X-Men: Wolverine

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 2009, 103 min

Ups. Tohle kolem mě prosvištělo nějak moc rychle. Byl to ten novej X-Men?? Ten, o kterým se tak dlouho mluvilo?? Zdálo se mi to drobátko prázdné, urychlené, nepravé. Jak že se jmenuje ten superkov?? Adamantium?? A proč byla ta předlouho očekávaná scéna implantace vyřešena s pomocí šesti jehel za tři minuty?? Něco tu páchne. Asi pár nervózních prdů pana Hooda, jakže asi jeho prozatím největší režijní počin dopadne u kritiky a diváků. Tak diváci na jméno Wolverine pořád slyší, ale u kritiky spíše průměr. Já jsem si to představoval trochu osudovější, promakanější, dynamičtější (úvod byl ale good), trikově vypiplanější. Co mě nezklamalo, byli herci. Schreiber výbornej, Reynoldsův Wade prostě musí dostat samostnej film, ta postava má potenciál. No a Jackman pořád veliký charisma. Těšil jsem se na závěrečné antigravitační vystoupení mistra Adkinse, ale vychutnat si jeho mrštné kanóny, které kolem sebe za normálních okolností střílí superšílené kopy nebylo možno kvůli střihu a hlavně kvůli teleportaci, kterou jako Weapon XI disponoval. Škoda. Jako start letošní blockbusterové sezóny nikterak oslnivé, téměř ničím zapamatovatelné. 150 miliónů dolarů(rozpočet)/363 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/32 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(24.5.2009)

Souhlasím s tím, že je to pro děcka (teenagery) a že to trochu kazí jméno X-Men sérii. Ale o nic víc než Ratnerův pokus. Scénář plný klišé, siláckých hlášek a příliš rychlých přechodů mezi akčními scénami (rychle něco řekni, ať ti můžu vrazit pěstí) v rukou režiséra, který občas vystřihne úplně dementní záběr (úvodní flashback), ale většinu času drží film v kolejích blockbusteru z druhé cenové. Jackman se snaží, Schreiber je borec a Reynolds nebo Kitsch mají našlápnuto na vlastní sólovky. Návrat do světa mutantů nebolí, ale nezbavíte se pocitu, že to celé mohlo být lepší, vždyť jde o nejslavnějšího mutanta ze všech. Skromnost při vchodu do kina berte jako extra airbag. Náraz bude snesitelnější a nakonec si možná uvědomíte, že tahle cukrová vata mládeži chutná. Před deseti lety by to bylo za čtyři hvězdičky, tentokrát jen takové ty hodně silné tři, se vším co k létu potřebujete. Strach z dalšího Daredevila je ta tam, mírná poptávka po dalším Wolverineovi pomalu bublá na povrch. Ale nikam se nežeň, Hollywoode...(27.4.2009)

Rozpočet $150miliónovTržby USA $179,883,157Tržby Celosvetovo $374,825,760Tržby za predaj Blu-ray v USA $32,834,059 //počet predaných kusov 1,605,969Tržby za predaj DVD v USA $84,525,025 //počet predaných kusov 4,782,513║ Film absolútne postráda psychológiu postáv, je to len tuctová akčná zábavka z občasným príbehovým závanom, kde by samotná kostra príbehu ani nebola zlá len režisér s ním moc nevie narábať a postupne to čo ponúka príde len čoraz viac ploché, bež šťavy, chýba tomu cit, emócie, akákoľvek hĺbka, Hugh Jackman tu nemá takmer čo prevratné hrať(to najlepšie už vyčerpal v pôvodnej trilógii), ostatné postavy tu tiež pôsobia ako také jednohubky bez účelu. Na druhú stranu to koľko toľko zachraňuje vizuálna stránka a kamera pod vedením Donalda McAlpine(Predator, Moulin Rouge!), hlavne úvod filmu je prim. "Zbytočná nádstavba pre samotnú sériu X-Men." /videl v kine: 60%/ (videl na festivale Comics Salon 2009)(16.9.2009)

Myslim, že je to tady trošku zbytečně podhodnocený, sice se to stylem dost odvrátilo od předchozích tří dílů X-menů, ale zaměření se na nejlepší postavu byl podle mě super nápad, mě osobně jeho minulost docela zajímala už u původních x-menů a Wolverine v podání namakanýho Hugha Jackmana je skvělej a když ještě do sebe naleje adamantium, pořádně ho ve filmu naserou, on vyletí z vody a začne řvát, tak bych si nejradši vzal dudlík a šel si poslušně sednout do kouta, navíc film ukazuje i některý ostatní mutanty, který se pak objeví a jsou celkem důležitou součástí ve vývoji celý tý série x-menů, nicméně i já sem čekal přece jenom ještě větší náklad a některý části nemaj potřebnej náboj a švih a ještě tomu k dokonalosti a k pořádný komixovosti něco chybí, ale rozhodně je to zábavný, akce je dobrá, Wolverine božskej a úvodní titulková válečná pasáž perfektně a až skoro geniálně natočená(15.5.2009)

• Radek99

,,Wolverinovy začátky" jsou jednoznačně nejslabší z celé série X-Men a s přibývajícím počtem jednotlivých dílů se tak X-Meni začínají potýkat s typickými problémy každé delší ságy - s kvalitativní nevyrovnaností. Jihoafričan Gavin Hood totiž porušil zavedený (a osvědčený) duch kultivované sci-fi (určené spíše pro náctileté) a svůj příspěvek do ságy stylizoval coby jednoduché akční béčko (vlastně také pro náctileté). S přebytkem akce se ale jako divák X-Menů nedovedu vyrovnat, chtěl bych zpět i nějaké ty významové přesahy (postoj k mutantům - minoritám, neotřelé civilizační vize, prokreslená psychologie postav atd.). Wolverine je tak laciný film (i když jako hollywoodský blockbuster stál jistě hromadu peněz), že by měl zákonitě skončit kasovním propadákem, tahle kauzalita je však natolik složitá, že takový scénář je spíše nepravděpodobný. Srovnejte ale Wolverina s hitem loňského filmového mainstreamu - Temným rytířem! Hloubka a ryzí postmodernost, ve které se může lehce najít každý divák a do jehož složitého konceptu si vyprojektuje (téměř) každý svá očekávání, je letos nahrazena přihlouplým příběhem, vrstvením žánrových klišé, defragmentovanou dějovou osou a stylem 3D akční počítačové hry. Dopustím se, možná neomaleného, prohlášení, když budu tvrdit, že Wolverine je jen průhledným komerčním kalkulem a že je to téměř urážka práce a odvedeného výkonu týmu kolem režiséra Briana Singera, autora původních dvou filmových adaptací legendárního komiksu? Podobné filmy: X-Men: Poslední vzdor, Daredevil(27.4.2009)

• - David Benioff projekt připravoval téměř tři roky před tím, než byl najat v říjnu 2004 k napsání scénáře. Na scénáři spolupracoval i Hugh Jackman, který chtěl, aby film byl více o jedné postavě než předcházející filmy X-Men. K přepsání Benioffova scénáře byl později přizván Skip Woods. (Danny F.)

• - Liev Schreiber opísal svoju postavu Victora Creeda ako najväčšiu postavu, akú kedy hral. (harryy)

• - Liev Schreiber se k filmu dostal díky svému dobrému příteli, Hughu Jackmanovi. Liev si měl původně zahrát Strykera, ale měl prioritní zájem o roli Sabertootha / Victora Creeda. (HellFire)