Svatý boj

The Believer

USA, 2001, 98 min

Duševní muka rozpolceného mladého "Adolfa Eichmanna". Snímek opravdu nelze považovat za černobílý a po Dannyho vystoupení před bohatými newyorskými pravičáky jsem byl dokonce na pochybách, jak je s antisemitismem doopravdy; je současný antisemitismus pouhou židovskou záležitostí, kdy proti sobě bojuje několik mocenských bloků, je pro žida nenávist posilujícím faktorem, jak se Danny pokoušel přihlížejícím businessmanům podstrčit? A existují vůbec samotní židé, nebo jde o další hoax? Dobré obsazení, solidní drive a i přes výše uvedené poměrně rozumný scénář je třeba ocenit.(3.4.2010)

ryan gosling to zahral neskutocne dobre...ja som urobil tu chybu, ze som cakal nejake pokracovanie kultu hakoveho kriza a to bola chyba..film si ide svojou cestou, velmi trpkou cestou plnej otazok z ktorych mrazi pod kozou...70% .. a ozaj, skoda, ze film nema o polhodinu dlhsiu stopaz, prospelo by mu to, pretoze za hodinku a pol sa toho dost naznaci, ukaze, ale nedotiahne do konca. skoda..film by to posunulo este dalej.(28.2.2007)

Velice zajímavý snímek, kterému dodává šťávu výborný výkon Ryana Goslinga. První polovina snímku neměla chybu, což se bohužel nedá říci o té druhé, kde se často objevovala paní nuda se svou dcerou nechápavostí. Balintovo chování prostě nebylo někdy dost opodstatněné. Zachránil to ale konec v kostele a polytematický konec.(17.5.2007)

Nikoli psanec, který loví psance, ale žid, který nenávidí židy... A nejvíce sebe. Krize vlastní identity přivedla postavu charismatického Ryana Goslinga k obrovské nenávisti, která prostě musí ven. Jeho agresivní řečnictví se už ani tolik neopírá o segregaci ras jako o nenávist z principu. Nenávist a nasranost, která musí ven, protože je přeci tak příjemné ji ventilovat. Aby z toho nevznikl chaos a bylo zachováno poslání filmu, je Goslingova postava ve svém oboru překvapivě erudovaná. Nejen, že zná všechny aspekty judaismu a židovské kultury, on sám ještě některé z nich dodržuje. Jeho vnitřní rozpolcenost pak vrcholí v působivém závěru... Osobně mě napadlo, zda by byl Danny dohnán k extremismu, kdyby samotné náboženství nebylo extremistické, viz flashbacky ze školy...7/10(30.12.2013)

Silný začátek, silný námět, ale asi jsem zcela nepochopil konec ani celý film. Bohužel jsem nechápal tu hlavní myšlenku a budu si muset pustit druhou projekci. Ale Gosling je skvělý židovský nácek, to opravdu je. Roli zvládá dokonale, jen ho pochopit, to mi dělá problém. Za mě 70%, silnější 3 hvězdičky.(30.7.2012)

• - Ač byl snímek oceněn několika věhlasnými cenami (mimo jiné i Cenou poroty ze Sundance festivalu z ledna 2001), tak měl film, kvůli ratingu R a své kontroverznosti, velké problémy s uvedením do distribuce. V kinech se nakonec objevil pouze v New Yorku a to až v květnu 2002. Již dva měsíce předtím byl odvysílán na placeném filmovém kanále Showtime. (DaViD´82)

• - Vzhledem k nízkému rozpočtu filmu si štáb nemohl dovolit povolení k natáčení a hodně scén tak muselo být natočeno velmi rychle. (Vlado666)