Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Motinski

Čo sa týka fantasy žánru tak minimálne o triedu horšie ako LOTR ktorý vyšiel v ten istý rok. Ajak ale ide o krásny vstup do čarodejníckeho sveta s výborne vytipovaným kástingom a vďaka Wiliamsovej hudbe hneď od začiatku niečo neuveriteľne okúzlúce. Celkové podanie trochu detskejšie oproti neskorším častiam, ale zas na druhú stranu, mne sa to páčilo a ako začiatok veľkej ságy je Kameň mudrcov ukážkový rozbeh. Cítiť potrebnú rozprávkovosť, vydarila sa aj výprava, kulisy a napínavých scén je tiež dosť. Finále síce pre mňa nebolo najlepšie a highlight som mal už skôr pri scénach v zakázanom lese, ale nevadí to lebo väčšinu filmu som si užil. ()

Lolita

Já ty knížky fakt miluju a čtu si je za sebou dodnes, a to i po třicítce. U filmu je blbý, že stojí na trojici dětských herců, který jakoby nejsou úplně dobrý, a to především hlavní hrdina, to si přiznejme. Je to taková obstojná pohádečka pro dětské diváky, kteří odpustí pár trapných dialogů a monologů, hlavně v případě, že neznají knižní předlohu, která je prostě skvěle propracovaná. ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ Herry Potta? Tak jsem si pustil i pana Pottra po nějakém tom čase, no a co k tomu říct, byl jsem zklamanej, v polovině mě to vážně začlo nudit a to je tenhle díl můj fejvorit, vždycky jsem ho měl nejradši a dá se říct, že mě i bavil, což o zbytku škoda mluvit, nikdy jsem se do toho nezažral. Ale dostal jsem aspoň nějaké ty nostalgické uspokojení, v podobě toho zmrda, nevlastního bratra, kterej je tlustej usmrkanej sráč, scénu s hadem jsem měl rád, protože dostal co pro to. Ale ona celá ta rodinka je padla na hlavu.. No co dál, je tam nákupní košík vrážející do zdi, Ron, co sežere cokoliv, Zlatonka, snoplák, šachy a nevím co ještě. Ale nejvíc mě zklamal ten fajt s Voldemortem, nějak mi uniklo, že to byla jen pleš nějakého kokota, a ještě to že ho pohladí a je z něj hned prach.. Herry ty máš ale teplou ruku, wáu. Klidně si mohli odpustit to bodování, myslím že klidně mohl vyhrát ten blonďáček, asi to je něco jako heppy end bonus. No a na závěr, celkem ftipná rodinná scénka:,,Herry proč je neděle nejlepší den?"  - ,,Protože nechodí pošta." :) ()

Sokkk_y

Film jsem viděl při jeho premiéře a stydím se za to, že koment píšu až nyní, po x-té repríze v televizi. Filmovou adaptaci jsem viděl ještě před přečtením knižní předlohy slečny (paní) Rowlingové, která na pouhých šesti (nebo je jich už více?) knihách vydělala nesmírné množství peněz. Knihu mám ale v nynější době asi třikrát za sebou, takže mohu (konečně) srovnávat...___ Film je téměř (!!!) po všech stránkách nadprůměrný. Skvělé efekty, vydařená Columbusova vize Bradavic, kvalitně vybrané obsazení, které odpovídá knižní předloze. No co více potřebuje Potterovic parta k pěti hvězdám? Trošku více souvislostí. Vůbec se mi na filmu nelíbilo, že se Columbus zaměřoval jen na některé situace a jiné buď zcela decentně vynechal nebo je jen tak jednoduše odflákl.___ Škoda jen, že se další díly také tak nevydařily, ale to je už zase do jiného komentu. Každopádně Kámen Mudrců (což je i název mého oblíbeného jídla u Romči) a Ohnivý pohár jsou pro mě nejlepšími díly zatím nedotočené ságy mladého Potterovic kluka. ()

