Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

Lischai

Pro mě rozhodně #1 film o horolezectví, daleko před Nordwandem, různými Eversty a K2. Úplně jsem se do něj propadl (ba-dum-tsss), cítil jsem strach, byla mi zima, a bolely mě kosti, jen jsem viděl týpkův zkroucený obličej. ()

bogomira

Dokumentarni rekonstrukce neni zrovna muj oblibenej zanr, ale tohle ma silu. Dech se taji a hlava se chce ukroutit nad timhle pribehem, kterej bych nezbastil zadnymu pisalkovi, akorat ze tentokrat je autorem sam zivot. Dokonce jsem se i jednou u tohohle dramatu od srdce zasmal, protoze komu by se chtelo umrit na Boney M, ze jo? ()

MrPierc

Člověk vždy počítá jen s ideálními podmínkami a pak se diví, když je to jinak. Chovali se jako blázni hrající ruskou ruletu, ale nakonec přežili. Byl to úžasný příběh s poselstvím "NIKDY se nevzdávej". Nikdy nesmíš přestat, žiješ jenom jednou a i když to vypadá, že situace je bezvýchodná, musíš věřit. Musíš věřit, že se něco změní a ty to dotáhneš až do bezpečí. Ale je tak těžké zůstat s nedostatkem sil stále soustředěný a nepodlehnout samotě, bolesti či depresi. Je to obdivuhodný příběh plný emocí a síly vůle. Divím se ale, že se hrdina po tak otřesném zážitku vrátil k horolezectví. V porovnání s tímto snímkem se 127 hodin schovává trapně pod kobercem. ()

laik_60

film diváka nesklame, ani námetom ani sceneriou, ale akosi som čakal troška viacej, a pravdu povediac videl som už aj lepší film s podobnou tematikou akurát za svet nespomeniem názov :) ()

C0r0ner

Co velmi oceňuji, je schopnost tvůrců vytvořit větší napětí než v kdejakém thrilleru. Obsahově mě to sice míjelo, protože horolezectví mám rád asi jako zvětralý teplý Budvar, ale i tak jsem hlavním hrdinům fandil a přál si, aby to zvládli. Aspoň někteří. Nicméně jsem si nemohl pomoct a neříct si proč tam vlastně kurva lezou? 75% ()

Flynn

Filmy který na mě hodně zapůsobil. O neskutečné síle lidské mysli a odhodlání, pudu zachování a jedné písní Boney M :o) Dokresleno komentáři obou skutečně zůčastněných horolezců. Nezáviděnihodná situace, která dokázala, že lidé v extrémních situacích přemýšlí zcela jinak. Ikdyž druhého horolezce odsoudila společnost, jeho kamarád, které prožil snad nejhorší chvíle svého života mu nevyčítá nic.... ()

Pajky3

Vynikajícím způsobem udělaný dokument o horolezectví. Mě trošku rušilo právě to, že to byl polodokument. Jinak je to obdivuhodný příběh, který prostě ukazuje, že nic není nemožné. Já bych ale nic takové nedokázal ani náhodou, pro mě by to dobrodružství skončilo ve chvili kdy jsem si zlomil nohu. ()

zette

Pribeh je dobry, zabery na Andy jsou taky krasne. To zpracovani hraneho dokumentu me ale moc neoslovilo. Bud film nebo dokument... ()

J0hny5

Super a inspirativní příběh o lidské touze po přežití. Ale zfilmovat to šlo určitě o dost lépe, takže jako celek to nepůsobí tak jedinečně. 80% ()

Carrie_3

Film natočený na základě skutečných událostí ukazuje, jak síla ducha dokáže někdy skutečně zachránit holý život. Pokud přidáme k dobru skutečnost, že dokument je doplněn skutečnými výpovědmi hlavních představitelů dané tragédie - je jeho vypovídací hodnota ještě reálnější. Při sledování snímku mi občas běhal mráz po zádech - a to v některých případech i doslova. Krutá zima, nebezpečná propast, nedostatek jídla, zranění a mnoho dalších skutečností jsou hlavními předpoklady pro dechberoucí drama, které je divákovi servírováno. Je krásné a zároveň tragické sledovat příběh plný odvahy a překonávání. Pokud někdo z vás občas rád změní žánr, volba tohoto snímku bude pravděpodobně krok tím správným směrem. ()

