Skyfall

Britská tajná služba MI6 se ocitá v nelehké situaci, ze základny v Turecku byl ukraden harddisk se seznamem agentů. Agent 007 James Bond a jeho kolegyně Eve se pokusili lupiče zadržet, Bond byl však během akce postřelen a zmizel neznámo kam. Šéfce MI6, M, nezbývá nic jiného než prohlásit Bonda za mrtvého. Nový předseda bezpečnostně-zpravodajského výboru Mallory je situací silně znepokojen; nejedná se totiž o první případ krádeže seznamu tajných agentů. Podle něj je načase, aby M odešla do důchodu a byla nahrazena někým schopnějším. M se ale do penze rozhodně nechystá. Cestou z ministerstva M zjistí, že se někdo naboural do systémů v hlavní centrále MI6 a snaží se dešifrovat ukradený seznam. M spěchá zpět do centrály, vtom celá základna MI6 exploduje. Útočník neměl v plánu zabít M, chtěl však, aby viděla zkázu svého úřadu. M je odhodlána viníka najít a potrestat... Když se M vrátí z pohřbu svých kolegů, čeká na ni doma nezvaný host, a to Bond. Využil toho, že je považován za mrtvého, a užíval si svobodného života, nyní však usoudil, že ho tajná služba potřebuje, a rozhodl se přihlásit zpět do služby. Bond se na M zlobí, protože byla ochotná ho kvůli seznamu agentů obětovat. Bond je převezen asistentem M Tannerem do starých tunelů metra, kam byla přemístěna tajná základna MI6. Pokud Bond uspěje v testech, je M ochotná přijmout ho zpět... Tanner Bondovi prozradí, že útočníkem je někdo, s kým se M dostala v minulosti do konfliktu. M však tvrdí, že netuší, kdo seznam ukradl. Ve fyzických i psychologických testech Bond prošel, podle Malloryho však rozhodně není způsobilý vrátit se do terénu. Střela vyjmutá z Bondova těla zavede tajnou službu na stopu agenta Patrice, který má podle zdrojů ze CIA právě namířeno do Šanghaje. Bond obdrží od nového výstrojního důstojníka Q letenky do Šanghaje, pas, rádiovysílač a zbraň, která funguje pouze při identifikaci otisku Bondovy dlaně. Bond si počká na Patrice na letišti a pronásleduje ho uprostřed noci do kancelářské budovy. Tam na Patrice zaútočí, chce získat informace o seznamu, Patrice však umírá, aniž by cokoliv prozradil... Bondův souboj s Patricem sledovala skrz prosklenou stěnu protější budovy záhadná žena. V Patriceových věcech najde Bond žeton do kasina v Macau. Do Macaa přijíždí Eve, aby předala Bondovi zprávu: nový vlastník seznamu udeřil a odhalil identitu pěti tajných agentů. M nařídila agenty okamžitě stáhnout, tři z nich však byli zabiti... (TV Prima)

Arkanoid

Nový typ agenta 007, drsný, smrteľný (chvíľu si myslíte, že aj môže zomrieť), cítiaci, zraniteľný fyzicky aj psychicky, opotrebovaný, krvácajúci. Jednoducho viac ľudský ako pri predošlých hlavne hláškujúcich agentoch jej Veličenstva. Hneď z fleku napínavá, samozrejme, aj dobre natočená akcia, zapamätateľná, aj keď súboj na vlaku z Mission Impossible asi už nik neprekoná. Je sa na čo pozerať, nepriatelia útočia práve tam, kde je to pre scenár najlepšie, v srdci MI6, navyše Bond aj M prežívajú osobné krízy. Rebelujú, nechcú sa podvoliť, porušujú pravidlá a hrajú o všetko. Karty sú jednoducho dobre rozohraté z extrémneho vyťaženia postáv a postavenia ich mimo obvyklých, vychodených chodníčkov. Bond v poškodenom stave sa musí znova postaviť na nohy. A to vyzerá najhoršie zo všetkých filmov. Ďalej by tvorcovia zašli, snáď len keby bral drogy. Musí siahnuť na dno svojich fyzických síl a vidno, že zhyb na jednej alebo vis na jednej ruke netrénoval. Moderný Q poteší a aj pobaví nakreslením hrubej čiary medzi starým a novým technickým vybavením agenta 007. Pri jeho starých hračkách zasadených do dnešnej doby by sa divákovi tiež vyčaril na tvári úsmev, no nie z jemného úžasu, ale len z komického škodoradostného úškľabu značiaceho zbytočnosť a zenit kedysi záujem budiacich technológií. Opojenie mrakodrapmi mesta Shangai pri prvom zobrazení tejto metropoly vo filme je zbytočne dlhé a nič nehovoriace. Pri následnej akcii už všetky tie svetlá noci význam majú. Film ani chvíľu nenudí, či už po stránke zručnej réžie Sama Mendesa alebo charizmatického hereckého obsadenia. Judi Dench dáva zo seba to najlepšie, Craig vyvoláva rovnaký dojem. Fiennes a Rory Kiener by zvládli oveľa viac, škoda ich nevyužitého potenciálu. Bardem hrá skoro tak ako v No Country For Old Men a divák sa musí hlboko zamyslieť, prečo ho niekto neobsadil do filmov o Batmanovi v úlohe Jokera. Agent 007 vstal z popola, vrátil sa k základom (aj keď škoda, že temnota tam nebola) a pripravil tak najdrsnejší súboj priamo z gruntu. Kruh sa uzavrel snáď najlepším možným spôsobom. Nuž, Bondovi musím udeliť aspoň raz plnú paľbu. Drsné ako šmirgeľ. A takto mi to chutí. ()

Aiko

3,5 občas mi to přišlo zbytečně překombinované..ale vcelku to nakonec vyznělo docela hezky. Škoda M. ale je to pochopitelné. ()

Dino5an

Skyfall je výborný počin a některé stránky filmu jsou dovedeny ke genialitě, ale některé aspekty naopak ztrácí, ikdyž by rozhodně chybět neměly. Akce, napětí, hudba, jeden z nejlepších záporáků, to tam vše je, ale alespoň pro mě zmizel z plátna veledůležitý pojem - bondgirl. Ano má tam menší epizodní roli, ale stačí to? Ženy zde působí jen jako rychlý "pit stop" pro Bonda mezi zabíjením padouchů, ale kde je ta osudová žena, co hýbe Bondem při všech jeho rozhodnutích a motá mu hlavu. Dá se říct, že je pryč a všechno se spíš zaměřuje na vztah Bond - M., jakožto vztah matky a syna. Takže pro jinou ženu už zde není místa, ale právě tento fakt se mi nelíbil. Postrádal jsem ten náboj z Casina Royale, kdy to s Evou Green prostě jiskří. Bond stárne a musí se vypořádat s vlastními problémy. Už není nezničitelný, ale jeho charakter je skvěle vykreslen, není to jen vnější schránka, ale je vidět i nitro, které se musí nějak vypořádat s novým světem. Takže je to nejlepší Bondovka či ne? Já to nevím, ale to co Skyfall je, to je odvedeno k dokonalosti. ()

BluT

Po k-uzoufání-debilně-sestříhaném Quatum of Solace přichází Bond jak má být. Zajímavá prostředí, chytré zápletky a klasicky skvělá produkce dělá ze Skyfallu mainstreamový hit, který se ale bude líbit i kritikům. 90% ()

YoZo8

James Bond Skyfall nemá chybu. Daniel Craig je jednoznačne najlepší Bond a iba kvôli nemu som začal pozerať bondovky. Daniel síce už nie je taký fešák ako v Casino Royale, no stále si drží svoj mužný šarm. Veľmi sa mi páčilo ako režisér Sam Mendes vykreslil Bonda nie ako nesmrteľného muža, ale ako chlapa, ktorý má tiež svoje problémy a ťažkosti. A tiež aj vzájomná nedôvera medzi pani M a 007 mala svoje miesto v tomto spletitom príbehu. Bond girl ma nijak extra neohúrila, no za to záporák Javier Bardem ma nemierne bavil. Bolo pekne vidno, že si svoju rolu naplno užíva. Akčné scény boli naozaj premakané a pri niektorých záberoch som dokonca ani len nedýchal. Epický záver bol akoby vystrihnutý z brožúry akčných filmov. Po Casine Royale som si myslel, že už žiaden film s agentom 007 ho neprekoná. Filmu Quantum of Solace sa to nepodarilo, no Skyfall ak neprekonal, tak aspoň dorovnal Casino Royale. Už teraz sa teším na ďalšie pokračovanie. Moje hodnotenie je 4,5 resp. 80%. ()

Evonichna

Velká pochvala pro tvůrce, skvělá hudba, supr záporák, vymazlené triky a děj, který vtáhne tak, že ty dvě hodiny utečou, jak večerníček. Popravdě, vůbec nejsem fanda bondovek, toto byl můj první kousek v celku. Uvidím, možná ještě dám předchozím agentům 007 šanci. ()

Lukoboss

Když jsem před několika lety poprvé uviděl, kdo že má být novým J. Bondem, nadával jsem a říkal si, že to fakt jako nepůjde a bude to hrozný. Beru zpět! Jakmile jsem se na tyhle 3 "nový/novodobý" filmy podíval (i když pochybnosti skončily už po Casinu Royale), je jasno, že je to herec na svým místě. Konečně to má v sobě kus reality - Bond umí i spadnout na dno (lahve), rostou mu vousy a když ho někdo praští, tak mu taky teče krev, už to není jen nažehlenej maník s umělýma zubama. Film začíná akcí, takže se divák vrhne do děje okamžitě, pak následujou již tradičně výborně udělaný úvodní titulky s hlavní skladbou, tentokrát od Adele. Bond girl už v nové sérii nemá v podstatě prostor, ale to vůbec nevadí, protože tady není potřeba vyplňovat nějaký hluchý místa. Místo toho nastoupí pořádně ujetej záporák (Javier Bardem > že by nominace na Oscara?), jehož nejsilnější chvíle nastane, když odhalí svou "pravou" tvář. Stopáž je trochu delší, ale ve výsledku divák nemá pocit, že by se snad někde nudil. Potěší i odkazy na starší Bondovky... P.S.: Slovo "bloody" s britským přízvukem jsem nenáviděl už před tím, po tomhle filmu můj pocit ještě zesílil!" ()

cachina

Není Bond jako Bond. Takhle by se dal shrnout James Bond v podání Sama Mendese. Zapomeňte na dokonalý a bezchybný stroj na zabíjení, balení holek, chrlící trefné hlášky a to vše bez toho, aniž by se trochu zapotil. Mendes posouvá celé bondovky o kus dál, dopředu. Něco si půjčí od Nolanova Batmana, něco i od Sama Peckinpaha ( záverečná sekvence jako by přímo vypadla ze Strašáků ). Jeho Bond už je unavený, stárne, má prošedivělé vousy, je chybující, fyzicky nestačí, třesou se mu ruce, střelba už mu taky tolik nejde. Vše splachuje alkoholem a různými práškami. Bond je nejzranitelnější, kdy byl. Mendes ho polidštil, dokonce se dozvídáme o jeho minulosti a traumatech. Na jakou cestu se dá ,,nový" Bond už je naznačeno v úvodní sekvenci, kde se hromadí špatná rozhodnutí a chyba za chybou. Páč kromě Bonda chybují i ostatní, M a vlastně celá MI6, která je kritizována britskou vládou. Celý film je prošpikovaný narážkami starý versus mladý. Snímek už není jen jedna akční scéna za druhou. Už to není jen pohádkou pro dospělé, která vždy končí dobře. Bond už nestojí proti šílenci, který chce bezdůvodně zničit svět. Jeho nepřítel se chce ,,pouze" pomstít jedné osobě. Polovinu filmu vůbec Bond ani divák netuší proti komu jdou Nepřítel už není někdo cizí, ale někdo uvnitř, kdo pochází z tohoto prostředí. Tento odklon od dřívějších bondovek ( neříkám úplně od těch prvních ) je jen dobře. Bond je tu už s námi 50 let a nějaká změna celé sérii prospěla. Sice možná zarytí fanoušci mohou namítat, že to už není Bond. Ale opak je pravdou. Je prostě jiný, než na který jsme byli zvyklí např. u Pierce Brosnana. Vrací se ke svým kořenům ( a to i samotný Bond na konci snímku ). Tvůrci si záměrně hrají s bondovskými klišé a přetvářejí je. ,,Copak jste čekali vybuchující pero? Ale to my už neděláme!" P.S. Javier Bardem je jeden z nejlepších bondovských záporáků. ()

Chegi

Úžasný zážitek. Zvěsti nelhaly a ze Skyfall se vyklubal opravdu jeden z nejlepších příběhů o Bondovi a dokonce jeden z nejlepších letošních filmů vůbec. Pro mě i nadále ale numero uno zastává Goldfinger (snad trochu z nostalgie). Samu Mendesovi se povedlo vzkřísit kult do nové podoby a já musím jenom souhlasit. Jeho skvělá režie (například stínohra v Šangajském mrakodrapu, skotské vyvrcholení a další) mě naplno ponořila do příběhu. Trochu obavu jsem měl ohledně volbě padoucha, ale musím se Javierovi hluboce omluvit, tohle byl perfektní výkon - zastínil i Craiga :) Tak doufám, že další díl neshodí laťku, která je po Skyfall nastaveno dost vysoko. ()

Kanibal

Precizně natočené, skvěle zahrané a plné milých odkazů na klasické bondovky, ale bez jejich obstarožního vyznění. Co mě nebavilo byly některé nepříliš povedené hudební motivy a absence skutečné mocné gradace,která je dnes v žánru standardem. Mendes ukočírovat jakési završení nové trilogie s přehledem, dodal tu správnou dávku svého rukopisu. Příběhově má film tendenci napovídat, že to pomalu se současnou garniturou končíme a přijdou noví, ale uvidíme. Rozhodně se o značku JB vůbec nebojím. ()

Cracker

Vedel som že Skyfall bude skvelý film, ale netušil som až do akej miery. Hneď od začiatku na diváka Mendes vrhne neuveriteľnú porciu kvalitnej(Bournovskej) akcie, potom príde veľmi pestré a zaujímavé intro, ktoré doprevádza výborná pieseň od Adelle. Už po týchto krátkych okamihoch som vedel že hodnotenie po 5 proste klesnúť nemôže. A keď si človek myslí že to lepšie už ani nemôže byť, Mendes diváka opäť veľmi rýchlo vyvedie z omylu a vypustí naňho 2 hodiny čistej extázy. Čo sa týka samotného Bonda, Craig je jednoznačne ďaleko najlepšou voľbou a nahrádzať ho rozhodne netreba aspoň ďalších 10 rokov. Vo filme samozrejme nemôžu chýbať nádherné autá a ešte krajšie ženy, typický britský bloody humor a skvelý záporák ktorému možno až začnete fandiť. Som rád že sa autori vybrali tou starou dobrou cestou a vynechali všetky možné aj nemožné gadžety. Nech sa na to pozerám, ako chcem tento Bond je ďaleko najlepší a 5 hviezdičiek je preň jednoducho málo :) ()

Wicky

Pěkně natočené, skvěle sestříhané,, ALE! Doufal jsem že se tvůrci víc ponoří do hluboce temné minulosti samotného Bonda a že to bude na více vážnější ( lehce depresivní ) brdo. Craig je fajn, záporák Bardem není špatný ( první scéna kdy se tam objeví je přepychová a scéna v metru je jak Joker v Dark Knightovi ), ale zamrzí že tam není pořádná Bondgirl a je málo výrazné akce. Pro mě stejný případ jako u letního Dark Knight Rises promarněné šance ( Ale tak od Dark Knight Rises jsem čekal víc ). Možná kdyby v budoucnu se uchopil Bonda mistr Nolan tak bych potom slintal blahem. Ale zatím ještě ne! Horší než Casino Royale, ale zas lepší než Quantum of Solace. Doufám že fanoušky nijak neurazím když dám svůj průměr:DDDD = 3*, 50% ()

charlie_ando

Odevšad jsem slyšel, že to není Bondovka, ale ze všech stran jsem vnímal samé pozitivní recenze. Musel jsem se přesvědčit na vlastní oči co Sam Mendes natočil za biják, respektive jak dokázal uchopit 23 pokračování legendárního agenta jejího veličenstva. Musím říct, že od pana režiséra jsem si sliboval nevšední kinematografický zážitek a ten jsem i dostal naservírovaný na stříbrném podnose. Posunul firmu 007 do nového tisíciletí a popostrčil jí k další padesátce. Na plátně se od prvního okénka rozjede vizuální a dějový nářez té největší kvality. Úvodní honička v ulicích Istanbulu vás vtáhne do děje, který je plný velkých emocí, suchého anglického humoru a jako třešnička na dortu se odhalí i tajemství z dávné minulosti, ale jen zlehka tak trochu jakoby ve stínu. Úvodní píseň je v duchu tradice těch nejlepších a svůj rezonující hlas jí propůjčila Adele. Skvělá režie je podpořena neméně dobrým scénářem trojice Neal Purvis, Robert Wade a John Logan. Cestovní agentura Military Inteligence 6 nás vezme kolem světa. Navštívíme bazar v Istanbulu, ztracenou tureckou pláž, mrakodrapy v Šanghaji, kasíno v Macau a podzemí Londýna. Průvodce je nám charismatický Daniel Craig alias James Bond a tuhle adrenalinovou jízdu se snaží brutálně nabourat Javier Bardem jako záporák top kvality Silva. Závěrečný souboj obou "krys" přeroste do velkého emotivního finále s pochmurnými kulisami skotské vysočiny. Pan Fleming musí být tam nahoře spokojen, protože tohle je jendna z nejlepších bondovek. ()

Dargel

Nevím, jak začít kritiku, aniž bych nezpochybnil své rozhodnutí o čtyřech hvězdičkách. Jednu * za neokoukanou Šanghajskou metropoli, druhou * za luxusní asijskou krásku, třetí * za zapadnutí metra do podzemí (což jsme bohužel všichni předem viděli v traileru) a čtvrtou * za těžký kulomet loupají dům jako banán.--- Nyní ta kritika. Tak absurdní zakončování scén a racionalizaci postav jsem už dlouho neviděl! Naprosto neopodstatněné umrtí, kterým se snadno dalo předejít, klišé situace a příliš zřejmá vodítka, která uměle posunují děj dále. Nemohu si odpustit *SPOILER*--- Výbuch v tunelu a Bond utíkající před vlnou ohně... co to je? Nejsem fyzik, ale rychlost šíření takového výbuchu se může pohybovat ve stovkách metrů za sekundu. To opravdu umí Bond běhat tak rychle? Další-utíkáme tunelem, abychom nebyli vidět a pak OPAKOVANĚ používáme baterku?! Stupidita dotažena k dokonalosti. Bond padající do zamrzlého rybníku a záporák okamžitě odcházející pryč? Jakoby neměl 5 minut, aby si to pojistil... *SPOILER END* Mnoho přestřelek, které dopadnou pro hlavního hrdinu nejlépe jak mohou jsou běžné a očekávané, ale je potřeba si říci, že to by nevytrikoval ani Max Payne v plném bullet-timu. Velký povzdech na závěr a lítost, že to mohla být pětihvězda. ()

DavidS.

Bond s kocovinou, depresemi a natažený na Mendesův skřipec, který zkouší, co vydrží nejen jeho postava, ale i žánr...Bond umírá a rodí se jako Fénix v mnoha nových podobách...Testování těchto krajních limitů je chvílemi přednější než vše ostatní, včetně diváka...K tomu řada alegorií, odkazů i promyšlených detailů...Samotný úvod je pak nejuvěřitelnější a zároveň nejrozmáchlejší akcí, co novodobé Craigovo vtělení 007 zatím nabídlo...Za katarzi na skotském vřesovišti by se nemusel stydět ani Sam Peckinpah...Po druhé projekci dávám plných pět hvězd... ()

Wally

Co říct...tohle už není jenom bondovka....tohle je už umělecké dílo...ta akčnost, barevnost, efekty, skvělé herecké výkony, nezapomenutelné hlášky, vtip.... Od úvodní znělky, přes nádhernou scénu v proskleném mrakodrapu, přes skvěle zahraného zloducha až po závěr, kde není dvacetiminutový souboj mezi hrdinou a zloduchem.... Tento film je společně s posledním Temným rytířem filmovým klenotem tohoto roku. ()

Jaccobos

Skyfall provází společný jmenovat stáří a je plný narážek na něj. Mám rád nového charismatického Bonda - mám vůbec Daniela Craiga stále raději - stává se pomalu akčním hrdinou číslo 1. Skyfall je výbornou ukázkou umění skloubit chytrou akci a příběh, který je hrou časových rovin minulosti a současnosti. Určitě chci ocenit nesmírný výkon Javier Bardema, kterého obdivuji už z krimi-thrilleru "Tahle země není pro starý" - skvělý záporný hrdina. Další věc, co chci vyzdvihnout z běžnosti, kde žije, je typický britský humor a vůbec styl komunikace. Když vidí probíhajícího Bonda, usedlí Londýňané jenom poznamenají: "Asi pospíchá domů". Zkrátka i poslední scéna nemá chybu: staronové Bondcar, vrtulník, spousta výbuchů a samozřejmě světlice vypálená k osvětlení ledové plochy zespodu je pouze další z mých asociací, které budou provázet mé obsahy vyvolané při slově Skyfall! Done! ()

Seti

"Jmenuji se Bond...James Bond. Jsem Bondem nového tisíciletí a svoji kariéru jsem restartoval v roce 2006 nanejvýš povedeným Casinem Royale. S mým novým startem začalo prozkoumávání hlubších stránek mé osobnosti, vypluly na povrch také moje slabší stránky a emoce, což mě především představuje jako člověka. Žiji v přiměřeně reálném světě a jsem konfrontován s jeho reálnými hrozbami, což s sebou bohužel prozatím nese ztrátu mnoha klukovských hraček. Jsem také velmi kontroverzní Bond, jelikož se moje nové syrovější pojetí výrazně liší od mých odlehčenějších dobrodružství a ne každému to voní. Nic to však nemění na faktu, že jsem stále nejlepším agentem Jejího veličenstva. Na svoji brilantní karetní misi z roku 2006 teď kvalitativně navazuji ve Skyfallu, přičemž zakopnutí v podobě Quantum of Solace nechávám naštěstí daleko za sebou." Sam Mendes natočil výtečnou bondovku - intenzivní, akční, v rámci možností realistickou, syrovou, emocionální, s hluboce uchopenými postavami a velmi natěsno se tak přiblížil nolanovskému filmovému konceptu, čímž se jako záměrem ani netajil. No Same, povedlo se ti to skvěle. Já jako fanoušek nového Bonda jsem navýsost spokojen. ()

Pokračování Top Gunu slaví miliardu dolarů

Pokračování Top Gunu slaví miliardu dolarů

26.06.2022

Jedním slovem wow. Kdo tvrdí, že ještě před premiérou druhého Top Gunu, sequelu k osmdesátkovému náborového filmu amerického námořnictva s mladým Tomem Cruisem a Valem Kilmerem, čekal pokoření… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Chris Evans ztvární legendárního herce