Oldřich Vlach, Lenka Vlasáková, Rudolf Vodrážka, Lucie Vondráčková, Jana Vychodilová, Jiří Zahajský, Zdeněk Žák, Pavel Zedníček, Veronika Žilková, Stanislav Zindulka, Martin Zounar, Lucie Kožinová, Ondřej Vetchý, Jiří Hruška, Vladislav Beneš, Karel Polišenský, Jan Morávek, Klára Lidová, Marek Škobis

Jedna z labutích písní kdysi tak výborné české televizní tvorby. Lidský a zasvěcený pohled na čítankového autora, od kterého vlastně málokdo četl víc než Povídky malostranské (výborné). Osobně mám sice raději Vávrův nedoceněný film Příběh lásky a cti, ale toto zase zabírá mnohem větší škálu témat i času Nerudova života. Výborní představitelé - jak Vladimír Dlouhý, tak Ilja Racek.(3.5.2016)

Schopnost vnímat klasiky českého devatenáctého století jako živé lidi s jejich slabšími i silnějšími stránkami a objevovat v jejich vcelku všedních životech prvky nadčasového a velkého poetikou všedního dne byla vždy vzácná. Dnes je endemitní. Kvinteptych ze života jednoho z největších Čechů, muže, který za svého života byl více ctěn jako novinář, ale sám sebe považoval za básníka, patří do této nečetné série pozitivních výjimek. Důkladná znalost dobových fakt, chválabohu nešetrná důslednost v pojetí výpravy, ale i schopnost nadhledu z tohoto volného cyklu televizních inscenací dotvářejí poutavý celek pěti sond do básníkova života. Neméně výstižně i průhled do české společnosti druhé poloviny devatenáctého století. Důvěrnost kamery pracující s velkým detailem i brilantní výkon Ilji Racka (svou suverenitou připomíná tehdy mladšího, ale neméně strhujícího Václava Vosku roku Pražského jara) jako průvodce dotvářejí neobyčejně působivé dílo nedoceňovaného dalšího velikána české režie poslední čtvrtiny dvacátého století Jaroslava Dudka. Nadčasová nadčeskost češství - tak lze asi nejvýstižněji shrnout nadčasovost vlídné nerudovské sebeironie VÁŽENÉHO DIVÁKA pro připraveného diváka všech generací. Zbývá jediné a všetečné: proč tento příběh již dávno nebyl zdigitalizován a z jakých důvodů - pokud to stačím sledovat - není alespoň opakován? O mores, o tempora!(15.2.2008)

České 19. století zrovna nevyhledávám, spíš naopak. Přesto mě tento seriál opravdu bavil, samozřejmě díky Vladimíru Dlouhému, jehož výkon je opravdu nezapomenutelný. Skvělé dialogy, výborně vytvořené prostředí. Škoda, že Česká televize stále upřednostňuje opakování poněkud jiných seriálů, popř. pseudovtipných příběhů s Miroslavem Donutilem.(28.2.2013)

Ale joo, promine.(15.10.2008)

Pro mne veliké překvapení. Výkon Vladimíra Dlouhého by se dal i do kamene tesat, Racek také nezklamal, ale hlavně mne dostaly perfektní dialogy , kdy jediná věta pronesená Dlouhým-Nerudou nepostrádala význam, či rovnou dva. Neruda byl člověk z masa a kostí, komplikovaný člověk, jeho peripetie jsou však vyprávěné velice poutavě. Vše ostaní skvěle vystihl komentář kolegy Sportovce. 90%(20.11.2011)