Tanec s vlky

Dances with Wolves

Tanec s vlkmi

Dobrodružný / Drama / Western

USA / Velká Británie, 1990, 181 min (SE: 224 min, Director's cut: 237 min)

Každý, kdo dokáže tančit s vlkem, zaslouží plný kotel. Já se v podobném stavu tak maximálně pudruji a promazávám framykoinem. Pomalý až táhlý, romantický i krutý film s nepříjemným poselstvím o tom, že jsme většinou pěkný svině. Ovšem nevěšte hlavu, i u nás je indiánů dost. Můžeme jim pomoct na parkovištích lovit zánovní medvědy. Nebo aspoň bavoráky.(30.4.2012)

Projekt, v ktorý pred jeho vznikom nikto neveril. Nikto neveril v úspech westernu a už vôbec nie trojhodinového a s titulkami. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Na dnešné pomery za smiešnych 18 milionov, natočil film, ktorý oživil žáner preživajúci mŕtve obdobie, naplnil pokladnice a pozbieral 7 oscarov. Jeden z nich pre J,Barryho za veľmi kvalitný sountrack, ktorého úvodná melódia sa zaradila madzi najznámejšie filmové melódie.Kostnerov vrchol,toto už neprekoná.Čakám už dlho na dvd vidanie rozšírenej edície filmu.100%.(11.2.2009)

Kevin Costner oplýval v roce 1990 vážně genialitou, když dokázal natočit a hlavně zahrát něco takovéhleho. Costnerův nejlepší film. John Barry složil jeden z nejlepších soundtracků všech dob a i scénář se povedl na jedničku. Všechny Oscary zasloužené a konec dojemný. Epická freska, která definovala moderní western.(8.11.2003)

Kevin Costner uchopil Tanec s vlky jako vysoce jakostní a vytříbený zážitek. V bravurní a výjimečně citlivé režii se mu daří výtečně spojovat nadherné záběry s přesně padnoucí hudbou a vše navíc vypodložit vynikajícími hereckými výkony a silným scénářem. Tanec s vlky se neuchyluje k lacinému ždímání emocí či divácky atraktivním zvratů ani ve chvílích, kdy se takové řešení pro uspokojení širokých mas přímo nabízí, čehož si též velmi cením. Jasné oddělení dobrého od zlého už sice zavání diváckou vděčností, nicméně chápu jej spíše jako vyjádření určitého názoru a celkového postoje snímku k historikému konfliktu indiánů a kolonizátorů 'nového' kontinentu. V konečném součtu tedy vidím v Tanci s vlky precizní dílo s duší a srdcem jako zvon.(7.11.2007)

Velkolepá podívaná od Kevina Costnera, která není pro mě ani po mnoha zhlédnutí nudná. Velice lidský film, který se u mě okamžitě nastěhoval do TOP30. Při své délce uběhne stejně tak, jako by se dívalo na poloviční film, opravdu je to silné dílo se skvělou muzikou, herci, kamerou a hlavně výpravou kde každou minutu hltám jako bych to viděl poprvé. Jednoznačně nejlepší film Kevina Costnera ve kterém hrál, a který natočil...(12.11.2006)

• - Poručík John Dunbar (Kevin Costner) ve filmu používá dvě zbraně: pušku Henry 1860 (“henryovku”) speciálně vyrobenou firmou Uberti a perkusní revolver Colt 1851 Navy. (džanik)

• - Pádící bizony bylo možno točit pouze jednou denně. Zvířata často utekla až do vzdálenosti deseti mil a sehnat je dohromady zabralo celý den. (džanik)

• - S výjimkou scény počátku občanské války, která byla točena jako poslední, byly kvůli počasí jednotlivé scény točeny chronologicky tak, jak se pak objevily ve filmu. (Kulmon)