X-Men: Wolverine

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 2009, 103 min

Jen samotný Wolverine si v rozmezí čtyř let vysloužil dva filmy jenom a čistě o něm. Nepochopil jsem, proč to tak udělali a celkově ani nechápu smysl celých X-Menů, kteří se příběhově přítomností vrací do minulosti, aby z ní postupně přeskakovali do budoucnosti. Nechápu tu vypravovací linku všech dílů a zřejmě ji ani nikdy nepochopím. Co ale uznávám, že tenhle díl, na rozdíl od samotného filmu Wolverine, je snad i lepší. Může za to především atmosféra 70. let, což mi přijde absurdní, byť jen připomenout. Nicméně budiž. Tři hvězdy za to, že filmařina to není úplně zlá. Všechno ostatní ale v této sérii postrádá smysl a myslím, že ho v dalších filmech z této série nikdy nenajdu.(26.10.2015)

• ORIN

Prequel, který není spin-offem v pravém slova smyslu, protože jeho spjatost (postavy, motivy) s původní trilogií (jestli ji tak vůbec nazývat) je až příliš velká. Jenže, co bezchybně fungovalo u Star Wars, resp. u Pomsty Sithů v návaznosti na Novou naději, tady nefunguje a je vidět jen urputná snaha tvůrců všechno důležité odvyprávět a dát tomu všemu nějaký (vyšší) smysl. Takže pokud X-men sérii znáte, nic Vás tady nepřekvapí, leda namýchne. Pokud ji neznáte, některé věci nepochopíte, resp. nebudete vědět, že se na něco máte zaměřit, protože jako samostatnému elementu to filmu také příliš neklape, např. v porovnání s Abramsovým Star Trekem. A hlavně ty laciné cliffhangery, z nichž především ten deadpoolový snad odkazující k dalšímu "dílu" X-Men Origins je na facku. Nejzajímavější tak skutečně zůstává úvodní "highlanderovská" titulková sekvence a to je sakra málo. Svět X-Menů už zkrátka začíná být příliš přehuštěný, pojítek příliš mnoho a nelogičnosti se kupí.(14.6.2015)

• Faidra

Oh my Hood... Na Wolverinově místě bych o ztrátu paměti prosila na kolenou, protože hrozit mně, že si budu pamatovat svou osobní historii v podobě slepence blbostí, klišé a reklamních spotů na Old Spice, jakým je tohle (příčí se mi nazývat to filmem), tak si ze zoufalství dost možná pokusím způsobit si ztrátu paměti sama. Takhle to může posloužit pouze jako důkaz, že bez slušného scénáře a sebejisté režie stojí sebenabouchanější blockbusterový kolos navzdory adamantiové kostře na hliněných nohou, i kdyby rozpočet překračoval český státní dluh a herci se mohli přetrhnout (rozsápat, utopit, zastřelit, vyhodit do povětří). Bez Singerova dohledu nebo dohledu někoho aspoň trochu schopného byl svého času dravý rosomáčí zmetek vykastrován do podoby podbízivě se lísajícího domácího mazlíčka, kterého se mi přes všechnu lásku ke zvířatům chtělo celou dobu nakopnout. Ano, je to tak - vzdor evidentním úmyslům natočit to tak, že se divák předávkuje testosteronem, Wolverine beznadějně postrádá koule a bejt chlap, hodnotím to ještě níž.(1.12.2011)

Wolverine není takový film, jak by divák čekal. Gavin Hood působí jako by chtěl točit jiný film než studio a ve výsledku vznikl nelogický a nesmyslný polotovar, bez jakékoliv psychologie postav a s neskutečně prostříhaným dějem. Nabušené trailery ukázaly prakticky všechnu akci, která je fajn, ale velmi samoúčelná a často ani dobře nevypadá (což mi tolik nevadí, slabší efekty dokážu prominout viz závěrečná bitka na komíně, která je maximálně šílená a mě potěšila...). Bohužel právě s efekty to režisér hodně přehnal a některé jsou extrémně směšné a tragické (spoiler:to mluvím o Xavierovi...). Přesto, je Wolverine film se slušným tempem, výbornými herci, kterým dominuje Hugh Jackman, jako největší mutantský machr historie, a Liev Schreiber, který konečně prodává své kvality a délku nehtů:). Některé scény jsou opravdu dobré, především bych vyzvedl výbornou úvodní titulkovou sekvenci, která mě ohromila. Nechápu, proč není film více zaostřen na Wolverinea, ubrána většina zbytečných a rychle umírajících vedlejších postav a vše působí velmi nedodělaně. Jako zábavná rychlokvaška na jedno použití je to fajn, ale přemýšlet u toho nemůžete, protože těch otázek "proč a jak" by se vyrojilo nespočetně. Tak snad napodruhé, zručnější režisér a kvalitnější scénář bez jakýchkoliv zásahů od studia, dovolí vzniknout tak kvalitnímu filmu, jaký si právě Wolverine zaslouží... PS: můk favorit Gambit se tady moc neohřál... PPS: Gavin Hood určitě obdivuje Equilibrium....(26.5.2009)

• Cervenak

Veľmi nepríjemné prekvapenie (hoci, je to po tých suchých traileroch vlastne prekvapenie?). Scenár je v podstate prehliadkou školáckych chýb, za ktoré sa bez milosti vyhadzuje zo scenáristickej školy (vedľajšie postavy na jedno použitie, hrozne zle našraubovené premostenia, trápne predvídateľné "prekvapivé zvraty", nevýrazní a hlavne hlúpi záporáci atd. atd.) a réžia je niečo tak bezvýrazného, že to nielenže nemá ani na popcornovo nadupanú Ratnerovu trojku, ale dokonca mi chodí po rozume prirovnanie k filmom ako Blade: Trinity či Elektra. Okrem srandy. Hlášky cca tri, všetky už boli v traileroch. Triky priemerné. Akčné scény hojné, ale napospol nezáživné, snáď len ten vrtuľník ma trochu prebral z letargie. Vydolujem zo seba 5/10, ale budem musieť použiť veľmi veľký bager. Kriste, veď mňa nudil dokonca aj ten Jackman!!!(30.4.2009)

• - Spoiler: V jednej zo záverečných scén je Wolverin strelený adamantiovou guľkou do stredu čela a keďže adamantiová lebka sa nezahojí, zostáva tam diera - je to zároveň vysvetlenie scény z X-Men 2, kde Wolverina strelí policajt rovno do stredu čela a namiesto toho, aby sa guľka od neho odrazila, prechádza lebkou a Wolverin padá na zem. (igirazor)

• - Liev Schreiber musel ze začátku nosit speciální oblek, díky kterému se jeho postava vyrovnala s postavou Hugh Jackmana. Schreiber považoval tento oblek za ponižující a rozhodl se, že bude raději cvičit. Trénoval 3 měsíce během natáčení filmu Defiance, a také v Austrálii se svým přítelem Hugh Jackmanem. Nakonec přibral 15 kg. (HellFire)

• - Jedná se o jediný film série X-men, kde se neobjevuje postava Magneta. (jh666)