Svatý boj

The Believer

USA, 2001, 98 min

Velice zajímavý snímek, kterému dodává šťávu výborný výkon Ryana Goslinga. První polovina snímku neměla chybu, což se bohužel nedá říci o té druhé, kde se často objevovala paní nuda se svou dcerou nechápavostí. Balintovo chování prostě nebylo někdy dost opodstatněné. Zachránil to ale konec v kostele a polytematický konec.(17.5.2007)

Židovský chlapec ve škole::"Existuje Midraš, který to podporuje. Můj otec četl knihu Shaloma Spiegela, která říká, že lzák zemřel a byl znovu zrozen." Učitel: "Tenhle Midraš nikdo neuznává". Chlapec:-"Já ano! Já ho uznávám. Ale dobře, řekněme, že Bůh dodal berana. No a co? Jakmile Abrahám zdvihl nůž, bylo to, jako by ho už zabil ve svém srdci. Nikdy na to nemohl zapomenout, stejně jako lzák. Jednu neděli oznámil jeden kněz, že se na faře promítá film "Believer", česky "Svatý boj". No, kdo by se zajímal o film, který se jmenuje "Believer" a promítá se na faře, že? Pak jsem si přečetl oficiální text distributora, v duchu jsem se zasmál, jestli teď církev nastupuje starý KKK styl, představil si jak na projekci na faře dojde jen pár lidí převlečených za strašidla, vduchu se zasmál podruhé a zůstal jsem doma. O to víc mě mrzelo, když jsem zjistil, že takhle nějak měl vypadat film, kvuli kterému Ed Norton tvrdě nabíral hmotu. K té diskuzi tedy - Svatý boj si bez pochyby zaslouží o hvězdu víc než Kult hákového kříže. Mnohem lepší scénář, mnohem lépe napsaná hlavní postava, mnohem přirozenější změna, míň doslovnosti, míň moralizování, mnohem lepší punch line.(28.2.2009)

Bojím se, že nebýt fantastického Ryana Goslinga, který ztvárnil vnitřně rozpolcenou postavu způsobem, jenž mi vyrazil dech, šla bych s hodnocením ještě níž. Believer je ukázkový případ toho, že poutavé téma a výborné herectví samy o sobě na dobrý film nevydají. Očekávatelný scénář bohužel nenabízí víc než mix klišé a názornosti, situace postrádají věrohodnost, příběhu chybí soudržnost i plynulost (ta je narušována nepříliš povedenými flashbacky). Jako exkurze mezi neonacistickou a židovskou komunitu to funguje slušně, jako film hůř. Rozhodně však stojí za to vidět, nejen kvůli už zmíněnému hlavnímu představiteli, ale třeba i kvůli mnoha podnětným myšlenkám nebo symbolickému závěru.(19.9.2009)

Strhující psychologické drama z prostředí ultrapravicového extremistického podhoubí v USA. Tvůrci navíc dějovou linii ozvláštňují tím, že hlavní hrdina, na první pohled ubohý pouliční nácek, je sám hebrejského původu a jeho příklon k neonacismu je vnitřní reakcí na svou vlastní nespokojenost uvnitř židovského etnika či možná jsou kořeny tohoto problému v rodině (tenhle jev je ovšem příznakový, relativně vysoké procento ,,autorasistů" má každé etnikum - Afroameričané, Romové, Asiaté atd.), čímž se významové pole filmu posouvá k úvaze o krizi vlastní identity potažmo krizi identity židovské, k sváru ateismu a pochybností o víře s potřebou něčemu věřit (strhující závěrečná scéna stoupání do schodů)... Tenhle film je skutečně silnou výpovědí o současném západním světě a jeho neschopnosti řešit problémy morálně a hodnotově narušených jedinců (obvykle) ze sociálního dna společnosti - výstižná scéna, kdy soudce ,,preventivně" odsoudí mladé neonacisty k účasti na sociální terapii, což je prevence úplně neadekvátní a odtržená od reality (zvláště v této scéně), jako učitel mohu potvrdit, že promlouvat takovýmto ,,dětem" do svědomí je úplně marné... Co ale s tím? Žádné jednoduché řešení bohužel není... Podobné filmy: Kult hákového kříže, Romper Stomper, This Is England(12.10.2008)

Začátek není moc dobrý, mladej nácek Danny zmlátí Žida a pak se s partou intelektuálních fašistů pustí do nechutně stupidního rozhovoru. Jenže není všechno černobílé a postupem času dostává Dannyho charakter opravdovou hloubku a i přes extrémní odsouzeníhodné jednání ho nelze nazvat jen debilním náckem, jako je tomu v případě veškerého hailujícího imbecilstva u nás! Vynikající výkon Goslinga a hrozně natočené akčnější pasáže umísťují Svatý boj na čtyřech (Davidových) hvězdách!(12.2.2009)

• - Vzhledem k nízkému rozpočtu filmu si štáb nemohl dovolit povolení k natáčení a hodně scén tak muselo být natočeno velmi rychle. (Vlado666)

• - Ač byl snímek oceněn několika věhlasnými cenami (mimo jiné i Cenou poroty ze Sundance festivalu z ledna 2001), tak měl film, kvůli ratingu R a své kontroverznosti, velké problémy s uvedením do distribuce. V kinech se nakonec objevil pouze v New Yorku a to až v květnu 2002. Již dva měsíce předtím byl odvysílán na placeném filmovém kanále Showtime. (DaViD´82)