Svatý boj

The Believer

USA, 2001, 98 min

I keď film zabŕda do témy ako American History X, Romper Stomper alebo This Is England jeho výpovedná hodnota je dosť na vážkach, no je aj ozvláštnený tým, že Ryan Gosling tu hrá skinheada a pritom je sám židom, ktorý už od mala pochyboval o svojej viere a postupne sa dostáva do situácie kam sa vlastne zaradiť.(2.1.2008)

Mne Svätý boj pripadal ako taký vstupný film pre diváka, ktorý sa oboznamuje s tým, že na svete je niečo ako rasizmus, alebo antisemitizmus. Čiže skôr film zameraný na mladšie publikum, čo mi potvrdzuje aj tá húževnatosť, akou Bean prezentuje všetky motívy filmu. Gosling tak chodí s tričkom s obrovským hákovým krížom, ak prejde nejaký Portorikánec, tak si štuchne, ak Žid, tak udrie. Povedal by som, že za tým všetkým treba hľadať osamelosť mladého človeka, hľadajúceho svoju identitu, miesto v spoločnosti, respektíve agresora, ktorý nevie, kam upriamiť svoj hnev. To je podľa mňa problém všetkých extrémistických hnutí, vybiť si na viac menej náhodne vybranej sorte spoločnosti hnev. Bohužiaľ mi to však prišlo málinko doslovné a vyhnané do v realite nie práve uveriteľných akcií. Paradoxom je, že inokedy holohlavý Billy Zane hrá vo filme o neonacizme s bujnou hrivou/parochňou.(24.2.2015)

Ryan Gosling je úžasný. Role Dannyho, mladíka, který stojí rozpolcen mezi dvěma odvrácenými ideologickými stranami, mu dokonale sedla. Boj jednoho člověka se sebou samým, s ideály, vírou a lidmi. Nenávidím a miluji. Opovrhuji a potřebuji. V jeho postavě, jejím ztvárnění, přesvědčivosti a jiskrném pohledu, jakoby se odráželo cosi z Dereka Vinyarda. V něčem tolik podobného, ale na druhou stranu zcela odlišného. A jak příhodné je jméno jeho postavy, v níž jsem shledala jistou podobnost s Danny Vinyardem. Po prvním zhlédnutí mě docela zamrzel v podstatě nikam se nevyvíjející příběh a nevyužití netradičního námětu na maximum. Což je vzhledem ke komplikované postavě Dannyho a tomu, jak se s ní Ryan "popral", docela škoda. Občas se na film podívám, když jej zrovna dávají v TV a už mi ani nepřijde nějak "obsahově ztrátový.":) Prvotní dojmy často rychle vyprchají a postupem času člověk zjistí, že to, co se mu napoprvé nepozdávalo, či mu vadilo, není zase natolik zásadní. Billy Zane zde oproti své životní roli jednoho z největších hajzlů a slizáků vůbec, Caledona Hockleyho, působí s delšími vlasy a v poměrně kladné roli tak trošku úsměvně:)(19.3.2011)

Ryan Gosling v roli "židovského nácka", který bojuje se svými vnitřními rozpory. Přestože ho jinak jako herce milujete, tady jej od první vteřiny musíte nenávidět. I když mi tak trochu připadalo, že vznik filmu inspiroval úspěch "American history X", film se vydává na trochu jinou cestu, ač je v zásadě o tom samém - o tom, že ideologie vzniká v závislosti na prostředí a názorech ostatních. Pěkně to bylo viděno při rozhovorech skupiny skinheadů, když neměli v podstatě ani páru o tom, proč vlastně nenávidí židy. Postava Goslinga to měla naproti tomu v hlavě pěkně srovnané a ač je mi nacismus úplně proti mysli a srsti, ten kluk skutečně věděl, co a proč nenávidí a měl i pár zamyšlení hodných myšlenek ("Kdyby Hitler neexistoval, židé by si ho vymysleli, protože chtějí být nenáviděni"). Celkově je děj poutavý a strhující, ale zasekává se asi v polovině. A to jsem u scény, kdy se dohadovali pamětníci holocaustu s partou skinheadů měla natolik husí kůži, až jsem myslela, že dám plný počet. Mimo to s dokoukáním filmu přichází úvaha nad tím, zda-li by měl v dnešní moderní společnosti šanci další holocaust (v takové míře jako v době Třetí říše). Stručně a jasně hodně strhující počin, ale ta druhá polovina na mě působila rozpačitě, včetně samotného konce. Zajímavý komentář:Shadwell(25.5.2013)

Skvělý Ryan Gosling v roli mladíka rvoucího se se svým pravým já, se svým původem, svou minulostí, svou vírou, ideály… Některé pasáže byly vynikající, např. scéna z „nápravného“ sezení nebo hádky s učitelem a spolužáky ze školy podávané prostřednictvím flashbacků. Jindy jsem měl ale trochu rozporuplné pocity a úplně mi to do sebe nezapadalo. Občas na mě film působil takovým nedodělaným dojmem, hlavně ve druhé půlce, kdy se děj trochu roztříštil. Ve výsledku jen lepší tři hvězdy, ale určitě netradiční film, byť tahle tematika mě trochu míjí.(22.8.2012)

• - Vzhledem k nízkému rozpočtu filmu si štáb nemohl dovolit povolení k natáčení a hodně scén tak muselo být natočeno velmi rychle. (Vlado666)

• - Ač byl snímek oceněn několika věhlasnými cenami (mimo jiné i Cenou poroty ze Sundance festivalu z ledna 2001), tak měl film, kvůli ratingu R a své kontroverznosti, velké problémy s uvedením do distribuce. V kinech se nakonec objevil pouze v New Yorku a to až v květnu 2002. Již dva měsíce předtím byl odvysílán na placeném filmovém kanále Showtime. (DaViD´82)