Německá loď Wilhelm Gustloff byla v lednu 1945 zasažena třemi sovětskými torpédy a okamžitě se začala potápět. Nastal zoufalý boj o přežití, při kterém zahynulo 5krát více lidí než při zkáze Titanicu. Tato katastrofa se vepsala do dějin... (oficiální text distributora)

kalap odpad!

A kto si začal ? Ten kto seje vietor zožne búrku.Odtiaľ začína predlžená verzia môjho komentára.Tejto takzvanej najväčšej námornej katastrofe predchádzala najväčšia pozemná katastrofa,kde len v koncentračných táboroch bolo vyvraždených slovom šesť milionov židov žien detí starcov a to ľudskými beštiami , ktoré boli nemeckého pôvodu a tak táto veľká vodná katastrofa je len malinkou kvapôčkou zadosťučinenia cicis. ()

Martin741

Titanicu je skoda, bo tam sa utopili obycajni ludia, ktori nikomu nic neurobili: Jo a dlhodobo tvrdim, ze info o Titanicu je uz proste prilis vela - ak to takto pojde dalej, o chvilu budemen vediet, ci hajzlbaby v tu osudnu noc cistili a vytirali hajzly na Titanicu v smere pohybu hodinovych ruciciek alebo proti! Tu na tejto lodke sa utopili nazi hovna ..... film plany, dlhy jak tyzdnovy sopel na rukave, Spojenci utopili tusim 6 500 ludi ..... stojacich na starne zla. Par slov k tej nazi zrude menom Hytler - par dni /a fakt neviem kolko, 2 ci 3....to je jedno/ po potopeni Gustloffa dal Hytler zastrelit hlavneho kapitana : 75 % ()

KajusaK

Průměrný TV film, který nemá bohužel nic navrch. Doted jsem nevěděla, že lod Gustloff existuje, takže jsem se alespon něco dověděla a film mě vcelku bavil, ačkoliv tam nebylo nic zajímavého (až na zakončení), dojemného, ani nic prostě..Láska tam vůbec neměla být zatažena, filmu to jen uškodilo..Kladný byl herecký výkon Dany Vávrové. ()

Radiq

Hraje si to na velkofilm, ale je to uplně obyčejnej nudnej a hlavně zdlouhavej film. Děj je natahovanej jak šprcka v rukách puberťáka a ničim mě nezaujal... člověk jenom čeká, kdy se to konečně začne potápět a všechno. Hlavně první díl je jenom čekání, než to konečně vypluje... Je to spíš takové seznamování s postavama... No k postavám... kromě toho, že se všichni chovaj jak němci, tak je taky hrajou němci a je to takovy hrozně německy... až moc německy, na muj vkus. Ale co bych čekal, když je to německy, že. Ale ti herci, ti to teda většina z nich to hráli jak v nějakym Doktorovi z hor, prostě uplni amatéři, ten režisér v tomhle směru (usměrňování hereckých výkonů) taky. Abych řek pravdu, nakonec jsem se na to dival jenom kvuli tomu, abych si zvopákl nějaky německy slovička... Ještěže sme se dočkali hlášky "všichni tady zemřeme", chch... ()

vesper001

Dlouhé jako seznam obětí, studené jako Baltské moře a velmi civilní katastrofické drama. Však také ty tisíce pasažérů byli civilisté, prchající před hrůzami války, žádné společenstvo zlatých tkaniček a diamantových lžic na boty. Romance tu je, ale docela obyčejná (ani žblept před konečným žbluňk), válečné intriky jsou taky o něčem jiném než soupeření o to, kdo má větší šrajtofli (vlastně charakter). Válečné filmy špatně snáším, voskové hrdinky s mrtvolně azurovnýma očima jakbysmet, tak jsem se soustředila hlavně na postavu uniformovaného slizáka v podání Stockingera, vybavenou mohutnou arogancí a psem (vlčákem, samozřejmě). ()

maxxxim odpad!

Ľutujem, že som to videl. Už samotný fakt, že film pochádza zo svetovej režisérskej veľmoci, ktorou Tretie ríša ehm pardon Nemecko bez pochýb je,mi mal byť dostatočným varovným signálom, že chlapče ruky preč, no žiaľ nestalo sa a ja som sa stal jednou z dvoch obetí. Herecké výkony riadne nepresvedčivé, scény absurdné až hlúpe a dialógy blokované kapacitou hovoriacich paraorechov. Matéria s takým potenciálom si určite nezaslúžila takúto urážku. Pozorným všímaním sa dá síce naškrabať na pár kŕčov v dutine brušnej, ale to je dosť málo na obhajobu faktu, že zabijete 3 hodiny nefalšovaného času. Najviac ma pobavil asi investigatívny chlapec, ktorý namiesto toho, aby sa postaral o seba a svoju rodinu, splieta konšpiračné plány na rozbitie hniezda sabotážneho odporu kdesi v poľskej Gdyni a je napojený na najvyššie politické šlehy Nemecka. Možno to bol zakladateľ Interpolu ktohovie. Príbehy, ktoré tvoria podklad samotného lajtmotívu sú pritiahnuté prinajmenšom za vlasy, ak nie za....(miesto pre čitateľovu bujnú fantáziu). Hlavná hrdinka by bez problémov mohla konkurovať Meseret Defarovej, čo tá nabehala po meste a neskôr na lodi je obdivuhodné. Nelogické konanie postáv a divná vrava sa vynie celým filmom. Samotná skáza je vykreslená dosť fádne na to, že ide o najväčšiu námornú katastrofu. Celkový dojem z filmu nie je vôbec pozitívny, pretože tak nezvládnutý kus som videl naposledy asi pred 2 dňami. ()

Kangaxx odpad!

Titanic bol niekoľkonásobne menšou katastrofou a aj tak si vyslúžil podstatne kvalitnejšie spracovanie. Od Nemcov som samozrejme nič extra nečakal, ale takúto konštaláciu deja by nevymyslela ani francúzska avantgarda zo začiatku minulého storočia. Máme tu totiž malého bambuľku ktorý stále pobehuje a nič z toho pre diváka, zopár nemeckých dôstojníkov bez vzťahu zjavnej nadriadenosti či podriadenossti (alebo lack of chain of command, alebo každý rozkazuje každému), mladú nepeknú Nemku (snúbenku hlavného hrdinu, ktorý mi asi ako jediný v celom filme výrazne nevadil), jej macochu, ktorá jej chce za každú cenu uškodiť, jedného týpka, čo z nudy chytá signály NASA na rádiu a hoci je hlavným podozrivým z pripravovanej sabotáže, je mu zverená jedna z najdôležitejších funkcií v správe lode a podobné blbosti. Proste Nemci mali slušný historický príbeh, ktorý obalili ultranezmyselným dejom a pustili to do telky. Nechcem znižovať váhu samotnej tragédie, ale vzdanie pamiatky ľuďom čo v nej zahynuli v takomto prevedení jednoducho neobstojí. ()

xaver

Těměř dokumentární film o největší námořní katastrofě v dějinách lidstva, o které se ale nikdy moc nepsalo, což je nakonce celkem logické, protože šlo o loď, která dopravovala prchající výkvět jednotek SS a Wehrmachtu, před postupem sovětské armády. Na loď se však naneštěstí dostala i spousta žen a dětí. Celkem se obětí útoku sovětské ponorky stalo na 8 000 pasažéru této lodi. Každopádně snaha evakuovat tisíce lidí, vojáků i civilistů, luxusní výletní lodí přes Balt, v té době plně kontrolovaný Rusy, a navíc bez zajištění, byl ze strany německého velení neomluvitelný hazard. Jinak to ani dopadnout nemohlo. Navíc když poté, co Němci vyvraždili miliony obyvatel Sovětského svazu, nemohli spoléhat na nějakou ohleduplnost ze strany Rusů, že by měli problém potopit zaoceánský parník dopravující vedle prchajících vojáků i tisíce civilistů. Neměli s tím nakonec problémy ani Britové a Američani, kteří při každém z kobercových náletů na velká německá města, zabili nekolikrát více civilistů, než utonulo při katastrofě lodi Wilhem Gustloff. Počet obětí naprosto zbytečného náletu na Drážďany se odhaduje na víc než 40 000 a při třídenním náletu na Hamburk zahynulo kolem 80 000 obyvatel, v drtivé většině civilistů. V této souvislosti nelze nespomenout nálet na Tokio v roce 1945, při kterém zahynulo odhadem na 180 000 obyvatel Tokia. Byl to největší počet obětí leteckého útoku vedeného konvenčními bombami a dokonce ani při shození atomových pum na Hirošimu nebo Nagasaki nezahynulo více obyvatel. Válke je svinstvo a odnesou to vždy hlavně civilisti, kteří za nic nemohou. ()

Dragonlanc

Dvojdielny film. Film opisuje najväčšiu námornú trgédiu v histórii - čo do počtu utopených ľudí - viac ako 9000 mŕtvych v januári 1945 pri evakuácii nemeckých utečencov z Poľska do Nemecka. Samotnému torpédovaniu nemeckej lode Wilhelm Gustloff ruskou ponorkou S-13 (veliteľ kapitán Marisenko) a jej potopeniu je venovaných asi tak 10 minút z celkovej dĺžky viac ako 200 minút. Ťažisko filmu je venované skôr utečencom, ktorý utekajú pred postupujúcou ruskou armádou. Iróniou osudu je, že loď , ktorá sa mala stať pre tisíce utečencou záchranou sa stala ich skazou a zachránili sa tak tí, ktorí sa na loď napriek svojej maximálnej snahe nedostali. Napriek tomu, že katastrofu zavinili nezodpovedí námorní velitelia z nemeckej strany, ktorý poslali loď na more bez doprovodných protiponorkových plavidiel, žiadny z nich nebol ani obvinený a postavený pred súd, len Hitler, ktorý sa o tom dozvedel rozkázal zastreliť kapitána lode (Kapitán Zahn bol zastrelený 3. februára 1945, tri dni po treagédii). Nemecká loď bola síce torpédovaná relatívne neďaleko brehu, ale vzhľadom na zimné počasie v Baltickom mori v januári, aj tí, ktorí unikli s potápajúcej sa lode v priebehu niekoľko minút zmrzli v ľadovej vode (podľa historických údajov bola silná búrka 7 stupňa, vysoké vlny a teplota mínus 17 stupňov). Dosť deprimujúci na mňa pôsobili zábery, ako tí ktorí sa zachránili v niekoľkých záchranných člnoch odsekávali veslami prsty ďalším, ktorí boli vo vode a pokúšali sa dostať do člnov. Hodne nerealisticky pôsobila len skutočnosť, že na palube lode bol nemecký námorník - ruský tajný agent, ktorý dával signály ruskej ponorke aby našla nemeckú loď, na ktorej sa sám viezol. Zaujímavým je, že: ruská ponorka pôvodne chcela vystreliť 4 torpéda ale torpédo číslo 2 sa zaseklo a nevystrelilo a tak nakoniec vystrelila len 3 torpéda a všetky zasiahli nemeckú loď. Ruská posádka pomenovala jednotlivé torpéda nasledovne č. 1 "Za vlasť", č. 3 "Za sovietsky ľud" a č. 4 "Za Leningrad". Torpédo č. 2, ktoré zlyhalo nieslo názov "Za Stalina" (súdruh Stalin sa asi veľmi nepotešil). Okrem utečencov loď viezla nové vycvičené posádky pre 70 nových ponoriek a prakticky všetci členovia týchto posádok ponoriek zahynuli, pretože boli ubytovaní hlboko vo vnútri lode. Torpédo, ktoré zasiahlo kúpeľný bazén na lodi, v ktorom sa nachádzali príslušníčky pomocného ženského námorného zboru - mladé dievčatá vo veku 17-25 rokov, ihneď na mieste usmrtilo 372 týchto dievčat. Presný počet mŕtvych najmä vzhľadom na veľký zmätok pri nakladaní utečencov do lode sa nikdy nepodarilo zistiť, pôvodné odhady sa pohybovali od 5400 až do 11000 ľudí, posledné výskumy odhadujú počet mŕtvych na približne 9300 (pri potopení Titanicu zachynulo "len" 1522 ľudí). Zachránilo sa 1239 ľudí. Loď Wilhelm Gustloff leží neďaleko poľského pobrežia v hĺbke asi 30 metrov ale poľské úrady zakázali potápanie do vraku. Ruskí potápači prehľadali vrak v rokoch 1945 - 47. ()

Cicis

Filmové spracovanie najvačšej námornej katastrofy v dejinách , pri ktorej zahynulo až šesťnásobne viac ľudí ako pri skaze Titanicu .Niektoré historické pramene uvádzajú počet obetí od 6 000 do 9 400.Torpédovala ju sovietska ponorka S – 13 ,30 januára 1945 pod velením kapitána Alexandra Marineska.Nemecká loď Wilhelm Gustloff patrila organizácii Kraft durch Freude ( V radosti je Sila ) a bola pomenovaná po švajčiarskom nacionálnom socialistovi zavraždeným v r.1936 Davidom Frankfurterom ktorý mal židovský pôvod.Z Gustloffa urobili martýra Tretej ríše.Loď bola postavená v Hamburgu v známej lodenici Blohm & Voss a bola 208,5 metrov dlhá a 23,59 metrov široká a vážila 25 484 ton a spustili ju na vodu 5 mája 1937.Po zásahu torpédom zo sovietskej ponorky sa potopila za 45 minút.Zo začiatku slúžila ako výletná loď ( mala aj bazén a kino ) ,neskôr ju prevzalo vojenské námorníctvo a slúžila ako namocničná loď ( Lazaretschiff) , ale bola aj napriek Haagskym konvenciám čiastočne ozbrojená.Pri svojej poslednej plavbe bola preplnená uprchlíkmi z východného Pruska a vyplávala z prístavu Gotenhafen , Gdyňa v dnešnom Poľsku do Kielu.V čase katastrofy mal vietor silu 7 stupňov , boli vysoké vlny , teplota vzduchu mala 7°C a voda 4°C. Keď sa o udalosti dozvedel Hitler od admirála Dönitza v záchvate zúrivosti, nariadil kapitána Zahna zastreliť ako poslednú obeť Gustloffa 3. februára 1945. Bilancia zachránených : Torpédoborec T 36: 563 zachránených Minolovka Löwe: 472 zachránených Minolovka M 387: 98 zachránených Minolovka M 375: 43 zachránených Minolovka M 341: 37 zachránených Parník Gottingen: 28 zachránených Torpedofangboot TF 19: 7 zachránených Fregata Gotland: 2 zachránení Hliadková loď 1703: 1 zachránený (kojenec ) ()

korok

"Tak tohle bylo zajímavější než Titanic!" Prohlásil při závěrečných titulcích můj otec, s nímž jsem měl možnost tento film sledovat. Tohle bych tedy zrovna netvrdil, nicméně se stále jedná o nadprůměrné zobrazení potopení lodi. První část se sice místy táhne, někdy je až moc dáván prostor osobním osudům, příběhům, vztahům ale je to prostě film. Není to dokument, který by jen rozebíral co jak se stalo z hlediska vojenského, technického atd. ()

yvona

NECHÁVÁME KRVÁCET CELÝ SVĚT, řekl můj otec,ALE JEDNOU SE VÁLKA VRÁTÍ K NÁM A PAK ZAPLATÍME ZA VŠE. A stalo se. Tak jen díky této větě dávám dvě hvězdy. Zbytek je odpad. "Jedná se o jeden z největších masakrů civilního obyvatelstva (odhaduje se až 3000 dětí)" , tolik Wikipedie...A kde je 6 milionů vyvražděných židů jen v koncentračních táborech, bombardování civilního obyvatelstva fašisty nebo vypalování rovnou celých vesnic....? Ne, fakt, tohle byl poslední film ( v pořadí čtvrtý), na který jsem koukla, kde se hraje na city a soucit s těmi "hodnými Němci" a oškliví, zlí Rusové - jak jen mohli?? Fašismus s lidskou tváří opravdu nemusím. ()

Johny M.

Německý válečný filmy (Das Boot, Der Untergang) byly většinou dost dobrý (narozdíl od Války samotný). Stejně tak Die Gustloff. Ale tří-hodinová stopáž a fakt, že jen samotný nalodění trvá 1,5 hodiny, filmu dost škodí. Na tv film ovšem velmi dobrý - 3,5* ()

Dárius

První část filmu-panický úprk němců před rusy.Dobře věděli co by je čekalo.Druhý díl-tahanice o velení lodi.Třetí postřeh věnuji historii.Němečtí ponorkoví velitelé měli od Hitlera rozkaz potápět jakoukoliv spojeneckou lod-a od jistého data druhý rozkaz-nebrat žádné trosečníky.Někteří velitelé šli ve své horlivosti tak daleko,že po vynoření ponorky trosečníky rozstříleli kulomety.Bylo tedy otázkou času kdy něco podobného udělá "druhá strana".Kapitán S-13 Alexandr Marinesko byl taky horlivý.Na jedné plavbě potopil Gustloffa a Steuben -některé prameny udávají i Goya.Na rozhodnutí odpálit torpéda rozhodně nebyl sám.Už v té době byl na každé lodi tkz.POLITRUK.Bez jeho schválení by nebyl rozkaz vykonán.Pro nezaujaté čtenáře více na http://www.gamepark.cz/katastrofa_lodi_wilhelm_gustloff_287934.htm . ()

waska

Vcelku povedené drama na základě skutečných událostí z 2.světové války. Na můj vkus se krapet víc tlačí na city a některé pasáže jsou zbytečně natažené. Jinak potěší fantastický záporák Karl Markovics. ()

DJ Kritik

To, že najviac nepriateľov má človek vždy vedľa seba to vieme. To, že niekedy robíme niečo a zistíme, že vlastne my sme len obyčajne bábky v hre tak to nám veru nedodá na sebadôvere. A presne tak sa cíti hlavný hrdina, kapitán lode Gustloff, ktorý chce zachrániť civilov pred blížiacim sa frontom. Veľmi reálne bez akéhokoľvek zveličovania podaný príbeh o jednom človeku a osude tisícok ľudí počas 2.svetovej vojny. Škoda, že tam nebola nejaká vsuvka o ruskej špionáži na ozrejmenie celej akcie............ . . Akcia: *** Vtiahnutie do deja: *** Realita: **** ()

Mamlas odpad!

První 2 hodiny a 20 minut můžete rovnou přeskočit a zbytek si pusťte 4násobnou rychlostí. Tak za 12 minut budete na konci a přesto uvidíte skoro vše. Tzn. nic, co by stálo za to vidět. Takhle morbidní stopáž u takové nudné hovadiny,, to jen tak nezažijete. (3%) ()

jack_scott

Vynikající televizní snímek, ale podle mně mu chybí autentická tragičnost, ve filmu je to spíš jen tak mimochodem...Jistě,asi to nejvíc ovlivnil rozpočet, protože na samotné scény potopení lodi moc peněz nebylo....je to sice škoda,na druhou stranu konverzační témata a předchozí děj filmu nejsou zas tak zlé, člověk si až říka "kéž by ta lod doplula,aby to v Kielu nějak vyřešili..." Protože jinak herci špatní nejsou, to vůbec, jsou hezky lidsky uvěřitelní. Provedení ještě vyzdvihuje hezká výprava (až na detail v podobě stg44@každému strážnému :-) Celkový dojem je ale dobrý, takhle by měla televizní produkce vypadat! 70% ()

pafka

Bohužel, přílišná televizní šeď se na vás lepí každou minutu tohodle filmu a totálně tomu nasadí korunu příšerný český dabing. Kdyby byla metráž filmu poloviční, no snad možná by to bylo zajímavější. A ještě by tomu musel scénarista hodně pomoct. Ovšem takhle je to stokrát viděné jedno klišé za druhým. Slabota. ()