Trhliny

• Velká Británie Cracks (více)

Drama, ve kterém zazářila Eva Green, se odehrává na internátní škole kdesi v Británii. Stejně jako britské klima, i tato škola je chladná, ponurá a přísně vyhlížející. Povyražením pro místní schovanky, které trpí ztrátou svých domovů, je jejich skokanský tým, který vede slečna G. (Eva Green). Volnost a povzbuzení se děvčatům dostává pokaždé, když jsou vytrženy ze všedních dnů a mohou spolu se slečnou G. hovořit o čem je napadne či poslouchat historky z dalekých dobrodružných cest své ochránkyně. Bohužel, tuto zdánlivě klidnou atmosféru naruší příjezd španělského děvčete, které vidí dál než za hranice pozemku školy.
Drama na motivy stejnojmenné knihy od spisovatelky Sheily Kohler vás donutí vidět samotu a obavy z jiných perspektiv. (berusche)

pezz

Vzhľadom na rozporuplné hodnotenia sa prikláňam k názorom na vyššie divácke hodnotenie. Vidieť, že keď sa dodrží obsah románu Pani spisovateľky, nemusia byť obavy o úspešnosť filmu, hlavne keď ide o debut dcéry slávneho otca. A nesklamali. K filmu: je vidieť, že pri dodržaní scenára je to doslova rozprávanie príbehu z danej doby a dievčenského obdobia vyspievania, s nádychom jemnej erotiky, ktorá sa nedá nevnímať. Prostredie dievčenskej internátnej školy a celý príbeh je dobre psychologicky vykreslený do všetkých detailov jednotlivých postáv, vidieť, že pani spisovateľka je okrem iného vzdelania absolventkou odboru psychológie, čo maximálne využila. Preto je film uveriteľný, možno aj pravdivý s vykonštruovaným (ale možným) tragickým záverom pre dramatickosť (alebo drastickosť) celého filmu, ktorého jadro je v interakcii mladých dievčat v období dospievania v jednej z podetáp ich života, ich neschopnosti riešiť problémy so zachovaním primeranej väzby na realitu.. 70%. ()

abeauty

Miss G jako modla. Není se taky čemu divit - u šarmantní Evy Green, ovšem se slabostí pro holčičky.. Ubohá a krutá stvoření odchovaná internátní školou a podmaninovou vychovatelkou.. Kruté, smutné, temné, studené a přece za srdce chytající. Těžká atmosféra gradující k nevyhnutelnému finále. Výborné herecké výkony všech ženských představitelek! ()

Eksi

Keby som len tak tušil čo sa odohrávalo v hlave Miss G., dievčenský tým pre mňa hral druhé husle. Keď to začalo vyzerať že sa niečo konečne z príbehu vyjasní, nastal skok do ďalšej scény a bolo po nadšení. V podstate som sa o postavách nedozvedel nič, len to že Miss G. nebola presne tá za koho sa vydávala. Klavírna hudba v spojení so spomalenými skokmi do vody a prírodné scenérie dali tomuto divnému počinu aspoň krásny vizuál. Pozeral som to kvôli Eve Green, ktorá ma opäť nesklamala, no to je asi tak všetko. ()

JARDAHONDA

Poměrně zdařilé drama s podařeným námětem a výbornými herečkami ukazuje příběh, o naivní smyslnosti a zlomyslnosti mladých dívek, který je obklopen bujnou zelení a nasáklý silnou atmosférou **** ()

Jiri9

Dílo které neurazí ani nenadchne. Jistě naleznete ve film pár hezkých momentů, ale po závěrečných titulkách si na tento snímek již nevzpomenete. 3* jsou myslím až dost. Filmu zdar. ()

hajner

Veľká magorina zo sirotčinca. Skvelý herecký výkon Evy Green. Divné a ťahané, na mňa moc hrané na hlavu a city. ()

desa

miluji anglické filmy tohoto druhu. tohle jim opravdu jde, nádherná příroda, vynikající hudba. Použil bych výraz Anglická Šeď. To je to co mne napadá při shlédnutí tohoto firmu. Není to nic hanlivého, jen to v mé mysli vystihuje atmosféru filmu. Bez krve a násilí lze předvést depresivná film vystihující povahy všech zúčastněných. Nestydím se uronit slzu ()

janejudyjune

Celkem dobré. Čekala jsem, že to bude romantičtější. Myslela jsem, že půjde o lásku žákyně a učitelky v daleko prozaičtější podobě. Vím, že bych asi měla stát na straně Fiammy, ale fandila jsem Di a jejímu týmu. Slečna G byla velmi sympatická, ale její konečné jednání jsem nepochopila. ()

lineker

Slušně zpracovaný rozklad psychicky narušené osoby v brilantním podaní Evy Green. Ano. Ona celý film táhne a i kdyby ostatní za nic nestálo (jakože to není pravda) už jen pro její výkon stojí film za shlédnutí. ()

xhelmutx

totaaalne prehranee...a paradoxne ta akoze temperamentna spanielska votrelkyna stvaarnenaaa tak nudne a sterilne ako sa len dalo, do tohto gyycu paradne zapadla... ()

Tom10000

Po zhlédnutí filmu jsem měl chuť sedět hodinu zcela ztuhlý a šokovaný. Film se mi líbil, o tom žádná, ale takto intenzivní zážitek jsem prožil u filmu poprvé. Zde skutečně můžete nesmírně litovat kladnou postavu a proklínat, toužit zabít tu zápornou. Příběh vypráví o životě dívek na internátní škole, jež touží po návratu domů a nudí se. Jedinou záchranou je tajemná učitelka G. (Eva Green), jež jim pomáhá s pomocí cvičení a zdokonalování jejich těla odpoutat se od všedního života ve škole. Společně tvoří silný tým. Když do školy dorazí španělská šlechtična, mladá krásná dívka, ostatní na ni pohlížejí s opovržením. Přejí si, aby zmizela, pomlouvají ji i šikanují. Jen pár z nich se zalíbí její příběhy, zážitky a zkušenosti v gymnastice. Kdo však velí, má hlavní slovo. Jednoho dne ji vyženou, což zničí slečnu G. Ta se do ní tajně zamilovala, ačkoliv Fiamma s ní ani s Týmem nechce mít nic společného. Když se vrátí, je slabá a zmrzlá. Již od počátku má problémy s dýcháním, a každé větší vypětí musí rozdýchat s pomocí pytlíku (jako dnes astmatik). Po jejím návratu plyne život dál. Nyní si ji téměř všichni váží, uspořádají oslavu, a i přes protesty na slečnu G. z vedení nechává svým děvčatům volný průběh. I když se o ní Fiamma dozví tajemství, tj. že jí sebrala jisté věci, nechává ji zatím na pokoji. Po dalším vyčerpání provede G. hroznou věc: zatímco Fiamma spí, ona si s ní sexuálně pohraje. Vše vidí jedna z dívek v jejím týmu. Nenávist vůči Fiammě a podpora G. ji postaví do rozkolu. Rozhodne se potrestat Fiammu a obviní ji z neštěstí G., jež si vyslechne vztek od Fiammy. Rozhodne se odjet, což dívky nechtějí. Začnou pronásledovat Fiammu a na jednom místě ji zmlátí. Po úprku a únavě začne Fiamma umírat. Pomoci se od G. nedočká, ačkoliv o ni do poslední cvíle prosí, a tak bolestivě zemře. Jedna z dívek vidí na slečně G. po smrti Fiammy vidí její šílenství. Smrti dívky G. nelituje. Rozhodne se odjet, zatímco dívkytruchlí. Uvědomí si, co vlatně Fiammě způsobily. Film končí náhle. Dívky dostanou od G. dopis, ve kterém jim přeje mnoho štěstí. Zatím se musí v sama sobě vyznat (konec filmu). Právě smrt Fiammy mne málem přivedla až k pláči. Tak nevinná půvabná dívka s nadějnou budoucností, a nebezpečné okolí ji o život tak surově připraví. Doufal jsem, do poslední chvíle, že se G. vzpamatuje a zachrání ji. Dlouhé umírání mne trhalo na kusy. A lhostejnost od slečny G. mne tak moc rozčílila. Měl jsem chuť... netřeba popisovat. Fiammy mi bylo velmi líto. Dříve jsem viděl podobný film, jenž mne velmi dojal, "King Kong", to bylo ale dávno (2 - 3 roky?). Kdybych v té době viděl tento film, asi bych to neunesl. Ale asi bych ho tehdy chápal, to si nejsem jist. Na závěr: Velký respekt tvůrcům filmu, knihu jsem nečetl, ale samotný snímek byl intenzivní a emoční. 100 procent na svůj žánr. Velmi doporučuji! ()

peproch

Trhliny získá situace v odlehlé dívčí internátní škole, kde skupina tým vedený Di je opatrován, trénován a držen v limitech svou vedoucí slečnou G. Vše je narušeno příjezdem Španělky. G se ukáže jako báchorkářka, nervák, lesba, zbabělka. Udržuje své ovečky v poddanosti, oddanosti a jisté hlouposti. Nzvládne souboje dívčí řevnivosti. Film je silný, prostředí je výmluvně chladné, děvčata jsou krásná, tragedie nutná. ()

Fresh Film Fest 2010 v Praze

Fresh Film Fest 2010 v Praze