|| Scenár: Simon Kinberg, Zak Penn / Based on characters by Stan Lee, Jack Kirby | Hudba: John Powell | Produkcia: Avi Arad, Lauren Shuler Donner, Ralph Winter | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: 20th Century Fox, Marvel Entertainment, Ingenious Film Partners | Rozpočet: 210 miliónov $ | Tržby: 459,359,555 $ ||(28.8.2011)

X-Men: Poslední vzdor je klamavá reklama. Jak to myslím? Jednoduše. Znáte tu epizodu Simpsonových, kde si Marge otevře preclíkárnu? Preclíky nejdou zrovna na odbyt, tak si Homer najme pomoc Tlustého Tonyho a jeho mafie, aby ze Springfieldu odklidila všechny konkurenty v potravinách. Na konci dílu nemá Homer na zaplacení, tak ho přijdou mafiáni zabít. Ale místo toho dojde ke konfliktu mezi mafií Tlustého Tonyho a Yakuzou kterou si pro pomoc najaly děvčata se stánkem Pita chleba. Homer s Marge se koukají na to, jak se všichni řežou jako diví. Až na jednoho malého čínského chlapíka, co postává v pozadí, tváří se zle a nic nedělá. A Homer se třese, aby viděl, co ten chlapík udělá. Tak, vraťme se k X-Menům. Lákají na návrat a řádění Phoenix, jednu z nejmilovanějších figur téhle série. Ta se sice vrátí, ale většinu filmu postává zrovna jak ten Číňan. A to je zatracená škoda. Famke Janssen je v roli Phoenix božská i ďábelská, a ač je prý film celý o ní, je přitom zoufale nevyužitá. A to je velká chyba, která dělá ze třetích filmových X-Menů nejslabší díl. Přesto je to příjemná akční podívaná s docela hlubokým sociologickým přesahem, takže 70%(11.11.2010)

Jelikož se ke mně blíží X-Men Origins: Wolverine, musel jsem si dnes udělat takový X-Menovský maraton ( respektive si připomenout první díl a konečně se podívat i na druhé a třetí pokračování X-Menovské trilogie, která již zmíněnému Wolverinu předchází ).... Uznávám, že jsem měl z počátku obavy, ale zbytečně..... 2. i 3. díl bez problému navázal na předchozí úspěch a u mě si drží svých 80%.(28.5.2009)

Mne to v prvom rade príde strašne ponižujúce a tak, že to brutálne zhadzuje predchádzajúce dva (skvelé) diely. Dôležité postavy odchádzajú z plátna v neveľmi ikonických scénach a často je ich odchod dosť banalizovaný, čo mi až bolo trápne za tvorcov. Dve postavy boli v jednotke a dvojke síce nepriatelia, ale bývalí priatelia a i ako nepriatelia sa navzájom rešpektovali a svojím veľmi zvláštnym spôsobom mali radi, no keď v trojke jedna z nich umrie, druhá to vezme s až nechutným pokojom. Alebo Magneto Mystique vnímal v jednotke a dvojke ako svoju dcéru (milenku?), no v trojke sa s Mystique „niečo“ stane a Magneto ju behom dvoch sekúnd bez jediného zaváhania hodí cez palubu s tým, že šak čo už, nech ide preč a neotravuje ma. Alebo Rogue: jedna z najdôležitejších postáv jednotky je v trojke zjavne len preto, aby v nej bola. Akcie je veľa a nie je úplne zlá, ale zároveň dosť sterilná. Ako celý tento film. Na facku sú aj CGI, hlavne Angel je fakt otras. Jean Grey ma neskutočne nebavila už v minulých častiach a v tejto má zatiaľ najväčší priestor – a je to čistý horor. Famke Janssen je fakt hrozná, nesympatická herečka. Nové postavy sú úplne mimo, jednému napr. useknete ruku a behom SEKUNDY mu dorastie nová; to je absolútne nerealistické a ide to absolútne proti realistickému štýlu, aký predchádzajúce dva razy zvolil Bryan Singer. Juggernaut, môj miláčik z komiksov, je tu za totálne hovädo s tvárou nemožného Vinnieho Jonesa v ultradebilnom kostýme. Kelsey Grammer je ako plyšový modrý Beast presne taký nemožný, ako si myslíte, že by v takej úlohe mala byť hviezda sitkomu. Hugh Jackman je dotlačený do absurdnej zamilovanej pozície, ktorá mu vôbec nejde k účesu a Storm bola na zaplakanie už u Singera, nieto ešte u blbca Ratnera. Pri pozeraní som si neustále kládol otázky. Prečo toto? Prečo tamto? Prečo urobil toto a nie tamto, veď tamto by bolo lepšie, ako toto (napr. jedna postava hádže autá a druhá ich vo vzduchu zapaľuje a hádže na nepriateľov, tým ale až pri milióntom aute napadne, že by mutant, ktorý vie veci zmrazovať, mohol zapálené vozidlá meniť na kocky ľadu). Kuriózne pôsobí i dva a pol dielov sľubovaná vojna medzi ľudstvom a dobrými a zlými mutantami a výsledkom je niečo, čo zo všetkého najviac pripomína pouličnú šarvátku. Zároveň trojka popiera nielen jednotku a dvojku, ale i samú seba, čo je ozaj WTF (viď. posledná scéna so šachovou figúrkou + potitulková scéna – aký teda malo zmysel paprať sa celý čas s „liekom“ a smrťou danej postavy, keď to nakoniec dopadlo takto?!). Jednoznačne nedôstojné zakončenie niečoho, čo mohla byť – ale nie je – parádna trilógia.(23.12.2006)

• ORIN

Ve "velkolepém" finále Ratner podkopává vše, co Singer v předchozích dvou dílech tak pečlivě budoval. Některé postavy doslova smazává (Profesor X, Scott, Mystique), některé násilně a s ohledem na předešlé nesmyslně vrací a mění (Jean) a některé hrubě nevyužívá (Warren, Rogue). Pak k tomu přidejme několik nelogičností (banální osvobození Mystique, postava Josefa Sommera je jednou prezident, podruhé ministr) a uměle napasovaných dílčích zápletek (večerní bruslovačka Bobbyho a Kitty a následný odchod Rogue ze školy, dvojí konfrontace Logana a Jean) a megapaskvil je na světě. Každopádně je vidět, co si po Budoucí minulosti Singer o tomhle Ratnerově veledíle myslí.(13.6.2015)

• - Hlavní inspirací pro film byly komiksy "Uncanny X-Men: Dark Phoenix" a "Astonishing X-Men: Nadaní". Oba vyšly v roce 2013 i v češtině. (jh666)

• - Ellen Page původně odmítla roli Kitty Pryde. Přesvědčil ji až režisér Brett Ratner. (HellFire)

• - Ve filmu se měl objevit i Gambit, oblíbený mutant kontrolující kinetickou energii. Měl tvořit milostný trojúhelník mezi Rogue (Anna Paquin) a Icemanem (Shawn Ashmore), ale studio Fox to zamítlo s ohledem na přípravy filmu X-Men Origins: Wolverine (2009). Na roli se připravoval Channing Tatum.

(spacemaster)