Trhliny

• Velká Británie Cracks (více)

Drama, ve kterém zazářila Eva Green, se odehrává na internátní škole kdesi v Británii. Stejně jako britské klima, i tato škola je chladná, ponurá a přísně vyhlížející. Povyražením pro místní schovanky, které trpí ztrátou svých domovů, je jejich skokanský tým, který vede slečna G. (Eva Green). Volnost a povzbuzení se děvčatům dostává pokaždé, když jsou vytrženy ze všedních dnů a mohou spolu se slečnou G. hovořit o čem je napadne či poslouchat historky z dalekých dobrodružných cest své ochránkyně. Bohužel, tuto zdánlivě klidnou atmosféru naruší příjezd španělského děvčete, které vidí dál než za hranice pozemku školy.
Drama na motivy stejnojmenné knihy od spisovatelky Sheily Kohler vás donutí vidět samotu a obavy z jiných perspektiv. (berusche)

Twil

Vsechny chyby, ktere hazite na tenhle film, shori jeste pred dopadem v jeho atmosfere. Dokonale vykresleni Miss G skvelou Evou. ()

bartias

Působivě natočené drama z prostředí dívčího internátu je tragickým příběhem o nenaplněné touze a nezkrotných ambicích. V hlavní roli exceluje výtečná Eva Green, které stejně dobře „přihrává“ půvabná María Valverde. ()

vesper001

Dívčí škola z minulého či předminulého století, zkrátka z doby, ve které se tyto příběhy ze staré Anglie obvykle odehrávají. Žačky jsou oblečené do ohavných stejnokrojů a učitelky jsou staré, vrásčité a upjaté do svých korzetů a důstojnosti. Jako divoká lilie mezi bodláky se mezi nimi vyjímá „slečna G“. Její nekonvenční krásu a nespoutaného ducha žačky bezmezně obdivují a učitelky tolerují – i když s nesouhlasně sevřenými rty a pohoršeně se chvějícím chřípím. Při pohledu zblízka je ale patrné, že tenhle poetický výjev z anglického venkova má značné trhliny. Drobná šikana se občas povážlivě zvrhne a slečna G svýma pozoruhodnýma očima hypnotizuje dívky jako šelma vyhlédnuté oběti. A každého predátora nejvíce dráždí oběť, která se nevzdává… Jordanu Scottovi se podařilo natočit slušně temný komorní příběh, který se naštěstí nepokouší o analýzu ženské duše, ani si nepřisuzuje povinnost předat divákovi nějaké hlubokomyslné poselství. Zato však v člověku hezkou chvíli rezonuje jako chvění vysokého tónu, které zní v uších ještě dlouho potom, co nastalo ticho. ()

klida

Filmy z prostředí dívčích škol, které jsem doposud viděl, byly poněkud odlišného ražení. Dcera Ridleyho Scotta natočila za producentského dohledu svého otce a strýce film, který po přípravné hodince nevyhnutelně míří k silnému závěru. Výborná Eva Green se v něm ve vlastní labilitě změní z krásné ženy v bílou stěnu. Částečně i kvůli vykročení mimo svůj obvyklý rámec filmů si odnášim docela silný filmový zážitek. ()

danliofer

Eva Green byla pro mě objevem před pár lety ve Snílcích... Tenkrát se mi však nezdála tak mysteriózní jako v tomto na výsost strhujícím filmu o nenaplněnosti lidských tužeb vedoucí až k překračování hranic mezi láskou a nenávistí, odvahou a zbabělostí... jak snadno se můžeme stát oběťmi manipulace slabých... Oč je film nenápadnější, o to více je působivý. ()

Radiq

Jediny zajimavy na tomhle filmu je to, že tam nehraje žádnej chlap (když nepočítám těch pár, co se mihne v pozadí). Ni taková obecně uznávaná herečka, jako je Eva Green, to nevytrhne. Dobově se to zdá ok, ale jinak je to... prostě nuda. Banda pubošek z kláštera nebo co to je, kterejm se zapalujou lejtka a kromě toho nemaj rády nové schovanky (hlavní roli tam hraje očividně závist). Toť vše. A nevím, kde se vzali tu se vzali, Ridley a Tony Scott jako producenti... aha, už mi to došlo... ()

fantassia

Film Trhliny mě nijak zvlášť neuchvátil, možná jen tím, že jsem od něho očekávala zázraky, ale ty se nakonec nekonaly. Hlavní role velmi pěkně zahraná, ovšem téma dívčí školy skýtalo mnoho míst, kdy se prakticky nic nedělo a jen jsem čekala, kdy už se to pohne, ta místa nešla ani nějak prorozjímat čímsi hlubším. Knihu jsem nečetla a možná v ní by se dala najít náplň pro ona inkriminovaná místa a narážky, které nebyly nijak dotažené jako rozdílnost náboženství mezi nově příchozí a ostatními, čili úplně zbytečné. Ve většině případů bývá lepší nejdřív vidět film a pak přečíst knihu, v opačném pořadí bývám pravidelně zklamaná, tenhle film mě dokázal zklamat i bez předchozí četby a rozhodně podruhé už se na něj nepodívám, ke knize bych se nechala přemluvit. ()

Kamkon

Zajímavá je mnohoznačnost názvu a jeho výklad-slovo Crack má totiž mnoho významů, včetně omamného bílého prášku. Nebrala ho náhodou také Eva Green na svoji nevyrovnanost? A není láska vlastně droga? ()

Belbo

Trhliny pro mne byly silným filmovým zážitkem. Nehrají si na rádoby psychologickou sondu, kterou nám předvádí Černá labuť,nejsou schizofrenním bludištěm ve stylu Polanského Nájemníka ani Hořkého měsíce. Jsou pravým opakem. Velmi lidským, komorním a smutným příběhem. Našel bych mnoho výhrat k vývinu ději a k psychologii postav. Vývoj Miss G měl být plynulejší; scénář se mohl více zabývat vnitřním vztahem mezi děvčaty a jejich lektorkou, a samotným vztahem či citem Miss G s Fiammou a Fiammě. Bez zmíněných výhrat by si Trhliny zasloužily čistých pět, pro výhrady jen čtyři, které nemění nic na originalitě a kvalitě filmu ()

DivX

Excelentní herecké výkony Evy Green a Juno Temple! Dej je uplne prosty a jednoduchy coz dodava filmu krasu. 9/10 ()

bubun

Tak tohle byla neskutečně plytká demence s uměle vyvolanými dramatickými scénami, kde přehrávající a nevěrohodná Eva Green představuje doslovný charakter, a sice lesbické učitelky na dívčím intru. Není zde žádný prostor pro vícevrstevnatost problému a komplexnost postav, které jsou neskutečně ploché. Mělo mi dojít už na začátku, kdy režisérka nechá mladé děvy skákat ze skokanského můstku stokrát a ještě k tomu ZPOMALENĚ, že tohle bude zas nějaký pokus o umění. Bohužel děsivě předvídatelný a rádoby neotřelá zápletka je už stokrát (a lépe) ztvárněná jinde. Aspoň to slow motion si mohla ušetřit, film mohl být klidně o nějakých osm minut kratší. ()

Johnny.ARN

Isto si artisi a vyznávači super drám prídu na svoje, ale pre nás ostatných normálnych, bielych heterákov je to len čistokrvná nuda, bez možnosti nadchnúť a zaujať. Evku mám rád a len pre ňu som to dopozeral. Jedna soft lesbo scéna a zopár ciciek to nezachráni. 1 z 5 ()

terunka003

Dramatické, zlé, temné, předpojaté, uzavřené, klaustrofobické, šílené, manipulativní, ovlivněné. Zvlaštní dramatický příběh z prostředí internátní školy pro dívky, kde je uzavřená skupina skokanek, nová španělka, kapitánka týmu a učitelka, která celý svůj život prožila v internátní škole. Do toho zvláštní láska a chtíč. Konec překvapující, i když tolik zase taky ne. Skvělé prostředí i hudba. Co se týče hereckých výkonů Eva Green podala obdivuhodný výkon. Film, který není moc pozitivní. ..skoky do vody na jaře? Blázni, fakt! ()

lennyd

Na dívčí internát kdesi uprostřed Británie přijíždí další dívka - až z horkého Španělka. Fiamma, hlavně díky svému aristokratickému původu, těžce hledá mezi ostatními dívkami nějakou sounaležitost, a to že je zde nováček (a navíc jako jediná vypadá docela k světu), jí ostatní dávají docela pocítit. Když se stává oblíbenkyní učitelky paní G (Eva Green), kteroužto pozici zastávala doposud mladá Di (Juno Temple), začínají se rozpory mezí dívkami prohlubovat ... Ač jsem si kdysi myslel, že náš internát byl docela hroznej, tak k tomuto britskému jsme přece jen měli hodně daleko. Ale kluci si spíš dají před držku, a intrikaření nechávají holkám - což se v tomto filmu dokonale ukazuje. I když film plyne hodně pomaličku, a povětšinou se - kromě skoků do vody - vlastně nic neděje, stejně se mi tak nějak dostala režie Jordan Scottové pod kůži (nu, někdo má holt má řemeslo v genech), a i po herecké stránce nemám filmu co vytknout - Eva Green, klasika, hezky se na ni dívá, Maria Valverde talent budoucnosti, a Juno Temple, až dokonale vypočítavá. Příjemná hudba, prostředí Anglie, počátkem minulého století - co si víc přát? ()

venison

Hodně komorní drama.. Zajímavý příběh (fakt netuším, kde ten nápad vzali).. Spousta mladých talentů.. Nádherné tváře.. Bezva muzika.. Super atmosféra.. ()

bobby_jean

Prostredie nádherne, Eva ešte krajšia, ale bohužial nestačilo to. Scenár poslabší a predvídateľný. Evička to na tie dve hviezdy svojím herectvom vytiahla. Hoc ani tá malá nesympaťáčka nebola márna ()

Redi

Překvapuje mě, jak silným pilířem filmu dokáže být jedna jediná herečka, bez které by to byla jinak propastná nuda a určitě bych to bez ní ani nedokoukal... ne že bych se teda vůbec do tohoto snímku od ženské pro ženské plné pitomých pipin jinak pouštěl. Ale v tomto případě to vskutku nebylo nějaké utrpení a dívalo se na to v klidu. ()

Bobik9

Nejdříve je to opravdu kouzelný film. Atmosféra a to prostředí krásného a přesto drsného Irska je opravdu jen kouzelné. Přesto, že celou dobu příběh směřuje k celkem očekávanému konci, tak vás ta krutost a lítost zasáhne. Lítost z mnoha důvodů, k více postavám. Určitě nesouhlasím s tím, že je film celý odvozený od výborného výkonu Evy Green. Ano, byla fantastická. Nicméně musím zmínit ještě spratka k nepoznání Juno Temple a okouzlující Marii Valverde, která se dokáže během dvou vteřin převtělit. Příjemná hudba a velmi zajímavé záběry kamer. Ve svém žánru jednoznačně velmi nadprůměrná originalitka. ()

Brandon

8 bab. Sedm pubertálních cvrčků a šílená vychovatelka. Akorát nemám ani ponětí, o čem ten film vlastně byl. ()

Fresh Film Fest 2010 v Praze

Fresh Film Fest 2010 v Praze