campix

Nemám nic proti zpracování na půl dokument a na půl hraný film. Vlastně jsem i zastáncem této metody. Ale Pád do ticha mě prostě nebavil. I když mi tato metoda přijde asi nejzajímavější a je to asi i tím, že hory a horolezectví mi absolutně nic neříká a nebýt postupu Pád do ticha do žebříčku nejlepších filmů, tak bych ho asi nikdy nezaznamenal. Největší premisa filmu je ,že je natočen podle skutečné události a bolest kterou Joe musel snášet a výkon který předvedl byl naprosto unikátní a zaznamenání hodný. Bolest jsem s ním soucítil, ale nijak výrazně mě film nezaujal. ()

majo25

Hraný dokument o dvojici (alrebo trojici) horolezcov. keby to trvalo 40 min anie 106 min, ok. Ale tak je to taká nuda, že až. Iba na konci je to zaujímavejšie. Horolezecké filmy ma moc neberú, i ked tento nebol zpracovaný zle, skor nudne dlhý. Ked si to chcete pozriet, pripravte sa na 150 min a nie 106 min (tak to bude dlhé)! Moje hodnotenie: 55% P.S: Tá vec s Boney M sa mi vobec nepáčila, mám ich velmi rád, a toto bolo voči nim kruté. Skor tam mohli dat (alebo ja som si pod Boney radšej na jeho mieste pestavil) napr Linking Park, Pink, Aguileru, Beyonce atď. ()

wendelin9

Film jsem viděla již jednou jako malá, ale popravdě jsem si z něj moc nepamatovala, proto jsem po něm sáhla po druhé a rozhodně nelituji, naopak.. Příběh o dvou mladých horolezcích, kteří při zdolávaná jedné z nejtěžších hor v Andách zažijí životní dobrodružství doslova na pokraji smrti... Tolik silných momentů, těžkých rozhodnutí a tak velikou vůli žít uvidíte opravdu jen v příběhu, který je natočen podle skutečné události (alespoň podle mě). Opravdu se klaním nejen zpravování filmu, ale HLAVNĚ Joeovi a Simonovi, kteří si prošli peklem, ale přesto se nevzdali a do poslední chvíle bojovali o holý život. ()

otík

Hodně zajímavý film, nečekal jsem, že to bude takovou vyprávěnkovou formou, ale i tak to bylo podařené. Jen jsem od toho čekal něco jiného. To ovšem nic nemění na velikém příběhu zpracovaném tak, že se to divákům bude líbit. ()

Decker

Fantasticky filmovy zazitek! Lepsi horolezecky film nenajdete. Zapomente na Vertical Limit i na Cliffhangera, tohle je opravdovy horolezecky pribeh a ne snuzka nesmyslu a parodie. Tenhle film je obrovskou poctou pro vykon Joe Simpsona a Simona Yatesa, kteri se jako mladi ctizadostivi horolezci pustili do vypravy do peruanskych And zlezt dosud neprekonany stit Siula Grande. Po vycerpavajicim vystupu nasleduje sestup, ktery se vsak stava tragickym a pro oba osudovym. To co nasleduje je ukazka nezlomnosti lidskeho ducha a pudu sebezachovy, ktery dokaze cloveka doslova postavit na zlomene nohy a pomoci mu k preziti. Snimek v mych ocich predstavuje vrchol horolezcke kinematografie a jsem nesmirne pysny na to co oba horolezci dokazali. ()

wafc

Největším adrenalim pro mě je v těžké opilosti výšlap v sobotu ráno do druhého patra, v totální vyčerpanosti pak souboj se zámkem a následný úhybný manévr před fotrovo hajkykem spojeným se salvou nadávek že prej vožralý hovado nebo co... Takže tuhle kratochvíli moc nechápu. Navíc obdivovat chlapa, co si úmyslně prochcává gaťky a ještě se u toho blahem tetelí, je docela neobvyklý, ale nemůžu jinak - jsou to borci. ()

Cedr

Příběh bez debaty extrémně poutavý, ale u hodnocení dokumentů je víc než námět důležitější kvalita jejich zpracování. Hrané dokumenty jsou zlo a Touching the Void musí podle všeho výjimkou potvrzující pravidlo. Rekreace horolezecké výpravy je svou kvalitou skutečně dechberoucí a místy se až nechce věřit co filmaři podstoupili, aby vzdali této události odpovídající hold. ()

cocrHeLL

Není to tak dlouho, co jsem dočetl knihu, film se od ní zásadně nelišil a jen ukázal, že mé vize při četbě byly prakticky totožné. Možná je to i tím, že je mi tohle téma hodně blízké, ale Touching the Void byl pro mě naprosto geniálním požitkem jak po lidské stránce, tak i po té filmové, kdy takřka každý záběr byl klenotem. ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)