X-Men: Wolverine

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 2009, 103 min

Ve srovnání o dřívějšími X-Meny má tento obrovskou výhodu zaměření se na jediného hrdinu, díky čemuž ti neznalí předlohy získají dostatečný prostor na to, aby si mohli Wolverina oblíbit. Minimálně pro mě tak měl být tento čtvrtý přírůstek do série tím zajímavějším a schůdnějším na Marvelovském poli, nestalo se ale tak. Když totiž i já začnu vnímat nekoherenci nejen v rámci série, ale i ve filmu samotném, je tu něco špatně.(27.1.2013)

X-Men Origins: Wolverine je jako Coca Cola. Zaplatíte za ni, v pomalých doušcích si vychutnáte její chuť a za půl hodiny si uvědomíte, že byla naprosto stejná jako každá jiná a nic se na ní nezměnilo. Z Singerových X-Menů se stal vynikající akční film plný romantického patosu, jenž od průměru zachraňuje pouze titulní hrdina a stylový Gambit.(11.5.2009)

Wolverine není takový film, jak by divák čekal. Gavin Hood působí jako by chtěl točit jiný film než studio a ve výsledku vznikl nelogický a nesmyslný polotovar, bez jakékoliv psychologie postav a s neskutečně prostříhaným dějem. Nabušené trailery ukázaly prakticky všechnu akci, která je fajn, ale velmi samoúčelná a často ani dobře nevypadá (což mi tolik nevadí, slabší efekty dokážu prominout viz závěrečná bitka na komíně, která je maximálně šílená a mě potěšila...). Bohužel právě s efekty to režisér hodně přehnal a některé jsou extrémně směšné a tragické (spoiler:to mluvím o Xavierovi...). Přesto, je Wolverine film se slušným tempem, výbornými herci, kterým dominuje Hugh Jackman, jako největší mutantský machr historie, a Liev Schreiber, který konečně prodává své kvality a délku nehtů:). Některé scény jsou opravdu dobré, především bych vyzvedl výbornou úvodní titulkovou sekvenci, která mě ohromila. Nechápu, proč není film více zaostřen na Wolverinea, ubrána většina zbytečných a rychle umírajících vedlejších postav a vše působí velmi nedodělaně. Jako zábavná rychlokvaška na jedno použití je to fajn, ale přemýšlet u toho nemůžete, protože těch otázek "proč a jak" by se vyrojilo nespočetně. Tak snad napodruhé, zručnější režisér a kvalitnější scénář bez jakýchkoliv zásahů od studia, dovolí vzniknout tak kvalitnímu filmu, jaký si právě Wolverine zaslouží... PS: můk favorit Gambit se tady moc neohřál... PPS: Gavin Hood určitě obdivuje Equilibrium....(26.5.2009)

Především vzhledem k docela velkým očekáváním je to strašné zklamání. Je to stejný případ jako s X-Men 3, tedy podprůměrná podívaná, kterou režisér neukočíroval, i když je pravda, že scénář mu to nijak neulehčoval. Dostavuje se zde i stejný syndrom toho, že postavy umírají a divákovi je to prostě jedno. Kdyby se film nebral vážně, hodnotil bych to lépe, ale zase jsem rád, že se bere vážně, jen je to prostě nezvládnuté. Komiksy od Chrise Claremonta, které vyšly i u nás, jsou na tom tedy příběhově často podobně, jenže co funguje v jednom médiu (komiks) perfektně, nefunguje v jiném (film) ani trochu. Navíc těm komiksům to můžu lehce odpustit, protože jsou z 80. let, takže si vždycky řeknu: áááá, osmdesátky:) Ale snímku z roku 2009 nemůžu ty šílený dialogy a zvraty odpustit. Mutantů tam bylo přehršel, ale vždy se jen na chvíli objevili a pak už se neukázali, nebo naopak se pak ukázali v poslední vteřině, aby zachránili situaci, což je prostě nehorázná scenáristická klička... Proč nevyužili pořádně těch postav, když už jich tam tolik nacpali? Jinak některé akční scény docela povedené, některé docela zábavné, ale mohlo jich tam klidně být i víc. Anebo trochu lépe provedené? Prostě jsem nespokojen. Jak nad tím přemýšlím, tak skutečně největší slabinou byl doslova debilní scénář. Fakt nechápu, jaktože došel tak daleko a už někde v předprodukci ho někdo nespálil, protože je to naprosto béčková rutinní záležitost, která navíc absolutně nevyužívá potenciálu své předlohy. Jsou to slabší 3***. Hellboy II je oproti Wolverinovi fakt masterpiece.(10.9.2009)

• Cervenak

Veľmi nepríjemné prekvapenie (hoci, je to po tých suchých traileroch vlastne prekvapenie?). Scenár je v podstate prehliadkou školáckych chýb, za ktoré sa bez milosti vyhadzuje zo scenáristickej školy (vedľajšie postavy na jedno použitie, hrozne zle našraubovené premostenia, trápne predvídateľné "prekvapivé zvraty", nevýrazní a hlavne hlúpi záporáci atd. atd.) a réžia je niečo tak bezvýrazného, že to nielenže nemá ani na popcornovo nadupanú Ratnerovu trojku, ale dokonca mi chodí po rozume prirovnanie k filmom ako Blade: Trinity či Elektra. Okrem srandy. Hlášky cca tri, všetky už boli v traileroch. Triky priemerné. Akčné scény hojné, ale napospol nezáživné, snáď len ten vrtuľník ma trochu prebral z letargie. Vydolujem zo seba 5/10, ale budem musieť použiť veľmi veľký bager. Kriste, veď mňa nudil dokonca aj ten Jackman!!!(30.4.2009)

• - Na začiatku filmu v scéne, keď idú všetci vo výťahu, sa Wade (Ryan Reynolds) pripravuje na nastávajúci súboj. V jednom momente má na chrbte prekrížené 2 katany. V nasledujúcej scéne tam má iba jednu. (N0X.)

• - Představitel Deadpoola, komik Ryan Reynolds, je velkým fanouškem komiksu (a Wadea Wilsona obzvlášť) a o roli pošahaného žoldáka vyjádřil takový zájem, že se o ni nemusel poprat s dalšími lidmi. Spolu s Wesley Snipesem (Blade (1998)) jsou tak jediní hrdinové od Marvel comics, kteří nemuseli k získání svých partů podstoupit casting. (Dino07)

• - Adamantium, fiktívny kov, ktorým bol vylepšený Wolverine počas experimentu na posilnenie jeho fyzických vlastností, sa okrem iného používa aj v iných filmoch od Marvelu, napr. je jednou zo súčastí štítu Kapitána Ameriky. Navyše Adamantium nie je výmysel filmárov, vychádza zo substancie označenej "adamant", ktorá má veľmi blízko k diamantu a už od antiky slúžila na označenie materiálov, ktoré sa vyznačovali extrémne veľkou tvrdosťou a odolnosťou. (AxelWers)