X-Men: Wolverine

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 2009, 103 min

To, co se zdálo nevyhnutelné, se stalo skutečností - nejcharismatičtější mutant pokuřující levné doutníky má svůj vlastní film. Jackman kvůli němu tráví hodiny v posilovně, při sběru proteinů spořádá tři drůbežárny i se zaměstnanci a osvětlením a to všechno proto, aby po něm nakonec zůstala jen fotka na obalu časopisu Muscle & Fitness. Akční řež, na kterou vám zůstanou vzpomínky jako po střele adamantiovou kulkou do hlavy. Snad si dají tvůrci nyní na chvíli pokoj a nečeká nás "X-Men Origins: Magneto" o na 500% plán plnícím soudruhu jeřábníkovi z VSŽ Košice..(20.10.2009)

• Radek99

,,Wolverinovy začátky" jsou jednoznačně nejslabší z celé série X-Men a s přibývajícím počtem jednotlivých dílů se tak X-Meni začínají potýkat s typickými problémy každé delší ságy - s kvalitativní nevyrovnaností. Jihoafričan Gavin Hood totiž porušil zavedený (a osvědčený) duch kultivované sci-fi (určené spíše pro náctileté) a svůj příspěvek do ságy stylizoval coby jednoduché akční béčko (vlastně také pro náctileté). S přebytkem akce se ale jako divák X-Menů nedovedu vyrovnat, chtěl bych zpět i nějaké ty významové přesahy (postoj k mutantům - minoritám, neotřelé civilizační vize, prokreslená psychologie postav atd.). Wolverine je tak laciný film (i když jako hollywoodský blockbuster stál jistě hromadu peněz), že by měl zákonitě skončit kasovním propadákem, tahle kauzalita je však natolik složitá, že takový scénář je spíše nepravděpodobný. Srovnejte ale Wolverina s hitem loňského filmového mainstreamu - Temným rytířem! Hloubka a ryzí postmodernost, ve které se může lehce najít každý divák a do jehož složitého konceptu si vyprojektuje (téměř) každý svá očekávání, je letos nahrazena přihlouplým příběhem, vrstvením žánrových klišé, defragmentovanou dějovou osou a stylem 3D akční počítačové hry. Dopustím se, možná neomaleného, prohlášení, když budu tvrdit, že Wolverine je jen průhledným komerčním kalkulem a že je to téměř urážka práce a odvedeného výkonu týmu kolem režiséra Briana Singera, autora původních dvou filmových adaptací legendárního komiksu? Podobné filmy: X-Men: Poslední vzdor, Daredevil(27.4.2009)

• ORIN

Prequel, který není spin-offem v pravém slova smyslu, protože jeho spjatost (postavy, motivy) s původní trilogií (jestli ji tak vůbec nazývat) je až příliš velká. Jenže, co bezchybně fungovalo u Star Wars, resp. u Pomsty Sithů v návaznosti na Novou naději, tady nefunguje a je vidět jen urputná snaha tvůrců všechno důležité odvyprávět a dát tomu všemu nějaký (vyšší) smysl. Takže pokud X-men sérii znáte, nic Vás tady nepřekvapí, leda namýchne. Pokud ji neznáte, některé věci nepochopíte, resp. nebudete vědět, že se na něco máte zaměřit, protože jako samostatnému elementu to filmu také příliš neklape, např. v porovnání s Abramsovým Star Trekem. A hlavně ty laciné cliffhangery, z nichž především ten deadpoolový snad odkazující k dalšímu "dílu" X-Men Origins je na facku. Nejzajímavější tak skutečně zůstává úvodní "highlanderovská" titulková sekvence a to je sakra málo. Svět X-Menů už zkrátka začíná být příliš přehuštěný, pojítek příliš mnoho a nelogičnosti se kupí.(14.6.2015)

Scénář: David Benioff, Skip Woods .. I'm drinkin to remember. _ Keamy, Charlie, Hanibal, Moto, Zus, Marlow & Drover. __ O nějakém výrazném zklamání jako v případě (roku 2006) X-Men: The Last Stand nemá vůbec cenu mluvit. Čas emoce utišil, takže první z řady "Origins" beru jako (ne)potřebný, průměrný a jen s jedinou ambicí točený rozšiřovák/prohlubovák série X-Men. Scénář se veze na tuctech klišé, rutinní režie tomu nijak nepomáhá (naštěstí jsem od použité trojice tvůrců ani zázraky neočekával) a tak jediné, na čem film staví jsou namakané herecké kreace. Jednorázových 50% u kterých jsem se nenudil, ale po pár hodinách si na film vzpomínám jen díky WP aféře a možná tak úvodnímu válečnému průřezu. Napodruhé už bych rozhodně tlačil hodnocení dolů!(5.5.2009)

Čím víc přibývá špatných pokračování mutantí série, tím víc si vážím prvních dvou Singrových filmů. X-men origins: Wolverine je bezkrevné béčko, které je rozkročené mezi popcornem pro teenagery a snahou o chytrou podívanou. Ale výsledek je podobně rozporuplný jako bylo Quantum of Solace Marca Frosta. X-Men Origins se pohybuje na pomezí s X-men 3 - neurazí ale ani nenadchne, přičemž dějovou kostru si propůjčili především z X-men 2. Hood se snaží procpat do filmu co nejvíce akce, která trpí na úkor příběhu, je nepřehledná a je jí tolik, až z toho oči přecházejí. Wolverine je na plátně od začátku až dokonce ale není to ono. Dívčí osazenstvo bude nadšené z obnaženého pozadí Hugha Jackmana a pánské pak z akčních scén připomínající Ramba šmrncnutého Komandem. Jakmile odezní wow-efekt nastolený první půlhodinou přichází veskrze zklamání a finále se nese v duchu vystřižené scény z jakéhokoliv dílu série Resident Evil a schématicky kopíruje akční finále X-men3 tzn. hodně výbuchů, několik mrtvol a výsledek žádný. Kde ni tu nic. Mně osobně přinesl Wolverine podobné zklamání jako loňský Max Payne. Hugh Jackman se snaží a jde mu to skvěle, jen působí jako slon v porcelánu a jeho superhvězdná aura bortí celou příběhovou kostru, která je velmi křehká. Těch několik málo flashbacků ukázaných zejména v druhém díle X-men měly mnohem hustší atmosféru než celý spin-off o Wolverinovi. Kde se asi stala chyba? 6/10(2.5.2009)

• Lynn Collins

• - Spoiler: V závěru filmu přiletí pro osvobozené mutanty profesor Xavier (Patrick Stewart) a stojí. Ve filmu X-men: První třída (2011) je však uvedeno, že byl zasažen kulkou a ochrnul už jako mladík. (Mayki)

• - Představitel Deadpoola, komik Ryan Reynolds, je velkým fanouškem komiksu (a Wadea Wilsona obzvlášť) a o roli pošahaného žoldáka vyjádřil takový zájem, že se o ni nemusel poprat s dalšími lidmi. Spolu s Wesley Snipesem (Blade (1998)) jsou tak jediní hrdinové od Marvel comics, kteří nemuseli k získání svých partů podstoupit casting. (Dino07)

• - Bundu, kterou Logan (Hugh Jackman) dostane od postaršího pána, je ta stejná, kterou nosí ve filmu X-Men (2000). (Doom351)