Gregory Peck v hlavní roli mysteriózního thrilleru o muži, který záhadně ztratil paměť. Účetní David Stillwell (Gregory Peck) se ocitne na běžném firemním večírku, který se koná v prostředí nejvyššího patra newyorského mrakodrapu. Během večera ovšem dojde k výpadku elektrického proudu a David se vydává temnými poschodími směrem dolů k východu z mrakodrapu. Během svého sestupu potkává tajemnou ženu jménem Shela (Diane Bakerová). Ta ovšem náhle zmizí a David si postupně začíná uvědomovat, že trpí záhadnou ztrátou paměti. Nedokáže si vzpomenout na události posledních dvou let a marně se snaží zorientovat ve spletitých hádankách svého života. Brzy zjišťuje, že jsou mu v patách neznámí muži, kteří po něm cosi záhadného chtějí a nebojí se to dostat za každou cenu. David nemůže nikomu ze svého okolí věřit, proto se s nadějí obrací na soukromého detektiva Casella (Walter Matthau). Ten se domnívá, že Davidova amnézie může souviset se sebevraždou, k níž došlo v mrakodrapu téhož večera. Vedoucí představitel humanitární organizace a známý filantrop totiž za záhadných okolností vypadl z okna. Nebezpečí se stále stupňuje, začíná přibývat obětí a ukazuje se, že v pozadí veškerého dění patrně stojí tajemná osoba nazývaná „Major“. (Česká televize)

Han22

Jak píše gudaulin, opravdu to vypadá jak Dmytrykovy noiry ze 40. let, což u filmu z roku 1965 není žádná výhra a nudné je to zrovna tak stejně. Hlavní hrdina ztratil paměť, jdou po něm zabijáci, všichni kolem něj vědí, ale nikdo mu nic neřekne. Hrdina kupříkladu věří, že ztratil dva roky paměti, jeho přítelkyně ví pravdu, ale mlčí... proč proboha? Když se odhalí o co jde, vyprskl jsem smíchy... a co se s tím vzorcem stane vyšumí do ztracena. Dvě hvězdičky za pár pokusů o akční scény a ruskou ruletu... a za snažícího se Pecka. Jinak zastaralý nudný noir. ()

mh.mail

60% - Špatný ten film nebyl, rozuzlení bylo akceptovatelné, přesto mi to celé přišlo poněkud přehnané. Jistě, údajný objev hlavního hrdiny byl převratný, ale přece jen... ()

Narciska

Bylo to fajn, tak uvedu jen dvě věci, co se mi nelíbily. Pointa, tehdy možná originální, časem však notně zaprášená, druhou slabinou ústřední dvojice, G. Peck má charisma, výrazné rysy a prožívá emotivní období, což jej ještě zvýrazní, tím spíš se měli snažit, aby vynikla jeho partnetka. Jí však nepřála ani kamera, která se více věnovala muži, ani scénář, který ji neobdařil hlubší motivací či tajemností... ()

MickeyStuma

Hlavní postavou zajímavého thrilleru je účetní, který si jednoho dne nic nepamatuje. O to víc je to horší, když po něm jdou nějací zlotřilci, čímž se ukáže, je zřejmě zapleten do úmrtí svého šéfa. Dnes hodně známý námět počínající převážně z francouzské komiksové série 'XIII' a pokračující spousty natočených snímků, z nichž je nejznámější 'Agent bez minulosti' (2002). A tak se dá říct, že tento snímek z poloviny šedesátých let je takový předchůdce. Jen s tím rozdílem, že scénář vychází z románu Howarda Faste. Šedesátkový noir film opět ukazuje po obrazové stránce, v čem tkví kouzlo černobílého obrazu v rámci hrátek světla a stínů. Film tak přesvědčí vysokým leskem a chladným stylem. Onoho účetního si zahrál Gregory Peck, čímž je řečeno vše. Za zmínku stojí i Walter Matthau v roli soukromého detektiva, který koncept příběhu příjemně osvěžil. Děj je stavěn spíše na dialozích, i když se sem tam nějaká ta kratší akční scéna, jako thrillerový doplněk, také objeví. Někdo by dnes mohl namítat, že snímek vyznívá spíše dojmem televizním, ale to je způsobeno jen tím, že je zub času prostě nekompromisní. Napětí je tedy drženo hlavně dialogy, z čehož tkví ohromná solidnost filmového umění. Film je plný zápletek a zvratů, samozřejmě končící odhalením daných skutků. Noir klasika, která fanoušky Noir filmů nezklame. ()

tranquill

"Když můžeme lhát, podvádět, krást a zabíjet za bílého dne, a pak čekáme na tmu, abychom se milovali, někde je něco špatně..." Zajímavá myšlenka v tomto mysteriózním, ale ne nadstandardním thrilleru. ()

rivah

Kvalitní, plný napětí, ale ten konec je jaksi odbytý, napínavá situace vyzní do prázdna a pak zbude jen štěstí ve dvou.... ()

SAINTS

Tak tento film pravom nepatri medzi tie top v ktorych G.Peck hral.Vo vysledku len bezducha zlatanina a tie mužske suboje boli na smiech. ()

Muf911

Výborný mystery thriller, který stojí na skvěle vymyšlené zápletce a na hereckém umění Gregory Pecka. Až v závěru filmu jsem si uvědomil, že z námětu tohoto filmu částečně těží film Neznámy (2011) s Liamem Neesonem. ()

revere

První půlka filmu mne velmi bavila. Inteligentní dialogy, mysteriózní atmosféra. Akční scény jak z televizní inscenace v dalším průběhu filmu to narušily a rozuzlení mi svým divadelním provedením zkazilo celkový dojem. ()

gggggg

Príjemný mysteriózny thriller, ktorý má veľmi blízko k filmu noir, aj keď ním nie je. Je to ale film s netradičným námetom, slušnými hercami a veľmi dobrým dejom. Paradoxne práve dej je najslabšia stránka filmu, bolo to  prekombinované a veľmi komplikované na pochopenie. Neverím tomu, že každý divák by tento film dokázal pochopiť a aj ho náležito oceniť. ()