poster

Laskavý divák promine (TV seriál)

Drama / Historický / Životopisný

Česko, 1994, 5 h 42 min (Minutáž: 65–71 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Ivo Pelant

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Vladimír Dlouhý, Ilja Racek, Zuzana Bydžovská, Petr Nárožný, Ivan Trojan, Miroslav Vladyka, Josef Somr, Dana Morávková, Karel Augusta, Otakar Brousek st., Kateřina Brožová, Zdeněk Dušek, Ladislav Frej st., Libuše Geprtová, Petr Haničinec, Jiří Havel, Libuše Havelková, Roman Hemala, Lukáš Hlavica, Eva Horká, Karel Hovorka ml., Rudolf Hrušínský ml., Ivan Hruška, Martina Hudečková, Eva Jakoubková, Leoš Kaltofen, Jaroslav Kepka, Dalimil Klapka, Jiří Knot, Petr Kostka, Věra Kubánková, David Matásek, Jaromír Meduna, Růžena Merunková, Ladislav Mrkvička, Pavlína Mourková, Jiří Němeček, Petr Pelzer, Pavel Pípal, Jiří Pomeje, Bronislav Poloczek, Simona Postlerová, David Prachař, Ladislav Potměšil, Jana Preissová, Magdalena Reifová, Ivan Richter, Boris Rösner, Otto Rošetzký, Petr Rychlý, Jiří Schmitzer, Svatopluk Skopal, Břetislav Slováček, Jitka Smutná, Kamila Špráchalová, Simona Stašová, Jan Šťastný, Milan Stehlík, Věra Tichánková, Pavel Trávníček, Klára Pollertová-Trojanová, Marcel Vašinka, Josef Velda, Oldřich Velen, Josef Větrovec, Oldřich Vlach, Lenka Vlasáková, Rudolf Vodrážka, Lucie Vondráčková, Jana Vychodilová, Jiří Zahajský, Zdeněk Žák, Pavel Zedníček, Veronika Žilková, Stanislav Zindulka, Martin Zounar, Lucie Kožinová, Ondřej Vetchý, Jiří Hruška, Vladislav Beneš, Karel Polišenský, Jan Morávek, Klára Lidová, Marek Škobis, Lucie Zedníčková
(další profese)
 • dr.fish
  *****

  Pro mne veliké překvapení. Výkon Vladimíra Dlouhého by se dal i do kamene tesat, Racek také nezklamal, ale hlavně mne dostaly perfektní dialogy , kdy jediná věta pronesená Dlouhým-Nerudou nepostrádala význam, či rovnou dva. Neruda byl člověk z masa a kostí, komplikovaný člověk, jeho peripetie jsou však vyprávěné velice poutavě. Vše ostatní skvěle vystihl komentář kolegy Sportovce. Považuji za jeden z nejlepších seriálů naší kinematografie. Dokonalý rozbor české povahy a společnosti vůbec, který je natolik nadčasový, až člověka mrazí. 100%(20.11.2011)

