Reklama

Reklama

Laskavý divák promine

(seriál)
všechny plakáty
Drama / Historický / Životopisný
Česko, 1994, 5 h 42 min (Minutáž: 65–71 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Ivo Pelant

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Ilja Racek, Vladimír Dlouhý, Zuzana Bydžovská, Petr Nárožný, Ivan Trojan, Miroslav Vladyka, Josef Somr, Dana Morávková, Karel Augusta, Otakar Brousek st., Kateřina Brožová, Zdeněk Dušek, (více)
(další profese)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Netradiční pohled na životní osudy velkého českého básníka v cyklu pěti příběhů nejen o láskách Jana Nerudy. (Česká televize)

Recenze (17)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Schopnost vnímat klasiky českého devatenáctého století jako živé lidi s jejich slabšími i silnějšími stránkami a objevovat v jejich vcelku všedních životech prvky nadčasového a velkého poetikou všedního dne byla vždy vzácná. Dnes je endemitní. Kvinteptych ze života jednoho z největších Čechů, muže, který za svého života byl více ctěn jako novinář, ale sám sebe považoval za básníka, patří do této nečetné série pozitivních výjimek. Důkladná znalost dobových fakt, chválabohu nešetrná důslednost v pojetí výpravy, ale i schopnost nadhledu z tohoto volného cyklu televizních inscenací dotvářejí poutavý celek pěti sond do básníkova života. Neméně výstižně i průhled do české společnosti druhé poloviny devatenáctého století. Důvěrnost kamery pracující s velkým detailem i brilantní výkon Ilji Racka (svou suverenitou připomíná tehdy mladšího, ale neméně strhujícího Václava Vosku roku Pražského jara) jako průvodce dotvářejí neobyčejně působivé dílo nedoceňovaného dalšího velikána české režie poslední čtvrtiny dvacátého století Jaroslava Dudka. Nadčasová nadčeskost češství - tak lze asi nejvýstižněji shrnout nadčasovost vlídné nerudovské sebeironie VÁŽENÉHO DIVÁKA pro připraveného diváka všech generací. Zbývá jediné a všetečné: proč tento příběh již dávno nebyl zdigitalizován a z jakých důvodů - pokud to stačím sledovat - není alespoň opakován? O mores, o tempora! ()

willow666 

všechny recenze uživatele

České 19. století zrovna nevyhledávám, spíš naopak. Přesto mě tento seriál opravdu bavil, samozřejmě díky Vladimíru Dlouhému, jehož výkon je opravdu nezapomenutelný. Skvělé dialogy, výborně vytvořené prostředí. Škoda, že Česká televize stále upřednostňuje opakování poněkud jiných seriálů, popř. pseudovtipných příběhů s Miroslavem Donutilem. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepších životopisných filmů, co jsem kdy viděl. 1)  Je to očividně věc koncepce. Za čtyřnásobek délky běžného celovečerního filmu se toho samozřejmě stihne probrat daleko více. Scenárista Ivo Pelant se rozumně věnoval především Nerudovým milostným vztahům a ostatního si všímal jen tak jakoby bokem. Na přesvědčivosti výpovědi to neubralo, naopak, Neruda je tu představen velmi lidsky a pochopitelně._____ 2)  Občasné politické štulce byly milé._____ 3)  Výstižné jsou i ukázky z díla, které názorně ilustrují a komentují probíhající děj._____ 4)  Vynikající 36letý Vladimír Dlouhý v té době už dosahoval hereckého mistrovství. V 64letém Ilju Rackovi našel rovněž vynikajícího partnera ať pokud jde o herectví, tak i kupodivu podobným vzhledem._____ 5)  Výstižný podrobný koment: Schlierkamp*****. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Jedna z labutích písní kdysi tak výborné české televizní tvorby. Lidský a zasvěcený pohled na čítankového autora, od kterého vlastně málokdo četl víc než Povídky malostranské (výborné). Osobně mám sice raději Vávrův nedoceněný film Příběh lásky a cti, ale toto zase zabírá mnohem větší škálu témat i času Nerudova života. Výborní představitelé - jak Vladimír Dlouhý, tak Ilja Racek. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

5/5 Obrazy ze života Jana Nerudy patří mezi to nejlepší, co vyprodukovala Česká televize 90. let. Ve výjimečné shodě se potkali dva zasloužilí rutinéři z éry předchozí a oživili společnými silami čítankové osudy z redakčního okruhu Národních listů. Koncept rámovaný vyprávěním staršího Nerudy (již padesátiletého, považte!) a vzpomínkami, ve kterých hlavní roli hraje Vladimír Dlouhý, funguje výborně. Hravým způsobem se zde snoubí osobní peripetie na poli milostném s těmi literárními. Sledujeme počátky vztahu s Annou Holinovou, epické drama s Karolinou Světlou, se sestrami Macháčkovími i Annou Tichou. Výjimku nabízí epizoda Listy důvěrné líčící kauzu s "vídeňským Čechem" Šemberou a odsouzení "zrádce národa" Sabiny. Klasicky je s podivem, že seriál chybí na DVD a nebýt ČT 3 byl by seriál zasunut kamsi do propadliště dějin. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (3)

  • Ve druhém dílu je v titulcích špatně uvedeno jméno představitele lichváře. Namísto Radka Holuba je uveden Petr Holub. (hermiona)

Reklama

Reklama