Tanec s vlky

Dances with Wolves

Tanec s vlkmi

Dobrodružný / Drama / Western

USA / Velká Británie, 1990, 181 min (SE: 224 min, Director's cut: 237 min)

Po americké občanské válce probíhala poslední fáze událostí, které nakonec vedly k faktickému zničení původního způsobu života indiánů z Plání. Právě sem byl zasazen děj Tance s vlky. Jde o jednu z těch nejvýraznějších skvrn na historii USA a v 90. letech již nebylo možné tuto skutečnost popírat. V rámci stále módnějšího, tentokrát asi i oprávněného, sypání popelu na Západ Západem vznikl i tento film. Ačkoliv reviduje (byť se značným zpožděním) pohled na americkou historii, nečiní tak demytizačně, ale jednu pohádku nahrazuje jinou. Nečiní tak naštěstí zcela tupě vedením hranice mezi dobrem a zlem po rozhraní původního a přistěhovalého obyvatelstva, nicméně nenechává diváka ani chvíli na pochybách, kde leží jeho sympatie a kteráže společnost poskytuje svým členům spravedlnost, opravdovou svobodu, kde se rodí ty nejlepší lidské vlastnosti a skutečné lidské štěstí. Svým způsobem dokonce líčí indiánskou společnost jako tu naši současnou, ovšem bez jejích negativních vlastností. Nu což, je to krásná Utopia, v té prérii. Jenže tříhodinový film, který vám nedá víc než jakýsi neurčitý pocit, jak je ten život v týpí krásný a v kasárnách děsný, neustále prodává své kostýmy a scenérie jak z turistických pohlednic, ten už zase takový úžas nebudí. Je nicméně docela vkusný, neboť i ve chvíli, kdy zobrazuje milostnou lásku, činí tak poměrně civilním způsobem. Byť divák dopředu ví (a ví o ději dopředu mnohé - bohužel u filmu, kterému dění s krajinou vévodí), že tenhle cit se zrodí, tomu zrodu věří, ten zrod se děje postupně - žádný trapný první pohled. Silné ***.(10.1.2011)

Stejná naivita a upřímnost, která v "Postmanovi" dopadla naprosto katastrofálně, tady funguje na 100%. Nevím, jak je to možné, ale prostě funguje. Při nezkušeném Costnerovi ("Když jsem se podíval na výsledek prvních dvou natáčecích dnů, řekl jsem si: To vypadá jako film.") stála asi všechna indiánská kouzla a tenhle film se dokonale povedl snad po všech stránkách.(1.4.2005)

Šel jsem do toho s tím, že to klidně v půlce utnu a zbytek dokoukám přístě, protože dlouhý filmy nejsou zrovna můj šálek čaje, ale... Tanec s vlky nešel vypnout, dokonce jsem si šel pro nabíječku s radostí, což je úplně ojedinělé. Na tom se dá krásně rozeznat, že je to opravdu záživný epos, který i přes smrtící délku má pořád co nabídnout. Costner poprvé za kamerou předvedl mistrovský kus práce, dostal Oscara a tím skončil, protože další filmy jsou opravdu porpastné. Ale i před kamerou předáví výbornou práci a scéna, kdy tančí s vlky bez vlků považuji za vrchol filmu. __ Epické, velkolepé, dobrodružné, lidské, dojemné, citlivé, realistické(20.1.2009)

Úchvatný a obdivuhodný kousek filmařského umění. Režisérská tvorba hereckých osobností dopadá všelijak, často však spíše s průměrným, či jen lehce výrazným výsledkem. Kevin Costner mě velmi překvapil. Po několika oscarových zklamáních jsem mu nedávala zbytečně přehnané naděje s tím, abych opět po velkém očekávání nebyla velmi zklamána. I přes svou dlouhou stopáž má film s každým dalším záběrem co nabídnout. Skvělý scénář, působivé scény, podmanivá hudba a nádherná krajina dalekého západu. Obraz ryzí přírody a její čistoty, života indiánů a prolínání dvou světů, z nichž nekalosti, pomsta a zlo toho jednoho, se rozhodnou zničit vše to, zač postava Kevina Costnera bojovala, obdivovala a stala se její součástí. Byla jsem okouzlena, potěšena, zaujata a dojata. Costnerův Tanec s vlky je krásným filmovým zážitkem. Při pár scénách s tím nádherným vlkem, pojmenovaným Podkolenka, jsem měla slzy v očích.(19.7.2010)

Film, který mě jako náctiletou uchvátil - rozesmál mě, nutil napětím nedýchat, rozbrečel, rozněžnil nádhernou hudbou, přinutil mě nenávidět bělochy:-). Před několika lety jsem si ho zopakovala, tentokrát v plné, neokleštěné verzi: rozesmál mě, rozbrečel, rozněžnil nádhernou hudbou, přinutil mě nenávidět bělochy:-). Jen to napětí se tentokrát nekonalo, když jsem dopředu věděla, co se bude dít. Krásný, výborný film, jakému bez váhání, bez výhrad mohu udělit 100% a místo ve své TOP10.(4.11.2008)

• - Točilo se v době sucha a do jezírka u Fort Sedgwick se musela cisternami navážet voda. (džanik)

• - Lov bizonů a některé další scény se natáčely na ranči “Triple U Ranch” Roye Houcka, který byl v 50. letech náměstkem jihodakotského guvernéra. Houck také vydatně pomohl s přípravou scén. (džanik)

• - Když Kopající pták (Graham Greene)  prchá od nahého Dunbara (Kevin Costner) při jejich prvním setkání, můžeme na horizontě vpravo vidět moderní budovy. (džanik)