• Isherwood

Hodiny se začaly točit nazpět a Brett Ratner se vrátil zpět do 80-tých let, vzal s sebou partu frajerů přes triky a natočil velkohubě údernou akční podívanou, která by jistojistě sama o sobě byla plnohodnotným filmem, kdyby se mermomocí nechtěla vázat na předchozí dva díly své série. Samotný námět a scénář (až na příšerné dialogy!) jsou OK, ale Rattner absolutně nepochopil smysl celé zápletky a tak si pouze hraje na vypravěče. Mutanti jsou postavy bez psychologie, historie a osobitého rozměru. Kvantum nových příchozích, z nichž většina nemá ani jméno, je kočírováno nepřehledně a jakékoliv jejich jednání je naprosto samoúčelné. Bez této osobitosti pak vyznívají jejich emoce vůči sobě samým buďto směšně a nebo (a to spíše) absolutně nepochopitelně. Pouze parta starých harcovníků z pole páně Singerova táhne snímek dopředu, ale ani oni nestačí k tomu, aby se mutanti (smutně) nepohřbili. Napoprvé pecka, napodruhé absolutní kolaps.(10.9.2006)

Oproti druhému dílu mnohem méně náročnější na divákovu pozornost a znalost celé mutantské mytologie. Rovněž akce trochu ubylo. Konec vše však bohatě vynahrazuje. Stále stejný herecký ansámbl potěší stejně jako kovové drápy starého dobrého Wolverina. Postava Famke Janssen mi zde však přišla naprosto zbytečná. Narušuje celou hlavní kostru děje a ani do vyhypovaného finále mi moc nezapadla. Vizuální efekty jsou však naprosto dech beroucí. Na scénu s mostem jsem jen nevěřícně zíral, stejně jako na tu s Xavierem. Ratner ví velice dobře jak ukojit chtíč mainstremového diváka, aniž by nějak výrazněji degradoval příběh a postavy v něm. Zde se mu to povedlo velmi slušně. Celek však působí vcelku dost nevyrovnaně a nezáživně. Alespoň komornější pasáže a romantika jsou příjemně koukatelné.(19.7.2006)

Musim se přiznat, že po shlédnutí několika druhů trailerů jsem byl přesvědčen, že to bude nejlepší díl a naprosto perfektní zakončení, jenže ono tomu tak nakonec vůbec neni. Nakonec Ratner nedokázal navázat a ani se vyrovnat předchozím dílům. Ze začátku to ještě drží krok a já se fakt skvěle bavil, akce střídá akci a triky jsou prostě dokonalý a dívá se na to parádně, přibylo ještě pár dalších mutantů a může začít skvělá řežba v domě Jean, tam byly ty triky asi úplně nejlepší. Jenže postupem času Ratner neodolá a začíná tam šoupat těch mutantů až moc, většinou jsou dost neznámý a stejně jsou jejich schopnosti v příběhu skoro nevyužitý, protože se většinou jedná o schopnosti s kterými se nedá v ději moc dobře manipulovat a starý dobrý a prověřený mutanty odsouvá na druhou kolej. Stejnětak Magneto už neni takovej kruťák, mnohem větší pozornost je zaměřena na Phoenix, u který se mi moc nezdály ty ultra schopnosti a jako záporáka jsem jí prostě nikdy nepřijal. Ovšem největší zklamání bylo u Beasta to byl tak neskutečnj chudáček, to bylo fakt strašný, i když měl na sobě nějakej obleček, aby vypadal jako že jde do boje, tak pořád spíš vypadal jako nějakej ten politik. Beast by měl být zuřivej a trhat lidi a ne jen tak poskakovat kolem a tu a tam někoho praštit, od něj sem čekal mnohem mnohem víc. Aspoň Wolverinea nechal Ratner napokoji a tak je pořád stejnej a porád drsnej. Co se týká dějě, tak ten sice neni moc zajímavej, ale stavět se na něm dalo, což potvrdili první 3/4 příběhu, ale ten konec ratnerovi prostě nezapomenu, toho Beasta bych ještě přežil a i tu přeplácanost mutantů, ale že dokáže zkazit i tu řežbu na mostě, která podle traileru vypadala na největší masakr pod sluncem, to prostě nejde zapomenout, na to jsem se prostě nejvíc těšil a on z toho udělal nudnou bitku, ve který se sice všichni řezali, ale tak nějak nezáživně a vizuálními napady zrovna tady Ratner nehýřil, spíš naopak, spokojil se jen s obyčejnou bitkou lehce podporovanou pár nezávisle na sobě se odvíjejícími souboji mez hlavními mutanty a Magnetem, který se ale moc nesnažil. Závěr mezi Wolverinem a Phoenix už byl o ničem. Když to vemu v porovnání s tím jaký jsem měl od toho očekávání, tak to prostě zklamáním je, ale pokud to budu brát jako film bez skvělých předešlých dílů, tak to je víc než nadprůměrný akční snímek, který by s trochou pomoci dokázal vyšplhat na 5*, ale neni tomu tak a víc než 4*, prostě dát nemůžu, i když jsem se bavil velice dobře.(4.6.2006)

„Najlepší a najveľkolepejší diel série,“ vyhlasoval pred premiérou producent Avi Arad. Začnime tým druhým. Najveľkolepejší. Nie. V predchádzajúcich dieloch sľubovaná "vojna medzi ľudstvom a mutantami“ sa v trojke trápne zdrcla na pouličnú šarvátku dvoch blbých bánd, ktorú nám namrzený a mizerný režisér Brett Ratner. A najlepší? Tak to ozaj nie, to je úplne mimo tvrdenie. CGI už minule neboli kvalitné, ale boli použité šikovne (Nightcrawlerov nástup v Bielom dome v dvojke). V trojke (ktorú Singer opustil kvôli SUPERMAN SA VRACIA konkurenčných Warnerov a Foxovci naňho nemúdro odmietli čakať) sú však mizerné nielen efekty, ale aj scenár. Dobrý príbeh s presahom (ľudská xenofóbia ako počiatok nových Hitlerov, mutantstvo alias homosexualita), kvalitné dialógy, chémia medzi kontrastnými postavami, prekvapenia v deji – to boli plusy predchádzajúcich scenárov. Teraz je všetko jednoduché, priehľadné, neškodné, naivné, detské. Nie je to odpad – akčné vsuvky väčšinou fajn (ale na „prepad školy“ z dvojky sa nechytá žiadna) a poteší zamordovanie mnohých dôležitých postáv. Ale pre fanúšikov prvých dvoch dielov je to sklamanie a „Fraser v modrom semiši" je wtf.(23.12.2006)

|| Scenár: Simon Kinberg, Zak Penn / Based on characters by Stan Lee, Jack Kirby | Hudba: John Powell | Produkcia: Avi Arad, Lauren Shuler Donner, Ralph Winter | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: 20th Century Fox, Marvel Entertainment, Ingenious Film Partners | Rozpočet: 210 miliónov $ | Tržby: 459,359,555 $ ||(28.8.2011)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 57. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Andělská křídla byla pro Bena Fostera příliš těžká, musela být proto vyrobena z molitanu. (HellFire)

• - Celosvětová premiéra proběhla 22. května 2006 na Cannes FF. (Varan)