Tanec s vlky

Dances with Wolves

Tanec s vlkmi

Dobrodružný / Drama / Western

USA / Velká Británie, 1990, 181 min (SE: 224 min, Director's cut: 237 min)

Tento film jsem viděla v kině poprvé jako puberťačka v prváku na škole a dodnes na něj vzpomínám jako na něco neuvěřitelně krásného a dojemného. Pro mé dívčí pubertální srdce jako stvořené. Celkově jsem vyrůstala v blízkém kontaktu s přírodou, četla jsem mimo jiné i Mayovky a knihy Zane Greye, takže Tanec s vlky pro mne znamenal hluboké vnitřní soucítění a spojení s dějem či s postavami...(3.7.2012)

Od diváckého propadáku Ciminovy "Nebezké brány" jakoby tvůrci ztratili zájem natáčet westerny, zřejmě ze strachu že dopadnou stejně (já nemohu posoudit, neviděl jsem). Za pět let natočil Lawrence Kasdan skvělý western "Silverado", který rovněž neměl velký úspěch (nevím ale proč). Během několika dalších let vznikaly spíše televizní westerny až do roku 1990. Kevin Costner, představitel jedné z hlavních rolí "Silverada", se rozhodl, že to tak nenechá. A nenechal. Stvořil nadpozemsky krásné a oslnivé dílo, které nikdy nezestárne. "Tanec s vlky" nabízí naprosto precizní spracování příběhu o bílém muži, který se spřátelil s indiány, naučil se jejich řeči a zvykům. Kevin Costner ho zahrál naprosto fenomenálně a právem se jedná o jeho životní roli. Rovněž na režisérském postu předvedl parádní kus svého umu, který bohužel již svými jinými režisérskými pokusy nepřekonal (skoro by se dalo říct, že se k "Tanci" ani nepřiblížil). Za pochvalu (a více než za to) stojí nádherný soundtrack Johna Barryho a praví indiánští herci (Graham Greene, R. A. Grant, Wes Studi). Jedna z mých největších filmových lásek. P.S.: Viděl jsem rovněž i Director's Cut, o délce 224 minut jej vysílala Prima v roce 2004. Když to tak vezmu, režisérská verze téměř žádný nový prvek do filmu nepřináší, spíše prodlužuje jednotlivé scény. Přestože mi i režisérská verze rychle utekla, dám vždycky radši přednost té nejznámější 183 minutové verzi. 100%.(8.2.2005)

|| Scenár: Michael Blake | Hudba: John Barry | Produkcia: Jim Wilson, Kevin Costner, Jake Eberts | Distribúcia: Orion Pictures | Štúdio: Tig Productions | Rozpočet: 22 miliónov $ | Tržby: 424,208,848 $ || Spolu s Posledným samurajom najlepší film o hľadaní vysnenej životnej harmónie - až do chvíľe, kým ju nezničia idealistické samoľubé pudy tých či oných kultúr... Vtedy sa mi vždy zvýši adrenalin od nervov, a pýtam sa znova a znova: K čomu je to dobré, že si niektorý nie sú schopný podať fajku mieru? ...Niektorí to proste nezvládajú.(24.4.2011)

Úchvatný a obdivuhodný kousek filmařského umění. Režisérská tvorba hereckých osobností dopadá všelijak, často však spíše s průměrným, či jen lehce výrazným výsledkem. Kevin Costner mě velmi překvapil. Po několika oscarových zklamáních jsem mu nedávala zbytečně přehnané naděje s tím, abych opět po velkém očekávání nebyla velmi zklamána. I přes svou dlouhou stopáž má film s každým dalším záběrem co nabídnout. Skvělý scénář, působivé scény, podmanivá hudba a nádherná krajina dalekého západu. Obraz ryzí přírody a její čistoty, života indiánů a prolínání dvou světů, z nichž nekalosti, pomsta a zlo toho jednoho, se rozhodnou zničit vše to, zač postava Kevina Costnera bojovala, obdivovala a stala se její součástí. Byla jsem okouzlena, potěšena, zaujata a dojata. Costnerův Tanec s vlky je krásným filmovým zážitkem. Při pár scénách s tím nádherným vlkem, pojmenovaným Podkolenka, jsem měla slzy v očích.(19.7.2010)

Po americké občanské válce probíhala poslední fáze událostí, které nakonec vedly k faktickému zničení původního způsobu života indiánů z Plání. Právě sem byl zasazen děj Tance s vlky. Jde o jednu z těch nejvýraznějších skvrn na historii USA a v 90. letech již nebylo možné tuto skutečnost popírat. V rámci stále módnějšího, tentokrát asi i oprávněného, sypání popelu na Západ Západem vznikl i tento film. Ačkoliv reviduje (byť se značným zpožděním) pohled na americkou historii, nečiní tak demytizačně, ale jednu pohádku nahrazuje jinou. Nečiní tak naštěstí zcela tupě vedením hranice mezi dobrem a zlem po rozhraní původního a přistěhovalého obyvatelstva, nicméně nenechává diváka ani chvíli na pochybách, kde leží jeho sympatie a kteráže společnost poskytuje svým členům spravedlnost, opravdovou svobodu, kde se rodí ty nejlepší lidské vlastnosti a skutečné lidské štěstí. Svým způsobem dokonce líčí indiánskou společnost jako tu naši současnou, ovšem bez jejích negativních vlastností. Nu což, je to krásná Utopia, v té prérii. Jenže tříhodinový film, který vám nedá víc než jakýsi neurčitý pocit, jak je ten život v týpí krásný a v kasárnách děsný, neustále prodává své kostýmy a scenérie jak z turistických pohlednic, ten už zase takový úžas nebudí. Je nicméně docela vkusný, neboť i ve chvíli, kdy zobrazuje milostnou lásku, činí tak poměrně civilním způsobem. Byť divák dopředu ví (a ví o ději dopředu mnohé - bohužel u filmu, kterému dění s krajinou vévodí), že tenhle cit se zrodí, tomu zrodu věří, ten zrod se děje postupně - žádný trapný první pohled. Silné ***.(10.1.2011)

• - Graham Greene hraje adoptivního otce Mary McDonnel, která je ve skutečnosti o dva měsíce starší než on. (Kulmon)

• - Točilo se v době sucha a do jezírka u Fort Sedgwick se musela cisternami navážet voda. (džanik)

• - Točilo se se dvěma vlky (jmenovali se Buck a Teddy). Jeden měl namalované ony bílé ”ponožky”. Oba byli po celou dobu ”na place”. (džanik)