Slavný „tříhvězdičkový” generál Eugene Irwin, jenž během své dlouholeté vojenské kariéry proslul jako vynikající vojenský taktik, byl odsouzen za čin, který ve skutečnosti nespáchal. Svůj trest si musí odpykat v pečlivě střežené vojenské věznici spravované nemilosrdným plukovníkem Winterem. Jeho drsné metody zavinily smrt již řady vězňů, ostatní žijí v každodenním a neustálém strachu. Irwin se brzy stává nepohodlným, protože se nehodlá smířit s Winterovým způsobem vedení věznice. Ačkoliv tomu nikdo nevěří, právě on se postaví do čela vězňů, odhodlaných vzdorovat ozbrojené přesile jen s holýma rukama… Vězeňské psychologické drama z trestaneckého prostředí natočil režisér Rod Lurie, který působivě rozehrává partii mezi dvěma povahově odlišnými muži a zároveň předkládá úvahu na téma zneužití moci. Generála Irwina si zahrál populární hollywoodský herec Robert Redford (Captain America: Návrat prvního Avengera, Brubaker, Zaříkávač koní, Jeremiah Johnson). V rolích jeho partnerů a protihráčů vystupují James Gandolfini (Rodina Sopranů, 8 MM), Delroy Lindo (60 sekund, Pravidla moštárny), Robin Wright Pennová (Wonder Woman, Blade Runner 2049) a Mark Ruffalo (Zodiac, Avengers). (Česká televize)

Mephisto

Nemůžu si pomoct, ale tady půjdu proti názoru většiny - mně se to prostě líbilo. Ano, je to patetické a ano, je to heroické. Občas takový film ale rozhodně není na škodu. ()

Paladin25

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov so skvelým Robertom Redfordom, ktorý vo svojej role jednoznačne exceluje. Silným konkurentom mu je James Gandolfini. Už od začiatku nám ukazujú skvelý súboj dvoch mužov o vlastnú hrdosť. ()

Mr.Shock odpad!

PROBOHA.... Fakt lituju, že jsem u toho seděl. Neskutečně rozvleklá pitchovina! Humus, k zblití nechutné, debilní, sprosté! Režiséra by měli odstřelit! Hodně velký přešlap Pana herce RR ()

Dextwer

Ten přehnaný patriotismus v závěru, kdy jsem skoro odvracel zrak byl opravdu až neskutečný. Do toho spousta rádoby silných vlasteneckých hlášek, vlajka, salutování. Opravdu se scénáristi, režisér moc nepochlapili a vzniklo podprůměrné dílo, které mohlo mít vyšší ambice v čele s Robertem Redfordem. Zajímavosti: * Věznice, ve které se film odehrává, je Tennessee State Prison. Je to tatáž věznice, kde se natáčela Zelená míle * Robert Redford měl problém naučit se správně salutovat. Pro scénu, kde jeho postava učí salutovat Aguilara (Clifton Collins Jr.), potřeboval Redford na dvacet pokusů * Během natáčení scény, kde musí postava Irwina odnosit hromadu kamení, navrhli Redfordovi, aby místo skutečného přenášel pouze napodobeniny. Redford chtěl, aby scéna působila co nejrealističtěji, a proto odmítl. Moje hodnocení: 55 % ()

Diskomuz

Velká výrobna na gumu a americké vlajky, ale pěkně se to sledovalo :) Nesetkal jsem se tam s žádnou nudnou chvilkou....Ps.: u komentáře u Rob Roye jsem chcal smíchy :) ()

Nonna

Dvě hvězdičky za Redforda a jeho výkony, za slušné záběry kamery a taky na omluvu, že nemám ráda vojáky a vše vojenského života se týkající, takže jsem podujatá. Ale jinak mi celý tento film připadl jako velice slušná nacionalistická slátanina s patetickým koncem. A ta americká vlajka s doslovem na závěr.......jedno hrdé vojenské oko nezůstalo suché. ()

calculus

Robert Redford natočil spoustu skvělých filmů, ale tento neměl brát. Je to prvotřídní nesmysl přelakovaný hutnou vrstvou khaki sraček a zhusta prošpikovaný patetickými žvásty. ()

dudo24

Začalo to veľmi dobre. ***SPOILER*** Odmeranosť generála. Zmena jeho pohľadu na situáciu vo väzení. Budovanie disciplíny medzi väzňami. ***END SPOILER*** Atmosféra absolutizmu a strachu z riaditeľa zariadenia bola naladená perfektne. Potom prišla časť stopáže z úplne iného žánru a trochu dosť prestrelená. Nehodilo sa mi to tam. Nakoniec zase super posledných pár minút. Som trochu sklamaný ale aj napriek tým pätnástim minútam akčného úseku to bol dobrý film. ()

