Reklama

Reklama

VOD (1)

Rodinný outsider, který nakonec stál v čele Američanů. Životní příběh prezidenta George W. Bushe. Nikdo by to do něj v mládí neřekl, přesto dnes patří mezi nejznámější osobnosti americké historie. Biografický laděný film o životě George Walkera Bushe sleduje budoucího 43. amerického prezidenta od roku 1967. Od jeho nevázaných a hodně bezstarostných dnů na vysoké škole, přes vojenskou službu, guvernérský úřad v Texasu. Všímá si jeho zapojení do velkého byznysu v naftařském průmyslu, až po prezidentskou kandidaturu v roce 2000, mapuje první čtyři roky v nejvyšším úřadě, až po druhou kandidaturu v roce 2004... (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (191)

salalala 

všechny recenze uživatele

George W. Bushe rád fakt nemám a o jeho politice si myslím své. Přesto mám dojem, že Stoneův film je jen jednostranný a možná vytržený z kontextu. Obrázek o něm nenabízí asi přesný, dělá si z něj spíš kvalitní legraci. Stone mě ale nemile překvapil. Je to zmatené, flashbacky jsou chaotické a divák neví, kde je. Je to strašně dlouhé a místy ukecané, chtělo by to zkrátit. Stonea bych v tom nepoznal, není to provokativní, je to prostě strašně laciné a je znát, že to chtěl dodělat, ještě než Bush odejde do důchodu. Je to uspěchané a chaotické. Navíc mi přišlo, že v pár scénách stál Brolin před plátnem a za ním se promítaly autentické záběry. To se moc nepovedlo. Má to ale dobrou kameru, druhá půlka už je zajímavější a má náboj. Nad vodou to ale drží herci. Brolin je skvělý, gesta se naučil dost dobře a trochu jako Bush vypadal. Cromwell a Burstyn byli taky dobří, hlavně scény mezi Cromwellem a Brolinem za to stojí. I vedlejší herci byli svým předobrazům docela podobní a dobře vybraní. Jinak to ale není nic zvláštního. Pro mě nejhorší film od Stonea. 60% ()

petero 

všechny recenze uživatele

Neviem prečo ale na W. som začal byť postupom času zvedavý. Nemám rád politiku a Oliver Stone je na môj vkus preceňovaný, takže jediné dôvody boli asi Josh Brolin a skvelé plagáty. K filmu len toľko že Stone sa krotil, no na druhej strane asi by som nechcel aby o mne natočil takýto film. W. sa, na moje šťastie, príliš politikou nezaoberá, ale práve na charakter „juniora“ ktorý mi nie je príliš sympatický, no W. ho vykresľuje sympatickejšie ako ho poznám zo života. Tá jedna hviezda navyše je samozrejme za skvelého Brolina. ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

Svědomí Ameriky se znovu ozývá, ale naštěstí našlapuje jen velmi opatrně. Stone vytvořil dokonalý kompromis, kdy se nesnaží za každou cenu ukázat Bushe jako obyčejného chlapa a ani z něj netvoří arcilotra. Na to tu ostatně v minulé dekádě byla spousta jiných. V tomhle příběhu jsou chyby, ale není jim přidána snad ani špetka osobních antipatií. Vždyť i vztah s otcem vysvětluje ambice, ale zároveň chce zůstat ve faktických hranicích. Hlavně díky tomu tak z W. vznikla dokonale seriózní studie. Ale ne snad studie slavné osobnosti, ale jedné hromadné nenávisti. ()

larelay 

všechny recenze uživatele

Vdakabohu, ze uz ten obmedzeny hlupak odisiel... Prepacte, ale osem rokov som sa len bezmocne prizerala tomu, co Bush robi s tymto svetom. Zaujimam sa o politiku, a preto ma bavia aj rozne spracovanie politickych osobnosti, giest, strategii a milnikov. A dufam, ze mi urobi tu laskavost a nikdy nikdy nikdy v zivote, ho uz nebudem pocut mat nejaky prejav, kde skomoli vsetko, co sa da. Ak sa bude ovsem schopny vyjadrit bez citacky alebo naucenej retoriky. Vynikajuci Brolin. Predpokladam, ze studoval prejav, mimiku a rec tela Busha velmi dlho, pretoze predviedol famozny vykon. ()

Traffic 

všechny recenze uživatele

Film o GWB by se nabízelo uchopit dvěma způsoby. Buď natočit propagandistickou pohádku o Bohu, hrdé Americe a zlých ručníkářích, nebo se vyřádit na Bushově ignoranství a údajné nízké inteligenci a v duchu konspiračních teorií ho vyportrétovat jako nastrčenou loutku/válečného zločince (nehodící se škrtněte). Oliver Stone ale dělá elegantní úkrok stranou a zásadní momenty juniorovy presidentury zobrazuje v kontextu věčného rodinného soupeření otec x syn. Když tedy sledujeme mladého Bushe a jeho sporné tažení na Baghdád, nejsou tolik podstatné pragmatické motivy související s globální geopolitikou, ale jde spíše o další impulsivní rozhodnutí člověka, který se zoufale snaží alespoň v něčem předčít svého otce, případně dotáhnout do konce to, co on před ním nedokázal. V několika scénách je GWB (záměrně?) situován do role přerostlého dítěte, které se ani v době, kdy jeho hlavu kryly šediny, nedokázalo plně vyrovnat se svou minulostí nebo zpytovat svědomí. V tomto ohledu je příznačná závěrečná scéna na tiskové konferenci, kde Bush svojí neschopností uspokojivě odpovědět nepředvádí ani tak politické selhání jako spíš lidské - je zjevné, že je to někdo, kdo se absolutně nezabýval sebereflexí. Vždyť proč zpochybňovat zda to, co dělám, je skutečně správné, když jsem byl do služby vlasti povolán samotným Bohem. Brolin září a Cheneyho bych nerozeznal od originálu. Skvělé, a nebál bych se říct, že i nadčasové. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (14)

  • Filmovanie snímky prebiehalo v americkom štáte Louisiana. (MikaelSVK)
  • Hlavný predstaviteľ Josh Brolin je demokratom, no v tomto filme si zahral republikánskeho lídra. (MikaelSVK)

Související novinky

Festival Barbakan aj o kvalitných filmoch

Festival Barbakan aj o kvalitných filmoch

29.08.2009

V Banskej Bystrici sa v priebehu piatich dní (23. 9. – 27. 9.) uskutoční v rámci multimediálneho festivalu Barbakan i prehliadka kvalitných filmov. V predpremiérach budete môcť vidieť napríklad… (více)

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

17.07.2009

Zhruba před měsícem vás Terry Gilliam touto originální upoutávkou pozval na filmový Festival nad řekou. Terry se do Písku dostaví osobně. Festival začíná 31. 7. a potrvá až do 9. 8. 2009. Na co se… (více)

Jihoamerická revoluce podle Stonea

Jihoamerická revoluce podle Stonea

12.12.2008

Oliver Stone si pořád hraje na „svědomí Ameriky“, ale návštěvnost a kritiky jeho posledního opusu z Bílého domu W. naznačují, že tohle jeho vyhrožování levicovým prstem zajímá čím dál míň diváků.… (více)

Další biografie na obzoru

Další biografie na obzoru

13.08.2008

Amerika posledních pár měsíců žije volbami a tím, že je tu dost reálná možnost, že se prezidentem momentálně asi nejmocnějšího státu na světě stane Afroameričan. Politika zkrátka hýbe celým USA a… (více)

Reklama

Reklama