 • Schlierkamp
  *****

  Český pětidílný televizní historický seriál věnující se životním osudům významného českého literáta 19. století Jana Nerudy (1834-1891). Jednoho z našich nejlepších básníků v jeho mladém věku více než přesvědčivým způsobem herecky ztvárnil V. Dlouhý, zatímco v závěrečném dílu tohoto historického cyklu včetně role velmi působivého vypravěče s originální, přímou komunikací s divákem, jehož oslovoval adjektivem ´laskavý´, zazářil I. Racek. Seriál J. Dudka vypráví zejména o Nerudových milostných vztazích, přičemž v úvodním dílu se jako mladý neznámý básník uchází o slečnu Annu Holinovou (E. Horká), zatímco ve druhém díle je zobrazen jeho složitý vztah ke Karolíně Světlé (J. Preissová), jenž zůstal pouze na intelektuální úrovni. Je nutno podotknout, že v prvních dvou dílech je Nerudovo chování silně ovlivněno jeho mladickou bujarostí a snahou se předvést před společností, což mohlo u nejednoho diváka způsobit, že mladého Nerudu vnímal jako hulváta a nevychovance. V pozdějším věku však léty a zkušenostmi nabitá moudrost a pokora toto nelichotivé chování zcela potlačila. Třetí díl se věnuje jeho lásce k mladičké Terezii Marii Macháčkové (velmi půvabná K. Trojanová), dceři bohatého továrníka, jež však kvůli dívčině nešťastnému skonu zůstala nenaplněna. Nerudova literární a politická činnost byla nejvíce přiblížena ve čtvrté části, v níž se představilo mnoho tehdejších vedoucích osobností českého národa a v níž musel redaktor Národních listů bojovat proti pošpinění svého jména. Závěrečný díl zobrazuje Nerudovo milostné vzplanutí v pokročilém věku ke své příbuzné z venkova Aničce (L. Vlasáková), ani tento vztah však nedošel naplnění, zejména kvůli vysokému věkovému rozdílu obou milenců. Z vedlejších postav mohu snad připomenout jeho kolegy v redakci V. Hálka (I. Trojan), vegetariána K. Sladkovského (J. Schmitzer), šéfredaktora a zakladatele Národních listů J. Grégra (L. Frej), Vávru (P. Trávníček), J. Baráka (J. Šťastný) či kontroverzního K. Sabinu (P. Zedníček). Mezi jeho největší přátele patřili A. V. Šembera v podání O. Vetchého a J. Arbes (V. Beneš). Domácí ošetřovatelku Haralíkovou v Nerudově kmetském věku hrála Z. Bydžovská a Nerudovu matku, s níž léta společně žil, ztvárnila V. Kubánková. Jeden z nejdůležitějších prvků v působivosti tohoto vynikajícího seriálu je častý a procítěný přednes mistrových překrásných lyrických veršů vznášejících se jakoby nad příběhem a to z něho činí mimořádně poetickou záležitost a v mých očích jeden z nejpovedenějších seriálů 90. let.(3.10.2017)

 • flanker.27
  ****

  Jedna z labutích písní kdysi tak výborné české televizní tvorby. Lidský a zasvěcený pohled na čítankového autora, od kterého vlastně málokdo četl víc než Povídky malostranské (výborné). Osobně mám sice raději Vávrův nedoceněný film Příběh lásky a cti, ale toto zase zabírá mnohem větší škálu témat i času Nerudova života. Výborní představitelé - jak Vladimír Dlouhý, tak Ilja Racek.(3.5.2016)

 • NinadeL
  *****

  5/5 Obrazy ze života Jana Nerudy patří mezi to nejlepší, co vyprodukovala Česká televize 90. let. Ve výjimečné shodě se potkali dva zasloužilí rutinéři z éry předchozí a oživili společnými silami čítankové osudy z redakčního okruhu Národních listů. Koncept rámovaný vyprávěním staršího Nerudy (již padesátiletého, považte!) a vzpomínkami, ve kterých hlavní roli hraje Vladimír Dlouhý, funguje výborně. Hravým způsobem se zde snoubí osobní peripetie na poli milostném s těmi literárními. Sledujeme počátky vztahu s Annou Holinovou, epické drama s Karolinou Světlou, se sestrami Macháčkovími i Annou Tichou. Výjimku nabízí epizoda Listy důvěrné líčící kauzu s "vídeňským Čechem" Šemberou a odsouzení "zrádce národa" Sabiny. Klasicky je s podivem, že seriál chybí na DVD a nebýt ČT 3 byl by seriál zasunut kamsi do propadliště dějin.(12.11.2020)

 • Gig
  ****

  Na první pohled lidová vyprávění v komorní formě o postavě naší literatury, který prožívá lásky, zrady, pády. Ano, prvotně to můžr ořipomínat třeba vyprávění a jiný seriál o Hašlerovi a lidí okolo něj Bassovi a spol, jen bez těch kabaretních výstupů. Ale to jen na první pohled. Laskavý divák promine, ale jde docela o drama, které se opravdu koná komorním pristředí, kde hraje plejáda známých tváří a to i v epizodních či betvýznamných rolí. Laskavý divák jistě zaznamenal a zaposlouchal se do plno veršů či samotné prózy, která kol prosakuje. Geniální je i prolínání postav - mkadého Nerudy, který jednotlivými díly stárne - a starého, unaveného Nerudy - Laskavý divák jistě ví, že mluvím o Vladimíru Dlouhém a Iljovi Rackovi.(15.7.2020)