X-Men: Wolverine

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 2009, 103 min

Myslim, že je to tady trošku zbytečně podhodnocený, sice se to stylem dost odvrátilo od předchozích tří dílů X-menů, ale zaměření se na nejlepší postavu byl podle mě super nápad, mě osobně jeho minulost docela zajímala už u původních x-menů a Wolverine v podání namakanýho Hugha Jackmana je skvělej a když ještě do sebe naleje adamantium, pořádně ho ve filmu naserou, on vyletí z vody a začne řvát, tak bych si nejradši vzal dudlík a šel si poslušně sednout do kouta, navíc film ukazuje i některý ostatní mutanty, který se pak objeví a jsou celkem důležitou součástí ve vývoji celý tý série x-menů, nicméně i já sem čekal přece jenom ještě větší náklad a některý části nemaj potřebnej náboj a švih a ještě tomu k dokonalosti a k pořádný komixovosti něco chybí, ale rozhodně je to zábavný, akce je dobrá, Wolverine božskej a úvodní titulková válečná pasáž perfektně a až skoro geniálně natočená(15.5.2009)

Veľmi sľubná prvá polhodina - efektná akcia, moc pekná práca s horskými exteriérmi, sympatický Jackman, uveriteľný vzťah s jeho čučoriedkou, cool hlášky ("Som Kanaďan") a hustý superzloduch Schreiber (ponuky na záporákov bude odteraz odhŕňať lopatou). Wolverine začína ako vkusný balanc dynamickej akčňárne a príjemného rodinného dobrodružáku s dávkou romantiky... Preto škoda, že sa talentovaný Gavin Hood postupne stále viac a viac musí podriaďovať blbým scenáristickým zvratom, ktoré chcú ZA KAZĎÚ CENU vystreliť po akcii bažiaceho diváka zo sedačky. Film tak končí niekde medzi Doomom a Ratnerovymi X-Men 3. Nie som naštvaný ani sklamaný, bolo to cítiť už z traileru. Len je to trochu škoda. Tieto postavy a ich snaživí herci si zaslužia niečo duchaplnejšie. Singera.(27.4.2009)

• Faidra

Oh my Hood... Na Wolverinově místě bych o ztrátu paměti prosila na kolenou, protože hrozit mně, že si budu pamatovat svou osobní historii v podobě slepence blbostí, klišé a reklamních spotů na Old Spice, jakým je tohle (příčí se mi nazývat to filmem), tak si ze zoufalství dost možná pokusím způsobit si ztrátu paměti sama. Takhle to může posloužit pouze jako důkaz, že bez slušného scénáře a sebejisté režie stojí sebenabouchanější blockbusterový kolos navzdory adamantiové kostře na hliněných nohou, i kdyby rozpočet překračoval český státní dluh a herci se mohli přetrhnout (rozsápat, utopit, zastřelit, vyhodit do povětří). Bez Singerova dohledu nebo dohledu někoho aspoň trochu schopného byl svého času dravý rosomáčí zmetek vykastrován do podoby podbízivě se lísajícího domácího mazlíčka, kterého se mi přes všechnu lásku ke zvířatům chtělo celou dobu nakopnout. Ano, je to tak - vzdor evidentním úmyslům natočit to tak, že se divák předávkuje testosteronem, Wolverine beznadějně postrádá koule a bejt chlap, hodnotím to ještě níž.(1.12.2011)

Rovnou na úvod se lehce zmíním o workprintu, ale flamem workprint vs. normální verze se zabývat rozhodně nebudu. Lidská blbost je nekonečná a stejně si každý obhajuje své argumenty, které jsou věrohodné asi jako výroky našich politiků. Film je dostatečně psychologicky i akčně zpracovaným příběhem o Wolverinovi, ve kterém nechybí vtip, kvalitní efekty, pěkná hudba a samozřejmě ani otřepaných klišé. Konečně se náležitě dozvíme něco o tom, jak Wolverine přišel ke svému holičskému náčiní a nejen to, skoro stejně velký prostor i jeho krvelačný bratr, za jehož ztvárnění zaslouží Schreiber velkou pochvalu. Je to zkrátka přesně to, co vyplňuje mezery a otázky v Loganově minulosti, které ve vás budou hlodat po zhlédnutí X-Menů. Tento snímek měl jistě v úmyslu celou trilogii doplnit, nikoliv překonat a to i přesto, že by si to Hugh Jackman nebo nejeden z nás, fanoušků filmových mutantů, rozhodně přál a tak se mu některé nedostatky ani vyčítat nedají. Například jistá epičnost, kterou známe z následného pokračování tu sice chybí, ale za tu dravost, s kterou se Logan pustil ve jménu pomsty do svých protivníku, si Wolverine ty silné tři hvězdy určitě zaslouží. (6/10)(1.5.2009)

Smutnit po Singerovi už po Rattnerovu kolapsu dávno vyšlo z módy, takže proč si neužít mutanty ve svižném akčním hávu, který je diktován stále oblíbenějším mustrem 80. let. Hood pochopil smysl nabídnuté látky a předkládá velmi slušně vysoustružený obrobek, jenž spoléhá na to, že pokud se na plátně něco hýbe, střílí a vybuchuje (pokud možno v rozpětí několika vteřin desetkrát po sobě), není možno se na něj hněvat. Jen ten Skip Woods stále píše jak po lobotomii, takže to v dialozích solidně drhne a ty zvraty musela tušit i ta partička dvanáctiletých soplů, kteří seděli o pár sedaček dál. No, moje slabost pro Reynoldse, fakt, že Schreiber je borec a Jackman megaborec, který tou svojí postavou prostě je, zachraňuje mnohé. Za pár dní to asi vyšumí, ale fakt, že jsem se dvě hodiny nenudil ani vteřinu, a to over the top finále na chladicí věži, tomu prostě dodává dostatečné plusové body. Edit: I po druhém zkouknutí to sice ještě má jakous-takous šťávu, ale ta blbost je až moc viditelná. Lepší 3*.(30.4.2009)

• - Hugh Jackman (Logan a Wolwerine) a Liev Schrieber (Victor Creed) spolu již hráli ve filmu Kate a Leopold (2001). (Shadowspark)

• - Jedná se o jediný film série X-men, kde se neobjevuje postava Magneta. (jh666)

• - Spoiler: V jednej zo záverečných scén je Wolverin strelený adamantiovou guľkou do stredu čela a keďže adamantiová lebka sa nezahojí, zostáva tam diera - je to zároveň vysvetlenie scény z X-Men 2, kde Wolverina strelí policajt rovno do stredu čela a namiesto toho, aby sa guľka od neho odrazila, prechádza lebkou a Wolverin padá na zem. (igirazor)