Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Tempest

Úvodní film, který nás zavádí do kouzelného světa Harryho Pottera, světa plného kouzel. Film se drží dost věrně knižní předlohy. Docela dost lidí kritizovalo výběr hlavních představitelů, mě jejich herecké výkony rozhodně neurážejí a jak mohu soudit i podle dalších pokračování docela se do svých rolí hodí. Film je velmi příjemnou rodinnou podívanou, je možná trochu více dětský, ale to vlastně odpovídá i věku hlavních hrdinů. Další díly jsou už podstatně temnější, takže je možná lepší, že 1 díl je trochu klidnější, zla si ještě užijeme dost. Je to taková kouzelná pohádka pro každého. ()

Gwilwen

V prvé řadě mam ráda knihy o Harry Potterovi. A Chris Columbus převedl knihu na plátno skutečně věrně. Vizualizace Příčné ulice a Bradavic je úžasná. Dýchne na vás kouzelnická atmosféra a nejraději byste šli také nakupovat hůlky a sovy a potom se u bradavického stolu pěkně naládovali ve společnosti duchů. Nicméně stejně jako kniha (i Rowlingová prodělala vývoj) i film začína po půlce trochu pokulhávat. Animace kentaurů je nezdařilá a místy mi přijde, ze se Chris Columbus velice snaží udělat z Pottera rodinnou taškařici. Když tři hlavní hrdinové stereo ječí při pohledu na Chloupka, vždycky si vzpomenu na Kevina ze Sám doma. ()

cactiforme

Tak.. více méně.. dobré. Baví mě to, pro hudbu bych žila, atmosféra se mi líbí, ale něco tomu asi chybí.. nevím.. knihu to zkrátka nenahradí - a to by se mohli snažit jakkoli. Některé scény bych mohla vidět stokrát, některé přetáčím.. Průměrné, ale ta hudba...ta mi to zvedá k nebesům. ()

wwii9

Len jeden jediný film zo série o Harrym Potterovy som vydržal pozerať do konca. Už ani neviem ktorý to bol, tak svoj príspevok píšem k tomu prvému. HP sa v posledných rokoch stal fenoménom ktorý učaroval mnohým ale mne nie. Každopádne, hodnotiť ho nebudem-jednoducho nemám čo (nechcem byť nefér a davať odpad tomu čo mne je tématicky cudzie) NARNIA, ERAGON detto! Po 15 min. sledovania Narnie so sa cítil rovnako ako sa cítim po hodine v čakárni pred ambulanciou mojej obvodnej lekárky. ()

Knížka byla samozřejmě lepší, ale Chris Columbus se s úkolem hodit předlohu na plátno vypořádal dobře. Jako to film má plný počet. ()

Trinculo

U tohodle filmu byl Harry Potter ještě v plenkách a pořádně se nevědělo kam vyrazí. Knihy byly sice už událostí, ale pořád to byly knihy pro děti, a pořád to bylo o dbrém a zlém čarodějovi a pořád byl Harry a jeho kamrádi hodně malí na spoustu věcí. Film nebyl špatný a rozhodně nebyla špatná ani knížka, ale musím říct, že jsem jí bohužel četl příliš pozdě, aby pro mě plně strhla do vlny Potterománie v ten pravý čas. ()

májovec13

Hodně dětský první díl úspěšné série. Oceňuji zejména skvělé obsazení, a to nejen dospělých rolí. Je jen škoda, že je to možná zbytečně dlouhé. ()

cici24

První film o kouzelnickým klučinovi, který je spíš určen dětem než dospělým...potenciál v dalších dílech se ukázal i pro dopělé... ()

Honzad007

Úchvatné vzpomínky, s odstupem času filmově nejslabší, přesto pohádkový díl. V té době netušený počátek velkého fenoménu mé generace. ()

Miyamoto

Vcelku přesné zpracování nejoblíbenější knihy mého dětství, krásné fantasy s dobrými efekty a perspektivni Emmou Watson:-D ()

HennessyVSOP

Úvodní Potter, pozdější díly jej většinou kvalitativně předčí, na Kámen mudrců je ale nutné se dívat i trochu jinak. Hlavní herci jsou tu vlastně ještě děti a na svůj věk a především zkušenosti hrají více než obstojně. Dále to byl první Potter, tedy něco nového, a především svoji vizuální a hudební stránkou byl vyjímečný. A tento první film je taky jako jediný čistě dětský a pohádkový. Se svým tehdejším největším rivalem, Pánem Prstenů, se ale opravdu srovnat nedal. 80% ()

rigby

Je to nové, je to neokoukané. Je to nápadité, je to napínavé, je to naplněné akcí. Výborný úvod do dlouhé řady dalších filmů. Nezapomenutelná je zejména šachová partie. ()

pursuer

Skvostný, sladký, profláknutý začátek. To už je to vážně devět let, co jsem na tom byl v kině (2010)?? Co povídat (spíše co opakovat)? Dokonalá atmosféra, fenomenální kulisy a v té době nevídané počítačové triky. Kniha navěky v paměti. Nelze dát méně. ()

Jamall

Rozjezdová a kouzelná pohádka, která vystihuje atmosféru knížky. Columbus se na tuhle rodinnou pohodovku hodil. ()

kishi_SO

prvy diel svetoveho fenomenu, ktory sa zlepsoval po castiach. Prvy diel prinasa nahlad na pociatky Potterovej cesty stat sa najvacsim kuzelnikom vsetkych cias. Prinasa rozpravkove prednasanie podla predlohy s vynechavanim stran snad po 100. Viac sa mi pacila kniha. ()

benda02

Když se na to kouknu zpětně, tak je to určitě film, který mě jakýmsi způsobem ovlivnil, možná za to může i manie provázející Harryho, nicméně skvělá podívaná jak pro malé, tak pro ty větší, nemůžu ani říci, že jsem si nudil nebo nedával pozor ()

jaňule

Je to srdcovka, na všech filmech spojené s Harrym je vidět obrovský vývoj v efektech a spíš hororovém zpracování v konečné fázi. První díl je spíše určen menším dětem, u sedmého dílu se ani starší ročníky nemusí bát projevit strach. Kámen mudrců je takový milý film, který pomalu začíná vytvářet závislost na této sáze. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood