Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Fat'Fatal

Naivní a dětské. Není divu, hlavním představitelům je kolem deseti, je to víceménně pohádka (i když knížky mě baví dodnes) a nelogičnosti v provedení triků a příběhu mě neskutečně iritovaly. Nedělá mi problém na to s někým kouknout, ale už jsem z toho odrostl a třeba takový Prisoner of Azkaban je o dost lepší. Tři hvězdy a kus. // Viděl jsem v originálním znění s titulky. ()

foundation

Cele sialenstvo okolo filmov a knih Harryho Pottera ma minulo obrovskym oblukom.Odhliadnuc od mojho subjektivneho postavenia k celej serii si ale aj tak myslim ze film je viac ako podpriemerny. A diskusie ktore rozbehli fanaticki fanusikovia po internete a snazili sa porovnavat Pottera s LOTRom kde Potter udajne jasne LOTR prevalcoval tak to je maximalny vrchol tragednosti. ()

bif

Krásně natočený a kouzelný až do poslední chvíle. Je jedním z nejlepších (filmových) zpracování HP na plátnech. HP1 mě už devátý rok baví a baví mě tak, že si bez něj nedokážu představit vánoce. Jistě, jsou tam chyby (třeba je v počítačově udělaných scénách opravdu hodně vidět, že je Harry počítačový) ale co, je to natočené krásně a skvěle se na to kouká. 85%. ()

Haide

Když jsem film viděla v kině, bylo mi 11 let, stejně jako hlavním hrdinům. Bože jak já jsem to milovala. A to se vlastně týká celé série HP. Prakticky rostu spolu s hrdiny, takže mám úžasný pocit soužití s filmem. První díl je pro mě naprosto srdeční záležitost. Jsem obrovským fanouškem knih i filmů, tudíž i když jsem film viděla už mnohokrát, nemám problém se na něj podívat znovu a znovu. Obrovským plusem filmu je skvělá hudba. Sečteno a podtrženo, jedna z nejlepších pohádek (nejen pro děti), jakou jsem kdy viděla. ()

Plechpetr

Úchvatná atmosféra hradu Bradavicě mě prostě ohromila. Nečekal jsem že někdo dokáže natočit Pottera tak dokonale,jako je vyprávěna kniha.Chris Columbus si zaslouží velký dík od všech Potterovských fanoušků. ()

Jakubik

Povedený rozjezd do jedné největších ság. Columbus dokazuje, že umí pracovat s dětskými herci a jeho zkušenost se promítne v celkovém výsledku, který je výborný. Co se týče obsazení dospělých tak nemám jediných výhrad. Solidní výběr a fakt super zahrané role. Triky a soundtrack taky na velmi povedená záležitost. V podstatě jsem viděl již po několikáté a přicházím tomu víc na chuť a tady musím o jednu hvězdu zvednout hodnocení… ()

kuces

Knihu o Harrym jsem nikdy nečetl a nejspíš nebudu. A tak jsem si film mohl zhlédnout, bez jakýchkoliv očekávání. Musím uznat, že první film mě příjemně překvapil. Zručná režije, pasující hudba příjemné postavy, rodinná zábava jak má být. ()

Dimo

Vůbec to nebylo špatné, naladilo mě to na další díly, což je dobrá vizitka. Dobrý film pro malé děti, dospělí, očekávajíc drsnost následujících dílů se dočkají náznaku v šachové hře, nebo Harryho kouzla zkamenění. Takže, líbilo se mi, jak ty dětičky bezelstně mávaly proutky, ale už se těším, až kolem nich bude létat zlo a černá magie. Jako rozjezd výborné. Go Harry! ()

Al44...

Pěkný film. Bavil mě. Uvedení do světa Harryho Pottera. Vyvážené a nenáročné od začátku až do konce. Přesto zde není nic co by bylo vyjímečné. ()

shereen

S odstupem casu musim rici, ze to nejslabsi na tomto dile je postava Brumbala. Je to prumerny a necharismaticky herec. Snazila jsem se precist knihu a musim rici, ze stejne jak mi posledni dil prijde literarne skvely a film priserny, tak mi prijdou prvni dily kvalitnejsi ve filmove podobe. ()

Joppo88

Keďže som videl všetky časti, môžem povedať, že jednotka bola takým slabším dielom z celej série o tomto mladom čarodejníkovi. Tým ale netvrdím, že to bol slabý diel - ale pre tých, čo videli všetky - je neporovnateľný s Harry Potterom, ktorý začína v trojke. Grafika i všetko čo sa týka vizuálnej stránky hodotím na jednotku, ale príbeh a výkony, trošku pokuľhávajú... A ešte jeden plus majú prvé dva diely - herca stvárňujúceho Albusa Dambldora - Richarda Harrisa... ()

tomik99

Má oblíbená knižní série spatřuje filmové plátno a způsobem, jakým oživili Harryho Pottera, je fantastický. Podobné pocity jsem měl v tom samém roce se Společenstvem Prstenů, kde Jackson podobným způsobem oživil Středozemi. I zde se film opírá o skvělé herecké obsazení (nepočítáme-li děti), úžasnou hudbu a dobře napsaný scénář. Triky nedopadly už tak dobře jako například v Pánu Prstenů, ale s přimhouřením oka se to dá odpustit. Film převypráví to nejdůležitější z knihy, takže i nečtenář série si může tento film zamilovat. Jednu hvězdičku srážím za až tak nepovedené triky a občas nevhodné kostýmy a masky (viz. Brumbálovo vousy). ()

Torgal

Prvý filmový Potter je takou obrázkovou prílohou ku knihe, ktorej sa drží až príliš otrocky a nejaké škrty by mu len prospeli. Triky síce nie sú nič moc, inak ale technickej stránke nie je moc čo vyčítať. Columbus skrátka rutinne natočil peknú rozprávku primárne určenú pre tých mladších. 6/10 ()

miawallacova

Knihu jsem četla poprvé ještě na Základní škole. Vlastně všechny díly jsem si stihla přečíst ještě než vzniklo Harry šílenství a než šly do kina první Harry filmy a jsem za to ze srdce ráda. Jak kniha, tak i film mě dokážou vtáhnout do děje i když jakási naivita hlavních hrdinů, kterou jsem si jako dítě nepřipouštěla mi teď trochu vadí, ale jak Rowlingova sama řekla "Harry roste se svými čtenáři" ! Držet se knižní předlohy, získat na film dostatek peněz a kvalitně ho natočit tak, aby diváky neurazil tak jako "čarodějky školou povinné" a ostatní Bčkové filmy je umění, kterého se Columbus ujal na jedničku! Pokud si alespoň hrstka lidí díky filmu vzala do ruky knihu a začala číst, tak je to velký úspěch! ()

figliar

Dlho som rozmýšľal, či pri hodnotení ságy o slávnom Harrym Potterovi mám filmy porovnávať s knižnou predlohou. Určité ovplyvnenie v mojom komentári ale nakoniec bude. Dej sa pekne drží celú dobu predlohy. Krásne vytvorený svet vďaka digitálnym efektom pôsobí priam rozprávkovo. Veď ako inak. Mladý, vtedy ešte neznámi herci hrajú výborne, všetko vo filme má svoje miesto, svoj význam. V kinách padajú rekordy návštevnosti, práve sa začína mnoho miliardový hollywoodsky megaprojekt. ()

maaan

"The Forbidden Forest is out of bounds to everyone. First years must remember this, and it would do a few of our older students some good to remember this, too. Secondly, the Third Floor Corridor is out of bounds to all who do not wish to die a most painful death!" ()

Bollek

S prvním filmem jsem celkem spokojený. Není to sice tak vynikající jako kniha, ale to není asi žádná filmová adaptace. Je to možná i tím, že Kámen mudrců měl nejméně stránek, takže bylo možné do těch dvou a půl hodin obsáhnout téměř vše podstatné. Je to ale "jen" pohádka, stejně jako předloha, a s tím musí člověk počítat. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood