Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

Lacike

Je to taký dokumentárno chladne natočený film o politických pikloch v odborárskom hnutí a vražde jej šéfa Hoffu, ktorý je orámovaný rozprávaním gangsterského zabijáka Sheerana, ktorý ho nakoniec zabil. U Sheerana naviac uvidíme jeho komplet vzostup a pád. Okrem chladného prístupu som mal najväčší problém práve s hlavným hrdinom Sheeranom, ktorý pôsobí nezúčastnene či už mimo obraz, keď ako rozprávač hovorí o udalostiach, ktorých sa nezúčastnil ale aj v scénach v ktorých vystupuje a ide mu o život, prípadne musí urobiť veci, ktoré sa mu asi nepáčia. Ťažko povedať, lebo De Niro má celý čas jeden výraz v ktorom čumí do blba. Jeho postava je mizerne napísaná. Okrem toho, že je to spoľahlivý zabijácky poskok o ňom neviem povedať jedinú ďalšiu vlastnosť. Proste prázdna schránka, ktorá je naviac v jeho najmladších rokoch absolútne nevierohodná a pôsobí komicky, keď napriek snahe o CGI omladenie, starému De Nirovi hovoria chlapče. Film sa odohráva v troch hlavných časových a dejových líniách. Vo finálnej tretej ako starnúca troska rozpráva svoj príbeh a starý De Niro je namaskovaný na ešte väčšieho starca. Tu pôsobí asi najvierohodnejšie. V prvej línii sledujeme jeho vzostup a ako mladík je proste smiešny a mali rozhodne obsadiť iného mladého herca. V prostrednej časti, ktorá sa venuje nekonečným odborárskym piklom počas jeho stredných rokov na prvý pohľad vyzerá celkom dobre, ale sral ma jeho divný pohľad jak keby mal šedý zákal. Ešte aj farbu očí mu zmenili šošovkami. Čo vzhľadom na minimálnu De Nirovu mimiku úplne paralizovalo jeho výkon. Hlavnej postave som sa proste pod kožu nedostal a tým pádom ma tento pomalý a neskutočne dlhý epos väčšinu času nudil. V tom chladnom podaní sa podarilo zažiariť trom hercom. Energickému Pacinovi v úlohe tvrdohlavého a nepoddajného Hoffu, Joe Pescimu, ktorý ma svojím návratom potešil asi na celom filme najviac. Prekvapivo si strihol postavu síce vplyvného ale celý čas pokojného Dona, akého si v Goodfellas zahral Paul Sorvino, ktorý drží ochrannú ruku nad De Nirom. A tretím borcom je Harvey Keitel, ktorý sa síce poriadne ukáže len v jednej scéne, ale tá stojí za to a škoda, že tak napínavý nie je celý film. Geriatrický záver o chudákoch gangsteroch, ktorí mali tú smolu a dožili sa staroby na mňa vďaka tomu, že si ma De Nirova postava nezískala, proste príliš nezapôsobil. Film má síce veľkolepú výpravu a dobová atmosféra je bezchybná, ale chýbali mi tu nejaké pamätné momenty. Aj všetky tie vraždy pôsobia tak strašne tuctovo. Sem tam nejaká scéna odkazujúca na predošlé Scorseseho klasiky je proste málo. Celkovo by som tento epos prirovnal k De Nirovmu Once Upon a Time in America, ktorý ma tiež príliš nenadchol, ale považujem ho za oveľa lepší film. PS: CZ titulky sú na úrovni toho komického názvu filmu a CZ dabing napriek veľkému počtu dabérov za veľa herecky nestojí (hlavne Prager ako Pacinov dvorný dabér je prekvapivo tentoraz úplne mimo), takže som neustále prepínal na to menšie zlo. 5/10. edit po pár dňoch: vec ktorá mi vo filme chýbala najviac boli scény v ktorých si mafiáni užívajú svoj spôsob života napriek tomu, že je nebezpečný a veľa z nich skončí buď v base alebo v truhle. Takéto scény sú v každom mafiánskom filme o vzostupe a páde mafiánskeho dona. Lenže tu nie. Chápem, že Scorsese nechcel znova glorifikovať mafiánsky štýl života a ukazuje nám odvrátenú tvár (napríklad v línii s odcudzenou dcérou), ale keby bola prvá polovica klasická, tak by tá dekonštrukcia mafiánskeho mýtu fungovala oveľa intenzívnejšie. Ale v takomto chladnom a emočne úplne sterilnom prevedení, to je neskutočne nezáživné. Predstava, že by som si to pustil znova, je desivá. () (méně) (více)

ScarPoul

Konečne som sa k tomu dopracoval. The Irishman je asi 3 hodiny klasickou gangsterkou namiešanou z tradičných Scorseseho ingrediencií. Pre tých, čo majú takúto žranicu radi, je to hotové blaho. Nielenže to má historické presahy a ukazuje nám to ďalší aspekt americkej histórie a skorumpovanosti, ale zároveň to odkazuje na praktiky, ktoré funguje aj dnes. A rovnako efektívne. ( Ako keby to nikto nevedel). De Niro je super, hoci tie jeho akčné scény sú citeľne slabšie. Kto si ale film kradne s gráciou pre seba, je výborný Pacino a Pesci. Čo scéna, to herecký koncert. Za celé tie tri hodiny som tomu chcel dať 4*. Pretože aj napriek kladom je to stále presne ohraničený film. Lenže potom prišlo posledných pár minút. Starecký epilóg, ktorý tomu celému dodal dušu a postavil to do emočne silnejšej, uveriteľnejšej a omnoho smutnejšej roviny. Ten pocit smútku zostáva aj po záverečných titulkoch. Nemyslím si, že si Scorsese dakedy potreboval potvrdiť, že tento žáner ovláda. Ale týmto filmom si udržal na tomto poli najvyššiu priečku, ktorú bude obhajovať ešte veľmi dlho. Neviem totiž čo by v rámci žánru mohlo tomuto konkurovať. Aj napriek dĺžke to plynie ľahko. Koketujem s myšlienkou, že sa mi to celé páčilo viac, ako moje obľúbené Casino. ()

BoPo

Pre všetkých fanúšikov filmov typu Mafiáni a Casino povinná jazda. Minutáž je na film brutálna, ale keďže som zvyklí pozerať 4-5 dielov seriálov v jednom ťahu, tak nešlo o žiadnu prekážku. Scorsese tu prináša to, čo máme na jeho gangsterských filmoch najradšej. Teda pútavým spôsobom zachytený pohľad zo vnútra mafie na jej fungovanie. Pravidlá, hierarchia, kšefty, vraždy, rozhovory kde stačí naznačiť a každý vie. Do toho namontoval svoje najväčšie esá minulosti a prihodil Al Pacina. Bohužiaľ je tu síce veľa zaujímavých až skvelých momentov, ale ako celok ma Irčan nenadchol. Pre mňa kvalitná jednorázovka u ktorej však nejako nemám žiadny dôvod hovoriť, že dám niekedy znova. Na záver dodám už len dve veci. Z trojice De Niro, Al Pacino, Joe Pesci ma jednoznačne najviac potešila postava (herecký výkon) posledného zmieneného. Čo sa týka digitálneho omladenia, tak bolo síce nevyhnuteľné (pokiaľ by teda mladšie verzie postáv nehrali iní herci, ako to býva väčšinou riešené, ale potom by celý film postrádal zásadnú časť zmysluplnosti samotného vzniku), ale vidieť "40" ročného De Nira ako sa prihrbený šourá nebolo pravé orechové a miestami takýto pohľad narúšal zažranie sa do deja. ()

jhsoft

V kině bych u toho asi usnul...Těšil jsem se na to kvůli De Nirovi. Ten nezklamal, je to prostě pan herec...Nicméně celej ten děj se šíleně táhnul..,ale na cesty do práce a z práce dobrý. ()

Tommassi3

"Ta jeho zasraná máma !! Umírá furt dokola snad už deset let.." ;) Martyho famózní pocta gangsterkám, která se k divákovi staví tak trochu prdelí napřed.. Ale ten, co má nakoukáno, se stejně pomočí blahem.. Stejně jako v Irčanovi libovolný libový herecký geront.. Pacino na Oscara !! ()

Dale

Typická scorseseovka, aj keď už jej chýba ten drajv, aký mali Mafiáni a Casino, čo asi bude ovplyvnené vekom ako Scorseseho, tak hlavných predstaviteľov. Aj napriek tomu De Niro aj Pacino dokazujú, že ešte stále hrať nezabudli, akurát Pesci tu bol na môj vkus až príliš utlmený, on býval vždy živel, ktorý dokázal film napumpovať energiou. Každopádne skvelá rozlúčka tejto partie. Nie že by som ich posielal do starého železa, ale spoločne sa už táto zostava sotva stretne a Scorsese už navždy zostane jedničkou, čo sa týka mafiánskych eposov (Coppola je ďaleko za ním). ()

vurhor

Vzpomínka na devadesátá léta, kdy pardál Scorsese vyrážel divákům dech svými gangesterkými kousky jako Casino a Mafiáni. Však se podívejte na obsazení, to je vyloženě narvaný samými sympatickými šedivými štamgasty. Film je svým způsobem podobný Tarantinovu nejnovějšímu kousku Tenkrát v Hollywoodu - bere v potaz historické události a trochu spoléhá na to, že se v nich divák alespoň trochu vyzná. Do toho všeho jedna konverzačka za druhou v klasickém Scorseseho stylu. A konverzačky věru kvalitní, protože těch šílených 3 a půl hodiny utečou jak voda, což je vždycky známka toho, že to tvůrci dělají dobře. Irishman však není jen nějakou obyčejnou stylovou gangsterkou, kde se všichni předhání v tom, kdo má většího kvéra. Skvěle totiž divákovi přednáší i pocity jednotlivých postav, které jsou naprosto skvěle napsané a zahrané. De Niro samozřejmě boží, ale osobně u mě nejvíc zazářil Al Pacino jako Jimmy Hoffa, za tak vynikající výkon se u mě stává favoritem za nej vedlejšího herce na zlatých plešounech(,,Omluvím se ti až když se omluvíš ty mně za to, že jsi přijel pozdě, ty taliánskej kuřbuřte."). Scorseseho tvorba je jako něco elfského - je to starší a starší, ale furt si to udržuje onen krásný, podmanivý a unikátní styl, díky kterému lidé jeho filmy milují už několik desetiletí. Jak si hraje se záběry, vyprávěním,.. ten chlap je prostě furt ve formě. Rád jsem všechny ty dědky zas pohromadě viděl. Slabších 5* ()

joehot

Prosil bych pány Scorseseho, Pacina, De Nira, Pesciho a pár dalších, aby už nic netočili, jakkoliv to není příjemné pomyšlení. Tohle je jako labutí píseň jejich kariér a zároveň jedné už pozapomenuté epochy kinematografie úplně perfektní. ()

corpsy

Klasický moderný Scorsese. Vie ako viesť hercov, postaviť kameru, využívať moderné trikové technológie k dosiahnutiu svojich umeleckých cieľov ( zrejme rada jeho blízkeho priateľa Georgea Lucasa ? ) a človek, ktorý si stále vie poradiť s hocakým námetom. Aj keď tento mu rozhodne cudzím nieje. Takže málo nedostatkov tohto filmu. A zase len škoda, že toto veľdielo nemôžme vidieť na veľkom plátne, na rozdiel od pár vyvolených a akademikov, ktorým bol rozhodne viac ako len minimálne ponúknutý. Neberte to ale ako odsúdenie, ale ako krok, ktorý sa v dnešnom filmovom svete bežne deje. ()

Padme_Anakin

Působivé drama s velkolepou výpravou a zároveň důstojné rozloučení jedné americké éry, tvůrci nám naservírovali propletenec mafie-politika-odbory zdařile, lehce uvěřitelně a díky výtečnému hereckému trojlístku Robert De Niro, Al Pacino a Joe Pesci to stálo za to odkoukat. No.. a kritizovat dnes nebudu, vše odpuštěno, velikáni tohoto formátu si ode mne křivého slůvka nezaslouží.. ()

liquido26

Můj oblíbený režisér, moji oblíbení herci, hodně jsem se na tento opus těšil a pak se mi do něj kvůli délce nechtělo. Nicméně se jednalo o hodně solidní gangsterku. Tři a půl hodiny je hodně, trochu by možná neuškodilo ubrat, ale na druhou stranu nemůžu říct, že bych se nudil. ()

Marsik

Není to taková špica jako Goodfellas či Casino, ale stále ve svém žánru klasa. Pro tenhle žánr se Martin S. narodil. Všechny postavy jsou napsány záživně, děj i přes svou obří délku odsýpá a právě díky sympatickému stylu vyprávění vydržíte bez problémů do konce. K diskutovanému tématu "Digitálně omlazení herci" řeknu jen jediné - mě to nerušilo. Utkvěl mi v paměti výkon J. Pesciho. Pokud by toto měla být jeho poslední (velká) filmová role, tak by se rozloučil s naprostou grácií. 80% (with J.) ()

Andersis

Respekt všem. Ale ksicht čtyřicátníka na těle osmdesátníka šel bohužel poznat. To neschováš vole.... To ne vole..... Ne ne... ()

ledzepfan

Scorseseho přehajpovaný a přeleštěný mafiánský kýč.. DeNiro (hlavně on, ale nejen on), po diletantském digitálním faceliftu, půl filmu působí, že mu někdo rozmazal xicht vodovkama (a to nemluvím o těch nepřirozeně modrých očích).. 3/4 filmu jsou jen odtažitou, dříve stokrát jinak a lépe natočenou šablonou, sázející zde více na jména (Scorsese, De Niro, Pacino, Pesci) než na reálnou kvalitu filmu.. Vztahy mezi postavami Scorsesemu absolutně nevěřím. Nemám proč. Přátelství vypadá jinak, nebo musí být vykresleno jinak... Snad jen v poslední čtvrtině, kdy se z roztržitého příběhu stane komorní zamyšlení na téma stáří, samoty atd, z filmu vyplouvá na povrch něco zajímavějšího. Jak to dlouhodobě vidím já, tak poslední přínosný Scorseseho film bylo Casino. Od té doby jede na setrvačnost a dnes je to jeden z nejpřeceňovanějších filmařů součastnosti. Kdyby okolo toho nebyla nedotknutelná aura očekávaného mafiánského majstrštychu velké režisérské legendy a natočil to někdo méně zbožštělý, tak by ten film dostal pořádnou čočku.. ()

agentmiky

Kdo má rád Scorseseho a tu nejlepší hereckou eskvadru z gangsterek minulého století, tak nesmí s tímto filmem váhat.....hlavně se nenechte zmást delší stopáží, film rozhodně nenudí, to vám zaručuji. Trochu mě mrzí jen fakt, že některé historické informace jsou divákům leckdy házeny jedna za druhou jako při kulometné salvě, zejména situace okolo Jimmyho Hoffy, takže i ten člověk dosti znalý historie někdy bude malinko plavat, ale to tomu filmu nemohu dávat za vinu. Teď už ale ke kladům. Zejména chci pochválit systém de-agingu, mladší De Niro mě vůbec nepřišel jako pěst na oko, tady ta digitální stránka filmu velice prospěla (někdy totiž udělá slušnou paseku). Jasně, že tempo snímku se nedá zařadit mezi to nejvražednější, ale zase si Scorsese dává záležet na každém diaologu jeho postav, a že to pořád má v ruce ! Mnohdy mi to připomnělo svým stylem vyprávění právě jeho nejfajnovější počin - Mafiány. I tak ale dojde i na nějaký ten vypjatější moment, při jehož sledování vám bude slušně tuhnout krev v žilách (při sledování posledních chvilek života Jimmyho Hoffy jsem byl jako na trní). Z hlavního hereckého tria asi září nejvíce excentrický Al Pacino, v těsném závěru zmoudřelý Joe Pesci a až třetí právě De Niro. Když to shrnu......Asi to nezařadím do té nejelitnější výkladní skříňě Scorseseho, ale jsem neskutečně rád, že tento projekt nakonec vznikl. Řekněme si na rovinu....Co když to bylo naposledy, co jsme mohli vidět tyto legendy na filmovém poli pospolu ? Už jen kvůli tomu si ten snímek pusťte. Za mě dávám 85 % ()

NinonL

Skvělé. Mafie a politika USA 60. let podle skutečných událostí. Kennedyové, Hoffa, mafiáni mezi politiky, právníky, umělci i odboráři. I samotnými dělníky samozřejmě. Děsivě dlouhý film, ale stojí za to vydržet. Koho zajímá politika, bude nadšen dvojnásobně. ()

Paxxx.cz

Ověřená trojice Scorsese, De Niro a Pesci spojili sílu ještě naposled a tentokráte k sobě do sestavy přidali i legendu gangsterek Al Pacina (herecké výkony všech tří herců bych pochválil). Vše zní na první pohled docela dobře, ale není všechno zlato co se třpytí - pár nápaditých scén se zde našlo (nejde zapřít Scorsese rukopis), ale vše je tak nějak utopeno v té ukrutně dlouhé tří a půl hodinové stopáži plných dialogů. Začátek nevypadal špatně, ale přiznám se, že jsem byl docela rád, když jsem po tom zdánlivém nekonečnu došel až k titulkům. CGI použité v tomto filmu taky moc nepřidalo na dobré reputaci. Celkově jde podle mě (jen) o takový lepší průměr...6/10. ()

KIT.HL

Tak jsme si včera pustili Irčana a byla to teda pořádná nálož filmu. Délkou i dějem který se točí kolem kontroverzní postavy Jamese R. Hoffy coby zakladatele a hlavního hybatele odborů. To vše vyprávěno pohledem postavy Frank Sheeran (Robert De Niro) za zdatné pomoci sekundanta Joe Pesciho (Russell Bufalino ) coby výše postaveného mafiána... Přiznám se, že velké očekávání se u mě naplnilo jen na 95 % :-) a bude to hodně má chyba. Ta délka mě dostala a je pravda, pokud se rozhodnete sledovat takový film s titulkama je to dřina. Pro srovnání a zklidnění jsem si druhou půlku dal v dabingu . Ale Martin Scorsese nemůže zklamat filmařsky. Tohle je parádně rozpracované do několika časových rovin a dějových linek. Pokud trochu znáte historii spojenou s USA a obdobím bratrů Kenedyových budete v obraze. Vzezření herců bylo nutno pro věkovou neshodu ze skutečnými postavami lehce počítačově omladit a kupodivu to dopadlo dost dobře ( De Niro a Joe Pecsi mají 76 , Al Pacino 79 )) To ostatní je film který nadchne pokud Vás baví podobné gangsterské příběhy inspirované skutečností. Skvělý dobový soundtrack jistě nezklamal a dotvořil iluzi k úspěšnému konci. Je však nutno se na film naladit, vypnout mobil a sledovat co se na plátně, tedy zde obrazovce právě udává.. Netflix odvedl moc dobrou produkci a dabing se rovněž vydařil. ()

Ellmariachi

Očekávané loučení s jednou galaxii těch nejzářivějších hvězd. A loučení je to pěkné. Dokonalé ne, ale pěkné ano. Pacino, De Niro i Pesci jsou prostě obličeje, které budou chybět. Když jsme u těch obličejů. Mě osobně omlazování nevadilo. Kdyby kolem toho nebylo tolik humbuku nevěnoval bych mu ani tuhle jednu větu. Co už bylo slabší byly pohyby těla De Nira. Ale beru to jako nějakou daň. Film je neskutečně dlouhý. Někdy to bylo otravné, jindy to plynulo jako voda. Přiznávám, že jsem to dal na tři tahy. Z postav mě nejvíc bavil Pacinův Hoffa. Za prvé neskutečná energie a za druhé Ala mám stejně z téhle "Mafiánské" generace nejradši. Příběh jak se line, ukazuje několik dekád. A končí šíleným dilema hlavní postavy. Tam je velká osudovost. Ona osudovost by měla gradovat asi na konci, ale tam byť na mě působí, tak zdaleka ne tolik silně, jak bylo nejspíš zamýšleno. Loučení tedy dopadlo dobře. Ale já stejně budu vzpomínat spíše na ty snímky, který tihle chlapáci táhli v nejlepších letech. 80 procent za jen těsně nenaplněná očekávání, ale přesto vynikající film. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu