Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

marocco

Rodinná zábavka, kde sa kašle na postavy a Chris sa (pre mňa trochu prekvapivo) sústreďuje najmä na efektnú výpravu. Oproti knihe však veľká nuda. ()

Rádlo

Ačkoli mě první díl o "chlapci, kterého ze všeho vytáhla Hermiona" tehdy zaujal natolik, že to způsobilo nedozírné následky na způsobu mého nahlížení na svět (škrkny jsou prostě všude...), s odstupem, musím uznat, je slizký, knížce ani po paty nesahající (nemyslím rozdílnosti, ale kouzlo) a nechutně typicky americký. Hodnocení je přece jenom kladné zvlášť kvůli tomu, že to děti dokáže zaujmout, popř donutit něco si přečíst. ()

Dorren

Bohužel neumím se zbavit hodnocení coby čtenářka knih o mladém kouzelníkovi. Výborné hudba, průměrné herecké výkony a opravdu jen chatrné přidržování se předlohy. ()

Fareo

Když jsem shlédla první film (tedy Kámen mudrců) neuvěřitelně se mi líbil. Dvojka byla ještě lepší. Od té doby se těším na každý nový potterovský film. Samozřejmě..kniha je bezvadná a s filmem se nikdy nemůže porovnávat. Ale i přes kýčovité, mnohdy velmi nepovedené triky, je pro mě první díl (a druhý) nejlepším z potterovských filmů co vyšel :o) ()

qwxyz

Slušný film a pravda pro mladší diváky, které jistě Harryho první vstup do plátna kin nadchl. Pro ty starší je to bohužel nuda, ale existuje více variant českého dabingu, které už tak suché nejsou...60% Ve svých 13 bych dal i více. ()

JoudaCZ

Přímočaře vyprávěná pohádka pro trochu odrostlejší děti (tím myslím děti alespoň školního věku), podpořená dobrým příběhem předlohy (vlastně se jedná o doslovnou ilustraci knihy), velkorysou výpravou a slušnými triky (i když, quidditch vypadá jak z průměrné videohry, ale budiž). ()

masasour

Film je opravdu pro malé děti a hlavně nadšence HP. Knihu jsem četl hodně dávno takže nemůžu porovnávat, což je opravdu škoda. Herci jsou dobrý, některý dokonce i hodně, hlavně Richard Harris který Brumbála zahrá hodně dobře. Film bohužel nemá skoro žádnou atmosféru, ani napětí. Scéna v lese byla krátká a úplně bez atmosféry. Zase scéna u Chloupka nebyla špatná. Ron (Rupert Grint )hrál úplné pako a proto zahrál svou postavu dobře, možná nejlépe. Film nebyl zrovna nejdelší proto rychle utekl. Pobavil a hlavně neurazil. Slabších 70%. ()

DaNQa

Boli to prvé štyri časti, na piatu sme si nejaký ten čas počkali. Kniha Harryho zaujala, nielen deti ale dokonca aj dospelých. Veď Harry aj bez svojich hrdinských činov upútal, najmä tým že je sirota a zahral na city, aj bez svojej hrozivej minulosti. Už pomaly, všetky deti mali tričká, perá, zošity, kartičky a rôzne komerčné vecičky s námetom HARRYHO POTTERA. Dalo by sa to nazvať Potterovská mánia, ktorá ovládala tak nazvané obdobie. Novina, ktorá oznamovala čoskorý príchod do kín sfilmovaného Harryho Pottera, bola len čerešničkou na torte. Po dlhom a zložitom castingu, nakoniec vybrali mladého herca, ktorému dali šošovky, aby mal zelené oči (herec má modré), postrapatili vlasy a nasadili okuliare s okrúhlym rámom a pozrime sa, Harry Potter je na Svete! Tak sa kiná začali prepĺňať, veď kto by nebol zvedavý na "chlapca ktorý prežil" ? Harry Potter je obyčajný chlapec s ešte obyčajnejšou povahou, je to dobrák od kostí. Je sirota, rodičia mu zahynuli pri "autonehode", tak sa ho ujala jediná rodina, ktorá mu ostala - Dursleyovci. Táto rodinka sa skladá z troch členov rodiny Strýko Vernon, Teta Petunia a bratranec Dudley. Harry dospieva a je čas myslieť na strednú školu, Dursleyovci ho posielajú do školy pre "beznádejných delikventov". No, Harry začne dostávať listy a ešte k tomu vo veľkom množstve. Netuší čo za listy to môžu byť, veď jemu nikto nepíše, kto by len písal Harrymu Potterovi? Nuž, listy sa za pomoci Strýka Vernona, do rúk Harryho nedostanú a tak ich príde navštíviť správca Rokfortských lesov, lúk a hájov - Rubeus Hagrid, ktorý má nadmernú výšku a aj váhu. Od neho sa Harry dozvedá niečo, čo mu zmení kompletne celý život, Hagrid mu prezradí že je čarodejník, veľmi slávny čarodejník a že môže byť ešte lepší, len sa musí viac priučit, Harry tomu nechce uveriť, veď to nemôže byť možné, taký obyčajný chlapec a čarodejník? Harry sa postupne všetko dozvedá, svoju minulosť a minulosť jeho drahých rodičov, ktorí vôbec nezahynuli pri autonehode ale pri tragédii, ktorá poznačila a "ozdobila" aj Harryho čelo. Harry sa rozhodne študovať na Strednej Škole Čarodejníckej a týmto sa pre neho otvára celý svet, taký ako ho nikdy nepoznal. Spozná známych, príbuzných svojich rodičov ale aj nepriateľov a bude im musieť čeliť sám. Dokonca sa aj dozvie čo a aké zranenie mu spôsobilo tu strašnú jazvu na čele a začína chápať cudzích ľudí, ktorý ho podľa nej poznajú bez toho aby sa predstavil. Začína chápať hlášku: "Chlapec ktorý prežil" a nepodľahol smrťeľnej kliatbe "veď viete koho". Nájde si verných priateľov, ktorý ho za žiadnu cenu nesklamú a on nesklame ich. Začne lietať na metle a uvedomuje si, že pri tomto lete ma neopisateľne krásne pocity a stane sa "stíhačom" v metlobale. Dej sa začne zamotávať keď sa dozvie že "ten koho netreba menovať" sa chce vrátiť a svoje dielo z pred jedenástich rokoch dokončiť... Asi takto by som definovala dej Harryho Pottera a Kameňa mudrcov. Keď sa môžem priznať, tak som patrila k tým čo si mysleli že "Pottera mi k životu netreba" ale mala som úžasného kamaráta, ktorý si bol istý že Potter a tá fantázia okolo neho sa mi zapáči, tak sa ma ani nepýtal a doniesol mi knihu a popravde keď som začala čítať tak som nevedela odtrhnúť zrak od stránok knihy. Dodnes mu ďakujem :-) () (méně) (více)

vksadek

Jen mi připadá, že tenhle díl je hodně jinačí než ostatní. naprosto nezapadá do děje a vzhledu celého zbytku serie. navíc je škoda, jak se liší film od knihy:( ()

Pattrick

Když teď vemu zpět, tak je to přece jen první díl, ale taky přece jen, né tak dobrej, jako jeho mladší bratříčkové ()

johny.duch

Pohádkový úvod do celé ságy. Na tomto filmu je vidět, že Chris Columbus to s dětmi opravdu umí. Tento film je vhodny pro děti od plenek až po dospělé, kteří se na to cítí. Vzhledem k tomu, že je tato sága celosvětový fenomén, měl by každý každý díl vidět alespoň jednou, ať má přehled. Jedno podívání nikomu ještě neublížilo. Pokud ovšem patříte k těm "okouzleným" film se vcelku dosti přesně drží literární předlohy a ve filmu je patrná i vůle autorky, která prosadila, že ve filmu učinkují pouze britští herci. ()

Ctx

Snad proto, že jsem nečetl ani jednu knihu o Harry Potterovi, mohu hodnotit jen a jen film. Tento první díl jsem viděl poprvé v roce 2002 - a v té době se mi moc libíly efekty a všechno okolo. Ano, dnes jsou již překonané, ale ten film mám pořád něco do sebe. A protože je Kámen mudrců narozdíl od následujících dílů "série" spíš pohádka, mám ho zařazen ve své oddechové filmotéce. Další a další díly jsou temnější a temnější - asi to tak má být, vše spěje k závěru, ale snad právě proto je pro mě tenhle film pořád kvalitní oddechovkou. ()

Rider22

Velice povedená adaptace knižní předlohy.Ale pokud někdo četl knížku (stejně jako já).Tak je mu jasný že kniha je lepší. ()

Fixa

Bylo by nefér dávat filmu nižší hodnocení, protože byl dobře trikově zvládnutý. Hvězdička tedy za triky a druhá týmu lidí z marketingu. Takhle velkolepě donutit všem věkovým kategoriím narvat do hlavy takový sračky a ještě donutit děti číst knihy, nemám slov. Jak se jim jenom podařilo, namastit si takhle kapsy. Nějakej famfr campr pudl mudl a všichni se z toho můžou posrat. Nevím proč, ale nemůžu se ubránit pocitu, že ta paní, co to napsala, se trochu inspirovala knihami Terryho Pratchetta, ale úplně blbě. Mám rád fantasy knihy, ale tuhle číst nebudu. ()

Cassovian

Sladká, trocha strašidelná rozprávka pre malé deti, ktoré ale zákonite nemôžu chápať jej hlavnú ideu, takže z tohto filmu vzniklo predovšetkým jednotvárne natočené nie veľmi podarené dielko. Danniel Radcliffe hrá Harryho primerane svojmu veku, v ďalších sa už len a len zlepšoval, čo je veľmi dobre. Podľa niektorých hral "prkenně", skôr si ale myslím, že toto označenie by lepšie sadlo na Ruperta Grinta (Ron Weasley), ktorý vo všetkých dieloch podával podpriemerné výkony. HP a kameň mudrcov pôsobí v niektorých momentoch dosť nezáživne, ale na druhej strane: Má niečo do seba, niečo, čo i mnohých dospelých donúti sedieť pri tomto filme až dokonca. ()

CrashHP

Kameň mudrcov-začiatok veľkého dobrodružstva o mladom čarodejníkovi. Film prakticky celý podľa knižnej predlohy. Prvá časť, až príliš pre detského diváka, no rozhodne si to netreba nechať ujsť. ()

dexempa

Po dlouhé době okouzlující a propracovaný (díky předloze) svět kouzel pro děti. Ach, dokonalý svět pohádek, být tak znovu děcko a jít na to do kina...asi bych taky pak rok chodila v kouzelnické čepici a urputně se dožadovala dalšího dílu. Pro klid své dětské duše dávám maximum. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood