Tanec s vlky

Tanec s vlkmi

• Austrálie

• Nový Zéland

Dobrodružný / Drama / Western

USA / Velká Británie, 1990, 181 min (SE: 224 min, Director's cut: 237 min)

Čakal som viac. Dve hodiny pekného príbehu mohlo vyvrcholiť oveľa exkluzívnejšie, pohnútky scenáristu boli totiž od začiatku jasné, takže záver ma trošku uspával. Ale inak veľmi zručne natočený a sympaticky zahraný filmík, ktorý dokáže potešiť hlavne niekde medzi srdcom a dušou. 80%.(18.7.2006)

Nádherné, dojímavé, opravdové dílo, svým způsobem vlastně antiwestern, vždyť Costnerův film popisuje genocidu indiánů. Tahle traumatizující epocha americké historie, součást šedé zóny života dnešních Američanů, kterou si dnešní generace fyzicky ani nepamatují, se snaží Američané dnes pochopit a nějakým způsobem omluvit a nově přiznat i svou vinu. Popírá se tak zavedený žánr westernu jako oslavy hrdinného boje neohrožených bílých osadníků, vždy s patřičnou dávkou vlastenectví a nacionalismu, kde indiáni byli vždy schematicky vykresleni jen jako figury s negativním nádechem. Costnerův film, podobně jako řada obdobně spřízněných demytizačních antiwesternů (např. Malý velký muž), ukazuje indiány a dobu osidlování amerického západu v poněkud jiném světle. Přiznává tradičnímu životnímu stylu indiánských kultur vysokou míru opodstatněnosti a dokonce přitažlivosti pro bílého kolonizátora (hlavní hrdina je původně dokonce voják - agresor), nevšední harmonii a propojení s přírodou a jejími ročními cykly... Americké osadníky naopak zobrazuje nejenom jako neohrožené, morální a zásadové hrdiny, ale i jako nemilosrdné kolonizátory a nelítostné barbary... Filmové účtování s vlastní problematickou minulostí. Navíc Costnerova režie je velice vkusná, s citem pro poetiku přírody i koexistenci s ní, jeho hlavní hrdina je zahrán přesvědčivě až bravurně a ani scénář nevykazuje žádná výrazně slabá místa. Hlavně ve svém finálním vyznění jde prostě o ÚŽASNÝ film... Podobné filmy: Malý Velký Muž, Poslední Mohykán, Mé srdce pohřběte u Wounded Knee(27.3.2007)

Jednoznacne nejlepsi film Kevina Costnera, ktery si dokonce sam reziroval a ukazal, ze je jak schopnej herec, tak i schopnej reziser. Jako reziser uz nic lepsiho nenatocil. Jako herce ho moc rad nemam, ale timhle me dostal. Vsichni herci sou super a indiani byli opravdu vybrany vyborne. Vsechno je presvedcive natocene se spoustou dojemnejch scen. Jen mi trosku vadila delka. Nemam nic proti trihodinovejm filmum, kdyz me po celou dobu udrzi v napeti, ale tohle se Costnerovi povedlo jen mistama, o takovou pulhodinu bych ho urcite zkratil. Nekolik scen mi prislo natahovanejch a nektery mi prisly takovy opakovany (hlavne sceny s indianama). Na druhou stranu, zaver je zbytecne uspechanej a hodne smutnej. Hodne se povedla hudba, ta je proste nadherna. Pres vsechny vytky to je ale originalni pohled na divoky zapad, a protoze to je Costnerovo nejlepsi film, tak si 5* zaslouzi.(7.5.2005)

TANEC S VLKY není jen westren. Je to pocta divoké přírodě amerického pohraničí a jeho původnímu obyvatelstvu. Kevin Costner sem promítl svou klukovskou romantickou představu starých časů. S upřímností a bez vedlejších úmyslů nám ukázal něco, čemu věřil a co obdivoval. Proto dokáže film tolik zapůsobit. Je to silné realistické vyprávění, ve kterém nás režisér naučí rozumět indiánům a žít jejich životem. Ukáže nám, že jejich život je mnohem čistší a míň zkažený než život bílých kolonistů. Postava plukovníka Dunbara, je sice vzor ctností amerického vojáka i člověka, ale ve svém životě nenachází smysl. Neví, kam směřuje. Život je pro něho synonymem ironie. Jeho dobrovolný odchod do pohraničí, který je spojen s posměchem okolí, je jednak únikem před válkou, její nesmyslností a jednak únikem z civilizace. Jak se postupně sbližuje s indiány a stává se jedním z nich, nachází konečně opravdové hodnoty. Teprve v ten moment nachází skutečné přátele, rodinu a má pro co žít. Zároveň se stává i lepším člověkem. Nyní mu říkají "Ten co tančí s vlky" a nové setkání s bílým člověkem už nemůže dopadnout dobře. Tohle je jeden z mála filmů, který hodnověrně ukazuje tragický dopad bezmyšlenkovitého vraždění původního indiánského obyvatelstva. Přitom žádná genocida bílých na indiánech není ve filmu zobrazena. Je to pouze hrozba kdesi na pozadí, o které se stále mluví, o které všichni vědí. O to větší to má náboj. Co se ve filmu naopak objevuje opakovaně, je drancování krajiny „bílou Amerikou“, které kontrastuje s duchovním životem indiánů, který je s úctou ke krajině a zemi ve které žijí spojený. Jestli něco euroamerické společnosti chybí, je to určitě úcta k těmto hodnotám, které bere pouze jako zdroj materiálního uspokojení, který může využívat dle svého uvážení, aniž se ptá na dopady, které toto jednání může mít. Na tomto přístupu se od 19. století příliš nezměnilo. Snímek je výrazně posílen herci ve vedlejších rolích siouxkých lakothů. Díky nim dnes svět zná jména indiánských hrdinů, jako Kopající pták, Devět medvědů, Vítr ve vlasech nebo Stojí s pěstí. Právě romantická linka filmu spojena se Stojí s pěstí a indiánskými zvyky je skvělým obohacením děje, který dává filmu ještě hlubší rozměr, stejně jako dialogy v siouxštině. Sentimentální dojetí, které film přináší, je o to silnější, že není předkládáno prvoplánově. Tohle je určitě dílo, které si zaslouží pozornost a nejvyšší respekt k jeho tvůrci. Kevin Costner udělal film, jímž si vytyčil metu, kterou už v životě nedokázal překonat. 92%(31.12.2010)

SKVOSTNÉ dielo!!! Neviem, že kde sa zobralo toľko filmárskej geniality v režisérovi Kevinovi Costnerovi, ale týmto filmom sa stal nesmrteľným. Natočiť film, pred ktorý by sa mohol jeho stvoriteľ postaviť nahý a za nič sa nehanbiť, to je snom snáď každého režiséra. Podarí sa to však len pár tvorcom. Kevin si týmto filmom položil latku až do nebeských výšin a prekonať niečo tak nedosiahnuteľné sa už druhýkrát snáď ani nedá. Preto sa nepozerám na jeho nemastné a neslané ďalšie režijné počiny. Týmto filmom ma totiž položil na lopatky... Ako malý chlapec som nemal rád druhú polovicu filmu, pričom tú prvú som miloval (druhá je už veľmi smutná). Bola však len otázka času, kedy začnem film milovať ako celok.....Film trvá 3 hodiny, ale niet v ňom hluchého miesta. Nevypustil by som ani jednu scénu, naštrbilo by to totiž samotnú dokonalosť filmu...Je to film natočený tak citlivo a umne, že pri každom pozretí vnímate stále viac a viac nádherných detailov a nevšímate si potencionálne chyby (ako je to u väčšiny filmov). Nádherné scenérie a krásna práca kamery (lovenie bizónov, jesenná krajina, záber keď sedí Dunbar oproti Kopajúcemu vtákovi a pozadu stoja ich kone a veľa iných)...Prekrásna hudba Johna Barryho ( John Dunbar Theme je jedna z najfamóznejších melódií aké som mohol počuť), ktorá patrí právom medzi tú najlepšiu hudbu, čo sa kedy k filmom zložila...V neposlednom rade sú skvelí aj herci a len sa čudujem, že nedostali Oscarov. Film však Akadémiou nebol prehliadnutý a schytal poriadnu nádielku a úplne zaslúžene. Rozmýšľal som o cestách, ktoré vedú životom. Len na jednej naozaj záleží. Je to cesta skutočnej ľudskej bytosti.....Nádherný antiwestern o nájdení zmyslu existencie, ktorý rozpráva o jednej kultúre a žiaľ aj o jednej genocíde. Veľmi silný zážitok..........EXCELLENT........bez váhania 100%(16.5.2008)

• - První reakcí Grahama Greena na to, že bude muset mluvit lakotsky, bylo: "Já tak ale nemluvím." (džanik)

• - Herec a režisér Kevin Costner se tímto svým úspěšným režijním počinem postaral v Hollywoodu o velký comeback filmů s westernovou tématikou. Před Tancem s vlky totiž už delší dobu nebyl o westerny zájem a tudíž se skoro ani nenatáčely. To se však změnilo po celosvětovém úspěchu Tance s vlky, kdy začala být po westernech opět velká poptávka. Hollywoodští tvůrci tak začali hledat i nové herecké talenty indiánského původu. (Lynette)

• - Ve filmu si zahrál i William Costner, Kevinův otec. Ztvárnil postavu, která střelí do čela konfederačního vojáka. Ten se snažil Dunbara (Kevin Costner) sestřelit z koně na začátku filmu. (Hermi14)