Avathar

Nemám rád Chrisa Columbusa. Ten chlap točí filmy, ktoré sú mne absolútne cudzie ( nechápem také vysoké hodnotenie u Sám doma ) a tento patrí presne medzi ne. Pre deti je to ako stvorené. Farebné, vtipné, efektne nablýskané...ale staršiemu divákovi tento film IMHO nemôže ponúknuť vôbec nič, čo by tu predtým nebolo. Nehovoriac o amatérskych výkonoch hlavnej detskej trojky ( Nech sa učia od kolegov z Rady nešťastných príhod - tak majú hrať dobrí detskí herci! ), ale aspoň to zachraňuje zvyšok hereckého osadenstva ( Robbie Coltrane, Alan Rickman, Richard Harris... ). Napriek tomu film zostáva vyčačkanou popcornovou "podívanou", ktorú určite nebudem chcieť vidieť znovu. ()

adams89

Harry Potter a vůbec všechno, co se točilo kolem něj se mi zprotivilo už od samého začátku, co se začal natáčet a jen s nelibostí jsem sledoval ty čím dál větší ohlasy při každém novém dílu. Vlastně až ty poslední temnější díly ve mně probudily určitý zájem o celý tento svět, ale to jsem se tedy nejdříve musel pustit do úplného začátku, aby mi to pěkně potom dávalo smysl. A jak na mně vlastně Kámen mudrců zapůsobil? S potěšením můžu říct, že jsem udělal dobře, když jsem se konečně k Harrymu Potterovi odhodlal. Dokonce teď i lituju, že jsem nečetl knižní předlohu Joanne Rowlingové! Být ve věku hlavních hrdinů, tak jim jejich kouzelnický svět s chutí závidím. Harryho, Rona a Hermionu jsem si zamiloval už od první chvíle, jsou to skvěle napsané postavy a zejména na začátku, kdy se seznamujeme s jejich vlastnostmi, jsem se náramně bavil. Ty jejich dětské nevinné grimasy byly snad nejlepší! A co potom takový Hagrid, s nezapomenutelnou hláškou "Tohle jsem vám asi říkat neměl"... Když pak k tomu ještě připočtu líbivé digitální triky, jako například při famfrpálovém zápase, a ještě líbivější titulní melodii Johna Williamse, vychází mi z toho podívaná, na kterou se ještě mnohokrát s chutí podívám.70% ()

Samuel7

Tento film je pro mě ve dvou věcech převratný. Je to první snímek, který jsem si tehdy jako šesti nebo sedmiletý kluk vychutnal na stříbrném plátně, ale hlavně, poprvé jsem vkročil do toho úžasného kouzelného světa Harryho Pottera. Poznal Bradavice, Hermionu, Brumbála a mnoho dalších míst, či postav, na které nikdy nezapomenu. Vlastně skoro každý den se setkávám s něčím týkajícím se Harryho Pottera... Asi jedinou věcí, ke které bych měl větší výhrady, jsou triky, v porovnání třeba se stejně starým Pánem Prstenů opravdu mají menší nedostatky. Avšask snímek jako celek na mě působí opravdu vynikajícím dojmem. Perfektní hudba Johna Williamse pozvedává Harryho o třídu výš (ze všech těch úžasných Williamsových soundtracků mám nejradši právě ty k Harrymu) , a kdyby jí stejného roku nekonkuroval Pán Prstenů, věřím, že by Oscara získala. Bradavice byly ztvárněny opravdu kouzelně. Herci jsou naprosto vynikající, hlavně Robbie Coltrane, Richard Harris, Maggie Smith, Alan Rickman a samozřejmě ještě maličká Emma Watson. Cesta za kamenem mudrců nepostrádá napětí a dobrodružství; v kině to byl tehdy zážitek. A ten konec, opět v doprovodu skvělé hudby je tak dojemný... Už kvůli tomu, jak tato filmová podívaná navždy změnila můj život, nemohu hodnotit jinak, než pěti hvězdičkami. Soundtrack: 9,2/10 ()

