Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Batman

Já budu za hnidopycha ale co tohle sakra je?Jak to mohlo mít takový úspěch?Já se u toho nudil jako snad u ničeho(možná Twilight), a přišlo mi to neuvěřitelně hloupé a infantilní.Už nikdy víc. 10% ()

sona.1990

Bylo to něco úplně nového a naprosto kouzelně tajemného. Něco napínavého s obsazením naprosto úžasných rozkošných dětí. Já jsem byla okouzlena.. ()

cipokomon

Já mám rád pohádky a zbožňuji fantasy, ale HP mě neoslovil. Asi jsem moc starý. Knihu jsem zavřel cca na straně 80 znuděn a nikdy už Rowlingovou neotevřel. Fantasy knih jsem přečetl tak 150 a víc a jako pohádkovou fantasy si představuji sérii Mýtus nebo "Kedrigerna", kterým Potter nesahá ani po kolena. Pak jsem si řekl, abych byl IN, že to "přežiju" alespoň jako film a postupně to přetrpěl všechno. Přežil, přetrpěl a pro mě stačilo. Jako fantasy slabota, jako pohádka taky. Jen je všude otravný cápek s bleskem na čele, který vlastně nic neumí, ze všeho vybruslí haluzí a bojí se "největší zkázy", toho kterého klidně pojmenuji, Voldemorta, což je evidentně břídil jako poleno, páč se s dítětem co umí dvě kouzla a to jedno tuším je, že si posvítí na cestu, šmrdlá 7 dílů, než zdechne(nebo nezdechnul, já už ani nevím). Z bandy ostatních nýmandů kolem bleska McHarryho byla zajímavá jen Emma Watson, protože ta je prostě kost a aspoň bylo v druhé půlce dílů na co koukat. Nejnudnější byl ten díl, kde se honili za nějakou trofejí, ani nevím, který to je a po jehož shlédnutí jsem měl pocit neuvěřitelně ztraceného času jako když jsem dotrpěl LOST. Pro mě HP nuda a už to nechci nikdy vidět. ()

ReTeZa

Harry Potter je fenomén dnešní doby, nikdo si nepředstaví Harryho jinak než jako jeho filmového představitele Daniela Radcliffa... Což samozřejmě není špatně, ale přijde mi to trochu škoda v porovnání s knihou, kterou mnoho lidí četlo, ale vybavují si spíše film než knihu... Například v prvním dílu mi nejvíce chybí Hermioniny lektvary, při vstupu do tajemné komnaty.. ()

Pythonator

Co furt mají všichni s tím Harry Potratem? Vždyť je to sračka použitelná jen pro tupější děti. FIlm lehce podhodnotím, když vidím kolika lidem nedělá problém ho těžce nadhodnocovat. První díl je jednoznačně nejhorší a nejnudnější ze všech. ()

Filatov

Po druhém shlédnutí zvyšuji hodnocení na plný počet, protože ač není Harry Potter můj šálek čaje a nikdy jsem si k němu nevypěstoval vztah jako k jiným fantasy, tak musím uznat, že Kámen mudrců je dobře odvedená práce po filmařské a vizuální stránce. Film je prostě jen začátek celé ságy a tak ho musíme brát, protože se seznámíme s postavami, prostředím školy, ale tak příjemnou a vtipnou formou, že je člověk spokojen. Člověk se zasměje a nad vizuálem a některými scénami se pokochá (hlavně asi šachová partie). Na druhou stranu ztvárnění Famfrpálu bych radši nekomentoval. Tam ta vizualizace ulítla hodně. Knihu asi číst nebudu, film mi stačí al ač chcete nebo ne a ať máte Harryho rádi nebo ne, je potřeba v rámci všeobecného přehledu tohle znát. ()

mcamino

Tak hodnotím po shlédnutí celé série, poprvé jsem tento film viděl v nějakých 8 letech, no dobrá pohádka, rodinný film, s pár pasážema, kterých jsem se fakt bál. Ale jinak opravdu film pro celou rodinu. Nicméně Harryho jsem měl vždy rád. ()

reccal

Netřeba komentovat krásný pohádkový začátek fantastické série, na který jsme ještě jako děti zíraly s otevřenou pusou.... ale vysvětlí mi někdo, co je to (fuck) ve slovenštině Rockfort (desetkrát fuck)??? Když už teda nechtěli Slováci Bradavice, proč nenechali originál Hogwarts, jako nechali Dumbledora?? Že je slovenský dabing příšerný, to vím dlouho. Že ale dokáží takhle zk.....t i Pottera, to jsem netušila. ()

dauby

Je to hezky natočené, ale děj je poněkud nesouvislý, spíše je to takové vršení efektně natočených epizod. Nijak zvlášť mě ten film nebere, ale ani neuráží. Prostě průměr. ()

lubica1995

Svojim spracovaním bol prvým svojho druhu. Pre deti nie. ( Viem, Viem, v dnešnej dobe je to predsa úúúplne normálne - ráno na trojke krvák a ôsmej večer disneyovka...) Ale aj tak, sorry, ale pre deti NIE ()

Gluminator

Nejlepší filmová sága tehdejší doby až do současnosti, vzpomínám na to velice rád, kdy jsem do svých 11 let čekal na dopis z Bradavic, který samozřejmě nepřišel, a tak jsem se vžil do kouzelného světa skrze filmy. Skvělé zpracování, super herecké obsazení a naprosto dokonalá hudba od Johna Williamse. Harry Potter bude patřit k nejoblíbenějším filmům i v několika nadcházejících desetiletí, pořád bude mít svá kouzla, kterým vtáhne diváka do svého světa. 95%. ()

malyLibor

Musím říct, že když mi před pěti lety kamarád přinesl na DVD do nemocnice filmy o Harry Potterovi, rozesmál mne. Sice pohádky miluju, ale o tomto "veledíle" jsem toho četl a slyšel tolik špatného, že mne ani nenapadlo si to pustit. Až někdy předloni jsem měl dost času a ono DVD mi padlo do ruky. Pustil jsem si první díl... a ač skoro padesátník, nedokázal jsem se odtrhnout od PC. Skvělý příběh zasazený do úžasně propracovaného světa... byl jsem nadšen. Dnes už vím, že tento film je pouhou ilustrací ke knihám, jež mám dnes již všechny přečtené, přesto je to ilustrace povedená a především v tomto zimním čase si filmy o Harry Potterovi rád pouštím... Jen mne mrzí, že jsem se nenarodil v roce 1990 :-) ()

Lady Marcy

Můj nejoblíbenější díl z Harryho pottera. Příjemný, hezky pohádkový. Přes extrémní délku vás děj vtáhne do děje, že uteče jako voda. Mám moc ráda knižní předlohu a jsem ráda, že se povedlo její převedení na filmové plátno. Úžasná hudba od Johnna Williemse. ()

JeyeK

Wingardium Leviosa! Nejen svými nelogickými momenty jako zranění při první výuce létání na koštěti, chůze s lampou a neviditelným pláštěm nebo kámen mudrců chráněný šachovnicí, ale i celkovým dojmem působí první díl příběhů o Harrym Potterovi ve srovnání se svými následujícími bratříčky jako dětská pohádka. Ať už je za tím deset let vývoje filmového průmyslu nebo jen čistý záměr růst a dospívat se svým publikem. Stal jsem se postupem času citlivější na tuhle vyskytující se infantilnost nebo nedomyšlenost děje, a tak musím film hodnotit podstatně hůře než tehdy kdysi, když jsem jej ještě jako mladý nekritický cucák viděl poprvé. 50% ()

Sansnom70

Krásný film. Jen škoda, že každým dílem tato pohádkovost prvního dílu mizí a filmy se stávají spíše mládeži nepřístupné. Ale já mohu pouze za sebe říct, že všechny díly jsou skvěle natočeny, i když s drobnými změnami, které si tam režiséři dali nebo ubraly. Mě osobně se filmy s Harrym Potterem velice líbí. Takové filmy s takovou tématikou zbožňuji, a kdo má také rád tuto tématiku, tak těm všechny díly doporučuji. u nás doma se celá rodina na tuto sérii koukáme cirka každý měsíc a pořád dokola. Pořád tam najdeme něco nového, čeho jsme si předtím nevšimli. Ať už hledáme chyby ve filmu, nebo se koukáme na chybu, kterou našel někdo jiný. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood