Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

MickeyStuma

Tvůrci si pohráli s lidskostí hlavního strůjce zrůdnosti v koncentračním táboře. Má mladou ženu, malého syna a bydlí poblíž tábora. Má vůbec nějaké city, když bez rozmyslu nechává likvidovat nejen muže, ale i ženy a děti? Chlapcův svět je jiný. Spousta věcí mu je utajena a tak tápe ve světě kolem sebe a hledá odpovědi. Dojte k plotu tábora kde se seznámí se zajatým stejně starým chlapcem. Jejich vzniklé přátelství je přirozené. A přátele si pomáhají, takže na základě toho dojde k tragédii. Jaké to je pro jeho otce? Jak se cítí, když stejnou metodou, jakou on popravuje, zemře i jeho vlastní syn? Bude to pro něj velké zadostiučinění? Tragický velmi citlivý příběh svým pojetím dokázal divákům vnuknout velmi zajímavou myšlenku. Otázka však zůstává bez odpovědi a tak vše zůstává na divácích. Snímek je natočen mistrně. Příběh sleduje převážně osud onoho chlapce, takže se o dění v táboře dozvídáme jen okrajově. Divák je tak oné hrůzy ušetřen. O to víc je šokující konec, kdy každý musí z matkou, byť Němkou, soucítit. Příběh zcela originální, který zaujme už s vím tématem. ()

Hapretor

Pokud tímto někdo chtěl natočit absurdní drama s dobrými herci/čkami, tak se mu to povedlo bravurně. Příběh dojemný a poutavý. Co na tom že takový "debilní". Ale kniha musí být velmi výživné počtení. Nechtěl bych ji čist. Asi bych ji promáčel slzami. - "(Ano, jsem sice drsňák, ale uvnitř citlivý)". ()

anatheman

Skoro bych udělil 5*. Tu jednu strhávám za poněkud těžkopádnější rozjezd a na druhé straně za přitažený (byť šokující a brutální) závěr. Hlavním tématem filmu je nepochybně naivita a nevědomost v období WWII. Obě tyto složky jsou trefně napojeny na atribut dětství. Celkem mě překvapilo a potěšilo, že veškeré postavy nejsou striktně rozděleny na kladné a záporné - většina z nich se dá označit jako neutrální. Například sestra hlavního hrdiny je sice zapálená fanatička, ale z opačného pohledu představuje pro svého bratra jednu z mála postav, co pro něj má pochopení a představuje pro něj tedy i emocionální oporu. Líbila se mi i paralelnost obou zobrazovaných prostředí - koncentračního tábora a nacistické vily. Oba objekty totiž pro sledované charaktery představují (překvapivě) jistou formu vězení. Celým filmem se tedy na základě předchozích aspektů táhne pocit nesmírné sklíčenosti a těžké frustrace. Krásně se poslouchal i Hornerův soundtrack, který celkovou atmosféru efektně prohlubuje. ()

Faila

Příběh je sám o sobě tak zajímavý, že si neumím představit, jak by se dal zpracovat špatně. Ale tohle zpracování bylo skvělé, za mě především vynikající herecké výkony. ()

KNTRFKT

Něco takhle silnýho už jsem dlouho neviděl. Mistrně skrz děti a jejich nevinnost provedené tak, že se to člověku dostane až na dřeň kosti. Závěrečný minuty naprosto mrazivě bolestný, obzvlášť z matky zoufalství přímo čiší. Možná právě díky takovejmhle příběhům děti pochopí, co za hrůzy WW2 obsahovala. Ještě teď jsem z toho v prdeli. Oběma těm klukům klobouk dolu. ()

Rathalos

Je to sice vojnovy film,ale necakajte ziadne bojove sceny,jedna sa o velmi smutnu dramu,ktora nenecha nikoho chladnym a chyti vas za srdce,mna to dojalo,hlavne zaver,ten bol nabity emociami a musim este vyzdvihnut herecke vykony hlavne detskych predstavitelov,ale zaujala ma aj Vera Farmiga,urcite si to pozrite,oplati sa,davam jasny plny pocet...:-) ()

Harts

Pohled chlapce: "nerozumim", podrthuje naivitu nad temi nejhorsimi myslenkami tak perfektne jak je natocen tenhle film, zanechalo to ve me velke stopy ()

Skleni

Silná myšlienka prevedená do toho najchúlestivejšieho bodu našej existencie a tou je detstvo kedy sa začína rozvíjať naše chápanie sveta. Koncom drastická dráma však neponúkne žiadny výsledok rozhovorov, žiadne myšlienky niesu podané a to pri tejto dráme je priam nutné. proste film vám nič geniálne neponúkne ale nedá sa povedať ani to, že by bol zlý. Taký priemer. 68% ()

mi-ib

Velmi skromně tvářící se film, který nabízí pohled na řešení židovské otázky očima 8 letého Bruna. Jeho svět se střetává se světem na úplně druhém pólu, a to se světem jeho vrstevníka Schmuela, vězně pracovního tábora. Na amerických filmech s touto, potažmo tematikou 2. SV mě celkem dost irituje, že příslušníci Wehrmachtu v šedých uniformách mluví anglicky. Na druhou stranu chápu, že samotní Němci nemají žádný zájem vracet se ve svých filmech k hrůzám 2. SV, a proto těžko takový film natočí a bůhví jesli by se takto vyvedl. SPOILER: Celou dobu malinko nadprůměrný děj směřuje k svému tragickému konci, který mě ovšem dostal a i díky němu dávám s klidným svědomím 4*. ()

Blaogranas

I přesto, že film plně nevyužívá svého neskutečného potenciálu, mírně jej nadhodnotím a dám 5*. Doposud jsem neviděl žádný pohled na válku očima malého dítěte, které samozřejmě neví o co kráčí. Neskutečný příběh Bruna, který je "povoláním" průzkumník a snaží se najít si kamaráda. To se mu také podaří. V mých očích pak Schmuel je sice dítětem, ale tak nějak dospělým v porovnání s Brunem. O závěru pak lze spekulovat, zda byl očekávaný či překvapivý. Za sebe však můžu říct, že mi bylo Bruna líto, ale ne o nic víc než Schmuela a kohokoli po jejich pravici či levici! Naopak, ač to může znít hrozně, ten fašista si podobnou satisfakci zasloužil. Film, který si určitě zaslouží své místo na slunci. Příjemnou stopáží, nenuceným a přesto vyzrálým projevem dětských hrdinů, připomenutím historie, kvalitní prací s kamerou, krásnou hudbou a mnoha dalšími pozitivními aspekty. ()

siloalampa

Doporučujem gymnazistom na hodine dejepisu. Vtiahlo ma to od začiatku, pretože pohľad na holokaust detskými očami bol v tomto prípade určite vydarený a originálny nápad. Zaslúži si 85%. ()

LANSA

Já tady ty filmy fakt můžu. Celou dobu si to poklidně plyne v tý odporný době a to ještě na horším místě. Postupem času ale atmosfera houstne a houstne, až to vygraduje do závěru, který si asi nikdo z nás nemohl přát. Dětská naivita je tady konfrontována s krutou realitou. Kurevsky silný 4*. ()

Tryman

Nevidím důvod, proč nedat 5 hvězd. Nenudil jsem se ani na okamžik, snímek příjemně a nenásilně gradoval až do neuvěřitelně emocionálního konce - "lépe" snad skončit nemohl. Chlapec v pruhovaném pyžamu mi nabídl pohled na problematiku holocaustu, který není tak obvyklý, a možná právě proto mě tak zaujal. ()

Gabretta

Válka dětskýma očima a přátelství za ostnatým drátem... Tento film mě sice nerozsekal jako "Život je krásný", ale i tak byl nesmírně působivý. Nad tím, jak film skončí mě nenapadlo dopředu nijak přemýšlet. Konec filmu byl pro mne tedy poněkud překvapivý. Dojem umocňovaly výkony malých herců a okouzlující Vera Farmiga. Dílo, které určitě stojí za vidění a na které se v brzké době určitě znovu podívám. ()

groman

Tenhle film mě poznamenal snad až do smrti, pomalu se rozjíždějící s koncem, na který se nedá zapomenout a který vám vyrazí dech. Pro mě dokonalost. ()

UniqueNett

Jeden z nejsilnějších fimů, jaký jsem doposud viděla. Perfektní příběh o dětské naivitě. Děj mě dostal do kolen a závěr filmu byl i na mě "silný kafe". Baví mě, když se můžu u filmu emočně vyřádit. Ale po shlédnutí tohoto snímku jsem nemohla přestat plakat, psychicky mě vyčerpal. I přesto má u mě jasných 100% ! ()

Stíba

Krom závěru je to trochu chladný film ale díky bohu za to, dnes tu máme tolik srdceryvně se tvářících filmů až to není hezké. Je to hlavně o tom neviném nic netušícím dětském pohledu, který si postupem času díky faktům přetváří svůj pohled na věc a uvědomuje si všechny ty nepěkné souvislosti. Různorodý film, který nabídne různé pohledy z různých stran ve velice citlivém podání. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)