Stanmi

Robert Redford si po Brubakerovi zahrál v dalším vězeňském dramatu, tentokrát ztvárnil generála Eugena Irwina, který byl za neuposlechnutí přímého rozkazu odsouzen na deset let odnětí svobody a nastupuje do vojenské věznice, které velí plukovník Winter (James Gandolfini). Ten nařizuje pro porušení kázně velmi přísné tresty, které vedou i k smrti vězňů a Irwin se rozhodne proti tomuto jednání zakročit... Kvalitních vězeňských dramat už pár natočených bylo, ale myslím si, že mezi ně rozhodně patří také Poslední pevnost. Svůj díl na tom má i fakt, že v tomto případě se jedná o vojenskou věznici, což vytváři stylovou vojenskou atmosféru, kterou ještě dokresluje povedená hudba Jerryho Goldsmithe. Už od prvních minut mne dokázal snímek vtáhnout do děje a velký podíl na tom mají přávě dva ústřední herci Robert Redford a James Gandolfini, přičemž oba dokázali ze svých postav vytěžit maximum. Robert je i v tomto snímku ten správný frajer a sympaťák, kterého si nejde neoblíbit a James sice vyfasoval poněkud jednoznačnou roli zlého velitele věznice, přesto jí dokázal dát hlubší rozměr. Příběh sice neutíká nějakým zběsilým tempem, ale umí zaujmout prakticky až do závěrečných titulků. Akorát snad v závěrečné části je příběh už lehce nerealistický, ale výsledný, pro mne velice pozitivní, dojem to nijak nesnižuje. Pokud tedy člověk má rád filmy z prostředí věznice, shlédnutím Poslední pevnosti rozhodně neprohloupí. ()

mnx

2 hvězdičky pro Redforda, a některé momenty. Například hezké vysvětlení, proč si vlastně vojáci salutují. Všechny ostatní hvězdičky pryč za slaboduchý příběh a do očí bijící nesmysly. Šéf věznice bude určitě čekat, až mu kancelář sejmou katapultem (bezchybně pracovat se s ním naučili asi během vycházek), a teprve potom na ně pošle vrtulník, a další a další... ()

Amatér1921

Byl bych tomu filmu dal i 4* za svou akčnost a spád, ale ten poslední, opravdu velkolepý patos srazil celý film na kolena a ukázal (lépe řečeno podtrhnul) jeho slabiny v celé své "kráse"... ale aspoň můžete směle otevřít pivo a brambůrky ;-) ()

Simir79

Vlastně to na mě už od začátku působilo divně. Bral jsem Roberta Redforda jako záruku kvalitního filmu, nicméně doby kdy hrál duet s Paulem Newmanem jsou tatam. Ve filmu působil asi nejlépe, ale scénář a konec mě totálně dorazil. Film aspiruje na cenu "Patos made in USA století". Salutující odsouzenci stojící hrdě nad umírajícím generálem pod vztyčenou Americkou vlajkou..... To dnes dojme asi jen "amíky". Naivita tvůrců někdy nezná hranic. ()

janulin123

já nevím...mně se to líbilo. příšlo mi to zajímavé, poutavé, vlbec ne špatný Ruffalo. Nějaký velkokýč, či slabý odvar to opravdu nevím. Trochu si říkám, jestli jsme opravdu všichni viděli stejný film ()

kelet

O tom, že filmy z väzenského prostredia vždy majú čo poskytnúť som sa už presvedčil a nie nadarmo som ich významným fanúšikom (Vykúpenie z väznice Shawshank, Kriminál, Príkaz na popravu...). Toto dielo nie je žiadnou výnimkou a ten príbeh je proste do svedomia vstupujúci. Hlavný hrdina Redford je pre mňa top tohto filmu zasadený do výbornej partie väzňov, ktorí aj keď každý je trestanec sa spoja paradoxne proti neprávu a teroru. Hodnotenie: 100% ()

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo