Reklama

Reklama

Vize zločinu

(seriál)
  • USA Raines
všechny plakáty
Dobrodružný / Krimi
USA, 2007, 5 h 3 min (Minutáž: 43–45 min)

Tvůrci:

Graham Yost

Hudba:

Steve Porcaro

Hrají:

Jeff Goldblum, Matt Craven, Nicole Sullivan, Linda Park, Dov Davidoff, Malik Yoba, Madeleine Stowe, Ryan Hurst, Graham Beckel, Matt Malloy (více)
(další profese)

Epizody(7)

Obsahy(1)

Michael Raines, hlavní hrdina krimiseriálu Vize zločinu, chtěl být původně spisovatelem detektivek. A pravděpodobně by na to asi i měl – jeho představivost je divoká, disponuje značně břitkou, cynickou vyřídilkou a zatímco místo svalů pobral především eleganci, jeho mozek je vždy připraven porvat se i s tou nejpodivnější zapeklitostí. Jenže z Rainese se dřív stal detektiv losangeleského oddělení vražd. Pravda, všichni kolegové ho měli vždy za podivína. Ale spral to ďas, třináct let patřil společně s parťákem Charliem k nejlepším z jednotky a takovým esům se ledacos odpustí.
Jenže pak Charlie zemřel a Raines tak ztratil „katalyzátor“ svého nevšedního talentu, s nímž se sám jen velmi obtížně vyrovnává. A navíc o něm nesmí nikomu říct. Kdyby to totiž udělal, s největší pravděpodobností by se během mžiku dočkal svěrací kazajky. Uštěpačný Raines totiž vidí mrtvé lidi. Nikoli však duchy, kteří by mu možná alespoň byli schopni radit na cestě za svými vrahy. Detektivovi se před očima zobrazují oběti zločinů takové, jak si je on sám představuje. Jsou to prostě vize. Především díky těmto smysluplným halucinacím ale Raines nakonec vždycky zvítězí. A to v unikátním stylu, který víc než většinu současných kriminálek připomíná svou neakčností a akcentem na dialogy hlavně starou dobrou detektivní školu Raymonda Chandlera (Dannysek4U)

(více)

Recenze (25)

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Pilot: Frank Darabont složil poctu starým detektivkám, u kterých jste do poslední chvíle nevěděli, kdo je vrah. Navíc Jeff Goldblum v roli "trhlého" Rainse přímo exceluje. Jsem zvědavý na další díly. První řada se rozhodně nese v příjemném a pohodovém tempu. Díl od dílu je lepší a řešení případů obvykle není nechutně předvídatelné. Rainesovy vidiny navíc každý případ ozvláštňují. Musím zmínit rozkošnou scénu, kdy se Raines dožaduje fotografie ženy, které vrah ustřelil brokovnicí hlavu, protože přesně tak ženu vidí - bez hlavy. Nebo hezkého případu, kdy se na chvíli z vraha stane oběť a obě jeho halucinace (zavražďená a vrah) spolu bojují. Je smutné, že hlupáci v NBC pohřbili takhle výborně se rozbíhající seriál. ()

Dudek

všechny recenze uživatele

Pilot Franka Darabonta je vcelku chutnou jednohubkou, která ovšem dokáže navnadit na další díly. Podařilo se mu efektivně skloubit atmosféru staré dobré krimi školy a současného moderního seriálu. Jeff Goldblum, ač jej sám nepovažuji za herce-tahouna, skvěle pasuje do své role a dává dokonce vzpomnout na takové detektivní velikány jako je třeba Poirot nebo Waltariho Palmua. Přesto se však nejedná o žádnou staromilskou nudu bez akce. Raines však sází na něco uplně jiného, vcelku originální prvek, kdy hlavní hrdina seriálu v podstatě diskutuje s dušemi zavražděných. Jediným problémem je, že oni mrtví jsou vlastně jen jeho představa, takže o případu vědí přesně totéž co vyšetřovatel sám. V podstatě se tak jedná o praktickou složku příběhu, která má divákovi přiblížit Rainesovi myšlenkové pochody (jakési nahrazení hlasu mimo obraz), o nic víc či míň. Jediným překvapením v pilotním díle byl příjemný konec, který je takovou třešničkou na dortu - a teď se raduji, že jsem nečetl obsah, ze kterého je tento konec zcela jasný. Zatím tedy spíše mírný nadprůměr, uvidíme jakým směrem se bude seriál dále ubírat... ()

