Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

BradleyT

Velmi působivý snímek, s otevřenou pusou jsem sledoval celý film, ani minuta mě nepřišla zbytečná. Doporučuji. ()

sa_kra

Zajímavě zpracovaná otázka holocaustu skrze dětské oči osmiletého Bruna. Být synkem Herkommandanta a hrát dámu s židovským klukem, to je zajímavý střet dvou světů oddělených ostnatou elektřinou. Film, který spíše na prvoplánové ukázky drastičnosti sází na fakta která známe a drží se náznaků. Nutno říct, že hodně efektně- černý dým stoupající k nebi, propagandistický učitel, pruhované pyžamo na hubených nohách a nevinné otázky "Co to je?" s prstíkem nataženým ke koncentráku. Mlčení otce a milosrdné lži matky, která v synově zájmu zabedňuje okno, ze kterého vidí na "farmu". Nevinnost a mlžení snímku končí posledníma pěti minutama, kde končí i hledání kavárny (u tohohle jsem se hodně smutně usmála) a otce Shmuela. Vlastně v nich končí úplně všechno. Jeden z nejlepších scén a nejsilnějších momentů je situace v kuchyni, kde malý Bruno s ovázanou nožičkou zpovídá Paola. "Dospělí jsou stejně divní. Jako Paul, byl doktorem a všeho nechal a teď u nás v kuchyni škrábě brambory." ()

Blazis34

Za začátku nevinně vyvýjející se drama se rozvine do zajímavého filmu. Dílo pojednává o zvláštním vztahu kluků s úplně jinou minulostí i součastností a společnou budoucností. Na jedné straně plotu posedává kluk který nic neví o koncentračním táboru a jehož táta je vysoce postavený německý důstojník a tudíž mu žádné nebezpečí nehrozí. Na druhé straně ostnatého drátu je kluk uvězněný v koncentráku a odsouzený k práci a smrti bez rodiny i přátel. I přes tuto velkou odlišnost se stanou oba kluci kamarádi a film nabírá neočekávatelný spád. Opravdu jsem nečekal tento konec, spíše naopak, že mladík uteče díky pomoci Bruna pryč z koncentračního tábora a zachrání mu život. Dávám 65%, což jsou u mě lepší tři hvězdičky. ()

Daves97

Těšil jsem se na silný příběh, ale žádného jsem se nedočkal. Měl jsem jednoduše pocit, že mi tenhle film cpe každou svou myšlenku na zlatém podnose, aby se ujistil, že si jí všimnu. Nestalo se nic, co by mě překvapilo. Vše bylo očekávatelné, velmi pravděpodobné. Nic, co by nějak vyčuhovalo nad rámec mainstreamového filmu... Výkony chlapců mě nejprve ohromily u dalších scén jsem ale zjistil, že mladý žid disponuje téměř jen jedním výrazem tváře, mladý árijec byl na tom jen o něco málo lépe. Jediná postava, která ve mě dokázala vzbudit nějaké emoce byl mladý blondatý Němec, to byl správný záporák. Ale jinak? Nenadchne, neurazí... ()

akcul

Ohlas či dopad filmu závisí na jeho posledních minutách, které jsem vskutku neudýchala. Ale těch 80 minut předtím bylo veskrze průměrných a průhledných. ()

rokkur

Špatně! Všechno špatně. Tento film rozhodně nemá dobrý námět. Naopak, působí hloupě. Něco takového se nemohlo v ŽÁDNÉM případě stát!!! Mám dojem, že autor chtěl prostě jen zahrát lidem na city, ale co z toho příběhu vyplívá? Mám si snad myslet, že ten hnusný a zavrženíhodný nacista si po smrti syna uvědomil, na jakém zvěrstvu se vlastně podílí a polepšil se? A zaslouží si vůbec soucit? A co ten kluk v táboře? Co tam dělal? Tak malé děti se do táborů na práci nedávali! Většinou šli rovnou do plynu! A jak to, že si mohli tak „hrát“ u plotu? Kde byly jako stráže? A jak se ten druhý mohl podhrabat do tábora? Proč se stejně snadno nepodhrabali ostatní ven??? Proč? Proč? Proč? … Tento filmový guláš bezesporu nabízí spoustu otázek. Bohužel to člověku vůbec nic nepřinese. Za ty zbytečně vyhozené peníze, mohl někdo natočit věrohodnější příběh o holocaustu. Jedinými klady filmu, jsou pak jen Vera Farmiga, hudba Jamese Hornera a závěrečná (skvěle natočená) scéna. Dávám 3* a doporučuji ke shlédnutí například: Schindlerův seznam Život je krásný Sofiina volba Sorstalanság!!! Auschwitz: The Nazis and the 'Final Solution!!! ()

SirGawain

Jeden z nejpusobivejsich filmu o jedne z nejhorsich lidskych vlastnosti, kterou je prehlizeni veci, jez prehlizet neni pripustne. ()

markettka

Nějak nemůžu najít ty správný slova... Mě se to snad líbilo i víc než Schindler's list.. Úhel pohledu mi připomíná Vita è bella až na "špatný konec", který jsem si ale ve skrytu duše přála, abych mohla říct jeho otci : tak a máš to, ty hajzle.. ()

Achab

Výborný výkon dětských herců a postupné prozření syna a zejména manželky, film doprovází výborná hudba. ()

chrustie

Film se roztáčí od počátečních volnoběžných obrátek až po "omezovač", kde to pěkně škubne. Příběh z války beze zbraní, z pohledu dvou osmiletých chlapců, kteří si přes plot vytvoří přátelství "až za hrob", který dobarvuje příběh rodiny, jednoho z nich. ()

lubos.cermak

Už trailer mi otevřel oči. Říkal jsem si, co je to asi za film s takovým názvem, a potom jsem viděl toho chlapce v "pyžamu". Člověk zde znovu zapřemýšlí a vrátí se k něčemu, co vlastně nikdy nezažil. Nikdy jsem si neuvědomil, že války se vlastně týkají i dětí a ty to snášejí nejhůře, protože z jejich pohledu se my dospělí chováme naprosto nelogicky a divně. A nejhorší na tom je, že mají pravdu. Malé děti mají větší pravdu než všichni dospělí okolo nich. V tomto snímku navíc dětská naivita zaplatí obrovskou daň a až díky ní dospělí konečně otevřou oči a začnou přemýšlet o svých činech. A víte co je hrůzné? Někdo musel použít děti ve filmu tak, aby si ostatní uvědomili co jsme za zvířata. Jestli jste na válku a její utrpení ve filmu Pianista pohlíželi očima dospělého muže a vše Vám připadalo tak zbytečně zničující a nepochopitelné, zde máte film, díky kterému se zamyslíte rozhodně hlouběji. ()

kuduka

Naprostý souhlas s komentářem uživatele swamp. Námět je vážně úžasný, ale celkové provedení je tak těžce neuvěřitelné, že jsem ani malou slzu neukápla. V samotném příběhu je velký potenciál, velká škoda, že zůstal zcela nevyužit. A hlavně...ať si říká kdo chce co chce, já se prostě asi nikdy nepřenesu přes to, že v "národních" filmech se nemluví tím historickým jazykem, kam spadá film tématicky, resp. nehrají tam jeho rodilí mluvčí. ()

toomm

OBSAHUJE SPOILERY! Původně to bylo 5*. Po delším zamyšlení to však musím trochu poupravit a to ne proto, že by se mi film nelíbil. Hlavním důvodem jsou výrazné a při sledováné filmu možná přehlédnutelné, avšak o to výraznější neslmysly. Těch problémů se tam vyskytuje hend několik např. Když rodiče nechtějí aby jejich syn chodil do zadní části zahrady, proč nechávají pernamentně otevřenou bránu? Jak je možné že osmi letý kluk pravidelně chodí krmit svého židovského kamaráda a později pronikne nepozorovaně do tábora? Jak to, že hlavní důstojník vedoucí koncentrační tábor má za ženu ochránkyni Židů? Přesto všchno je film velice poutavý a perfekně natočený. S jistou dávkou originalitosti se jasně vybočuje mezi ostatními (někdy opravdu nudnými) válečnými dramaty a zároveň perfektně a bez jediné kapky krve vystihuje největší nacistické zvěrstvo. 85% ()

JohnCoffe

Film při kterém jsem si celou dobu říkal že na dílo s takhle drsnou tématikou jako je koncentrační tábor na vyhlazení Židů nemá potřebnou dávku napětí ani nějaké drsnější momenty.Hodně lidem se asi takovéto jemné zobrazení koncentarčních táborů líbí já ale s tak vysokým hodnocením nemůžu souhlasit a dávám 60 %.Ani ten hodně překvapivý trošku emotivnější konec na tom nic nezmění. ()

Trishka

Tak já to řeknu hned: Chlapec v pruhovaném pyžamu si mě nezískal. Látka byla slibná, příběh silný, ale to není tak dílem filmařů, jakožto předlohy, za níž její filmové zpracování klopýtá někde daleko v pražcích. Chyběla mi tam atmosféra. Naléhavost, se kterou by všechny ty náznaky nepůsobily tak prázdně, mdle. Znázornění světa dospělých v kontrastu k malému Brunovi bylo nedůvěryhodné, charaktery vedlejších postav nedotažené, Vera Farmiga příliš vřeštící a křečovitá, no prostě... Příběh si říkal o něco komornější zpracování. Celou dobu, jako by se klouzal jen tak po povrchu a děsil se sejít ze své bezpečné pešinky popckornové tvorby. ()

Yin

Příběh vyprávěný z pohledu poměrně naivního dítěte, které jen těžko chápe hrůzy světa kolem něj, ale protože historie má tendence se opakovat, myslím, že je velice důležité takovéto příběhy vyprávět. Nejkontroverznějším aspektem celého filmu je Shmuelova přítomnost v koncentračním táboře. Tohle je pravděpodobně místo, kde se film nejvíce rozchází s realitou, protože je strašlivou skutečností, že většina dětí, které do táborů dorazily, byla okamžitě posílána na smrt. I v roce 1944 ale na několika místech, zejména v Auschwitzu, přece jen děti ještě přežívaly, a existují zdokumentované případy dětí, žijících v koncentračních táborech, ať už za účelem lékařských experimentů či jiných specifických úkolů (jako například dva chlapci v Treblince, kteří krmili kachny v rybníčku). Existují slavné fotografie dětí, které byly z koncentračních táborů osvobozeny, ale pravdou je to, že děti obvykle z transportů putovaly rovnou do plynových komor a Shmuelův příběh tak vyžaduje určitou dávku tolerance historické přesnosti. ()

aggatka

Rozmysľala som medzi tromi a štyrmi hviezdičkami, pretože som čakala film, ktorý je nafilmovaný ako väčšina takýchto vojnových filmov ale tým, že je točený z pohľadu dieťaťa na tieto ťažké a nepochopiteľné časy druhej svetovej vojny ma veľmi prekvapil. Síce tri štvrtiny filmu išli pokludným tempom ale to stačilo nato, aby sa človek vcítil do atmosféry a tých posledných patnásť minút som si len priala aby sa dej zvrtol tak, aby sa nestalo to, čo sa stalo. Smutný film, ktorý ma dojal i rozosmútil. Dala by som styri hviezdičky ale pre pomalý spád dám tri. Ale film stojí za pozretie, je nádherný a scenár ani nehovorím...celé ma to dojalo.. ()

Nupaky

Téma Němců a 2. sv. je pro mě nikdy neohrané, vždycky poučné a stále překvapující...v případě Chlapce v pruhovaném pyžamu mi dokonce ukázalo i jinou perspektivu...Pár chybiček by se asi našlo,ale ve své podstatě velmi pěkně zpracovaný film. Jen škoda, že není v originále...němčina by tomu dodala preciznost! ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)