Tahat na Everest bandu obstarožních netrénovaných ko(j)otů včetně vyschlého, astmatického pošťáka, kteří by se za normálních okolností nevydrápali pomalu ani v létě na Sněžku, může jen opravdový bezskrupulózní zku(lm)ysyn za účelem vlastního obohacení. Ale jak už to na tom světě chodí, i sebevětší (s)mr(t) si nakonec v Cesmínovém lese zaslouží oslavný filmeček, plný patetického ajlavjování s ohyzdnými manželkami, pseudohrdinského omrzání a záměrně vyhledané hypoxie. Já vám tedy nevím, dívat se dvě hodiny na to, jak kýčovitě chcípá hrabivý čičus a partička zas(tl)aných amerických snobů, kteří vytáhnou ze šrajtofle mega a půl jen proto, aby pak mohli frajeřit před návštěvami, bylo sice škodolibě příjemné, nicméně můj oblíbený Komár se tentokrát stal obětí tendenčně zpotvořených a Kokakolou oslazených „skutečných událostí“ a těch pár vskutku spektakulárních himalájských scenérií ten žluklý nános nudy a patosu holt nepřekrylo. Takové Kádvojce nebo Nordwandu to nesahá ani po úpatí a mnohem zábavnější a dramatičtější je dokonce i známé horolezecké sci-fi Vertical limit. A tak jediné, co člověku přijde po skončení líto je, že si trénovaný tunelář a profesionální (p)ajzl, pražský krysařík Pavlík Bémů vybral špatnou expedici. Být na téhle, byl by pro mě horský vůdce nekompromisní hrdina a nadšeně fandím alespoň každému prudkému poklesu teploty, náhlé ledové bouři či lavince. *** Právě jste patrně dočetli jeden z mých posledních zdejších zvratků. Vysvětlení a důvod tučných výrazů najdete na mém profilu.(27.9.2015)

„SOUPEŘENÍ MEZI LIDMA JE NA NIC. KAŽDEJ ČLOVĚK TOTIŽ SÁM SOUPEŘÍ S TOU HOROU. A POSLEDNÍ SLOVO MÁ VŽDYCKY HORA.“ /// Vydržím ten povinej seznamovací úvod, páč obsazení je fajn. Stejně jde hlavně ten souboj – buď ty nebo hora…, takže se těším, až to začne bejt nebezpečný a bolet (že je to drahý a že to ničí vztahy je jen vedlejší produkt). Film není o dobytí, ale hlavně vo přežití. Baví mě sledovat lidi na pokraji sil. A tady je jich asi tak 13. Pak mě fascinuje ta soudržnost, bez který šplhat na kopečky nejde. To všechno tady je. Navrch super filmařina. Bohužel, na konci nemám pocit absolutního opojení. Hereckej potenciál nevyužitej (ty vole, tam měli dělat jako co?) a všechno je to upnutý na ten sestup, takže zbytek filmu brzo vyšumí z palice. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chyběl jsem. 2.) Zjistím, jak se spinká pod Everestem. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ **(19.3.2016)

Největší výhoda je, že si během úvodní představovačky oblíbíte určitě hned několik charakterů. Může to být charizmatický Clark, který konečně šlápl do pořádné role a budiž mu odpuštěn fail v podobě Terminátora. Může to být Gyllenhaal, či snad namistrovaný Brolin. Zcela jistě stojí za zmínku Emily Watson a další. Zkrátka Kormákur rozjel zajímavou konverzačku v táboře, kerá má několik skvělých scén, již důvtipně křižuje s panoramaty nejvyšších masivů. Samotný výstup není zdaleka tak popkornový, jak by se mohlo zdát. Umírá se rychle, v tichosti a téměř bez hudby. Emoce jsou především díky komorním scénám a audiovizuálně podmanivým záběrům velehor na všechny možné styly ze všech možných stran - občas to vypadá jako výcuc toho nejlepšího z National Geographic. Překvapivě se tak jedná o příjemnou odbočku od Vertical Limitu apod. Všechno je civilní, v rámci mezí velmi realistické a vizuálně patřičně podmanivé.(27.9.2015)

Everest bol jedným z mojich najočakávanejších filmov roku, keďže túto tématiku mám veľmi rád a pritom je využívaná len veľmi málo. Prial som si, aby sa práve Everest stal vo svojej kategórii špičkou, potenciál tu na to bol, či už vďaka filmovo atraktívnej udalosti, prítomnosti ikonického Everestu, obsadeniu a v neposlednom rade aj slušnému rozpočtu. To sa síce nestalo a viacero filmov z tejto oblasti sa mi páči viac, ale aj tak som s výsledkom dosť spokojný. Výhodou takéhoto filmu je, že tu vôbec nemusím čakať, kým sa začne diať to relatívne dôležitejšie, teda v tomto prípade katastrofa, ktorá rozbehne ten hlavný boj o život, pretože nadmieru atraktívny je už samotný výstup. A tak prvej polovici prakticky nemám čo vytknúť, zoznámenie s postavami je úplne ideálne, nájde sa tu viacero výrazných postáv a tak som si tu našiel svojich obľúbencov, pričom ma potešila absencia akéhokoľvek ľudského záporáka, čo je v amerických filmov bežné, jednoducho sa len skupina dobrých a odvážnych mužov snaží dosiahnuť svoj cieľ, čo mi presne vyhovuje. Dejovo je to úplne bez problémov a veľkým plusom je aj zobrazenie celej cesty na Everest, ktoré je úplne prehľadné a tak som si bol ako divák neustále vedomý, v akej časti sa práve postavy nachádzajú. Ale tá druhá polovica ma už predsa len trochu sklamala. Sama o sebe nie je zlá a presne spĺňa potreby žánru, ale prišlo mi, že sa tvorcovia obmedzili len na to najzákladnejšie a pritom tých tém, ktoré mohli aspoň naznačiť je podstatne viac. Toto je už prakticky len viac alebo menej beznádejný boj postáv o život a snaha niektorých ďalších ich zachrániť a ja by som bol omnoho radšej, keby sa viac do toho vložila aj tá kritika komerčných expedícií a chaos, ktorý na Evereste vtedy vznikol. Toto mi prišlo až moc povrchné. A rovnako sa mi nepáčilo zobrazenie správania v základnom tábore, akoby ich zaujímala len jedna skupina, keďže ostatných vôbec neriešia. Ale zase musím uznať, že to, čomu sa tvorcovia venujú zvládajú dobre a tak sa mi viac než dobre pozeralo aj na túto fázu. Určite musím pochváliť herecké obsadenie, tu je každá postava obsadená úplne ideálne, za zmienku stojí hlavne Jason Clarke konečne zase v úlohe, ktorá sa mu hodí, Josh Brolin si spĺňa svoj štandard, Jake Gyllenhaal je výborný, ale nemá moc priestoru a Sam Worthington, ktorý mi tu prišiel najsympatickejší za celú svoju kariéru. Ale všetky postavy mi prišli dosť sympatické a zaujalo ma, že ženský element je aj napriek slávnym tváram s výnimkou Emily Watson obmedzený na minimum. Baltasar Kormákur tiež nesklame, ak si odmyslím, že je to jednoducho americký blockbuster, kde o nejakej prirodzenosti nemôže byť ani reči, keďže je to digitálne viac, než dosť, tak mi to vizuálne prišlo veľmi dobre zvládnuté a podarilo sa tu zachytiť tú majestátnosť Everestu, ktorú som potreboval a tie zábery na neho som si jednoducho vychutnával. A podporuje to aj hudba. Takže určitému sklamaniu sa predsa len nevyhnem a Nordwand zostáva stále žánrovou špičkou, ale aj tak návštevu kina určite neľutujem, dosť ma to bavilo od začiatku až do konca a s radosťou si to ešte viackrát pozriem. 75%(28.9.2015)

Precizní drama bez ambicí být něčím víc než precizním dramatem. V podstatě jde o filmovou atrakci. Intenzivní zážitek, který postrádá zapamatovatelnost v jakémkoliv slova smyslu, ale jako okamžitý zážitek rozhodně dobré.(19.9.2015)

• - Mount Everest pojmenoval sir Andrew Waugh, britský armádní důstojník a hlavní zeměměřič pro Indii, v roce 1865. Sir George Everest, po kterém je hora pojmenovaná, Everest identifikovat jako nejvyšší horu na světě v roce 1820. Původní tibetský název  je Chomolungma, což znamená "Matka světa". Je vysoký 29 002 stop, což je 8 848 metrů. (Maulincio)

• - Vrtulník, kterým přiletí do města Lukla (výchozí bod výprav směřujících na Mount Everest), je středně těžký víceúčelový Mil Mi-8, jeden z nejrozšířenějších vrtulníků na světě. Do Lukly totiž nevedou žádné silnice a z Káthmándú se sem dá dostat pouze vzduchem. Místní letiště je jednou z nejnebezpečnějších přistávacích ploch na světě - kvůli extrémně proměnlivému počasí a poloze mezi vysokými horskými štíty, kde je málo manévrovacího prostoru. (Maulincio)

• - Dne 18. dubna 2014 lavina na Everestu zabila 16 lidí, což je více, než katastrofa z roku 1996, na které je tento film založen. Většina mrtvých byli Šerpové připravující se na nadcházející horolezeckou sezónu. (Maulincio)