Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

MatySkills

Krásný film plný magie a kouzel. Výběr herců je výborně zvládnutý. Taková byla moje představa i během čtení knižní předlohy. Jen je škoda to ořezávání filmu vůči knize. Fenomén jménem Potter mě zasáhl ihned ze začátku "potterománie". Při hodnocení tedy nesmí chybět *****. Né a není to zaujaté ohodnocení. ()

Jonatána

Tak jsme se dneska koukali znovu. Včera jsem byla v kině na HP 7 II (výborná) a rozhodli jsme se to zopakovat. Jednička je pohádková, kouzelná, hudba Johna Williamse je vynikající a v sedmičce mi vyloženě chyběla. A uvědomila jsem si, jak výborný casting se jim povedl, takže jsem změnila hodnocení ze čtyř na pět hvězdiček. ()

Streamline

Môj prvý kontakt s čarodejníckym učňom Harry Potterom, Hermionou, Ronom, Hagridom, Albusom Dumbledorom a ostatnými na čarodejníckej škole s názvom Rockford. Fantasy film, ktorý ničím neprekvapí, ale na druhú stranu ani neurazí. Samozrejme existujú aj oveľa lepšie a atmosferickejšie fantasy. 60%! ()

Proserpina

Pamätám sa, aká som bola z filmu nadšená v 12-tich rokoch. Teraz keď som si ho pozrela so skoro 10-ročným odstupom, je to, ako by som sa pozerala inými očami. Treba ale uznať, že scéna so šachovou partiou bola naozaj impozantná, že metlobal vyzeral svištiaco reálny a pri tom, ako Dumbledore udeľoval posledných 10 bodov, som sa slzičke neubránila… ()

AMD.SW

Tento komentář bych napsala za všechny Harry Pottery: Opravdu je pro mě nemožné dívat se na film, který jsem před tím četla v knižní předloze, nezvládla jsem to, jen výprava a efekty byly řádně vypracované. ()

tom912

První díl, který je zároveň nejpohádkovější z celé série a který je kompletně zkopírovaný podle knižní předlohy se člověk s odstupem času setkává s tím, že nachází čím dál víc hluché až nudné místa, ale jelikož jsem velký fanoušek Harryho, tak se přes to přenesu a zaměřuji se na detailní perličky, kterých jsem si dřív nevšiml. Kdybych to měl shrnout, tak pohádka na vysoké úrovni, ale ani více a ani méně. 85%. ()

sarfian

Na asi tak piaty pokus som mal čas a pozrel to celé. No o mojom hodnotení som neni celkom prasvedčený. Nevidel som vlastne zatial ani jeden diel celý, ale približne viem o čom sú a tento je s tých slabších. no ale v celku ide o príjemný a oddychový filmový zážitok zameraný hlavne na menšie publikum. Aby som filmu neuškodil mám zvyk, v prípade že váham nad trojkou aj nad štvorkou, nechať štyrec. VIDENÉ 1x ()

Ceberus

Tento komentář patří celé potterovské sérii... Všechny filmy jsou nepochybně natočeny velice kvalitně, pravděpodobně není lepších filmů na čarodějnické téma. Jediný problém není ve filmech, jako spíše ve mně - a sice že svět čar a kouzel není něco, co bych vyhledával nebo co by mě nějak uchvátilo. Můj oblíbený žánr sci-fi je sice hned za rohem, ale je to přece jen něco jiného než fantasy. Slovo k hercům - Radcliffe není úplně špatný, starší Watsonová je kus, Felton je překvapivě dobrým dětským hercem a mí oblíbení záporáci Rickman s Oldmanem nezklamali (byť Oldman tentokrát jako klaďas). ()

danny_21

První dobrodružství brejlouna Harryho odstartovalo zdařilou kouzelnickou podívanou a rozproudilo celosvětové Bradavické pobláznění. První 2 díly jsou typicky rodinně, rutinně Columbovské, příjemně se na to kouká, no prostě podívaná pro celou rodinu s menšími dětmi - 70 %. ()

josieaddms odpad!

Všechno špatně! Lepší Britští herci se zaprodali debilní mainstreamu, hloupá učitelka si splnila celoživotní sen a vydělala miliony na lidské hlouposti. Víc v tom není, je mi líto každého kdo se na tom podílel, protože horší už to snad ani být nemůže. ()

Jaxx84

První díl HP je opravdu ještě pohádkou, z počátku tak přímočarou až si člověk říká, kam ten scénárista tak spěchá. Nu, už víme kam, přece do Bradavic, kde může konečně skončit ta jednoduchost a začít první zápletka s Kamenem Mudrců a položivým polomrtvým Voldemortem, která po mnoho letech a moha dílech dotvoří celý obraz. Jediné, co mi v prvním díle vadilo, byl Potter jako celebrita, i když po většinu dílu čumí jako sova z nudlí. Přesto 7/10. ()

Mitisko odpad!

V podstate komentovať takto populárne "dielo" je dosť riskantné hlavne keď ho človek vidí v negatívnom svetle. Podla mojho skromného názoru celá seria je len vyšperkovaný výmysel jednej paní, ktorá nemá čo doma robiť a vymyslela toto, potom sa niekdo inteligentnejší toho chytil zistil že je na "trhu" diera a použil jej knihy na natočenie Pottera. Osobne neviem presne označiť publikum ktorému tento "fantasmagorický príbeh" je určený, pretože dospelý človek čo už má vývoj ukončený, tak ta nerealnosť mu musí biť do očí minimálne, tak ako mne. Skúšal som sa zamyslieť prečo práve táto fantasmagoria má také vysoké hodnotenie a myslím, že som na to prišiel. V dnešnej dobe keď 98% populácie ráno vstane a ide zase do prace ktoru neznáša a za to hovno čo zarobí si kúpi buť otravenu ofarbenu vodu alebo kečup v ktorom neni ani gram paradajky alebo si proste kupi nejaký krám ktorý v podstate nepotrebuje a behom mesiaca ho odloží alebo vyhodí, tak je jasné že aj "dospelák" má tendencie utiecť niekam do fantasty sveta a nehať sa unášať príbehom Herryho Pottera. Na tom nie je nič zlé, ale zlo vidím v tom že toto je určený aj divákom ktorí dospelí nie sú a sám som zažil čo taká mánia Herryho Pottera robí s deťmi tak okolo 6-12 rokov oni v tom nevidia to, že to není realne a preto sa vžíva do vymyslenej postavičky ktorá ovláda čári mári. Najhoršie je a to je určite to o čo autorom Herry Pottera šlo je to aby sa deti navzájom odsudzovali za to že ho nepoznajú. Teda dieťa ako jedinec je donutené sa zaoberat herry potterom aby zapadol do kolektívu kde je morálne či nemorálne nasadený prípeb ktorý musí ovládať každé dieťa aj keď v príbehu nie sú žiadne vedomosti, žiadne prevratné alebo pekné myšlienky, dokonca príbeh ani nejak neotužuje socialne vzťahy typu vedomostí, napr ucty k starším alebo uctu ku spolužiakovi atd. Nič v tomto prípade sa nekoná ... Aj keď si myslím že filmové plátno plní u detí aj funkciu výchovnú a takéto plytké diela sú úplne zbitočné aby sa s ním zahlcovali deti. Pre mňa je celá seria odpad nedalo mi to nič, nebavilo ma to a ak toto má vychovávať nové generácie ludí tak zbohom svet... ()

amim

"You're a wizard, Harry!" Po dlouhé době jsem se k HP prvotině opět vrátil, abych si potvrdil, že je to nejlepší díl série. Přetvořit knižní svět na filmové plátno, a přitom uchovat veškerou magickou krásu, se povedlo naprosto bezchybně. Už od prvního okamžiku na mě dýchá magická atmosféra podtrhovaná Williamsovou opět bezchybnou hudbou. Někteří říkají, že jsou první díly příliš dětské. Já však tuto výtku beru jako pozitivum, neboť první díl dokázal uchvacovat stejně, jako když Harry spatřil poprvé kouzelnický svět. První hejbající se obraz, první kouzlo, první pohled na točité schody, Chloupka či kouzelnické šachy. První zápas famrfpálu a první pohled na Bradavice z kouzelných loděk. První a stále nepřekonán. ()

Macintosh

Leč mne fantasy nikterak neoslovuje, tento film jsem se rozhodl ohodnotit z důvodu, že je pro mne ještě poživatelný, má-li ovšem posloužit jako těžká pohádková výplň. Jinak mě příběhy malého rebela, permanentně sjetého chuje a přemoudřelé namyšlené holčičky spíše nudily, nebál bych se říct až štvaly. ()

Wyrdas

Harry Potter od prvního dílu těží z knižního bestselleru, na jehož motivy byl také natočen. To samo o sobě není nic nového a vzhledem k tomu, že kniha mě velice zaujala, tak jsem to samé očekávání vkládal i do filmu. Hned od samého začátku mě trošku zklamal výběr některých herců, zejména pak Harryho E. Mellinga, který si zahrál roli Dursley Dudleyho. Nejen tady se však šláplo vedle. Dobře, přejdu ale přímo k filmu. Začátek nebyl vůbec pojatý špatně, ačkoli se přeskočilo, zaměnilo či vynechalo pár klíčových věcí. Co se týče páteře filmu, čili kouzelnické školy v Bradavicích, třídního boje mezi studenty jednotlivých kolejí a stylu kouzlení.. zde nemám co vytknout. Naopak co mě naprosto znechutilo bylo zbytečné ořezání třech úkolů před vstupem do komnaty se zrcadlem (kde již čekal sám lord Voldemort). Jednu hvězdičku musím přidat za postavu lorda Voldemorta, která jako jediná byla v každém díle perfektně až bezchybně ztvárněnou. Žel Bohu z mého pohledu byli hlavní postavy obsazeny herci, kteří se na ně většinou moc nehodili a to za mě hodnocení sráží. Ačkoli se první díl řadí určitě mezi ty lepší filmy o Harry Potterovi, nemohu mu s čistým svědomím dát víc, než 3 hvězdičky. Celkové shrnutí.. první díl si jako své publikum více získá mladšího diváka. Je zde krásný náznak humoru v propojení s tajuplnem a akcí. Kdybych nečetl prvně knihu, dal bych o hvězdu víc. ()

Kotsour

Slušný úvod celé ságy o Harry Potterovi. Nicméně knižní předloha poměrně trpí, některé scény jsou poměrně chaotické a herci, ač jako malé děti, občas příšerně přehrávají a to mi dost vadí. I tak je to velká klasika a výjimečný film, který dost zvedá i dobře zvládnuté představení kouzelnického světa, což vzhledem ke komplikovanosti děje celé ságy není vůbec jednoduché. ()

ppospisil

První díl jedné z nejslavnějších fantasy ság začíná jako hezká pohádka.Na druhou stranu, hodně hodně povedená fantasy pohádka.Výpravnost příběhu a celá 'stage' mě sice ohromili, ale kostýmy + kamera nic moc (POZOR změna komentáře po zhlédnutí Cuarona). Úvod do světa kouzelníku je však velmi zajímavý, stejně tak jako Šachová partie, kterou bych označil za nejpovedenější část filmu, jak hudbou, efekty,tak i herecky.Ano, režisér toho mohl na konci ze setkání Pottera a Toho-jehož-jméno-nesmíme-vyslovovat vytěžit víc,ale na druhou stranu co byste chtěl od malých 'herců', ti nám to předvedou až v dalších dílech. Slabších 80%. ()

Crixus

První díl Pottera jsem viděl někdy v době, když už byl v kinech čtvrtý díl. Do té doby jsem asi ani netušil, že něco takového existuje. Ale jakmile jsem dokoukal jedničku, tak jsem si musel půjčit na VHS ve videopůjčovně i další díly. Následně jsem se pustil i do knížek. První díl mě skutečně zaujal. Chlapec, který se stal vyvoleným a vystoupil ze všedních dnů a vstoupil do světa plného magie, kde ho lidé znají, někteří i uznávají. Svět kde je možné projít zdí na nástupišti. Pomocí pláště se stát neviditelným. Přimět věci levitovat pouze mávnutím své hůlky. Moci lítat na koštěti, což do té doby byla výsada jen starých čarodějnic s bradavicí na nose. První díl Harryho Pottera se mi zalíbil natolik, že jsem začal vyhledávat a číst i jiné fantasy knížky. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood