Vize zločinu (TV seriál)

Raines

Dobrodružný / Krimi

USA, 2007, 7x43 min

Steve Porcaro

Jeff Goldblum, Matt Craven, Linda Park, Madeleine Stowe, Malik Yoba, Nicole Sullivan, Dov Davidoff, Ryan Hurst, Graham Beckel, Matt Malloy, Stephen Tobolowsky, Jodi Lyn O'Keefe, Cynthia Watros, Alexa Davalos, Valerie Mahaffey, Nicholas Gonzalez, A Martinez, Emilio Rivera, Laurie Metcalf, Greg Cipes, Luis Guzmán, Melinda Page Hamilton, Rhys Coiro, Chris Diamantopoulos, Paul Scheer, Pat Crawford Brown, Mark Harelik, Riki Lindhome, Ashlyn Sanchez, David Eigenberg, Nathan Anderson, Blake Gibbons, Owen Beckman, Tracey Walter, Jim Parrack, Rachel Vacca, Rachel Winfree, Jonathan Erickson Eisley, Patrick Hume, Jeff Perry, Mike Genovese, Teddy Sears, Jeanette Brox, Richard Cox, Michael Mantell, Todd Giebenhain, Stephen Full, Robert Pescovitz, Alejandro Furth, Carmen Corral, David Jean Thomas, Juan Carlos Cantu, Carlos Lacámara, Tony Perez, Anastazja Davis, Andrew Patrick Ralston, James Martin Kelly, Gina Ravera, Steve Hytner, Geoffrey Blake, Tara Price, V.J. Foster, Ryan Van de Kamp Buchanan, Cheryl White, Michael Maize

V záplavě kriminálních seriálů se každý nový seriál snaží přijít s něčím osvěžujícím a vymykající se průměru. Raines je špičkový detektiv, jehož myšlenkové pochody a vnitřní hlas můžeme vidět prostřednictvím halucinací, které berou na sebe vzhled zavražděné osoby (nejde tedy o zjevování se mrtvých). Jeff Goldblum je v roli detektiva příjemným překvapením a zvláště díky němu oplývá Raines charismem a tak si ho zamilujete. Raines je nám dále ukazován jako brilantní detektiv, který dokáže vyřešit případy, na které jsou ostatní krátcí. Jenže v době, kdy i průměrná kriminálka má tak komplikovaný děj a vraha poznáte až úplně nakonci, je Raines jakoby ze staré školy. Z doby "To je vražda, napsala", "Matlock" aj., kdy je děj jednoduchý a spíš nám ukazuje starosvětskou atmosféru. A v tom je problém. Seriál nás nutí uvěřit, jak je Raines brilantním detektivem, na kterého nikdo nemá, ale zároveň nám předkládá prostoduché případy.(19.10.2008)

Pilot: Frank Darabont složil poctu starým detektivkám, u kterých jste do poslední chvíle nevěděli, kdo je vrah. Navíc Jeff Goldblum v roli "trhlého" Rainse přímo exceluje. Jsem zvědavý na další díly. První řada se rozhodně nese v příjemném a pohodovém tempu. Díl od dílu je lepší a řešení případů obvykle není nechutně předvídatelné. Rainesovy vidiny navíc každý případ ozvláštňují. Musím zmínit rozkošnou scénu, kdy se Raines dožaduje fotografie ženy, které vrah ustřelil brokovnicí hlavu, protože přesně tak ženu vidí - bez hlavy. Nebo hezkého případu, kdy se na chvíli z vraha stane oběť a obě jeho halucinace (zavražďená a vrah) spolu bojují. Je smutné, že hlupáci v NBC pohřbili takhle výborně se rozbíhající seriál.(14.2.2008)

Zase tak špatný seriál to není, jen si hraje na něco co není. Myslím to v tom smyslu, že Jeff Goldblum se snaží hrát postavu tak extravagandní jako je například Dexter nebo Dr. House, ale vůbec mu to nejde. Neznamená to, že by to byla jeho chyba, jenom kecy, kterejma utírá lidi kolem sebe nejsou tak dobrý a chytlavý, abych o něm řek, že je to borec a že ho mám rád za to, že má přesně takovouhle a takovouhle vlastnost. Občas to hraničilo až s trapností, ale furt se na to dalo koukat. Sice je jenom sedm dílů a potom seriál zrušili, za to bych to bral jako takový delší film. Rozhodně to nezklame, ale od seriálů se holt už v dnešní době očekává víc než dost. (5/10)(15.8.2009)

Opět další velmi krátký, ale kvalitou výborny seriál. Naprosto skvěly Jeff Goldblum. První díl s naprosto dechberoucím závěrem. Stejně jako v Day Break se zde z obyčejne detektivky vsunutím něčeho zvláštního a neobvyklého stává dokonalý serial, občasné černohumorné hlášky střídají mnohdy velmi komické "myšlenky" . Zklámání z tak mála epizod je opravdu velike, 7 je na tak kvalitní seriál opravdu málo.(3.1.2009)

No vida, přece jen ještě jde do krimiseriálu vnést originální prvek. Detektiv Michael Raines je tak trochu trhlý - mluví s oběťmi vražd, ale uvědomuje si, že jde pouze o jeho halucinace. Nedozví se od nich tedy nic nového, nic, co by nevyplynulo z vyšetřování. Zkrátka dedukuje za účasti "duchů" obětí a jejich hlášek, někdy melancholických, častěji jízlivých, jak odpovídá Rainesově povaze. Pokud zjistí, že zavražděná byla děvka, zjeví se mu příště vyzývavě oblečená, zmalovaná a s cigaretkou, než sám sebe přesvědčí o hloupém klišé této vize:-). Jeff Goldblum je imho sympaťák, jeho charisma ve spojení se sarkasmem proto dokáže nenápadný miniseriál Franka Darabonta utáhnout. Dost mě tyhle hrátky s realitou i hlavní hrdina baví a už po dvou dílech je mi jasné, jak moc mě bude mrzet, až dokoukám všech 7 částí a další nebudou. Jen upozornění pro příznivce CSI týmů, laboratorních serepetiček, přestřelek a automobilových honiček za doprovodu dynamické hudby: toho se v "Rainesovi" nedočkáte, seriál je spíše konverzační a ač ze současnosti, působí mile starosvětsky. Pro leckoho asi nezáživná nuda, pro mě zatím spokojených 77,7%.(22.7.2010)

• - Název osmého dílu je "Every Picture Tells a Story" a scénář k němu byl zcela dokončen, kvůli stávce byl však seriál přerušen a tato epizoda nebyla nikdy natočena. (TomikZlesa)

• - Mykelti Williamson se v první epizodě mihne jako Detektiv Bobby Fearless Smith. Tato postava je ze seriálu Boomtown, který stejně jako Raines napsal Graham Yost. Mykelti hraje tuto postavu i zde. (TomikZlesa)

• - Luis Guzmán měl původně hrát postavu Charlie Lincolna.Po natočení pilotního dílu byl Luis nahrazen Malikem Yobou. NBC rozhodlo, aby byly znovu přetočeny scény, kde se Guzmán objevil. (TomikZlesa)