• Isherwood

Hodiny se začaly točit nazpět a Brett Ratner se vrátil zpět do 80-tých let, vzal s sebou partu frajerů přes triky a natočil velkohubě údernou akční podívanou, která by jistojistě sama o sobě byla plnohodnotným filmem, kdyby se mermomocí nechtěla vázat na předchozí dva díly své série. Samotný námět a scénář (až na příšerné dialogy!) jsou OK, ale Rattner absolutně nepochopil smysl celé zápletky a tak si pouze hraje na vypravěče. Mutanti jsou postavy bez psychologie, historie a osobitého rozměru. Kvantum nových příchozích, z nichž většina nemá ani jméno, je kočírováno nepřehledně a jakékoliv jejich jednání je naprosto samoúčelné. Bez této osobitosti pak vyznívají jejich emoce vůči sobě samým buďto směšně a nebo (a to spíše) absolutně nepochopitelně. Pouze parta starých harcovníků z pole páně Singerova táhne snímek dopředu, ale ani oni nestačí k tomu, aby se mutanti (smutně) nepohřbili. Napoprvé pecka, napodruhé absolutní kolaps.(10.9.2006)

Nepovedené pokračování. Vážně. Má smysl se na to podívat, ale jen pokud od toho vůbec nic neočekáváte - což je zřejmě nemožné. Vůči prvním X-men se to má jako Batman Forever k Batman se vrací. Je to celé barevnější a oku víc lahodící, víc komixovější, ale bohužel jen vizuální stránkou.. Psychologie postav se někam odporoučela..(8.11.2006)

Naprosto jiný přístup k látce, více rodinný a značně odosobněnější. Ratner umí natočit efektní souboj i dechberoucí finále (Wolverinův výstup k Phoenix je boží), ale dělá mu problém ukočírovat běžné dialogy (když se Kitty Pryde zeptá Xaviera, jak to myslel Einstein s evolucí, bylo mi do breku) i prakticky veškeré srdceryvné scény (bez spoileru to moc ilustrovat nelze). Pár věcí má příjemně oldschoolový nádech - je poznat, na čem Ratner vyrůstal -, na druhou stranu jsou tu velmi rušivé triky a jedna rádobyepická scéna, u které jsem se musel nahlas smát. Nicméně, stále jsou to staří dobří známí se svými problémy z minulých dílů, je příjemné s nimi tu hodinku a půl pobýt a rozhodně neztratíte chuť se za nimi podívat v nějakém pozdějším spin-offu. Ratner není loser a přináší do hry spoustu nových prvků (levelování postav je cool) a některé staré samozřejmě odnáší. Že to nebude v Singerově stylu bylo jasné už od začátku, ostatně od Mostowa taky asi nikdo nečekal, že to bude nový Cameron. V tomto směru sleduje X3 prakticky stejný evoluční vývoj jako Terminátor 2 vs. Terminátor 3. To znamená, že to rozhodně není žádná tragédie (naopak, naprosto poctivý letní blockbuster), ale pozvolna z toho vyprchala ona omamná mytologie. 70%.(12.5.2006)

Jelikož se ke mně blíží X-Men Origins: Wolverine, musel jsem si dnes udělat takový X-Menovský maraton ( respektive si připomenout první díl a konečně se podívat i na druhé a třetí pokračování X-Menovské trilogie, která již zmíněnému Wolverinu předchází ).... Uznávám, že jsem měl z počátku obavy, ale zbytečně..... 2. i 3. díl bez problému navázal na předchozí úspěch a u mě si drží svých 80%.(28.5.2009)

Ratner vykastroval v prvních dvou dílech pečlivě budované vztahy postav, několika z nich existenci šmahem ukončil, a cestu kupředu si razí téměř výhradně pomocí vizuálních efektů a hromotluka Juggernauta. Víc mi v hlavě nezůstalo. Pravda, Magnetova fatalita s Golden Gate Bridge nebo "smuchlování" a odhazování auťáků na dálku vypadá výborně. Jinak všechno vyčpělo na průměrný akční film se samoúčelným a série X-men nedůstojným scénářem. 210 miliónů dolarů(rozpočet)/459 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(3.10.2006)

• - O roli Kitty Pryde se ucházela Summer Glau. Měla si ji také zahrát Maggie Grace, ale nakonec se usoudilo, že je pro roli příliš stará. (HellFire)

• - Uvažovalo sa, že do príbehu zakomponujú Sigourney Weaver, ktorá by stvárnila postavu Emmy Frost a Keanu Reevesa ako Gambita. (Greenpeacak)

• - Film vydělal 459 milionů amerických dolarů, čímž se stal k roku 2013 nejvýdělečnějším dílem série. (GreatestFan)