„Najlepší a najveľkolepejší diel série,“ vyhlasoval pred premiérou X-MEN: POSLEDNÉHO VZDORU Avi Arad (producent filmu a dôležitý muž Marvelu)... a boli to žvásty. Začnime tým druhým. Najveľkolepejší nie. Ak v predchádzajúcich dvoch dieloch sľubovaná "vojna medzi ľudstvom a mutantami“ bola v skutočnosti trápna pouličná šarvátka dvoch blbých bánd, ktorú nám mizerný režisér naservíruje vo finále, potom ďakujem pekne, Brett. Počítačové efekty už minule neboli kvalitné, ale boli použité šikovne (Nightcrawlerov nástup v Bielom dome v dvojke). V trojke, ktorú Singer opustil kvôli SUPERMAN SA VRACIA konkurenčných Warnerov a Foxovci na neho nemúdro odmietli čakať a nerozumne najalo Ratnera, sú však mizerné nielen efekty, ale aj scenár. Dobrý príbeh „s presahom“ (ľudská xenofóbia ako počiatok „nových Hitlerov“, mutantstvo alias homosexualita), kvalitné dialógy, chémia medzi kontrastnými postavami, prekvapenia v deji – to boli plusy predchádzajúcich scenárov. Teraz je všetko jednoduché, priehľadné., neškodné Nie je to odpad – akčné vsuvky väčšinou fajn (ale na „prepad školy“ z dvojky sa nechytá žiadna) a poteší zamordovanie mnohých dôležitých postáv. Ale pre fanúšikov prvých dvoch dielov je to sklamanie a „Fraser v modrom semiši" je dokonca trápny. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/159547/X-Men-Posledny-vzdor-60.html(23.12.2006)

• Tuxedo

Ratnerův přístup (pro celou rodinu) se opravdu do X nehodí, stejně tak tempo, jakým příběh vypráví. Na vině jsou i sami scénáristé, viz. to, že postavy umírají naprosto bezúčelně. Snad Singer zvolil dobře, když odešel točit Supermana, každopádně má u mě velký vroubek (a jestli potkám Ratnera, ať radši zdrhá).(25.5.2006)

Rozpočet $210miliónovTržby USA $234,362,462Tržby Celosvetovo $459,359,619Tržby za predaj Blu-ray v USA $968,232 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $129,771,012 //počet predaných kusov 6,198,070║ Detailnejšie vykreslenie postáv ako tomu bolo zvykom u prvých dvoch dieloch zmizlo, ostala už len slušná akcia, ale našťastie je to aj tak dosť prijateľný film v tejto sérii na to že bola vymenená režisérska stolička. /videl v kine: 85%/(30.5.2006)

"Podívej, Brette, do X-menů máme potenciál tak na další 3 pokračování. Jenže tohle není Harry Potter a oni nám v tom na plný úvazek všichni prostě už dál hrát nebudou. A bez nich na tom nevyděláme ani zlámanou grešli. Tak potřebujem, abys co nejvíc těch nápadů nacpal do toho jednoho filmu, lidem z toho půjde hlava kolem a zapomenou určitě na všechno ostatní. Hodil by se taky nějakej deus ex machina nejlépe postava, kterou by čekal málokdo, ať to má grády a vypadá na osudové vyvrcholení. Nějakou psychologií se nezdržuj, ať to frčí, jo a ten konec udělej samozřejmě bombastickej! A zbav se klidně koho chceš, už je více-méně nebudeme potřebovat."(24.10.2006)

Musim se přiznat, že po shlédnutí několika druhů trailerů jsem byl přesvědčen, že to bude nejlepší díl a naprosto perfektní zakončení, jenže ono tomu tak nakonec vůbec neni. Nakonec Ratner nedokázal navázat a ani se vyrovnat předchozím dílům. Ze začátku to ještě drží krok a já se fakt skvěle bavil, akce střídá akci a triky jsou prostě dokonalý a dívá se na to parádně, přibylo ještě pár dalších mutantů a může začít skvělá řežba v domě Jean, tam byly ty triky asi úplně nejlepší. Jenže postupem času Ratner neodolá a začíná tam šoupat těch mutantů až moc, většinou jsou dost neznámý a stejně jsou jejich schopnosti v příběhu skoro nevyužitý, protože se většinou jedná o schopnosti s kterými se nedá v ději moc dobře manipulovat a starý dobrý a prověřený mutanty odsouvá na druhou kolej. Stejnětak Magneto už neni takovej kruťák, mnohem větší pozornost je zaměřena na Phoenix, u který se mi moc nezdály ty ultra schopnosti a jako záporáka jsem jí prostě nikdy nepřijal. Ovšem největší zklamání bylo u Beasta to byl tak neskutečnj chudáček, to bylo fakt strašný, i když měl na sobě nějakej obleček, aby vypadal jako že jde do boje, tak pořád spíš vypadal jako nějakej ten politik. Beast by měl být zuřivej a trhat lidi a ne jen tak poskakovat kolem a tu a tam někoho praštit, od něj sem čekal mnohem mnohem víc. Aspoň Wolverinea nechal Ratner napokoji a tak je pořád stejnej a porád drsnej. Co se týká dějě, tak ten sice neni moc zajímavej, ale stavět se na něm dalo, což potvrdili první 3/4 příběhu, ale ten konec ratnerovi prostě nezapomenu, toho Beasta bych ještě přežil a i tu přeplácanost mutantů, ale že dokáže zkazit i tu řežbu na mostě, která podle traileru vypadala na největší masakr pod sluncem, to prostě nejde zapomenout, na to jsem se prostě nejvíc těšil a on z toho udělal nudnou bitku, ve který se sice všichni řezali, ale tak nějak nezáživně a vizuálními napady zrovna tady Ratner nehýřil, spíš naopak, spokojil se jen s obyčejnou bitkou lehce podporovanou pár nezávisle na sobě se odvíjejícími souboji mez hlavními mutanty a Magnetem, který se ale moc nesnažil. Závěr mezi Wolverinem a Phoenix už byl o ničem. Když to vemu v porovnání s tím jaký jsem měl od toho očekávání, tak to prostě zklamáním je, ale pokud to budu brát jako film bez skvělých předešlých dílů, tak to je víc než nadprůměrný akční snímek, který by s trochou pomoci dokázal vyšplhat na 5*, ale neni tomu tak a víc než 4*, prostě dát nemůžu, i když jsem se bavil velice dobře.(4.6.2006)

• - Ve filmu se měl objevit i Gambit, oblíbený mutant kontrolující kinetickou energii. Měl tvořit milostný trojúhelník mezi Rogue (Anna Paquin) a Icemanem (Shawn Ashmore), ale studio Fox to zamítlo s ohledem na přípravy filmu X-Men Origins: Wolverine (2009). Na roli se připravoval Channing Tatum.

(spacemaster)

• - Spoiler: Štúdio Fox si žiadalo vo filme určitý dramatický zlom, teda smrť Xaviera (Patrick Stewart), pričom chceli, aby mala jeho smrť rovnaké dôsledky ako smrť Spocka vo filme Star Trek: The Wrath of Khan (1982). Scenáristi boli k tejto myšlienke spočiatku opatrní, avšak potom sa im zapáčila. (Greenpeacak)

• - Pro jednu ze scén byla postavena 762 metrů dlouhá replika mostu Golden Gate, známé dominanty San Francisca. (imro)