Reklama

Phobia 

všechny recenze uživatele

No vida, přece jen ještě jde do krimiseriálu vnést originální prvek. Detektiv Michael Raines je tak trochu trhlý - mluví s oběťmi vražd, ale uvědomuje si, že jde pouze o jeho halucinace. Nedozví se od nich tedy nic nového, nic, co by nevyplynulo z vyšetřování. Zkrátka dedukuje za účasti "duchů" obětí a jejich hlášek, někdy melancholických, častěji jízlivých, jak odpovídá Rainesově povaze. Pokud zjistí, že zavražděná byla děvka, zjeví se mu příště vyzývavě oblečená, zmalovaná a s cigaretkou, než sám sebe přesvědčí o hloupém klišé této vize:-). Jeff Goldblum je imho sympaťák, jeho charisma ve spojení se sarkasmem proto dokáže nenápadný miniseriál Franka Darabonta utáhnout. Dost mě tyhle hrátky s realitou i hlavní hrdina baví a už po dvou dílech je mi jasné, jak moc mě bude mrzet, až dokoukám všech 7 částí a další nebudou. Jen upozornění pro příznivce CSI týmů, laboratorních serepetiček, přestřelek a automobilových honiček za doprovodu dynamické hudby: toho se v "Rainesovi" nedočkáte, seriál je spíše konverzační a ač ze současnosti, působí mile starosvětsky. Pro leckoho asi nezáživná nuda, pro mě zatím spokojených 77,7%. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Zase tak špatný seriál to není, jen si hraje na něco co není. Myslím to v tom smyslu, že Jeff Goldblum se snaží hrát postavu tak extravagandní jako je například Dexter nebo Dr. House, ale vůbec mu to nejde. Neznamená to, že by to byla jeho chyba, jenom kecy, kterejma utírá lidi kolem sebe nejsou tak dobrý a chytlavý, abych o něm řek, že je to borec a že ho mám rád za to, že má přesně takovouhle a takovouhle vlastnost. Občas to hraničilo až s trapností, ale furt se na to dalo koukat. Sice je jenom sedm dílů a potom seriál zrušili, za to bych to bral jako takový delší film. Rozhodně to nezklame, ale od seriálů se holt už v dnešní době očekává víc než dost. (5/10) ()

Hal_Moore 

všechny recenze uživatele

Jeff Goldblum pomalu zapadal mezi známé tváře "minulosti". Ovšem jen do doby, než přišel seriál Raines. Ti, kteří jej viděli s největší pravděpodobností na Jeffa jen tak nezapomenou. Detektiv Raines je neuvěřitelný cynik, navíc psychicky labilní. Rozprávění se svými vlastními halucinacemi totiž není úplně normální, každodenní činost většiny z nás. Jeff však roli detektiva zvládá bravurně a jeho minimalistický projev se do seriálu hodí. Řešení vražd tímto dostává úplně nový rozměr a Raines se stává takovou krátkodobou kapičkou originality mezi ostatními na chlup stejnými krimi seriály. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (3)

  • Mykelti Williamson se v první epizodě mihne jako Detektiv Bobby Fearless Smith. Tato postava je ze seriálu Boomtown, který stejně jako Raines napsal Graham Yost. Mykelti hraje tuto postavu i zde. (TomikZlesa)
  • Luis Guzmán měl původně hrát postavu Charlie Lincolna.Po natočení pilotního dílu byl Luis nahrazen Malikem Yobou. NBC rozhodlo, aby byly znovu přetočeny scény, kde se Guzmán objevil. (TomikZlesa)
  • Název osmého dílu je "Every Picture Tells a Story" a scénář k němu byl zcela dokončen, kvůli stávce byl však seriál přerušen a tato epizoda nebyla nikdy natočena. (TomikZlesa)

Reklama

Reklama