Vyzvednutí Titaniku

Vyzdvihnutie Titaniku

Akční / Drama / Thriller / Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1980, 115 min

• Marthos

Naivní ve všech směrech. Špionážní téma a la studená válka a Titanic už samo o sobě není ideální spojení a přidá-li se k tomu nevědomost s velkým N, pak vznikne nepovedená sci-fi. Je pochopitelné, že v době vzniku filmu nebylo o vraku legendární lodi ani vidu, ani slechu, ale není možné připustit takové zhovadilosti typu, že vrak by na dně po x desítkách let zůstal téměř neporušený a nezrezavělý, se zachovalým dřevěným vybavením, napnutými stožáry a div ne pozlaceným nápisem. Totálním výsměchem je slavná scéna vynoření Titanicu a jeho pompézní doplutí do New Yorku. Těžko říct, jakou měl film odezvu u diváků a zejména pak u v té době stále žijících přeživších pasažérů. A jaké pak bylo zklamání všech, když o šest let později poznal celý svět pravdu o Titanicu zásluhou týmu dr. Ballarda.(8.5.2012)

Koukatelný snímek. Příběh, ač není zrovna z těch každodenních, je celkem zajímavý a ta příchuť studené války mu celkem padne. Rozhodně se nejedná o žádný velkofilm, ale myslím si, že zazlívat snímku jeho podání Titanicu je zbytečné a nekorektní. Vynoření samotné lodi asi není nejvěrohodnější, scéna to je ale hezká. To samé se dá říci o podmořských záběrech obecně a potěšila mě i rolička Aleca Guinnesse.(30.7.2006)

Asi nejulítlejší film o Titaniku, kterému z dnešního hlediska nejvíc ublížilo to, že byl natočen ještě dřív, než se zjistilo, že vrak se rozlomil vejpůl. Na rozdíl od jiných filmů tady nejde ani tak o katastrofu samu, Titanic byl použit spíš jako rekvizita pro rozehrání roztomilé pohádky pro dospělé. Nakonec proč ne...(31.1.2008)

Já si zase naopak myslím, že to nebyl vůbec špatnej film. Možná trochu přehnanej a neskutečnej i za sto let, ale přesto se na to dalo koukat moc dobře. Navíc, kdo si skutečnost do filmu neupravuje, co? Herci nejsou zlí a ani příběh není zrovna ukázka idiocie (pokud si odmyslíme vyzvednutí lodi ze čtyř kilometrů), a cekem to odsýpá kupředu. Takovej příjemnej film na nedělní odpoledne zakončenej ne zrovna originální, ale zábavnou perličkou. Určitě to stojí za to vidět, i když kromě relaxace to člověku nic nedá. A co se týká Titanicu v jednom kuse (a zvýrazňuju to pro hlupáky), to je zapříčiněno tehdejším nedostatkem informací o vraku lodi, protože výpovědi svědků se rozcházely. Myslím že až někdy 1985+ se vědci poprvé ponořili až na dno k vraku, takže dělat haura a velký ramena, když jsem v době, kdy je to už Cameronem zprofanovaný, to mi přijde pokrytecký. A co se týká té rzi, pokud se může zachovat na dně kousek od vraku Titanicu kožená peněženka včetně celého obsahu (která vypadla ze zadní kapsy jednoho chlapíka, který naskočil do člunu, aby pomohl uklidnit nějakou hysterku), nevidím důvod, proč by nemohl být kov lodi málo zkorodovaný (už jen proto, že loď byla zhotovena z tehdy nejkvalitnější oceli). Viděl jsem o tom dokument. Titanik je skutečně málo poničený. Je tak hluboko, že většina potvor, které lodě v moři ničí, se sem už nedostane. Navíc leží v místech, kde je určitý proud, takže i když se tam něco dostane, tak je toho mnohem míň, než jinde.(12.4.2006)

Já nevím co máte - film je z roku 1980 a vrak Titanicu objevil Ballard až v roce 86, takže nikdo do té doby nemohl vědět, jak na tom ta loď doopravdy je. Trikově je tenhle film pěkný, i když je trošičku naivní. Zápletka je vcelku dobrá, rozhodně se to zkouknout dá. Společně s Poseidonem a Brittanicem je to jeden z mých oblíbených loďovrakových snímků.(10.5.2009)

• - Film je adaptáciou románu Clivea Cusslera “Raise the Titanic!“ z roku 1976, tretej knihy z jeho dlhoročnej románovej série o morskom archeológovi Dirkovi Pittovi. (Petike)

• - V predprodukčnej fáze filmu prispel jedným artworkom aj slávny britský sci-fi ilustrátor Chris Foss. (Petike)

• - Model Titaniku stál $350 000. Nakonec se zjistilo, že je moc velký, takže musela být vytvořena nová vodní nádrž. Náklady se vyhouply na $6 milionů. (Petr23)