Vrcholně poetický umělecký western? To si pište. A jaký. V případě tohoto snímku rozhodně nebyly dvě nominace na Oscara uděleny zbůhdarma. Právě naopak, film režiséra Andrewa Dominika patří mezi nejpozoruhodnější snímky tohoto žánru za posledních deset let. A rozhodně nejen proto, že v něm hlavní roli největšího desperáta Divokého západu sehrála mezinárodní superhvězda Brad Pitt a ve vedlejší roli se až neskutečně blýsknul Casey Affleck, bratr staršího, zatím známějšího Bena. Jaký vlastně byl lupič Jesse James? A proč došlo k tomu, že se devatenáctiletý idealista Robert Ford, Jesseho přítel a člen jeho gangu, postavil proti muži, jehož od dětství zbožňoval? (oficiální text distributora)

liberita

Pre niekoho skvelý film, pre mňa neskutočne zdĺhavá nuda, ktorú som ani pri maximálnej snahe a pomerne sympatických hercov nedokázala dopozerať do konca. ()

Pan_Bacik

Neuveriteľný herecký výkon ústrednej trojice, skvelá hudba. Film bol trochu rozvláčny ale skvelými diálogmi Vás držal pri obrazovke. Neľutujem ani 2 a pol hodinovú minutáž. ()

Stanix

Sledování této podivnosti bylo přímo masochistickým výkonem, neboť jsem si musel film z důvodu náhlé spánkové příhody rozdělit hned na 3 díly. Rozuměl bych tvůrčímu záměru vypreparovat z westernu veškerý akční obsah a soustředit se v rámci nevšednosti na něco jiného. Jenomže tady nic nefunguje, sociologie a psychologie postav je vyumělkovaná místy až iracionální, o zajímavosti zápletek a děje celkově snad nemůže být ani řeč. Herecký koncert se taky nekoná. Pokud měl Pitt alespoň trochu volnou tvůrčí působnost tak musím říct, že mě zklamal, ale spíš si myslím, že se musel striktně držet scénáře a režie afektovaného Dominika. Rockwell je typický průměrák, který bere herectví čistě jako práci a Affleck je stejný nýmand jako všichni "fleci". Celkový verdikt: Neuvěřitelně Unuděná Dlouhá Abnormalita N.U.D.A. ()

elimS

45% - komentář 20ti slovy: Western má být akce, střelba, krev a pot! Dobrých je prvních a posledních 20 minut, zbytek je nudné klábosení + blbě a nepřehledně sestříhané. ()

Mahowny

Dokonalost. Spojeni toho nejlepsiho. Roger Deakins! za kamerou, Pitt, Affleck, Rockwell pred ni, to vse za doprovodu hudby Nicka Cava... ()

Duke90

Sice je to na hraně, ale i přes zbytečnou zdlouhavost se nakonec přikláním k lepšímu hodnocení. Co na to říct? Herecké obsazení určitě nemá chybu a dokonce i na první pohled nevýrazný Casey Affleck měl přece jen divákovi co nabídnout. Nebýt několika až vyloženě nudných scén, mohlo to dopadnout daleko lépe, protože v druhé části filmu začalo opravdu přituhovat a z původní "uspávačky" se nakonec vyvinulo slušné drama s velmi zajímavým vyvrcholením, na které divák čeká již od přečtení dlouhého názvu filmu. Přesnější hodnocení bych viděl tedy spíš na 3,5*. ()

Rimland

Skvěle zahraná (jmenovitě od kvarteta Pitt-Affleck-Rockwell-Schneider) a nasnímaná artovina, která by udělala mnohem líp, kdyby nebyla tak zbytečně dlouhá a především se zbavila toho nebetyčně otravného a intruzivního voiceoveru (který je otravný jak sám o sobě, tak i díky Rossově hlasu). Je to pro boha živýho film, tak snad sakra nechám mluvit obraz, ne? Kor když mám za kamerou Deakinse, hergot. ()

AmonGoeth

Po druhém shlédnutí z toho mám snad ještě lepší pocit! Mistrovké dílo ve všech směrech. PS: NEJEDNÁ se primárně o film o Jesse Jamesovi. SPOILER ALERT - Pittův James je tu zejména minulostí pronásledovaným pistolníkem a v průběhu vyprávění je nám stále více zřejmé, že již není schopný sám se sebou žít "I go on journeys out of my body and look at my red hands and my mean face and I wonder about that man who's gone so wrong. I've been becoming a problem to myself.". Hlavní protagonista, nejmladší ze čtyř sourozenců, v Jessem od dětství vidí své ideální já. Celé dětství fantazíruje o podobnostech mezi sebou a svým idolem, až se s ním v devatenácti rozhodne setkat. Po hořkém zklamání z nepřijetí a výsměchu přechází jeho idealizace v devalvaci a Jesse musí být zničen. Robův hrdina pro něj nikdy nebyl ničím jiným, než předmětem potvrzení si vlastní grandiozity. Jesse se zdá býti tohoto faktu vědom a ve finále si tak svůj osud volí sám. ()

Knor

Nádherně natočené, úžasné herecké výkony a podmanivá hudba. To vše je v naprostém pořádku, ale kromě konce filmu mě to emočně míjelo po celou dobu a spousta scén byla dost brutálně natahována, což mi přišlo už dost vyčerpávající. Je to vynikající filmařina bez většího škrábance, o tom žádná, bohužel ale mě to duševně i emočně moc nezasáhlo jak bych očekával. ()

WheX

Assassination of Jesse James je film, který jsem viděl už několikrát a na který rád vzpomínám a kdybych se mě někdo zeptá jaký můj nejoblíbenější film tak si vždy vzpomenu na tento. Je velice specifický, takže to není film, který bych běžně doporučoval, protože myslím, že spousta lidí by ho nedokázala ocenit nebo by se jim nezamlouvalo pomalejší tempo, přece jen tento film je založený hlavně na dialozích a pozorování nuancí lidské psychiky. Proto je tento film převážně neznámý i přes řadu velice známých herců kteří zde hrají a často nedoceněný. Jesse James byl pro mě vždy velice zajímavá postava a westerny se zařadili mezi mé oblíbené žánry, možná i díky právě tomuto filmu. Kromě úžasného příběhu a excelentních hereckých výkonů, musím ocenit hlavně hudbu, která nádherně podtrhuje ponurou atmosféru a tíhu některých životních momentů hlavních postav. ()

Shitonit

Já se asi zdržím komentáře, abych toto veledílo nezprasil... Ale přec si jen nemohu odpustit.. malou, nanicovatou noticku.. jako to je boj, mé druhé já mi říká ať nic nepíšu, že se to nemá pokazit,.. ale Já to prostě musím napsat. Mě v tom chyběla krev. Málo krve, přidal bych trochu zombíky, líznul Apokalipsou, Forda bych nahradil Ítým, ( jako mimozemšťanem ÍTÝM kurwa) a místo Jessího bych sejmul Vetřelce. Pak by to mělo teprv koule. Takhle to je takovej nádherně procítěnej filmovej čajíček, nadýchanej, dokonalej, voňavej.. a vo to asi šlo. Takže sorry jako. Každopádně Forda bych za to zajebal do perdole. ()

wege

Neskutečné dlouhé záběry, ve kterých vedle poetiky zůstává napětí tak intenzivní, že by nešlo snad ani krájet. Ta dokonalá hudba to zvedá o jeden level ještě výše. Skoro mám pocit, že to Denis Villeneuve a později Taylor Sheridan ve Wind River museli nakoukat zrovna tady. Strašně mi to záběrově ty jejich filmy připomínalo. Někdy bych chtěl opravdu vidět ten původní nesestříhaný 240 minut dlouhý originál, to muselo být neskutečné dělo. Vedle těch dlouhých scén i v ostatním ději se skvěle pracuje s atmosférou, typický případ je ta večeře/oběd na farmě. Baví se o kravinách, ale je tam strašně hutná a hustá atmosféra. Nevím, proč jsem s tím filmem čekal tak dlouho, je naprosto neskutečný. Brad jenom ukazuje, že to je herecký pánbůh, Casey pak, že umí hrát super i jinde a nepotřebuje mít bratra na blízku. ()

Ulmos

Neuvěřitelné. Nádherné. Nezapomenutelné. Už chápu, jak se cítí lidé, kteří navštíví půdu po dědovi a najdou tam poklad. Aneb když při sledování filmu cítíte, jak houstne vzduch, dešťové kapky dopadají kolměji, tikot hodin zpomaluje a zvuky sílí. Do konce života se budu modlit, aby někdy spatřil světlo světa Extended Cut. ()

J.e.r.e.c

Fascinující příběh, který se překlopil do fascinujícího filmu. Historii Jesseho Jamese jsem neznal (škoda spoileroidního názvu) a sama o sobě by vystačila hned na několik hutných westernů, ale Dominik svoje dílo pojal jako paranoidní drama zabalené do těžce poetického (místy až malickovského) hávu protkaného dialogy s brutální angličtinou (že bych si musel dát české titulky místo anglických se mi stane tak 2x do roka). Koukám, že jsem asi jeden z mála, kdo byl od začátku na Fordově straně. Ne snad, že by to byl zrovna ryzí sympaťák, ale jeho postava je tragikomickým outsiderem, kterého ostatní buď přehlížejí, nebo z něj mají legraci, s čímž se dá ztotožnit přeci jen snáz, než s do sebe zahleděným krutým gaunerem Jessem. Jenomže to jsou jen nějaká základní východiska, která se v průběhu filmu mění stejně jako jeho (anti)hrdinové a výsledkem je pak v rámci žánru naprosto unikátní snímek a jedna z hrstky westernových klasik, co za posledních 20-30 let vznikla. 80 % ()

glide4ever

Dvě hodiny poklidného westernu, několik zajímavých akcí, skvěle obsazené hlavní role, silný příběh. To vše by bylo tak na tři, možná čtyři hvězdy. Jenže film nemá jen dvě, ale dvě a půl hodiny! ... Poslední půlhodinka je famozní podívaná, při které jsem seděl přibitý v sedadle a nehybně zíral. Brad Pitt jako vždy skvělý výkon, ale tenhle film je hlavně o Casey Affleckovy, který se předvedl v nejlepším. ()

jojoping

Veľmi zaujímavý, emóciami nabitý film, podfarbený výbornými hereckými výkonmi (Casey Affleck bol skutočne poriadne úlisný a odpudivý). Moment čakania na hlavnú udalosť (zrejmú už z názvu) prináša napätie, ktoré ale po čase opadne. Nemôžem si pomôcť, ale dĺžka bola ubíjajúca. Keby bol film o hodinku kratší, bolo by pravdepodobne aj moje hodnotenie vyššie. ()

Mr.Roman

Na to, ako málo udalostí sa v tomto príbehu odohraje, je vyše dvoj a pol hodinové rozprávanie tak výborné a pútavé, že mňa vtiahlo do deja natoľko, až som záverečnú smrť Jasseho oľutoval spolu s Robertom.. Celý film je v podstate vylíčením tejto udalosti, k čomu mu napomáhajú krásne scenérie zimnej krajiny západu, ako aj herecké schopnosti Brada Pitta a hlavne Caseyho Afflecka, ktorý sa ukrutne rýchlo zaraďuje medzi hereckú elitu. ()

dreamflyer

Na tento film jsem behem jeho prubehu menil nazor a v jeho ruznejch castech jsem nevedel jestli se mi libi nebo ne. Jeho pomalej zpusob vypraveni pribehu u kteryho vlastne vite jak skonci cloveka musi udrzet provedenim a zpusobem jakym je pribeh vypravenej a taky ho musi zajimat dany tema....,ale nemuzu si pomoct,ted kdyz dojeli titulky,tak v sobe mam filmovej zazitek jako uz jsem dlouho u zadnyho filmu nemel.Mozna je to bylo hudbou,mozna kamerou,mozna charsimatem hlavnich hercu(mozna tim,ze nejsou postavy cerny a bily,ale ze clovek,tak nejak chape kazdyho z nich)...nebo mozna vsim dohromady.Kazdopadne davam plny hodnoceni uz jen z duvodu jak tu ted sedim s pocitem,ze bych si ho pustil hned znovu i kdyz vlastne nevim proc.Rozhodne nejlepsi film z westernovyho prostredi za posledni leta...konecne konkurence pro Proposition.... P.S. Nick Cave je dobrej herec:D:D:D ()

kaapaa

Zabití působivého Brada Pitta vynikajícím způsobem ztvárněným zbabělcem mladýho Afflecka, to vše za doprovodu úžasné kamery a hudby. ()

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

04.11.2010

Vypadá to, jako by se Brad Pitt pokoušel na vlastní pěst natočit Dannyho parťáky 4. V kriminálce Cogan´s Trade si zahraje titulního Jackieho Cogana, drsného mafiánského bijce, který dostane za úkol… (více)

Oscaroví nominanti na vzestupu

Oscaroví nominanti na vzestupu

21.02.2010

Brad Pitt opět sahá po koltu

Brad Pitt opět sahá po koltu

07.02.2010

Je totiž hlavním kandidátem na ústřední roli v celovečerním filmu inspirovaném slavným westernovým seriálem Gunsmoke. Pokud nabídku přijme, na rozdíl od psance v Zabití Jesseho Jamese atd. si zahraje… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008