Vize zločinu (TV seriál)

Raines

Dobrodružný / Krimi

USA, 2007, 7x43 min

Steve Porcaro

Jeff Goldblum, Matt Craven, Linda Park, Madeleine Stowe, Malik Yoba, Nicole Sullivan, Dov Davidoff, Ryan Hurst, Graham Beckel, Matt Malloy, Stephen Tobolowsky, Jodi Lyn O'Keefe, Cynthia Watros, Alexa Davalos, Valerie Mahaffey, Nicholas Gonzalez, A Martinez, Emilio Rivera, Laurie Metcalf, Greg Cipes, Luis Guzmán, Melinda Page Hamilton, Rhys Coiro, Chris Diamantopoulos, Paul Scheer, Pat Crawford Brown, Mark Harelik, Riki Lindhome, Ashlyn Sanchez, David Eigenberg, Nathan Anderson, Blake Gibbons, Owen Beckman, Tracey Walter, Jim Parrack, Rachel Vacca, Rachel Winfree, Jonathan Erickson Eisley, Patrick Hume, Jeff Perry, Mike Genovese, Teddy Sears, Jeanette Brox, Richard Cox, Michael Mantell, Todd Giebenhain, Stephen Full, Robert Pescovitz, Alejandro Furth, Carmen Corral, David Jean Thomas, Juan Carlos Cantu, Carlos Lacámara, Tony Perez, Anastazja Davis, Andrew Patrick Ralston, James Martin Kelly, Gina Ravera, Steve Hytner, Geoffrey Blake, Tara Price, V.J. Foster, Ryan Van de Kamp Buchanan, Cheryl White, Michael Maize, Donna Cooper, John Verea
  • Dudek

Pilot Franka Darabonta je vcelku chutnou jednohubkou, která ovšem dokáže navnadit na další díly. Podařilo se mu efektivně skloubit atmosféru staré dobré krimi školy a současného moderního seriálu. Jeff Goldblum, ač jej sám nepovažuji za herce-tahouna, skvěle pasuje do své role a dává dokonce vzpomnout na takové detektivní velikány jako je třeba Poirot nebo Waltariho Palmua. Přesto se však nejedná o žádnou staromilskou nudu bez akce. Raines však sází na něco uplně jiného, vcelku originální prvek, kdy hlavní hrdina seriálu v podstatě diskutuje s dušemi zavražděných. Jediným problémem je, že oni mrtví jsou vlastně jen jeho představa, takže o případu vědí přesně totéž co vyšetřovatel sám. V podstatě se tak jedná o praktickou složku příběhu, která má divákovi přiblížit Rainesovi myšlenkové pochody (jakési nahrazení hlasu mimo obraz), o nic víc či míň. Jediným překvapením v pilotním díle byl příjemný konec, který je takovou třešničkou na dortu - a teď se raduji, že jsem nečetl obsah, ze kterého je tento konec zcela jasný. Zatím tedy spíše mírný nadprůměr, uvidíme jakým směrem se bude seriál dále ubírat...(1.7.2008)

Zase tak špatný seriál to není, jen si hraje na něco co není. Myslím to v tom smyslu, že Jeff Goldblum se snaží hrát postavu tak extravagandní jako je například Dexter nebo Dr. House, ale vůbec mu to nejde. Neznamená to, že by to byla jeho chyba, jenom kecy, kterejma utírá lidi kolem sebe nejsou tak dobrý a chytlavý, abych o něm řek, že je to borec a že ho mám rád za to, že má přesně takovouhle a takovouhle vlastnost. Občas to hraničilo až s trapností, ale furt se na to dalo koukat. Sice je jenom sedm dílů a potom seriál zrušili, za to bych to bral jako takový delší film. Rozhodně to nezklame, ale od seriálů se holt už v dnešní době očekává víc než dost. (5/10)(15.8.2009)

No vida, přece jen ještě jde do krimiseriálu vnést originální prvek. Detektiv Michael Raines je tak trochu trhlý - mluví s oběťmi vražd, ale uvědomuje si, že jde pouze o jeho halucinace. Nedozví se od nich tedy nic nového, nic, co by nevyplynulo z vyšetřování. Zkrátka dedukuje za účasti "duchů" obětí a jejich hlášek, někdy melancholických, častěji jízlivých, jak odpovídá Rainesově povaze. Pokud zjistí, že zavražděná byla děvka, zjeví se mu příště vyzývavě oblečená, zmalovaná a s cigaretkou, než sám sebe přesvědčí o hloupém klišé této vize:-). Jeff Goldblum je imho sympaťák, jeho charisma ve spojení se sarkasmem proto dokáže nenápadný miniseriál Franka Darabonta utáhnout. Dost mě tyhle hrátky s realitou i hlavní hrdina baví a už po dvou dílech je mi jasné, jak moc mě bude mrzet, až dokoukám všech 7 částí a další nebudou. Jen upozornění pro příznivce CSI týmů, laboratorních serepetiček, přestřelek a automobilových honiček za doprovodu dynamické hudby: toho se v "Rainesovi" nedočkáte, seriál je spíše konverzační a ač ze současnosti, působí mile starosvětsky. Pro leckoho asi nezáživná nuda, pro mě zatím spokojených 77,7%.(22.7.2010)

Jeff Goldblum pomalu zapadal mezi známé tváře "minulosti". Ovšem jen do doby, než přišel seriál Raines. Ti, kteří jej viděli s největší pravděpodobností na Jeffa jen tak nezapomenou. Detektiv Raines je neuvěřitelný cynik, navíc psychicky labilní. Rozprávění se svými vlastními halucinacemi totiž není úplně normální, každodenní činost většiny z nás. Jeff však roli detektiva zvládá bravurně a jeho minimalistický projev se do seriálu hodí. Řešení vražd tímto dostává úplně nový rozměr a Raines se stává takovou krátkodobou kapičkou originality mezi ostatními na chlup stejnými krimi seriály.(13.9.2007)

Pilot: Frank Darabont složil poctu starým detektivkám, u kterých jste do poslední chvíle nevěděli, kdo je vrah. Navíc Jeff Goldblum v roli "trhlého" Rainse přímo exceluje. Jsem zvědavý na další díly. První řada se rozhodně nese v příjemném a pohodovém tempu. Díl od dílu je lepší a řešení případů obvykle není nechutně předvídatelné. Rainesovy vidiny navíc každý případ ozvláštňují. Musím zmínit rozkošnou scénu, kdy se Raines dožaduje fotografie ženy, které vrah ustřelil brokovnicí hlavu, protože přesně tak ženu vidí - bez hlavy. Nebo hezkého případu, kdy se na chvíli z vraha stane oběť a obě jeho halucinace (zavražďená a vrah) spolu bojují. Je smutné, že hlupáci v NBC pohřbili takhle výborně se rozbíhající seriál.(14.2.2008)

• - Název osmého dílu je "Every Picture Tells a Story" a scénář k němu byl zcela dokončen, kvůli stávce byl však seriál přerušen a tato epizoda nebyla nikdy natočena. (TomikZlesa)

• - Mykelti Williamson se v první epizodě mihne jako Detektiv Bobby Fearless Smith. Tato postava je ze seriálu Boomtown, který stejně jako Raines napsal Graham Yost. Mykelti hraje tuto postavu i zde. (TomikZlesa)

• - Luis Guzmán měl původně hrát postavu Charlie Lincolna.Po natočení pilotního dílu byl Luis nahrazen Malikem Yobou. NBC rozhodlo, aby byly znovu přetočeny scény, kde se Guzmán objevil. (TomikZlesa)