Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

Laci

Filmy s tematikou koncentračných táborov sú vždy citlivé, a aj sebe menší pokus o akési zľahčenie (Život je krásny) nekončí dobre. Navyše, ak je hlavnou postavou osemročné nevinné dieťa, je citový zážitok ešte väčší. Scénar začína pozvoľna a postupne naberá na tempe, pričom finálna scéna v plynovej komore, sprevádzaná Hornerovou hudbou, ma psychicky rozložila. Výkony detských hercov sú vynikajúce, jediná škoda, že dospelí ich nedopĺňajú, skôr za nimi zaostávajú. (8/10) ()

piskot..

Podle mého soudu zbytečně přeceněný film. Hlavní rozdíl od knižní předlohy je v tom, že v psaném příběhu o Brunovi se na okolní svět čtenář dívá očima devítiletého chlapce, kdežto ve filmu tahle jedna z nejvíce významných složek vyprávění naprosto chybí. Režisér prostě vzal vcelku silný příběh, vybral, myslím si, slušné herce (Veře Fermingové by 40. léta, co se týká módy a účesu velice slušela) a zaměřil se především na tématiku. Naprosto mi scházela větší snaha o prokreslení psychologie hlavního dětského hrdiny. Stále se utvrzuji v tom, že občas obraz prostě nemůže být silnější než psané slovo. Nevěřím na dobré filmové adaptace knih. Ale trochu i z toho pozitivního soudku. Co se mi na Hornerově zpracování líbilo byl jednak velice emotivní závěr a herecký výkon výše zmíněné Very Fermingy. ()

JackieBliz

Naivní a upřímný pohled dítěte na válku a nenávist excelentně zpracovaný na plátno pod vedením Marka Hermana. Do příběhu jsem se od začátku vžila, prožívala s malým Brunem všechny jeho změny - změnu bydliště, chování jeho sestry a tu nepochopitelně podivnou atmosféru kolem. Pokud mě nějaký film doopravdy chytl za srdce a dosud ho nepustil, je to právě tenhle. A za to jsem vděčná. Za perfektní námět, sladění vynikajících herců a doplňující hudbu. A tragické finále mě pokaždé dožene k slzám. Lidé by se měli dívat na takové filmy. Za pět hvězdiček. Bez chybičky. „Dětství je měřeno zvuky, pachy a obrázky předtím, než nadejde temná hodinka rozumu" ()

Ilus

Dojemným válečným filmům obvykle nedávám plný počet, ale tenhle mě bavil. Nevadily mi faktografické chyby, i když uznávám, že jsou do očí bijící. Film mi nepřišel srdcervoucí, spíš tak nějak roztomile drsný. Jo, asi jsem zvrácená osoba... ()

Sylvanas

Jak nemám filmy o válce ráda a přijdou mi ohrané, tenhle se mi vážně líbil. Jenom ta angličtina mě hrozně tahala za uši. Chápu, proč tam je, ale nacisty mluvící anglicky jsem notnou chvíli rozdýchávala a dost to kazilo atmosféru. ()

Florie

Tenhle snímek mě neuvěřitelně zasáhl. Na začátku to vypadá hrozně nevinně, nenápadně, ale postupně se všechno rozjíždí ve strhující filmový zážitek, který ve vás zanechá zvláštní pocit. Já jsem si taky slušně poplakala, srdce mi trhal už jen výraz kuchaře Pavla... David Thewlis vypadá v roli německého nacistického důstojníka vážně důvěryhodně, a já měla nejednou obrovskou chuť vycinkat mu všechny zuby. Zato hlavní hrdina Bruno mi přišel nesympatický a tak trochu mě iritoval, ale ani to mi koneckonců nijak nezkazilo výsledný dojem z filmu. Všem vřele doporučuji. ()

annash

Myslela jsem si, že mě válečné filmy nemůžou ničím překvapit... Jenže pak přišel osmiletý Bruno, a my se na válku podívali jeho modrýma, naivníma očima. Děcko nacistického důstojníka a děcko z koncentráku se navzdory všemu stanou přáteli, ovšem pro oba dva to dopadne tragicky. Tenhle film mě vyzvedl z křesla, zacloumal se mnou ve vzduchu a vytřeštěnou mě odhodil na podlahu. Něco tak bizarně hnusného jsem dlouho neviděla. Neskutečně silný zážitek, který si za závěr - podporovaný temnou hudbou - zaslouží plné hodnocení. ()

jirkahorn

Nevím, jak to ten Asa dělá, ale i kdyby celý film byl tak na 3 hvězdy (v tomto případě tak na tři a půl vzhledem k celkovému dojmu), tak jen za jeho výkon je to o hvězdu víc. A druhou hvězdu do plusu za jeden z nejuvěřitelnějších hereckých výkonů vůbec Jackovi Scanlonovi ()

lumpcz

Čirou náhodou jsem narazil na tento film a po prvních nenápadných minutách se tento film doslova rozjel až do drsného konce. Tento film nabízí unikátní pohled na holocaust z pohledu(zkresleného) dvou osmiletých chlapců, jednoho židovského a druhého syna něměckého důstojníka, majícího na starost koncentrační tábor (mimochodem zvolit do této role Davida Thewlise byl opravdu skvělý tah). Ale v tomto filmu vidíme více různých pohledů na věc židovské otázky. Otcovský(David Thewlis), který toto řešení považuje za správné a nevyhnutelné, pak pohled jeho manželky, která nemůže tyto hrůzu pochopit, pak díky porpagandě zkreslený pohled dcery, která schvaluje žida jako škoditele německého národa, dále pohled osmiletého Bruna, který žádné zvěrstvo nepozoruje a ani ho nechápe a nakonec pohled osmiletého žida, který rovněž neví pouze ke konci možná tuší co se v koncentračním táboře opravdu děje. Tento film mě velice překvapil a opravdu stojí za zhlédnutí. Jediné co by se dalo vytknout že se tomuto filmu mohla věnovat větší minutová stopáž, páč těch 90 minut utaklo jak nic, dále možná detailnější záběry na koncentrační tábor Hodnocení: 8/10!!! ()

Ajka2

Dobře zpracované drama z období války, které nenechá snad nikoho chladným. Již od počátku se dostáváme do rodiny malého chlapce, prožíváme s ním stěhování i to jak si třeba jen hraje, avšak to ještě netušíme jak krátký může jeho život být. To co si člověk uvědomí až když ztratí někoho blízkého - musel ten chlapec opravdu umřít? ()

girasollle

Malý snímek o "přátelství" dvou chlapců, mezi kterými stojí ostnatý drát. Zase další film na ohrané téma - na druhou sv. válku, propagandu a vyhlazování židů, ovšem tentokrát z jiného pohledu - z pohledu dětské naivity. Pozvolně plynoucí děj s lehce předvídatelným závěrem, který je však zárověň i nečekaný, každopádně tragický a neúprosný. ()

Tsuki003

Válečné události očima dětí, a to rovnou dětí z obou stran. Ale přijde mi, že to mohlo (a mělo) být mnohem více rozvedené, vypadá to, že je divák odkázán na domýšlení si událostí ale i pocitů z toho, co o válce ví. Na osmileté kluky ty děcka pronáší neuvěřitelně hloupé věty, mám dojem, že i ve své době by ledacos pochopili sami. Na druhou stranu, filmů o holocaustu je hodně, a tohle je zase trošku něco jiného, navíc překvapivého (ale co si budem povídat, co se stane nakonec člověk tuší už od té doby, co se trochu zorientuje). A konečné scéně mohl přece jenom někdo věnovat víc péče. Ale i tak, dojmy jsou, a i když ne bůhvíjak silné, můj první film tohohle typu. Proto za čtyři. ()

Paserak

Skvělá předloha, tradičně silné téma, výborní herci....napětí od okamžiku nápadu s výměnou mundúru bylo nesnesitelné. Děj nezadržitelně ubíhající k nutné zkáze. Nervydrásající finále s odérem smrti v Cyklonu B. Šílený rej smyčců.... Naprosto skvělý herecký výkon Davida Thewlise(alespoň mě zaujal). Je nesmírně důležité témata holocaustu znovu a znovu připomínat...a tento film to udělal. Tvrdě a přesvědčivě. ()

lapage

Téma války mám velmi ráda, navíc spojení malého chlapce z nacistické rodiny a židovského chlapce v koncentráku dodalo příběhu ironii. Byl to silný příběh a ani přes velkou naivitu Bruna by mě nenapadlo, jak to skončí. ()

oli9

Dost věcí se mi zdálo nesmyslných. Spousta věcí tak být nemohla. Ale i tak je to dobrý film, u který mi i celkem utekl. zajímavý nápad. to se musí nechat ()

Kiryl

Ikdyž to bude znít poměrně laicky tak o tomto filmu můžu říct že se řadí k jednomu z nejlepších filmů které jsem viděl. Posledních 30 minut z filmu jsem se koukal s otevřenou pusou a pomalu jsem ani nedýchal, o samotném konci se raději ani nebudu zmiňovat, je tak nepředvídaný a nečekaný jako v málo kterém filmu. Já dávám jednoznačně pět hvězdiček. ()

Raskolnikov7

Film z válečného prostředí s výborným hereckým obsazením a dokonalým tématem..Absurdní vyústění celého příběhu nažene husí kůži i otrlému divákovi. ()

SamaelMors

Film jsem zhlédl před cca patnácti minutami. Na tlačítko "přidat komentář" jsem klikl rovněž pár minut zpátky a upřímně stále nevím, co mám napsat. Stále jsem plný emocí. Rozhodně musím přiznat, že je to film, který se mnou otřásl tak, jako to jiný nikdy nedokázal. Film se od začátku tváří mírumilovně a nutí diváka se ztotožnit s malým chlapcem a přijmout jeho naivní, pro osmiletého chlapce typický, pohled na svět, kde vše je úžasné, mírumilovné a bezpečné. Jakmile Bruno objevil farmu, věděl jsem, že nemůžu čekat happyend, nicméně posledních pár minut jsem cítil neskutečné vnitřní napětí, pocit bezmoci, lidské ubohosti a bylo mi skutečně na zvracení. Nikdy jsem tento pocit nezažil. Zážitek ze sledování pro mne byl mnohem trýznivější, jelikož jsem navštívil koncentrační tábor Osvětim, včetně vyhlazovací části Březinka a procházel se místy, kde umíraly miliony lidí, včetně plynových komor. Aktuálně je 01:26 ráno a já vím zcela jistě dvě věci. Zaprvé, že dnešní noc nebudu schopný usnout a zadruhé, že tento film již nikdy nechci vidět. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)