Tanec s vlky

Dances with Wolves

Tanec s vlkmi

Dobrodružný / Drama / Western

USA / Velká Británie, 1990, 181 min (SE: 224 min, Director's cut: 237 min)

Těšil jsem se na nadprůměrný film, ale zároveň měl obavy z délky filmu. Teď už můžu říct, že zcela zbytečně, protože jsem se nenudil ani minutku. To, co předvedl Costner jako režisér a herec v 1 osobě, bylo bravurní a je fakt, že se mu to asi už nikdy nepodaří znovu (viz Krajina střelců). Dále je tu opravdu krásná hudba, výborná kamera, dramatický, ale i romantický silný příběh a trochu smutný, avšak hezký a vcelku dojemný konec. Já nevím, ale prostě mě nenapadají výtky. 5*, bravo Kevine.(7.11.2008)

Dokonalý film, který je ve svém žánru naprostá a ojedinělá perla. Costner brilantním hereckým výkonem a úchvatnou režií doslova vtáhne diváka do duše kmene Lakotů (Siouxů) a vyvolá v něm neuvěřitelnou touhu být jeho součástí. Zvláště pro znalce této tématiky a obdivovatele indiánů je tento film prostě lahůdka, protože jsou zde vylíčeni ještě jako hrdí a samostatní lidé, kteří nejsou utlačovaní bělochy, i když je děj zasazen do druhé poloviny 19. století, kdy byli poslední volně žijící indiáni definitivně zlomeni (jediná jejich potrava bizoni systematicky vyvražděni vládou a Siouxové v podstatě také). Nádherný film s dokonalou režií, poselstvím a vypovídající hodnotou. Škoda, že tak jak končí tento film, neskončil i osud Lakotů. 100%(13.7.2012)

Jeden z mých 5 nejoblíbenějších filmů. Kevin Costner zřejmě trpěl pro něj nevysvětlitelným záchvatem geniality během natáčení tohoto skvostu. Takřka k slzám mě dojal už trailer, a co pak teprve ten film. Tak hluboký lidský příběh se hned tak nevidí. Excelentní hudba navíc celou atmosféru jen umocňuje, takže celkový dojem je více než stoprocentní.(30.7.2002)

Výborně a citlivě zpracovaný snímek, který skvěle vykresluje spřátelení a souznění bílého člověka s indiány a vtáhne vás do děje takovým způsobem, že se jen těžko věří, že se jedná o Costnerův režijní debut. DC má sice skoro 4 hodiny, ale když je filmu věnujete, na oplátku se naplno vžijete do poručíka Dumm-Beara (pardon Dunbara), který vás na konci bez problému dojme a něco ve vás bezesporu zanechá. Opravdu opulentní dílo...90%(4.5.2014)

Geniální!! Už dlouho mne žádný film nedokázal tak dojmout a potěšit zároveň. Překrásný lidský příběh o člověku, který se přidá na stranu indiánů, když vidí jakého zvěrstva se nich "bílí" doupouštějí. Kevin Costner ve vrcholné formě si nejen zahrál hlavní roli, ale ujal se i režie, kterou zvládl naprosto neuvěřitelně. Nechápu kde se vněm vzalo takové citlivé, místy až poetické vyprávění a za celé tři hodiny snímek nenudí ani náznakem. Herecké koncerty všech zúčastněních což jen dokazují nominace na Oscary. Snímek, od kterého nikdo neočekával žádné zázraky a spíše se doufalo, že si na sebe alespoň vydělá (i s ohledem na legendární Ciminův propadák Nebeská brána). Nakonec se z toho stal obrovský hit, kult, klasika a jeden z kasovně nejúspěšnějších filmů roku. I když Costner tohle dílo patrně nikdy nepřekoná a nejspíše se mu ani nepřiblíží, tak za Tanec s vlky zaslouží maximální uznání a velké díky. Přesto, že hrál postavy Robina Hooda či Osobního strážce, tak pro mě navždy zůstane tím, kdo Tančí s vlky..........(30.6.2008)

• - Pro navození dojmu, že zemi udupalo stádo bizonů, použili filmaři barvy.  (džanik)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Michaela Blakea, který byl i autorem scénáře. (Hans.)

• - Vlajka, kterou mává Dunbar (Kevin Costner) při setkání s indiány, patří do pozdější éry (za Americké občanské války měla státní vlajka nejvýše 35 hvězd). (džanik)