Mrkvič

Kouzelnický první díl. Rozhodně pro ty menší diváky. Je to ještě moc roztomilé, naivní a s nevýraznýma postavama. Konečně jsem si přečetl i knížku a tak z 2/3 je to velké ošizení. Naopak ta jedna třetina ke konci filmu (ne úplný závěr) se zbytečně nevleče a vynechaly se celkem rozumně něteré věci. Ne nadarmo mi to celé připomínalo Sám doma :) Chris Columbus je prostě takový režisér na slabší filmy pro děti. ()

haushinkaa

Ooo, já zapomněla hodnotit Harryho Pottera? No, tak jsem to napravila, nicméně tenhle film mě nijak neokouzlil, jak by asi měl... Harryho příběhy jsem četla už předtím, než vypukla pottermánie, docela dlouho jsem tedy měla k dispozici jenom své vlastní představy o celém kouzelnickém světě, pak mi svou vizi nabídl Chris Columbus a... no... Popravdě řečeno mě nijak nenadchla...Některé scény, které by podle mě měly zůstat tak, jak jsou popsány v knížce, jsou úplně jinak... A přesně to je ta chyba, tady ZÁLEŽÍ na detailech.... Jak je co řečeno, jaký při tom má kdo výraz v obličeji, jakým hlasem to řekne, co dělá s rukama, nohama, očima, co má oblečené, ve kterém koutě místnosti stojí a ze kterého okna se dívá - na tomhle to záleží, tohohle si já všímám. Vztahy mezi postavami, jejich city, životní příběhy - v knížce se pomalu dovídáte i ty nejmenší detaily a zajímavosti z předchozího života postav a ve filmu? NIC, velké nic, nebo velmi povrchové NĚCO MÁLO. ()

trpaslixx

Jak se tahle slatanina mohla stat oblibenym pribehem nejen u deti do 10 let, ale i u dospelych... to opravdu nikdy nepochopim. Bohuzel, s pribyvajicimi dily je to stejne hrozne, jako na zacatku. ()

flawi.f

Když jsem se na první díl Harryho podívala, tak jsem četla už snad čtvrtý díl, takže jsem měla utvořenou vlastní představu Bradavic, Velké síně, Zapovězeného lesa, Brumbála, Hagrida, Snapea a samozřejmě hlavních hrdinů. Film mě v tomto směru nezklamal, zklamal mě spíš tím, že neměl téměř žádnou atmosféru - tedy alespoň pro mě. Kámen mudrců je téměř až otrocky přenesená kniha na plátno, s jakžtakž efekty, výbornými dospělými herci, špatnými dětskými herci s nulovou atmosférou. Jako rodinný film je to naprosto ideální záležitost, děti snesou téměř všechno :-) a dospělí se nudit taky nebudou, tvůrci si solidně napakujou kapsy, takže myslím, že film svůj účel splnil. Jen na zaryté Potterovské fanoušky se nějak zapomnělo, protože myslím, že by si zasloužili něco lepšího, než průměrnou fantasy pohádku. Samotný film je u mě tak za 3,5* , ale dám 4* a to hlavně za skutečně nádherný soundtrack. ()

filmmovier

Věrná adaptace knihy a kouzelné ještě pohádkové dobrodružství které jsem četl pětkrá a viděl dvacetkrát a pořád mě to baví. Dokonalé a ještě jednou dokonalé. Naprosto senzační, úžasně kouzelné a ti nejlepší britští herci plus hlavní trojice v čele s Emmou Watson. 100%. ()

karlik4801

Tady to odstartovalo. Kámen mudrců je spíš hezký než dobrý film. Všechno je to takové dětské a hezky podkreslené. Ale ono to vypadá dobře. Všichni herci si našli svoje místo. Nejlépe obsazený je Alan Rickman v roli Severuse Snapea a dále Tom Felton jako Malfoy. ()

Dado

... a tak sa začala séria, ktorá ma verne sprevádzala počas celého detstva takmer až do dospelosti. Kým knihy boli najmä vďaka nespornej fantázií a pútavému štýlu písania J.K. Rowlingovej vždy zárukou kvality, u ich filmových spracovaní to bolo neraz skôr ako na horskej dráhe. Chris Columbus je však pri podobných projektoch zárukou istoty a jeho skúsenosti pri práci s deťmi - pauza pre úškrny ľudí vidiacich všetko v dvojzmysloch - ktoré nadobudol najmä vďaka dnes už kultovým filmom Sám doma, padli jednoznačne na úrodnú pôdu. Kasting na mladú trojicu a aj ostatných spolužiakov sa rozhodne vydaril a dôstojne zapadol medzi britskú hereckú elitu, ktorá sa zúčastnila natáčania nielen Kameňa mudrcov, ale neskôr aj ďalších častí. Zaujímavý príbeh bol vďaka spomínanej knižnej predlohe už zárukou, i keď je samozrejme tak, ako pri väčšine snáh o prevedenie kníh na plátna kín, aj tu potrebné dodať, že absencia niektorých pasáží v snímke zamrzí. Celý zážitok napokon podkresľuje ako obyčajne skvelá hudba v podaní Johna Williamsa a nepokazí ho veľmi ani fakt, že niektoré špeciálne efekty sú vzhľadom na takýto veľký projekt občas až nepriateľne okaté. (85%) ()

Ryuuhei

Skvělý začátek ságy, který člověka pohltí. Spolu s Harrym prožívá všechny ty začátky - od počáteční tyranie doma, přes prozření, první krůčky v kouzelnickém světě a úžas z každé maličkosti, až po lehce thrillerovou zápletku. Kdo viděl celou sérii (a třeba nejednou) už sice dopředu ví, jak se věci mají a nic pro něj není překvapivé, ale i tak mě osobně dokáže tento první díl naprosto strhnout, vrátit zpět do dětských let, rozesmát, ale i uvést do hromady dalších emocí. Když už začít další kolo zkouknutí celé série, tak jedině od tohoto až pohádkově kouzelného prvního dílu! ()

JimmyII

Jakkoliv je seznamování se s kouzelnickým světem (Příčná ulice, příjezd do bradavic, rozdělení do kolejí apod.) úžasné a půvabné, celý film se nese v opatrném, doslovném a rodinném duchu. Koneckonců to koresponduje s věkem hlavních hrdinů a vlastně i tehdejších diváků, nicméně ve světle některých pozdějších dílů je to uhlazené až příliš. Navíc triky jsou celkem odfláklé a Radcliffe se ještě nerozkoukal a hraje jako prkno. I tak je to v pořádku a jedná se o důstojný rozjezd série. ()

Mr.Bulanek

Kámen mudrců jsem viděl asi 2x, zato Šutr mudruců x krát. Knižní předlohy jsem nečetl, i když jsem je dostal k narozeninám, někdy před velkým Potterovským boomem. ()

Lachtaan

Pro tu nádhernou nostalgii a zabrání pozice jediného kvalitního fantasy filmu o čarodějích a kouzelnictví jako takovém je prakticky celá HP série na zaslouženém vrcholu. Jsem už teda hodně přesycený neustálých repríz v TV, ale mám ohromně rád temný spád napříč posledními díly a tu rozdělenou sedmičku si asi dopřeju i opět v lednu na Nově. Jinak samotný Kámen mudrců mě bude i jako třicetiletého furt děsit vzpomínkami na to, jak super nepohodlné to musí být žít pod schody. Jo, HP 1 je pro mě vlastně takovou skrytou reklamou na klaustrofobii :) ()

LUKICKK

Hrozně mně baví jak Harry objevuje svět čar a kouzel. Celkově mi tenhle a druhý díl přijdou víc pohádkové než ostatní, což neberu jako špatnou věc, právě naopak. Swag Harry. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood