Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

zette

Je to dlouhe a vypravne. Sve kvality to ma, presto si myslim, ze kdyby film nevznikl, nic moc by se nestalo. Kouzla s mladim hercu je spise smesne. De Niro, Pacino a spol. uz maji sve nejlepsi roky za sebou a neni treba je ozivovat. Alespon ne v rolich, ktere je proslavily. ()

Wormboy

Prvotriedna geriatricka zostava sa snazi chytit pera, ktore kazdeho jedneho z predstavitelov ustrednych postav zapisalo do dejin kinematografie nezmazatelnym pismom. Irishman vsak oproti slavnejsimi predchodcom postrada akukolvek dynamiku, ktora by tie vyse tri hodiny robili viac znezitelnymi. Nepozera sa na to zle, za co moze vo velkej miere aj nostalgia, prepojenie na historicke realie zaujme, no na repete to veru nevidim. ()

Juto

Striedanie filmových štýlov u Martina Scorseseho som nečakal. Strieda tempo filmu s pomalým a rýchlym, čo je zaujímavé. Na konci je to aj emotívne. Film má začal veľmi baviť, keď sa objavuje na scénu Al Pacino, vtedy to má dobrý spád. 7/10 ()

necisty

Nedává to smysl. A u 3 a půl hodinového filmu bych tak trochu prosil, aby to smysl nakonec dalo. Nebo jim šlo přesně o to a čekalo se jen na závěr, na starého osamělého dědka? ()

BoXBe

Nemám moc co rozebírat, lépe se to natočit nedá. Po třech hodinách by Scorsese a spol., nebýt těch technických experimentů a ploššího, přeci jen více mafiánského příběhu, dorovnali v tichosti a v tíživém mrazivém klidovém tempu, málem i kvality prvních dvou Kmotrů. Tak vysoko Irishman je. A dialogy Pacina a Grahama a DeNira a Pesciho a Al Pacinovy výstupy, to zakládám do zlatého fondu kinematografie. To je u Scorseseho ostatně standard. ()

mortak

Digitální paruky a digitální botox sice moc herce neomladily, tělo tu dynamiku mládí prostě už nezvládne zahrát, ale protože tu všichni povětšinou sedí a konverzují, dá se na tuto podivnost občas i zapomenout. Scorsese umí pořád tyto konverzační scény vygradovat tak, že dusno sálá z obrazovky a divák se těší na krev (protože ví, že není cesta zpátky). Irčan je dobrý film, ale za Mafiány stála skvělá knižní předloha, kterou Scorsese převedl větu po větě do nesmírně dynamického toku. Brandtova kniha o Sheeranovi není moc dobře napsaná, protože autor se mimo Sheeranovo vyprávění nemůže o nic opřít, a v závěrečné části knihy se chytá každého stébla trávy, aby podpořil jeho příběhy, či na základě jedné jeho věty buduje další teorii o vraždě JFK. Irčan je trochu fetišistické opakování staré formule, ale nikoliv zbytečné, protože Scorsese má i tady co říct. ()

CinemaRanger

Perfektní herci a režie. Opravdu poctivá filmařina, které ale podkopává nohy vlastní ego. Z 209 minut je druhá třetina víceméně nudnější a plnà vaty. ()

alchac

Tak i mafiánská verze Expendables nakonec dopadla více než uspokojivě, byť jsem byl často velmi silně napnut, zda protagonisty při jejich patrně posledním vzepětí nad talířem špaget trefí dříve kulka či šlak. Ačkoliv tedy půlka rozpočtu zjevně musela padnout na armádu geriatrů a maskérů, aby udržela ten spolek sicilsko-irských předkremantů v provozuschopném stavu resp. vzezření nevzbuzujícím v divákovi dojem, že si omylem pustil italský zombie horror, pak s ohledem na mnoho scén a dialogů, při kterých mi zrak vlhnul dílem nostalgií za všemi těmi Coppolami, De Palmami i klasikami dirigenta tohoto kusu a dílem vědomím, že ústřední trojice nejenže doposud nenašla v žánru důstojné nástupce, ale že se jim i přes kmetský věk nikdo nedokázal přiblížit ani na dohled, jsem nucen k subjektivně objektivní čtveřici přihodit jednu hvězdu do plného počtu. Pročež výjimečně kvituji i celkem brutální stopáž, neb příště už nejspíš budou klapat Scorseseho náhrobním kamenem a De Nira s Pacinem a Pescim bude štáb před kamerou posunovat pomocí lopatky a smetáku. ()

Radiq

Připomnělo mi to text od J.A.R.: "Zlejch starejch dědků je plnej svět." I ty jejich mladší verze vypadaly dost dědkovitě. Ale nutno uznat, že masky a digitální omlazování se jim vesměs povedlo. Celé je to ale opravdu dlouhé a přitom k tomu není pořádný důvod. Často se tam dějí věci, které nám cpát nemuseli. Je tam strašně moc jmen a špatně se v tom orientuje, stejně jako v dobových souvislostech. Takže je sice hezké, že se sešla taková elita plus několik mladších herců, ale čekal jsem od toho trochu víc. Jo a rozhodně to není nic pro ty blbouny, co se oháněj diskriminací žen - ty tam totiž skoro nejsou. ()

Triple H

Škoda, že to nešlo do kina a že de-aging dopadol ako dopadol. V kine by Scorsese bol nútený vystrihnúť 20-30 minút - zoštíhlil by sa začiatok a odborársky stred a pomohlo by to. Pri Casine, Vlkovi z Wall Street a pod. som sa nenudil ani sekundu, tu sa podobné tempo chytiť nepodarilo. Omladzovanie sme videli už lepšie (Marvel) a možno by bolo ku prospechu veci keby si všetci zúčastnení priznali že svoj pokročilý vek už naozaj neodžubú a prenechali prvú polovicu filmu mladším hercom, ktorí mohli byť digitálne a make-upom pripodobnení svojim starnúcim predobrazom (ako napr. Joseph Gordon-Levitt ako mladá verzia Brucea Willisa v Looperovi). Oko síce na tie voskové figuríny navykne, každopádne akceptovať že de Niro má v úvode okolo 30-ky a Pacino okolo 40-ky sa dá len so zavretými očami a ak človek pristúpi na hru, ktorá je emocionálnou alfou a omegou celého filmu.  Tou je, že sledujeme "posledné veľké divadlo" štyroch legiend - Scorseseho, de Nira, Pacina a Pesciho. Pri takomto mentálnom nastavení (ktoré film aj predpokladá) sa dajú prepáčiť rôzne objektívne nedostatky ako napríklad, že film je kus strojený a manieristický - živelnosť Scorseseho starších kriminálnych opusov chýba a majster skôr imituje (alebo skoro až paroduje) samého seba. Herecky z toho vychádzajú všetci prinajhoršom dobre a so cťou, Al Pacino asi najlepšie. Bolo fajn vidieť ho po rokoch pripomenúť, že tou spomenutou legendou sa nestal pre nič za nič. V čom film trošku zlyháva je, že napr. Casino a Mafiáni dokázali vykresliť zaujímavé figúrky aj z vedľajších postáv - Kevin Pollak, Paul Sorvino, Don Rickles, atď. V Irishmanovi sa ukážu Harvey Keitel, Ray Romano, Jack Huston a pod., ale sú vyslovene len na povrchný efekt v štýle "aha, aj tento tam je" a nezanechajú (alebo nemajú príležitosť zanechať) žiadny dojem. Moje výhrady sa nevzťahujú na záverečnú cca polhodinku. Bez záveru je Irishman len rozťahanou greatest hits kolážou toho čo sme od pánov už kedysi videli a "úvodné" tri hodiny ako keby len nevyhnutne pripravovali pôdu pre jeseň života hlavných hrdinov. Dopracovávame sa k nej síce dlho predlho, ale ide o ňu v prvom rade a je to práve v tejto časti kedy film emocionálne rezonuje, zanecháva po sebe niečo hlbšie. Dostať sa ale k emocionálnemu jadru príbehu po troch hodinách je predsa len úmorné a záveru to uberá na údernosti, bez ohľadu na to že sa výstavba zúročí a že podobná rozmáchlosť pri tejto konkrétnej zostave hercov/tvorcov dáva zmysel. Osobne by som na Scorseseho mieste záverečnú pasáž predĺžil, úvod a stred skrátil, obsadil do prvej polovice mladších hercov a keby sme sa takto dostali na 170-180 minút, mohla to byť pecka se vším všudy. Uhladený navoňaný vizuál mi ku gangsterke takéhoto typu nesedí, ale s tým sa už nedá nič robiť. Čiže tak. Labutia pieseň, ktorá funguje a ktorú si páni zaslúžia, ale ktorá sa paradoxne trošku zbytočne a rušivo opiera o moderné technológie a ktorej na pôsobivosti uberá až priveľmi veľkorysá minutáž dopriata tým, že film nešiel do starého dobrého kina, ale rovno na digital stream. () (méně) (více)

Lachtaan

Mafiány jsem doposud neviděl, Casino ovšem ano a i když je také velmi komplexní a hůře pochopitelné, pořádně jsem si jej užil a vzpomínám na něj jedině v dobrém. Ti, které Irishman ohromil, hlásají, že se Scorsese po letité odmlce konečně přiblížil svým dvěma výše zmíněným gangsterkám, já si ale moc podob s velkofilmem o hazardu nevšiml. Co se týče myšlenky omladit herecké legendy tak, aby nemusely být v různých časových liniích nahrazovány jinými herci, nemám výhrady. Stěžovat si můžu, spíše více než na film, sám na sebe kvůli tomu, že asi nemám mozkové buňky, které by v téhle megalomansky dlouhé konverzačce spatřily cosi nadstandartního. A s tím, že se jedná o snímek, jenž mi trval zhlédnout celé tři dny, nevidím růžově opětovné vidění s šancí hlubšího pochopení. ()

Cedr

Na papíře takřka splněný sen. V reálu ani úžasný kuchař nastavovanou kaší z prošlých ingrediencí moc nezaujme. Digitální omlazování působí jak parodie SNL nebo spíš výtvor nějakého Youtube kanálu. Oproti Casinu a Goodfellas zajímavější spíš svým námětem než celým provedením. Poselství je velmi generické. Na jedno zhlédnutí ospravedlnitelné. Trvající kvalita spíš záporná. ()

filmmovier

Páteční ráno (a dopoledne) 29. listopadu 2019 plné naprosté filmové slasti. Irčan je prvotřídní filmařina a absolutní dokonalost je to i po stránce herecké, fakt netuším, jestli byl lepší De Niro, Pacino nebo Pesci na mrňavém prostoru. Tři a půl hodiny neskutečně působivého filmového vyprávění, které vtáhne, strhne a nepustí. A vůbec nevadí, že to tempo má fakt pomalé, naopak je to jen k dobru věci. Ultimátní žánrová záležitost a vrchol filmařiny nejen mistra Scorseseho, ale také loňského roku. Ale na pět hvězd to fakt není, prostě ne. A upřímně si vůbec nedokážu představit, jak moc lepší by to muselo být, aby to na pět hvězd bylo. Je to super, je to zábavné, je to esence filmařiny. A ta doba je tam taky zpracovaná překrásně. 80%. ()

chelseaman22

Tak pokud se u filmu chcete skutečně nudit, využijte platformu Neflixu a pusťte si Ira (proč Irčana, proboha?!). Ir je film dlouhý jako týden před výplatou, přičemž zápletka je natolik standardní a nezajímavá, že se divák až diví, co že Netflix dovolil Scorsesemu zpatlat. 40 % ()

UhLee

(6/10). 7. Zhlédnutý kandidát na Oscara 2020. Ani já jsem se neubránil vzpomínkám na hraní ikonických her Mafia I, II. Scorsese to zpracoval hodně dobře. Prostředí mafianského podsvětí bylo zde se vším všudy a nebralo si to servítky. Herci byli výborní. Nejvíc mně oslovil asi Al Pacino. Jediné co mi opravdu vadilo byla neskutečně přepálená stopáž, a to jsem si myslel, že jsem na to byl od Mlčení připraven a ono ne. Naštěstí jsem se díval doma a ne v kině, jak tomu bylo u Mlčení, takže jsem to mohl dát pěkně s třemi pauzami a bylo to v pohodě. Jinak sledovat 3,5 hodiny film je už i na mě moc a to mi filmy, které jsou vysoko nad 2 hodiny vůbec nevadí. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu