Americký herec a režisér Clint Eastwood se filmu věnuje už víc než půlstoletí a za tu dobu si v Hollywoodu vydobyl neotřesitelné postavení. Původně westernový televizní herec získal proslulost ve spaghetti-westernech Sergia Leoneho (především ve slavné trilogii Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý, ošklivý) a později úspěšně kombinoval postavení herce, producenta a režiséra, což mu kromě řady dalších ocenění vyneslo i dva producentské a dva režisérské Oscary za snímky Nesmiřitelní (1992) a Million Dollar Baby (2004). Westerny v jeho tvorbě samozřejmě tvoří zvláštní kapitolu a Eastwood se k tomuto nejameričtějšímu z filmových žánrů rád a často vracel. Psance Joseyho Walese (1976) začal režírovat Philip Kaufman, ale jeho roli nakonec převzal Eastwood. Tento kontroverzní krok přiměl Cech amerických režisérů (DGA) k ustanovení smluvního pravidla, jež zamezovalo nahrazení režiséra filmu kýmkoli z jeho současného štábu či herců (dnes je označováno za tzv. Eastwoodovo pravidlo). Příběh pokojného farmáře, jemuž oddíl severských renegátů vyvraždí rodinu a zavede ho na cestu pomsty, dal Eastwoodovi nejen možnost si zahrát svého lakonického málomluvného hrdinu, ale také dokázat rostoucí režisérské sebevědomí. Dnes Eastwood uvádí Psance Joseyho Walese jako jeden ze svých nejoblíbenějších filmů. Další výrazné kreace tu předvádějí indiánský herec Chief Dan George (známý postavou dědečka v Malém velkém mužovi, za niž byl nominován na Oscara) jako Lone Watie a Eastwoodova dlouholetá přítelkyně Sondra Lockeová jako unesená dívka Laura Lee. (Česká televize)

Masinfira

Jeden z nejlepších westernů, které jsem v poslední době viděl. Nechybí dobrá zápletka, plno akce, sem tam nějaká dobrá hláška. Clint není neprůstřelný a občas udělá chybu. Psychologie postavy je dobře zpracována a celkově si myslím, že si film zaslouží kolem 92%... ()

martin46

Výborný western, v kterém Josey Wales plive žvýkací tabák na vše co se hýbe a krutostí vlastní spíše drsnému Harrymu zametá s červenými kamašemi. ()

Druid

Dobrý western - sice ne moc akční, ale Clint Eastwood je typický hrdina z divokého západu (tentokrát má jeho postava i příběh, v jiných westernech to je obvykle bezejmenný pistolník bez historie) a hudba je také povedená. ()

dada.zak

Ono se o tomhle filmu hodně mluví jako o protiválečném a tak podobně. Ale já v tom vidím i jeden silný libertariánský vzkaz: Žít a nechat žít. Ostatně, jak Josey mluvil s Ten Bearem: "That's true. I ain't promising you nothing extra. I'm just giving you life and you're giving me life. And I'm saying that men can live together without butchering one another." ()

JohnyRicPic

Ani chvíli jsem se nenudil. Dostatečné množství akce, žádná hluchá místa. Párkrát jsem se dočkal dokonce i nějakého toho situačního humoru, který k westernu dle mého neodmyslitelně patří, když se to s ním nepřehání. Clint zkrátka věděl a ví jak na to! ()

Drslw

Sklamanie. V podstate pomasírovanie južanského a indiánskeho bruška, potom už len klišé a rozprávky starej matere. Žiadny presah ani odkaz to nemá. Ale pozornosť to udrží, to zase jo... ()

andy60

Pochvalu si zaslouží dobře zremasterovaná verze (širokoúhlý obraz a 5.1 zvuk). Co se Clinta týká, nevím, jestli mně úplně sedí ten jeho styl - tváří se neustále ultra cool, chová se jak ten největší tvrďák, který toho moc nenamluví a raději hnad tasí kolty. Hlavně mi přijde, že je to silně neoriginální, že podobné postavy už ztvárnili mnozí jiní (Bronson, Stallone, Willis, Segal a mnoho dalších. Co takhle dát si pro změnu usměvavého, dobrosrdečného a užvaněného týpka? ()