Tanec s vlky

Tanec s vlkmi

• Austrálie

• Nový Zéland

Dobrodružný / Drama / Western

USA / Velká Británie, 1990, 181 min (SE: 224 min, Director's cut: 237 min)

Dnes už kultovní kousek svého žánru, který s sebou přináší rozlehlost, klid a občasné "hřmění" amerických prérií. Kevin Costner ztělesnil svého Johna J. Dunbara ve velkolepém stylu, takže není divu, že již po pár minutách vás tento film vtáhne do děje, jenž se rozjíždí poměrně pomalým tempem, avšak směřuje k takřka nervy drásajícímu závěru, kdy jsem si doopravdy nebyl jistý, jak to všechno dopadne. Tvůrci velmi dobře zvolili i hudební podklad, jenž dokonale vyplňuje hluchá místa. Působivé prolínání života rudých a bílých, neodpustitelné činy ze stran obou kultur a Two Socks, to je to, co si ponesu ve vzpomínkách na tento snímek. Váhám, zda nepřihodit jednu hvězdičku. Pozn.: Osobně bych tento western postavil na úroveň takových, jako je Velká země či Jízda do Ox-Bow.(28.8.2009)

Velké Costnerovo dílo, které si narozdíl od jiných jeho dítek zasloužilo slávu, a té také dosáhlo. Jen bych ocenil, kdyby jinak skvělá česká dabingová škola trochu víc používala mozek, a když už se hlavní hrdina nemůže domluvit s indiány mluvícími domorodým jazykem, nemusela by se celá scéna odehrávat v češtině. Děkuju:) (Jak se zdá, v nezkrácené verzi kterou máme šanci vidět dnes (16.7.2004) večer na Primě je podle toho co jsem zatím viděl v ukázkách tato "drobná" chybka opravena.)(27.3.2003)

Znovuvzkříšení westernové tématiky se Costnerovi - Johnu Dunbarovi povedlo nadmíru výborně. Taková vynikající režie je na prvotinu téměř nevídaná. Já jsem tenhle film viděl ještě v pražské 70mm Alfě a to byl opravdu vyjímečný zážitek. Nádherná hudba Johna Barryho, vynikající herecké výkony a nádherný lidský příběh. Úžasný film.(16.4.2003)

Úchvatný a obdivuhodný kousek filmařského umění. Režisérská tvorba hereckých osobností dopadá všelijak, často však spíše s průměrným, či jen lehce výrazným výsledkem. Kevin Costner mě velmi překvapil. Po několika oscarových zklamáních jsem mu nedávala zbytečně přehnané naděje s tím, abych opět po velkém očekávání nebyla velmi zklamána. I přes svou dlouhou stopáž má film s každým dalším záběrem co nabídnout. Skvělý scénář, působivé scény, podmanivá hudba a nádherná krajina dalekého západu. Obraz ryzí přírody a její čistoty, života indiánů a prolínání dvou světů, z nichž nekalosti, pomsta a zlo toho jednoho, se rozhodnou zničit vše to, zač postava Kevina Costnera bojovala, obdivovala a stala se její součástí. Byla jsem okouzlena, potěšena, zaujata a dojata. Costnerův Tanec s vlky je krásným filmovým zážitkem. Při pár scénách s tím nádherným vlkem, pojmenovaným Podkolenka, jsem měla slzy v očích.(19.7.2010)

Tento film má na mňa podobný efekt ako Shawshank: zakaždým, keď ho znovu vidím, zdá sa mi viac a viac dokonalý. Teraz som si ho po rokoch opäť pozrel vo widescreene na DVD a chrochtal som blahom. Kevin Costner pokojne môže až do smrti točiť samých Poštárov, ale aj tak ho budem považovať za geniálneho filmára, a to práve vďaka tomuto filmu, ktorý je nielen jedným z vrcholov westernového žánru, je to aj jeden z najlepších (pretože najľudskejších) filmov vôbec a určite je to najlepší a najkrajší film o Indiánoch. Skvostné dielo. Bravúrna réžia (v tých troch hodinách niet zbytočnej jedinej minúty, skvele je kombinovaná dramatickosť a odľahčené tóny, osobné tóny s veľkofilmovou spektakulárnosťou, romantika s napätím), úchvatnáááá kamera, nezabudnuteľná hudba a vynikajúci herci (Pierre Brice odpustí, ale najsympatickejším Indiánom filmovej histórie je bez debaty Kopúci Vták v podaní Grahama Greena). Príbeh sa nevyhol istému zjednodušovaniu (belosi sú tu takmer bez výhrady svine a psychopati, takisto Pawneeovia sú iba čisté zlo), ale aj tak je to scenáristická extratrieda).(12.12.2007)

• - Scénář k filmu byl napsán již na počátku 80. let. (Kulmon)

• - Vlajka, kterou mává Dunbar (Kevin Costner) při setkání s indiány, patří do pozdější éry (za Americké občanské války měla státní vlajka nejvýše 35 hvězd). (džanik)

• - John Barry souhlasil s tím, že zkomponuje hudbu, ihned poté, co si přečetl scénář.  (džanik)