X-Men: Wolverine

• Nizozemsko

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 2009, 103 min

• Cervenak

Veľmi nepríjemné prekvapenie (hoci, je to po tých suchých traileroch vlastne prekvapenie?). Scenár je v podstate prehliadkou školáckych chýb, za ktoré sa bez milosti vyhadzuje zo scenáristickej školy (vedľajšie postavy na jedno použitie, hrozne zle našraubovené premostenia, trápne predvídateľné "prekvapivé zvraty", nevýrazní a hlavne hlúpi záporáci atd. atd.) a réžia je niečo tak bezvýrazného, že to nielenže nemá ani na popcornovo nadupanú Ratnerovu trojku, ale dokonca mi chodí po rozume prirovnanie k filmom ako Blade: Trinity či Elektra. Okrem srandy. Hlášky cca tri, všetky už boli v traileroch. Triky priemerné. Akčné scény hojné, ale napospol nezáživné, snáď len ten vrtuľník ma trochu prebral z letargie. Vydolujem zo seba 5/10, ale budem musieť použiť veľmi veľký bager. Kriste, veď mňa nudil dokonca aj ten Jackman!!!(30.4.2009)

Ratner udělal svého času odvážný krok, že na to šel po svém a místo Singerovy promyšlené psychologie vsadil na pozlátko a všudypřítomný efekt. Hood na to jde (naštěstí/bohužel) podobně a tahá Wolverina béčkovými cestičkami až k předpokládanému konci. Úvod je slušný, prostředek malinko trpí naivitou scénáře a dialogů, ale od chvíle, kdy Wolvie odhalí skutečné Strykerovy záměry, jsem se bavil náramně. Wolverine je de facto komiksovou verzí Komanda - tupý je rozhodně dost, ale má hlášky, má solidně odvedené akční scény a zatímco v etalonu osmdesátek stojí vysvalený Arnie, tady je sexy (a vysvalený) Jackman, na němž je ten zápal pro věc vidět neustále. Ano, Singerovým filmům se už asi nikdy nikdo nepřiblíží, ale z hlediska letního popcornu je Wolverine víc než slušný. A že je to trochu jízda rychlíkem, která toho o "Rosomákovi" zas tak neřekne? Ruku na srdce... vzhledem k tomu, v jaké části jeho života se film "musel" odehrávat, toho ani víc říct nemůže. Zrovna Wolverine má sám o sobě největší potenciál úplně jinde.(27.4.2009)

• Radek99

,,Wolverinovy začátky" jsou jednoznačně nejslabší z celé série X-Men a s přibývajícím počtem jednotlivých dílů se tak X-Meni začínají potýkat s typickými problémy každé delší ságy - s kvalitativní nevyrovnaností. Jihoafričan Gavin Hood totiž porušil zavedený (a osvědčený) duch kultivované sci-fi (určené spíše pro náctileté) a svůj příspěvek do ságy stylizoval coby jednoduché akční béčko (vlastně také pro náctileté). S přebytkem akce se ale jako divák X-Menů nedovedu vyrovnat, chtěl bych zpět i nějaké ty významové přesahy (postoj k mutantům - minoritám, neotřelé civilizační vize, prokreslená psychologie postav atd.). Wolverine je tak laciný film (i když jako hollywoodský blockbuster stál jistě hromadu peněz), že by měl zákonitě skončit kasovním propadákem, tahle kauzalita je však natolik složitá, že takový scénář je spíše nepravděpodobný. Srovnejte ale Wolverina s hitem loňského filmového mainstreamu - Temným rytířem! Hloubka a ryzí postmodernost, ve které se může lehce najít každý divák a do jehož složitého konceptu si vyprojektuje (téměř) každý svá očekávání, je letos nahrazena přihlouplým příběhem, vrstvením žánrových klišé, defragmentovanou dějovou osou a stylem 3D akční počítačové hry. Dopustím se, možná neomaleného, prohlášení, když budu tvrdit, že Wolverine je jen průhledným komerčním kalkulem a že je to téměř urážka práce a odvedeného výkonu týmu kolem režiséra Briana Singera, autora původních dvou filmových adaptací legendárního komiksu? Podobné filmy: X-Men: Poslední vzdor, Daredevil(27.4.2009)

Vynikající cool podívaná, které nic nechybí a kterou si nejvíce vychutnáte na filmovém plátně. Mohlo to být sice lepší ale z kina jsem odcházel naprosto spokojen a 4 hvězdičky mi přijdou málo. Navíc opět skvělý Hugh Jackman, který zamířil do mé TOP5 herců. Jeden z nejtalentovanějších herců Hollywoodu...(4.5.2009)

• ORIN

Prequel, který není spin-offem v pravém slova smyslu, protože jeho spjatost (postavy, motivy) s původní trilogií (jestli ji tak vůbec nazývat) je až příliš velká. Jenže, co bezchybně fungovalo u Star Wars, resp. u Pomsty Sithů v návaznosti na Novou naději, tady nefunguje a je vidět jen urputná snaha tvůrců všechno důležité odvyprávět a dát tomu všemu nějaký (vyšší) smysl. Takže pokud X-men sérii znáte, nic Vás tady nepřekvapí, leda namýchne. Pokud ji neznáte, některé věci nepochopíte, resp. nebudete vědět, že se na něco máte zaměřit, protože jako samostatnému elementu to filmu také příliš neklape, např. v porovnání s Abramsovým Star Trekem. A hlavně ty laciné cliffhangery, z nichž především ten deadpoolový snad odkazující k dalšímu "dílu" X-Men Origins je na facku. Nejzajímavější tak skutečně zůstává úvodní "highlanderovská" titulková sekvence a to je sakra málo. Svět X-Menů už zkrátka začíná být příliš přehuštěný, pojítek příliš mnoho a nelogičnosti se kupí.(14.6.2015)

• Lynn Collins

• - Jedná se o jediný film série X-men, kde se neobjevuje postava Magneta. (jh666)

• - Liev Schreiber přibral 20 kilogramů svalové hmoty kvůli roli v tomto filmu. (Snorlax)

• - Známku, ktorú vyrazia Wolverinovi (Hugh Jackman) je iná ako tá, ktorá sa objavila v predchádzajúcich filmoch série. (HlupyHlupak)