X-Men: Wolverine

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 2009, 103 min

Ratner udělal svého času odvážný krok, že na to šel po svém a místo Singerovy promyšlené psychologie vsadil na pozlátko a všudypřítomný efekt. Hood na to jde (naštěstí/bohužel) podobně a tahá Wolverina béčkovými cestičkami až k předpokládanému konci. Úvod je slušný, prostředek malinko trpí naivitou scénáře a dialogů, ale od chvíle, kdy Wolvie odhalí skutečné Strykerovy záměry, jsem se bavil náramně. Wolverine je de facto komiksovou verzí Komanda - tupý je rozhodně dost, ale má hlášky, má solidně odvedené akční scény a zatímco v etalonu osmdesátek stojí vysvalený Arnie, tady je sexy (a vysvalený) Jackman, na němž je ten zápal pro věc vidět neustále. Ano, Singerovým filmům se už asi nikdy nikdo nepřiblíží, ale z hlediska letního popcornu je Wolverine víc než slušný. A že je to trochu jízda rychlíkem, která toho o "Rosomákovi" zas tak neřekne? Ruku na srdce... vzhledem k tomu, v jaké části jeho života se film "musel" odehrávat, toho ani víc říct nemůže. Zrovna Wolverine má sám o sobě největší potenciál úplně jinde.(27.4.2009)

Smutnit po Singerovi už po Rattnerovu kolapsu dávno vyšlo z módy, takže proč si neužít mutanty ve svižném akčním hávu, který je diktován stále oblíbenějším mustrem 80. let. Hood pochopil smysl nabídnuté látky a předkládá velmi slušně vysoustružený obrobek, jenž spoléhá na to, že pokud se na plátně něco hýbe, střílí a vybuchuje (pokud možno v rozpětí několika vteřin desetkrát po sobě), není možno se na něj hněvat. Jen ten Skip Woods stále píše jak po lobotomii, takže to v dialozích solidně drhne a ty zvraty musela tušit i ta partička dvanáctiletých soplů, kteří seděli o pár sedaček dál. No, moje slabost pro Reynoldse, fakt, že Schreiber je borec a Jackman megaborec, který tou svojí postavou prostě je, zachraňuje mnohé. Za pár dní to asi vyšumí, ale fakt, že jsem se dvě hodiny nenudil ani vteřinu, a to over the top finále na chladicí věži, tomu prostě dodává dostatečné plusové body. Edit: I po druhém zkouknutí to sice ještě má jakous-takous šťávu, ale ta blbost je až moc viditelná. Lepší 3*.(30.4.2009)

• kOCOUR

Drsná pocta kultovnímu Rosomákovi? Ale kdepak. Spousta velkých řečiček, spousta testosteronu, ale ta pravá loganovská chemie chybí. Když jsem při jedné z akčních scén myslel na to, že Jackman má pěkný účes, vypovídá to něco o tom, že se na něj pěkně kouká, ale nic o tom, že by Hood uměl nějak zázračně točit (proboha, vážně nebyl po ruce zručnější řemeslník?). Zajímavé charaktery jsou naprosto utopené, na počítání totálních logických lapsů aby si člověk přioperoval pár prstů a obecně vzato, když tam není Schreiber, je to v podstatě velká umělá nuda, která si hraje na komiksový kult. Tím rozhodně není - spíš takovou smutnou jednohubkou lehce nad úrovní prvního Punishera. Což není extra velká pochvala. Škoda, že tohle si budeme hodně let pamatovat. Na restart dojde minimálně za dvacet let. 50%.(13.5.2009)

Tak bohuzel to neni zase takova pecka, asi jsem mel prehnany ocekavani. Nicmene prirustek do X-Menich filmu to je rozhodne nadprumernej. Nejvetsi problem filmu je asi akce. Za vylozene kulervouci se da oznacit minimum scen, celkove akce by mohlo bejt vic a nektery si jsou dost podobny. Co se tyce novejch mutantu, nektery jsou fajn a zamrzi, ze nemaj vic prostoru. Ale jinak pribeh je docela zajimavej, vysvetli se spousta veci, uvodni valecna sekvence je naprosto spickova a celej film je docela svizne natocenej, i kdyz misty tu je precejen nejaky to hluchy misto. No a minimalne hvezdicku filmu pridava ustredni dvojice, Jackman ani tentokrat nezklamal, sice na nem neni nejak extra znat, ze by na film tak desne, jak se psalo, trenoval, ale svym charismatem to cely utahne. No a Schreiber je perfektni zaporak. K tomu si prictete celkove docela drsny a spinavy zpracovani filmu, solidni hudbu a nadprumerny triky a vyjde z toho paradni zabavenej blockbuster, ale nic, z ceho by padaly gate.(14.5.2009)

• choze

Nesnáším lidi, co šmahem odsuzují všechny americké filmy jako pičoviny, ale občas je chápu. Třeba když na plátně skáče nahý svalovec s kovovými drápy do vodopádu :) Od začátku jsem si nedělal iluze, že by se nejpopulárnější komiksový sekáč dočkal v dnešním Hollywoodu patřičné stylové a drsné sólovky. Ale až takovou retardovanou změť banalit, klišé a telenovelózních zvratů (dětský úvod, ztráta milované ženy, přijetí venkovským bezdětným starým párem, návrat milované ženy...) si nezasloužil, i když určitou porci zábavy to díky všem těm mutantům, hláškování, několika zdařilým akcím (watchmenovský úvodní klip a týmovka, rozsekání vrtule helikoptéry, rozjebání atomové elektrárny) a hrozivému Schreiberovi přeci jen skýtá.(1.5.2009)

• Danny Huston

• - Scenárista David Benioff a herci Hugh Jackman, Liev Schreiber, Kevin Durand i Daniel Henney sú fanúšikovia X-Men komiksov. (harryy)

• - Když Logan ničí železné dveře tím, že do nich vryje X, střed tohoto X by měl vypadnout, protože ho ze všech stran obklopuje jen vzduch (Wolverine použil všechny svoje drápy a je jasně vidět, že dveře prorazil skrz). Místo spadnutí na zem ale tento zbytek visí ve vzduchu. (DivX)

• - Hugh Jackman kvůli roli přibral 10 kilogramů svalů, každý den posiloval a jedl šestkrát za den. (Snorlax)