Odstřelovač

Ostreľovač

Shooter

Akční / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA, 2007, 124 min

Americký patriotizmus funguje za každých okolností, i když Vám díky vládní stupidnosti sejmuli kámoše. Odstřelovač si hraje na vážno po celou stopáž, Wahlberg se hezky mračí a charisma z něj sálá jak z Jasona Stathama, ale tenhle film má vnitřně potenciál jakéhokoliv béčkového filmu bez dostatečného návalu hlášek. Neříkám, že jsem si to neužil (obzvlášť hláška s Bonem a se psem mi na chvíli v hlavě utkví ), ale kromě pár vizuálně povedených scén, několika slušných vtipů a dobrého Wahlberga není o co stát. Na jedno shlédnutí? Možná. Na dvě? Ani náhodou. Další Jason Bourne se zkrátka nedostavil, a to ani přesto, že Bob Lee Swagger umí stejně efektně i efektivně lámat končetiny.(16.4.2007)

Skvělý film, který má výborný příběh, který není složitý. Akce tu je, není jí nějak extrémně moc, ale když je, tak stojí opravdu za to - je skvěle natočená, takže s režií nemám vůbec problém. Herecké obsazení je na tom výborně, Mark Wahlberg jako hlavní hrdina potěší a ostatní jsou na tom také dobře. Třeba Danny Glover hrál záporáka dobře. Hudba dobrá. Konec filmu mohl mít lepší nápad, celkově trošinku víc akce a ubrat minutář tak o 15 minut. To jsou ale jen detajly k dokonalosti. Film celkově hodnotím na 84% = ****(25.10.2012)

Další z řady akčních thrillerů s tisíckrát ohraným scénářem. Mark Wahlberg je v roli odstřelovače velmi sympatický a dokonale do role zapadl, ale celý film na svých bedrech neutáhnem, protože jeho nepřítel je stopáž, která je vzhledem k ohranosti a děrovatosti scénáře, hodně neuvážená. Antoine Fuqua není žádný zázračný režisér a podle mě se má co učit. Pro mě průměrný akčňák, který zkouknu, pobavím, ale podruhý už bych na něj nejspíš nekoukal.....(31.12.2007)

• Lima

Fugua rozhodně není loser (viz. KevSpa), pokud se chopí solidního scenáře, dokáže ho přetavit ve velmi koukatelnou záležitost (Training Day), jeho smůlou bohužel je, že se zaobírá výpotky takových týpků, jako je Jonathan Lemkin, To je vůbec zvláštní postava filmového byznysu. Na jedné straně dokáže stvořit takovou znamenitost, jakým byl Hackfordův ´Ďáblův advokát´, a hned vzápětí se ztrapní příšerností typu ´Rudá planeta´, kde si nejste jisti, jestli to, co vidíte, opravdu pan scenárista myslí vážně. U ´Odstřelovače´ máte při mnoha dialozích a několika nechtěně absurdních situací ten samý pocit. Potom nepomůže ani skvělý Wahlberg, který se pro drsňácké role snad narodil, ani Fugua, který v akčních scénách prokazuje své řemeslné kvality. Minimálně závěrečné "dostaveníčko" sniperů v zasněžených horách určitě stojí za pozornost. Pokud vám nevadí okoukané klišé a nablblé dialogy, přihoďte si do celkového hodnocení hvězdiček jak je libo. ....PS: Ale Antoine, téměř dvacetisekundový zpomalený záběr na Markovu macho chůzi opravdu NENÍ cool :o))(24.6.2007)

• gudaulin

Je známou skutečností, že fandové akčního žánru ke svému zážitku nepotřebují dobrý scénář, protože akční film je tak nějak z logiky věci založený na jiných hodnotách a Odstřelovač je toho jen typickým dokladem. Scénář je silně dementní, jde o zhuštělou sbírku těch nejprofláknutějších klišé doplněných typicky pateticko-patriotistickými kecy o demokracii, lásce k vlasti, spravedlnosti atd. Jedná se vlastně o typickou Seagalovku, nicméně (i když rutinně) přece jen po režijní stránce lépe zvládnutou a především výrazně lépe zahranou. Mark Wahlberg se do podobných rolí skvěle hodí. Pro fanoušky žánru slušná záležitost s několika nekompromisními souboji, neprůstřelným hrdinou a podlými záporáky. Ostatní budou asi při tupých dialozích, zjevných nelogičnostech a předvídatelných soubojích trpět. Celkový dojem: 25 %.(25.10.2009)

• - Film sa natáčal v Britskej Kolumbii, Kanade a vo Philadelphii. (Greenpeacak)

• - Miesto, kde bola umiestnená zbraň, ktorá mala zabiť prezidenta, bolo vytvorené v priestoroch veže kostola na New Street a North 4th Street. (Greenpeacak)

• - Film vznikl podle románu "Point of Impact", ale v knize byl hlavní hrdina veterán z Vietnamu a žil v Arkansasu. (Siriuss)