X-Men: Wolverine

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 2009, 103 min

Již začátek je velice slibný s výbornou dějovou a časovou složkou, ovšem prvních 30 minut mohly trošku roztáhnou do většího spektra, a abych řekl pravdu skouknul jsem celou sérii Xmena, abych mohl objektivně hodnotit, X-Men Origins: Wolverine mě nezklamal, ba naopak, díky němu se těším na další filmy . Ve filmu bylo zodpovězeno vše podstatné s bezpočtem výborných akčních scén, které jakožto divák od filmového zpracování komixu čekám, příběh se mi vskutku zamlouval a s dalšími díly skvěle zapadá do sebe.(28.8.2009)

• tron

„Myslím si, že si ma pletieš s niekým, koho to zaujíma.“ O jednom z našťastie nezrealizovaných scenárov k Hulkovi sa hovorí, že zelený obor v ňom mal bojovať proti chlapíkovi, ktorý vie hlavou do steny trieskať tak rýchlo a silno, že ju rozbije. Niečo ako ďateľ. Že pod zemou vie svojím „zobákom“ doslova kopať tunely. O tomto scenári v Hollywoode kolujú strašné, kultové zvesti. No a scenár k Wolverineovej prvej sólovke akoby napísali rovnakí ľudia – je plný absurdných, kurióznych nápadov a bizarných, neuveriteľných postáv a postavičiek v čele s extrémne obéznym boxerom (!), potom je tam frajerský týpek, ktorý po vás hádže karty (!!) a ako bonus pošuk so zašitou pusou. Proste zlý sen. Ani Hugh Jackman nie je v jednej zo svojich najslávnejších rolí vyladený a miestami pôsobí dosť rozpačito, občas dokonca až nesympaticky. Zďaleka najlepší je môj obľúbený Liev Schreiber ako zvierací Sabretooth. Paradoxne ale nakoniec práve scenár plný šialených chujovín, ktoré proste nemožno brať vážne, spôsobuje, že sa budete baviť. Asi trochu inak, než by ste chceli, ale nudiť sa nebudete. Čo neviem, či je plus alebo mínus. Mňa osobne v scenári plnom banalít, neznesiteľných dialógov, blbých postáv, twistov ako z telenovely a klišé, zaujali len maličkosti (úvod v skratke mapujúci Loganovu púť naprieč desaťročiami, vedľajšia línia s istým budúcim X-Menom). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/komiksovy-film/369-x-men-origins-wolverine-4o-(7.9.2010)

• ORIN

Prequel, který není spin-offem v pravém slova smyslu, protože jeho spjatost (postavy, motivy) s původní trilogií (jestli ji tak vůbec nazývat) je až příliš velká. Jenže, co bezchybně fungovalo u Star Wars, resp. u Pomsty Sithů v návaznosti na Novou naději, tady nefunguje a je vidět jen urputná snaha tvůrců všechno důležité odvyprávět a dát tomu všemu nějaký (vyšší) smysl. Takže pokud X-men sérii znáte, nic Vás tady nepřekvapí, leda namýchne. Pokud ji neznáte, některé věci nepochopíte, resp. nebudete vědět, že se na něco máte zaměřit, protože jako samostatnému elementu to filmu také příliš neklape, např. v porovnání s Abramsovým Star Trekem. A hlavně ty laciné cliffhangery, z nichž především ten deadpoolový snad odkazující k dalšímu "dílu" X-Men Origins je na facku. Nejzajímavější tak skutečně zůstává úvodní "highlanderovská" titulková sekvence a to je sakra málo. Svět X-Menů už zkrátka začíná být příliš přehuštěný, pojítek příliš mnoho a nelogičnosti se kupí.(14.6.2015)

Ratner udělal svého času odvážný krok, že na to šel po svém a místo Singerovy promyšlené psychologie vsadil na pozlátko a všudypřítomný efekt. Hood na to jde (naštěstí/bohužel) podobně a tahá Wolverina béčkovými cestičkami až k předpokládanému konci. Úvod je slušný, prostředek malinko trpí naivitou scénáře a dialogů, ale od chvíle, kdy Wolvie odhalí skutečné Strykerovy záměry, jsem se bavil náramně. Wolverine je de facto komiksovou verzí Komanda - tupý je rozhodně dost, ale má hlášky, má solidně odvedené akční scény a zatímco v etalonu osmdesátek stojí vysvalený Arnie, tady je sexy (a vysvalený) Jackman, na němž je ten zápal pro věc vidět neustále. Ano, Singerovým filmům se už asi nikdy nikdo nepřiblíží, ale z hlediska letního popcornu je Wolverine víc než slušný. A že je to trochu jízda rychlíkem, která toho o "Rosomákovi" zas tak neřekne? Ruku na srdce... vzhledem k tomu, v jaké části jeho života se film "musel" odehrávat, toho ani víc říct nemůže. Zrovna Wolverine má sám o sobě největší potenciál úplně jinde.(27.4.2009)

Ups. Tohle kolem mě prosvištělo nějak moc rychle. Byl to ten novej X-Men?? Ten, o kterým se tak dlouho mluvilo?? Zdálo se mi to drobátko prázdné, urychlené, nepravé. Jak že se jmenuje ten superkov?? Adamantium?? A proč byla ta předlouho očekávaná scéna implantace vyřešena s pomocí šesti jehel za tři minuty?? Něco tu páchne. Asi pár nervózních prdů pana Hooda, jakže asi jeho prozatím největší režijní počin dopadne u kritiky a diváků. Tak diváci na jméno Wolverine pořád slyší, ale u kritiky spíše průměr. Já jsem si to představoval trochu osudovější, promakanější, dynamičtější (úvod byl ale good), trikově vypiplanější. Co mě nezklamalo, byli herci. Schreiber výbornej, Reynoldsův Wade prostě musí dostat samostnej film, ta postava má potenciál. No a Jackman pořád veliký charisma. Těšil jsem se na závěrečné antigravitační vystoupení mistra Adkinse, ale vychutnat si jeho mrštné kanóny, které kolem sebe za normálních okolností střílí superšílené kopy nebylo možno kvůli střihu a hlavně kvůli teleportaci, kterou jako Weapon XI disponoval. Škoda. Jako start letošní blockbusterové sezóny nikterak oslnivé, téměř ničím zapamatovatelné. 150 miliónů dolarů(rozpočet)/363 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/32 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(24.5.2009)

• - Celosvětová premiéra proběhla 8. dubna 2009 v Sydney. (Varan)

• - Spoiler: Anglická verze filmu ukazuje v titulkové scéně Wolverina (Hugh Jackman) popíjejícího v japonském baru, česká verze filmu má na konci pohled na trosky chladící věže reaktoru a detail na projekt XI, jak se vyhrabává z trosek. (xPool)

• - Sabretooth se poprvé objevil na stránkách komiksu Iron Fist č. 14 a Wolverine v komiksu The Incredible Hulk č. 181. (HellFire)