Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Marty20

Skělé grafické zpracování, skvělý soundtrack, skvělé monology Rorschacha (film jsem viděl s českým dabingem a považuji ho za výborný), vtipné narážky na americké politiky ať už bývalé nebo současné a nádherná temná atmosféra, která mi chvílemi připomínala tu z počítačové hry Max Payne (nikoli filmu) a to se zatím žádnému filmu nepodařilo. Možná o kousek delší, ale v tomto případě to je pouhé hledání pihy na kráse. Řadím tento snímek na druhé místo mezi komiksovými filmy, těsně za SinCity. ()

Metalicum

Ve filmu Watchman vidíme, jak hrdinové ze staré školy upadají v zapomění a s novými rolemi v životě se neumějí vypořádat. Jsou bráni jenom na okraj společnosti, ta je nepřijmá, pokud se nezmění k jejímu obrazu. Můžeme v tom najít například příměr k životu válečných veteránu, kteří ,stejně jako hrdinové, mají problém se začlenit zpátky mezi běžnou společnost. Další rovina, ve které se film pohybuje, nám zobrazuje fakt, že jaký se člověk narodí, takový zůstane i přes to, jak ho život formuje. Základní povahové rysy zkrátka zůstávají. Film je doplněn chytlavým soundtrackem, v čele s Jimmim handrixem a mojí oblíbenou skladbou "All along.." Zack Snyser se i po 300 drží svého tématu komikosvých adaptací. Tentokrát však zvolil volnější styl, který mu dovoluje více vlastní invence. Drží se však temných barev a pochmurné atmosféry. 80% ()

Cikinko

Až na ten Vietnam , to mi prišlo trošku čudné , celkom slušný príbeh od Zacka Snydera. 4* za geníalne spojenie detektívky + scifi prvkov ako X-men a spol. Bavil som sa. ()

Dashiella

Len tak zo záujmu som si cez Ctrl+F vyhľadala čo hovoríte v komentoch na výkony jednotlivých hercov a bolo to veľmi zábavné. Inak jasných 5, hoci som čakala niečo iné, len by som to nevedela sformulovať ani v paralelnej realite, kde som snáď múdrejšia...:) ()

kubas369

No tak na tohle se budu muset podívat ještě minimálně jednou protože na jedné straně je to doopravdy vypyplaná záležitost na druhé straně tak nějak nevím o čem to vlastně bylo, co je vlastně jádrem příběhu?. Hrozně se mi líbila úvodní sekvence popisující alternativní historii světa Watchmenů s dobře namíchanou hudbou, kteráž to prochází celým filmem. ()

reygadas

Neviem v čom spočíva tá sila tohto filmu. Možno som ju prehliadol, alebo možno som ju ani nemal hľadať, pretože tam nijaká nebola. Jednoducho povedané, že mňa tento film vôbec nenadchol a preto asi som ho ani nedokázal dopozerať. Bohužiaľ. ()

Toustovač

Ne že bych si snad dělal seznam, ale eRkovější hraný film jsem myslím ještě neviděl:). O předloze jsem do trailerů nic netušil (nějak se nemůžu přinutit "přečíst" si jakýkoli komiks), ale příběh nic extra složitého není, takže s orientací problémy nebyly. Audiovizuál překonává dost možná cokoli, co jsem kdy viděl. Hrozně se mi líbily futuretro prvky, syrovost (i ta brutalita tam nějak "patřila"), postavy-herci (snad každá má něco do sebe - Rorschach a Dr. Manhattan jsou samozřejmě úplně jinde), způsob vyprávění (vzpomínky Dr. M.!), dialogy... no vlastně všechno:). Ale na druhou stranu si umím živě představit, jak to někoho může totálně minout (ale pod 3* - to snad ne). ()

lee.loo

Komiksem jsem v tomto případě nezasažena, tak jsem si rovnou vychutnala speciální edici o 215 minutách. Vizuální stránka, to ať se na mě nikdo nezlobí, je vesměs srovnatelná s X-men nebo Fantastic Four, ale tím bych se srovnáváním začala a zároveň skončila. Velké překvapení pro mne byla naturálnost celého světa padlých hrdinů, se kterou Snyder pracoval. Máme tu sex, tak ho ukážeme. Co dál? Násilí? No jasně, jen ať krev pořádně teče a těla se rozprskávají do dálky. Přimícháme trochu existenciálních a dalších filozofických myšlenek, pustíme tam klaďase, jejichž nitro je shnilé do morku kostí, odhalíme pár tajemství z minulosti, přihodíme tam děj dovysvětlující flashbacky a necháme diváka tápat a bavit se zároveň. Vkusné, promyšlené, rozhodně ne laciné. Ano, takhle to Snyder udělal a udělal to ale sakra dobře!!! ()

Jocho

Od strážcov som čakal niečo. Neviem povedať, či viac, či menej, ale asi viac. Mohli za to ale trailery, ktoré boli jednoducho pompézne, tu sa skákalo, tam rýchle strihy striedané spo-ma-ľo-vač-ka-mi a-ko ho-vä-do. Proste dobré trailery. Vo filme aj boli, ale tá stopáž vytvorila medzi nimi takú hlbokú priepasť, až sa v nej stratili. Jedno, čo sa mi celkom páčilo, bol námet (i keď tak pozerám, že ono to bol nápad vlastne z komixu), starnúci hrdinovia sú jednoducho príliš zaujímavý nápad na to, aby si ho vycucal z prsta mainstreamový scenárista z Ú-eS a Á. Aj prvých dvadsať minút flashbackov bolo dobrých. A vlastne aj myšlienka celkom ušla. Keby ale nebolo pána Machuliaka (fakt si nespomeniem na meno, sorry), tak by na dno tej priepasti spadlo celkom všetko. Nech bol Modrý Dildo (pardon, Dr. Manhattan) vysvietený sebeviac, charizmou ma viac upútal práve čudák s coolovou kuklou.Suma sumárum - keby to bolo kratšie, bol by to veľmi slušný komixový videosnímok s dobrou myšlienkou. So stopážou, akú to ale má, je to iba slušný film, kde popisok "akčný" zabíjajú neustále vyťahované spomienky. ()

Maxwell28

Už při první scéně, kdy umírá komediant mi bylo jasný, že to pro mě bude asi fakt zážitek. Po té následovali úvodní titulky a už sem nepochyboval, že pravděpodobně film zařadím do mých top...ještě že se to ke konci nepodělalo. ()

uodevr

Komiks dočten, tří a půl hodinový ultimate cut dokoukán, dech ztracen, oči vykulený, tep zrychlený, ústa dokořán, mysl rozbrajglovaná jako Roschachův test, úroveň úžasu maximální, estetický a kinematografivní orgasmus dosažen. Asi desetkrát. Promiň Nolane, ale před tímhle se i tvůj velmi temný rytíř může jít zahrabat. Nejlepší film podle literárního díla a jeden z nejlepších filmů ever. Bez debat. ()

bujnmi

“Zapomněl jsem, jak sladké je nevědět.” To určitě není v případě tohoto filmu. Drsný, charakteristický hlas tvrďáckého, s ničím a s nikým (ani se sebou) se nepárajícím, Rorschacha, provádějícího nás ve zkažených ulicích amerického města. Hluboký, nevzrušený, nepřítomným hlas dr. Manhattana. Manhattana, postavy, jež mě zaujala nejvíc ze všech. Ať už to byly jeho kecy o Einsteinovi, nebo jeho nadlidskost. Nebo jeho ztrácející se zájem o realitu našeho světa. Propracované, charakterově rozvinuté postavy jako jen málokde. Dále chválím použití soundtracku. Skladby jako Sound of silence, The times they Are a-changin' výrazně podkreslují atmosféru a umožňují vzniku vizuálně stylových “music videí”. Kvalitní, ne však přehnaná akce, s hodnotnými dialogy, absence samoúčelných scén. I přes mnoho dějových linií film působí uceleně. “Restricted” umožnilo přejít na vyšší umění a přitom neztratit na přirozené kráse. Umělecký a přitom zábavný. Nedokážu si tento film představit na poli náctiletých snímků jako Kick-ass nebo Zelený sršeň. Toto je dospělé dílo, je víc než jen jedinečnou, 3 a půl hodinovou filmovou zábavou. ()

seeker0

Jak píše Tetsuo, patřím do správné skupiny diváků, kteří film ocení. Komiks jsem četl před pár lety a film mi ho příjemně připomněl. Uznávám ale, že dějová linie, která se drží předlohy zuby nehty, bude asi pro ty, co nečetli, poněkud nepřehledná. Komiks tedy u mě za 5 a více, film pouze za 4. ()

gicous

Snyder v Strážcích filmařsky dospěl. Natočil film, který není plochý jako 300, ale naopak hlavní postavy jsou vykresleny velmi barvitě. Příběh je výborně napsaný a současně dokreslený inteligentními a chytrými dialogy. Jednotliví "superhrdinové" nejsou vůbec dokonalí, nemají žádné superschopnosti, s výjimkou modrého poloboha Dr. Manhattana. Mají své stinné stránky a vnitřní démony, které občas vyplouvají napovrch ve skvěle zrežirovaných sekvencích. Zajímavé je, že film nemá žádného klasického záporaka. Jediný adept, jak se nakonec ukáže, činil vše pro dobro lidstva. Záporaci jsou trochu všichni, ale zároveň jsou i hrdinové. Jsou nejednoznační a to je činí přistupnější divákovi. Střážci jsou násilní a občas pěkně krvaví a brutální, ale stejně tak filozofičtí a plní hlubokých myšlenek, nad kterými je třeba přemýšlet. Co se týče vizuální stránky, tak ta je stejně atraktivní jako u jiných Snyderových filmů. U Strážců je ale vizualita v rovnováze s myšlenkovou základnou snímku. Watchmeny jsem viděl dvakrát a napodruhé chutnali ještě lépe než napoprvé. ()

kiros179

Hodně nedoceněný film. Snyder předvedl jak má vypadat komiks na filmovém plátně (aspoň podle mého). Zásadní jsou postavy, nikdo není úplně tak dobrý potažmo nikdo není totální záporák a hlavně to celé funguje jako hodinky. Celkově se jedná o nejlépe zpracovancý komiks vůbec (whoa světe div se - ono to jde jinak než bez non stop trikových ničivých orgií viz Muž z oceli). Nestává se často, aby vám hrdinové se superschopnostmi ve filmu připadali tak "lidsky" jako u Strážců. Asi nemá cenu zmiňovat věci jako naprostá řemeslná zručnost, čí místy (trefně) odlehčený scénář. PS Pokaždé, když se na Strážce podívám, čím dál více je oceňuji. Už mě ta jednotvárnost všech Avengerů, Star Treků či Supermanů začíná lézt krkem, oproti všem ostatním filmů tohoto žánru jsou Watchmeni jako blesk z čistého nebe. 100% ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize