Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

lukaskon1

Začátek snad nejslavnější a nejznámější knižní série. Představení postav, úvod do čarodějného světa, nějaká ta zápletka ale vše podané tak nějak dětsky. Jasně, proč by taky ne když jsme teprve na startovní čáře a postavy potažmo i příběh mají dospívat stejně jako divák. Vzhledem k tomu, že na sebe díly navazují není zrovna nejrozumnější tyto začátky vynechat jen proto, že cílem jsou děti ale pravdou je, že si je asi tak moc neužijete. Nikdy jsem knihy nečetl a nemůžu říci jak moc se film drží předlohy ale špatně rozhodně nepůsobí. Štěstím je, že dětské postavy jsou vesměs rozumné a narozdíl od spousty jiných filmů z nich nečíší rozmazlenost, přílišná naivita a hloupost (výjimky se ale najdou). Triky jsou na dobu vzniku zdařilé a i hudba skvělá. Herecká výkonost hlavního tria už moc dobrá není a příběh na mě také nepůsobí tak tajemně jak by asi měl. Závěrečný zvrat (pokud se to vůbec tak dá nazvat), také není nic vyjímečného a ukecanost hlavního záporáka je klišoidní ale zase chápu, že dětem to je třeba vysvětlit abych tak řekl "polopatě". Jako začátek dobré ale nic zázračného to není. ()

Dadaa

S Harrym jsem vyrůstala, a proto jsem po přečtení knih musela vidět i filmy. Musím říct, že Kámen mudrců je velice vydařený. Nejvíce ze všech dílů se podobá knížce a to moc u zfilmovaných knížek nebývá. Proto dávám 100% za skvělé zpracování, hudbu, skvělé herce a vtip. ()

GH98

Podle mne nejlepší díl. Tady ještě nebylo tolik násilí, ale každým dalším dílem se z pohádky stával horor. Takže: plný počet hvězd ()

katjaaa

Harry Potter- provedl mě od dětství k dospělosti. Každý díl jsem viděla několikrát. Na tento jsem byla v kině, bylo mi myslím čerstvých 15 a kdo na něj nešel jako by nebyl. Hodiny přemlouvání rodičů, aby mě pustili se vyplatili a já si film zamilovala. Očima dítěte jsem ho viděla jako kouzelný a ohromovaly mě efekty a čarodějný svět- Harry v Příčné ulici, poprvé v Bradavicích, děsivý Snape :) Vzpomínám s nostalgií a i teď když film vidím očima dospělé mě pohlcuje. ()

Ounil19

Harry Potter naše nová celebrita, ač jsem ze začátku na Harry Potter měl ze začátku jiný názor kvalitní to film vskutku jest. První díl je jaké si seznámení s postavami a jejich nadání samozřejmě nechybí ani trable malého Pottera . Obsazení a děj jsou nadprůměrně dobré tedy až na tu vysokou obludu z koupelny ta byla opravdu nepovedené ale jinak efekty průměrně dobré. Rozepisovat to nemá cenu to už udělaly kolegové.Já Harryho Pottera doporučuji všem kteří mají rádi kouzla a zábavu v jednou včetně napětí. ()

AndieCZ

Poprvé jsem Harryho Pottera viděla jako malá holka, když mi bylo 6 a úplně jsem ten film hltala. Hlavně Harryho tedy. Když jsem si film teď pustila znova, všimla jsem si, že největším hereckým talentem oplývá jednoznačně Tom Felton (Draco Malfoy) a Emmu, kterou jsem dřív nesnášela, protože jsem se v ní trochu viděla jsem najednou začala mít ráda. Začátek filmu mě moc nenadchl, ale když se děj dostal do Bradavic, začal se mi film líbit. Nejhezčí scéna pro mě je scéna, kdy prváci vstupují do velké síně. Vynikajíci Alan Rickman jako profesor Snape film podtrhl. Bohužel se film nedá s kniho srovnávat. Snad jen díky Tomovi jsem pustila i další díly. ()

hanzikk

Jo, hezká pohádka. Hezky a věrohodně zpracované prostředí a kostýmy. Jenže vzhledem k mládí herců mi zde chybí trocha emocí. Po pravdě se nedivím, co taky čekat od 10-11 letých herců, tedy nejlepší dětský herecký výkon bych asi přiřkl Ronovi, ale je to stále jen pohádka. Harry se zdál být takový kamenný, mrtvý a Hermiona mi trošičku připomínala robota. Hudba je taktéž příjemná, ale né zas uchvacující. Je velice těžké ohodnotit tento film, a vzhledem k tomu, že bylo natočeno 8 dílů a většina byla lepších jak HP 1 a 2, tak prostě musíme zůstat na reálných třech hvězdách. Ale je pravda, že děti si určitě přijdou na své. ()

drjekkyle

Bohuzel to je nadherne na Knize se nepodarilo vtisknout do filmu, Film pouze odrazi dej knihy, ktery sice zabavi, ale aby vas okouzlil to se rici neda. ()

Alenuch

Asi nic, co by někoho zarazilo do sedačky/křesla jako hřebík, ale slušný "dětský" rozjezd série. Vzhledem k tomu, že se jedná o celkem tenkou knížku, má i film dost času všechno vysvětlit a polehoučku nás dostat do světa, kde poštu nosí sovy a Bradavice mají novou celebritu, jak pěkně poznamená profesor Snape. Příjemné. ()

KristKrist

Kámen mudrců...první díl ságy o Harrym Potterovi se na přelomu století dočkal svého zfilmování. Obsazení si chválím,hlavně ve vedlejších rolích(Richard Harris,Alan Rickman,Maggie Smith). Kámen mudrců je spíš pohádka,na rozdíl od novějších dílů,co jsou místy strašidelné. To ale kouzlu na filmu neubírá,dívala jsem se na film před deseti lety,když jsem byla ještě malá a dívám se na něj teď...nepřestal mě bavit. Není to sice nejlepší film série,chybí tam trochu víc akce,kterou novější díly přináší,ale kvalitní film to bezpochyby je. ()

zuzulend

Viděla jsem všechny díly Harryho Pottera a tento díl nepatří mezi nejlepší z celé ságy.Film mě většinou musí něčím zaujmout a tady se to moc nepovedlo.Tři hvězdy jsem dala za hudbu a za některé scény,které se vyvedly.A taky samozřejmě třem hlavním postavám,které předvedly obdivuhodný herecký výkon (a né jen ony). ()

evangelos

Mal som veľkú dilemu s hodnotením. Nakoniec sú to s prižmúrenými očami 3 hviezdičky. Je to predovšetkým rozprávka pre malé deti a preto jej nebudem vyčítať všetko, čo sa mi nepáči. Už som predsa len odrástol. No niečo musím vytknúť. Napríklad to Columbusovo nevýrazné remeslo. Takýto ospalý a rutinný prístup môže za to, že film oproti knihe pôsobí sterilne a menej svižne. Pomerne dlhá stopáž tomu tiež nepomáha. Chýba mi tu viac bizarnosti, vtipu a nejaký viditeľnejší vývoj vzťahov medzi postavami. A pritom sa s tým dalo tak pohrať. Som fanúšik Pottera, takže mi záleží na tom, ako s ním jednotliví tvorcovia nakladajú a takáto krátka a jednoduchá predloha sa dala adaptovať aj lepšie. ()

ES13

Moje dětství začíná právě tady. Po Fox Kids a pohádkách od Disneyho, je toto další z mých zamilovaných klasik! Harry Potter byl strašný boom! Lidi četly knížky, kupovali si autentické předměty spojené s HP a zkrátka to všichni milovali! A já miluji i dodnes. Nejvíc první dva díly, které aspoň pro mě znamenají nejlepší dva díly z celé ságy. HP je něco co si myslim může pustit někdo v jakémkoliv věku a stejně se to líbí. Jde přece o kouzla, strašidla atp. A samotné Bradavice jsou naprosto dokonalé! Vždycky jsem si přála chodit na školu, která by vypadala aspoň z půlky takhle. Což si myslim, že nejsem jediná :D No takže pro mě naprosto dokonalý film! ()

qamar

Knížky Harryho Pottera mám vážně ráda, celou sérii jsem přečetla několikrát, ale ty filmy jsou vážně zoufalství. Obě hvězdičky jsou za Severuse Snapea, akorát škoda, že ho ve filmu nebylo víc. ()

luckyme

Film môjho detstva, ktorý som videla hádam už aj 100 krát a ktorý ma naviedol na čítanie potteroviek a na čítanie ako také, keďže do desiatich rokov som čítanie priam neznášala. Rowlingová nepochybne prišla s revolučným príbehom zasadeným do vymysleného sveta fantázie, stvárnenie ktorého muselo byť veľkou výzvou pre tvorcov filmu, no vydarilo sa. Hýbajúce sa obrazy, lietajúce sviečky, kúzla a ostatné efekty ma okamžite dostali. No ešte viac ma očarili podarene stvárnení hlavní hrdinovia a posolstvo filmu o hodnote kamarátstiev a lásky, ktoré zmôžu viac než nejaké čáry máry. Hoci motívom je typická rozprávková črta – dobro víťazí nad zlom – Harry Potter a kameň mudrcov túto myšlienku zapracoval šikovne a epicky. Ešte ako malá som celý film takmer nedýchala a s Harrym som nadšene prežívala jeho dobrodružstvá na Rokforte a tajne som dúfala, že aj mne sova donesie list do Rokfortu, no musela sa niekde stratiť, keďže doteraz nič neprišlo. Dokonca aj keď si ho pozriem znova a znova s odstupom dekády, stále vo mne zanechá silný zážitok a úsmev na tvári nad sladkou detskou naivitou a bezstarostnosťou. ()

JoKeR1

Tak k tomu netreba veľa hovoriť.Úžasné fantasy ktoré nemôže mať menej ako 5 hviezdičiek už len za to prostredie,nápad a celkový dojem.Ďalšie plus sú vybratí herci.Film pre celú rodinu. ()

len17

Daniell jako Harry splnil mou představu postavy z knížky. Nejradši mám scénu s trolem a v tomto díle je mou nejoblíbenější postavou Snape, škoda že tam není moc často. FIlm na který se vždy ráda podívám. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood