Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

Martin1979

Nemůžu si pomoct, ale v celém filmu mi tak nějak chyběla atmosféra toho špinavého středověku. Bylo to sice dost špinavé a naturalistické, ale nějak jsem tomu celému nemohl uvěřit. ()

SKreyn odpad!

Nuda, hrozná roztrasená kamera akoby to natáčal nejaký "tínedžer" svojou kamerou len v ruke. Ešte aj český dabing sa mi nepáčil, nejak mi tam nesedel. Po pár minutach som to musel vypnúť. Hnus. ()

aa12

Tenhle film by se dal shrnout jedním slovem-deprese. Pochmurná atmosféra co na vás padne při sledování těchto bezduchých jatek se možná může někomu líbit, ale můj šálek čaje to rozhodně není ()

Bounded

Velmi dobré. Konečně středověk, kde nejsou krásní lidé plní maskary a vizuální efekty na každém kroku. Hlavní filmový zvrat jsem čekal, a byl jsem za něj rád. Na detaily ostřící kamera vykouzlila z doby církevní nadvlády daleko více, než jsem čekal. Záběry pochmurných lesů mi udělaly radost. A teď SPOILER. Vzhledem k tomu, jakým způsobem je film natočen, se už ze začátku dá očekávat, že žádný horor, ani magie, nebude. Je jenom na vás, jak k tomu přistoupíte. Já od Christophera Smithe ještě nic neviděl, tak jsem nečekal zázraky. A dostal jsem přesně to, co bylo zamýšleno. Syrové historické drama, na němž není nejzajímavější náboženské poselství (moc víry škodí), ale to, že si na nic nehraje a končí špatně. Doporučuji shlédnout v nemoci. Trochu se obávám, že moje vlastní chrchlání mi prohloubilo zážitek. ()

snek49

Příběh se odehrává někde ve 13 století, kdy lidstvo zasáhne vlna moru. Pouze jedna vesnička daleko za lesem se stále těší výborného zdraví. Jak je to možné? Na tuhle otázku se pokusí odpovědět skupinka křesťanů, kteří se s pověřením církve vydají přijít záhadě na kloub. Jedná se snad o nějaké čarodějnictví? V této době se podobní pálí jako o život… Po zajímavém úvodu, přibližující nám hrůzy nemoci se vypravíme na cestu k vesnici. Nečekejte však žádnou extra výpravu, ale spíše obyčejné pochmurné putování. Ve vesnici se také nesetkáme s extra zážitky. Vše je tak nějak obyčejné. Hlavní představitelé sice působí stylově a na svou dobu věrohodně, nic to však nemění na tom, že se chovají jako burani a mnoho rozumu nepobrali. Hlavní postava mnicha také není žádný sympaťák. Nebudete se sice nudit, ale na film rychle zapomenete… ()

hero_bk

V kategorii "historický bažinatý horor" mají Finové Saunu a Britové Černou smrt. Musím podotknout, že Britové to zvládli o něco (o nějakých pět hvězdiček) lépe... Krásná atmosféra, pointa a dokonce i poselství (kdo by to byl čekal?)!! Sean Bean oprášil ve skříni kostým Boromira, pozval svého starého maskéra, aby vypadal přesně jako v Pánovi prstenů a kupodivu to funguje. Tenhle film je naprostá špička! ()

Shredder

Dobove vyobrazenie je podobne realisticke ako v Mene ruze, to znamena vsetko je spinave, smradlave a ludia skaredy, takze niakeho vyrysovaneho naolejovaneho modela by ste hladali marne. Tato autenticita je velkym plus a Black Death zacina prijemne mrazivo a atmosfericky, takze sa dopredu tesite co bude nasledovat. Po prichode do dediny vsak nastava negativny obrat o 180 stupnov. Atmosfera sa vytraca, vsetko je uponahlane a stava sa z toho klasicke priblble becko bez napadu. Isty potencial tu bol, ale ako to uz byva film si nedokazal zachovat svoju kvalitu po cely cas. PS: Kamera je katastrofalne zla. ()

markyzgero

ó bože proč jsi mě opustil?...a nechal koukat na tuhle historickou slátaninu..? a proč vnucuješ lidu vezdejšímu pocit, že to co zřel, mělo nějakou myšlenku? nasrat a rozmazat. ()

beso74

Obrázky doby, keď bola smrť tak bežným každodenným javom ako kychnutie či zakašľanie a podstatne bežnejšia ako plný žalúdok. A samozrejme bola to doba, v ktorej bol ten, kto na mor nezomrel, pomaly viac podozrivý ako ten, čo už tu chorobu mal... Nečakajte výbušné tempo, neprestávajúcu akciu, žiaden hon na čarodejnicu, len putovanie malej skupiny v ústreti osudu, putovanie krajinou, kde pojmy dobra a zla sú prázdne a bezduché, krajinou kde jediné delenie je na ľudí čo zomreli a na tých čo v najbližšej dobe ešte len zomrú... Na tejto zväčša komornej atmosfére celý tento film stojí a aj padá, je mu možné vytknúť veľa veci, ale rozhodne nie nezaujímavosť a tuctovosť... ()

Marwinek odpad!

Otřesná roztřesená kamera, ten debilní módní hit všech přiblblejch moderních usa seriálů, z který bolí oči, herci s vizáží členů motorkářskýho gangu s tomu odpovídajícími dialogy a k tomu scénář, jehož autor nejspíš hulil přes kompresor. Mimořádně nepovedený dabing to srazil úplně do kolen. Odpad. ()

liberita

Čierna smrť nie je úprimne nijako výnimočný film, vidieť na nej obmedzený rozpočet a podobnosť s mnohými podobnými dielami, predovšetkým Cageovým Honom na čarodejnice a Purefoyovým Solomonom Kaneom. Sympatický Eddie Redmayne si zopakoval úlohu stredovekého mnícha, ktorá mu sadla už v Pilieroch zeme. Sean Bean zase raz stvárnil postavu, o ktorej vám musí byť od začiatku jasné, že sa konca filmu nedožije. Aj Carice van Houten je podmanivá a hlavne presvedčivá. Lenže hlavným problémom Čiernej smrti je podľa mňa to, že je nevyvážená a jej druhá polovica v tajomnej osade sa zbehne veľmi rýchlo, pričom práve tam sa mal začať skutočný dej, akcia a napätie. Taktiež nechápem označenie horor, mysteriózny historický film vystihuje tento príbeh oveľa lepšie. ()

Stanix

V celku obstojná syrovost, která je pro filmy z těchto středověkých dob obvyklá a svým způsobem i nutná ( pokud zrovna netočíte seriál o Xeně či Herkulovi :), rychlé a svižné plynutí děje bez hluchých míst a docela zajímavý mix charakterů postav. To vše mi dává dohromady solidní drama, které si mě "udrželo a nepustilo" až do konce. Velice mě potěšil objektivní přístup křesťanství kontra nekromacie, tedy nechť si divák sám vybere kde bylo skutečné zlo a hnus. Konec mě mírně zklamal a připadlo mi, že tvůrce měl spousty cest jak "ukončit", ale vybral si tu spíše méně povedenou variantu. ()

Hisnuklusi

Syrově příjemný film, kde se toho sice moc nedozvíte, ale na nic si nehrající autentičnost a dobré výkony herců, určitě zvedají z obyčejného průměru. Příběh je velice jednoduchý, přesto si myslím, že donutí k zamyšlení. Líbilo se mi realistické pojetí magie. A vlastně ten konečný střed je nejkouzelnější v tom, že nemá sebemenší snahu jakkoliv ukazovat na to, kdo je vlastně záporný a kdo dobrý, to se mi moc líbí a dává to tomu filmu celkově svěží a neotřelý nádech. Kdo přežije otravný začátek, dočká se vskutku příjemné odměny. ()

goodnic

Křesťani jsou nechutná banda zmrdů, to už víme. Film bohužel nic nového neříká. Ale i tak je to docela zábavné. A pro fanoušky Game of Thrones obzvlášť. ()

1mArc0

Fanatismus je zhoubnější, než mor. Takto by sa dal najlepšie popísať tento film. Po pravde od filmu som tiež veľa neočakával, no nakoniec ma milo prekvapil ... keď som zhliadol herecké obsadenie..pozerám Sean Bean.... kladiem si otázku? „nechajú ho žiť alebo nechajú umrieť?“... Film krásne bez prikrášľovania poukazuje o tom, že čo sa dialo v stredoveku v mene viery, buď kresťanstva alebo fanatizmu, európu zmáhal mor .. kresťania (si čarodejnica, zhor!), fanatici (si kresťan, buď sa zriekneš viery alebo zomrieš) .. tak čo je lepšie? Zaslepení kresťania (mozgy)?, fanatici alebo rovno mor? To môžte vidieť vo filme... Čo sa týka hereckého obsadenia Eddie Redmayne, Sean Bean, Carice van Houten.. v pohode.. napr. takého Anthony Hopkinsa by som rád uvítal v roli kňaza v kláštore.. čo sa týka Urlicovej družiny určite by som privítal iných hercov minimálne dvoch ... To čo ma mrzí, je to, že tento mal skvelý potenciál sa stať filmom veľkosti ako Kráľovstvo Nebeské, bez srandy... film mi prišiel dosť uponáhľaný a to dosť mi kazil pohľad na film. Na druhú stranu nie je to zlý film (má všetko čo dobrý film má mať- zaujímavý námet, skvelý dej, napätie, atmosféra, bez servítky, akcia), bohužiaľ mohol to byť sakra dobrý film, z ktoré by Vám ešte bolo najmenej hodinu zle, no nie je tomu tak. Škoda, premrhať tak dobrý potenciál. Čo filmu chýba? Lepšie spracovanie (inak scenár a dej je skvelý) a lepšie herecké obsadenie. /60%/ ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)