Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

edie sedgwic

Gary Oldman ma v roli Draculu absolutne nepresvedcil. Celkovo si nemyslim, ze chcel Bram Stoker povedat to, co tento film. Zaroven vsak spada do kategorie tych lepsich "upiroviek". ()

malypivo

Skvělé zpracování románu, které by klidně mohlo být dvoudílné a delší. Skvělé obsazení - především pak Gary Oldman coby Drákula. Asi zatím nejlepší drákulovský film. ()

Helldo

Zpracováním natolik pohlcující, fascinující a dechberoucí adaptace, že téměř ve všech ohledech zastinuje příběh jako takový. Proto vyvstává otázka.... dá se to Coppolovo Draculovi vůbec vyčíst? ()

Matli

Tolik profláknuté téma a stejně jde natočit na hodně dobré úrovni, stačí mít kvalitního režiséra a všechno jde. Hollywoodské hvězdy a hvězdičky tomu dodávají jen šmrnc. Co víc dodat, bravůrně zvládnutá práce s kamerou a triky jsou taky slušný na to že nejsou záměrně dělaný počítačově. Každopádně jeden z povinných filmů. 78% ()

Saur.us

Skvělá adaptace ještě skvělejšího režiséra. Temné a často psychedelické pojetí s vymazlenou klasickou trikovou školou. Co ale musím vyzdvyhnout nejvíce je castingová výhra v podobě dokonalého G. Oldmana, bez kterého by Dracula nikdy nebyl takový a také vynikající A. Hopkins se svým lehce potřeštěným van Helsingem. Opakem všeho je pak prkenný K. Reeves, který nebýt kasovním tahákem, nikdy by ho Coppola neobsadil. A také věděl proč. Ještě, že se ve střední části filmu příliš nevyskytuje. Ale to není jediný skvrna na kráse. Bohužel se Drakula zdá zbytečně natahovaný a občas vypravěčsky i motivačně matoucí. Přes všechny ty filmařské krásy, ať už kamerové, maskérské nebo herecké, není dokonalý. Ale v rámci upírských filmů patří k tomu nejlepšímu. ()

Extrakritik

Jeden z nejstrašidelnějších upírskejch filmů,co znám. Jako malej jsem se u toho bál. Teď už teda ne,ale i tak je to dobrej horůrek. ()

vojtaz

Vůbec nechápu ten hype okolo tohodle filmu. Možná kdyby byl natočenej o 20 let dřív, ale v devadesátkách šlo z týhle předlohy vytřískat víc. Daleko víc. Největší přednost vidím v tom, že díky tomu vznikly Drákuloviny. ()

zdeny99

Kam se hrabou Cormanovy ghotické horory z 60. let. Francis Ford Coppola tímto filmem pozvedl žánr ghotického hororu do impozantních výšin. Chopil se geniální literární předlohy Brama Stockera a jeho dílo převedl na filmové plátno. V precizně vybudovaných ghotických kulisách a za působivé atmosféry dal možnost vyniknout Gary Oldmanovi v hlavní roli, Anthonymu Hopkinsovi coby Van Helsingovi a tehdy ještě mladým hercům, Keanu Reevesovi a Winoně Ryder. [19707. hodnocení, 792. komentář, 79%, 331. nejoblíbenější film] ()

Bozvav

Krásná a asi nejlepší verze Drákuly co znám. Je to sice sladké jak coca cola, ale moc hezky se na to jednou za pár let kouká. ()

Lindushka

Nedávno som si prečítala román od Brama Stokera, a tento film je podľa mňa ešte lepší ako jeho knižná predloha. V knihe je Dracula len nudnou a obyčajnou krvilačnou obludou čo chce vyciciavať ľudskú krv a bojuje len o svoje prežitie, ale vo filme dostal aj romantický rozmer- kvôli stratenej láske sa stal netvorom a celé storočia ju znovu hľadal - Dracula - romantik tisícročia :) Navyše, kto je strašne zamilovaný a zažil tie útrapy keď musí byť bez milovanej osoby a ten pocit keď bez jej prítomnosti nič nedáva zmysel a nič vás nebaví, a Dracula ju navyše za hrozných okolností stratil navždy, ten bude mať pre jeho zúfalé počínanie aj pochopenie a film nebude len čierno-bielym honom na toho zlého. ()

Elin

Pro upíry jsem měl vždycky slabost. A spracování této legendy vyšlo na výbornou. Tento film, stejně jako upíři jen tak nezestárne. ()

IvcaG

Do nedávné doby jsem si říkala, že nejlepším Drákulou bylo první zfilmování z roku 1922 s úchvatným hereckým výkonem Maxe Shrecka. Ale to bylo jen do té doby, než jsem viděla tenhle snímek. Nechybí tu vůbec nic, vše je tak jak nám ve své knize sděluje Bram Stokers. O to tu hlavně jde Drákula je prostě klasika, kterou nemůžeme jen tak narušit tím, že s dr. Van Heslinga uděláme super hrdinu a z Drákuly bezcitnou bestii, jejíž hlavním cílem je zahltit lidstvo svými potomky. ()

Páně

Řekněme si narovinu, že se tomu moc vytknout nedá. Počínaje asi nejsugestivněji pojatou bitvou na počátku, až po romantické finále. Opravdu málokdy se vidí tak temně a inovátorsky pojatá bitevní sekvence jako na počátku tohoto díla, před tím smekám. Coppola vůbec celému dílu propůjčil skvělou atmosféru a svébytnost jíž prodchnul snad každý záběr. Skvěle zapamatovatelná hudba je plus vždy, tak je tomu i zde. Gary Oldman, dámy a pánové, to je herecký majstrštyk a Drákula jak hrom! Ať už natočil či natočí natočí cokoliv, pro mne zůstane navždy Drákulou. Vemkoncem, je mi fakt jedno jak moc se to odchyluje od knižní předlohy. Tohle je prostě veledílo. ()

bangee

Podle mě prakticky skoro dokonalé audio - vizuální provedení, atmosféra, která by se dala krájet, výborné herecké výkony, kamera a nádherné exteriéry... Samá superlativa, nicméně nemohu jinak. Mě si pan Coppola tímto snímkem získal - vřele doporučuji. 5* ()

agassi68

Pri tomto hereckom obsadení a režijnom vedení by som teoreticky ani nemusel film vidieť a dám 4*. Naštastie som videl a sú oprávnené. Upíria lovestory, ktorej Twillight nesiahajú ani po členky. Coppola nešetril na kulisách, kostýmoch, ani na špičkových hercoch. Dokonca v roli jednej z troch sexy diablic sa objavila Monica Belluci. Gary Oldman bravúrne zvládol takmer trojrolu Vlada Draculu. Pripočítajme záverečnú skladbu v podaní Annie Lennox, špičkovú kameru a odsýpajúci dej tak nemám prakticky čo vytknúť. Od tohto v rámci žánru je lepší len Interview s upírom.. ()

STina1

Jedinečne a dokonale spracovaný dej o Drakulovi, aký na tomto svete nemá obdoby. Už po 10 min dokonale vtiahne diváka do deja. Postavy stvárňujú naozaj brilantní herci, ktorí sa svojich úloh chopili dokonale. Veľkú poklonu skláňam majstrovi režisérovi, ktorý natočil tento filmový unikát. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)