Americký herec a režisér Clint Eastwood se filmu věnuje už víc než půlstoletí a za tu dobu si v Hollywoodu vydobyl neotřesitelné postavení. Původně westernový televizní herec získal proslulost ve spaghetti-westernech Sergia Leoneho (především ve slavné trilogii Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý, ošklivý) a později úspěšně kombinoval postavení herce, producenta a režiséra, což mu kromě řady dalších ocenění vyneslo i dva producentské a dva režisérské Oscary za snímky Nesmiřitelní (1992) a Million Dollar Baby (2004). Westerny v jeho tvorbě samozřejmě tvoří zvláštní kapitolu a Eastwood se k tomuto nejameričtějšímu z filmových žánrů rád a často vracel. Psance Joseyho Walese (1976) začal režírovat Philip Kaufman, ale jeho roli nakonec převzal Eastwood. Tento kontroverzní krok přiměl Cech amerických režisérů (DGA) k ustanovení smluvního pravidla, jež zamezovalo nahrazení režiséra filmu kýmkoli z jeho současného štábu či herců (dnes je označováno za tzv. Eastwoodovo pravidlo). Příběh pokojného farmáře, jemuž oddíl severských renegátů vyvraždí rodinu a zavede ho na cestu pomsty, dal Eastwoodovi nejen možnost si zahrát svého lakonického málomluvného hrdinu, ale také dokázat rostoucí režisérské sebevědomí. Dnes Eastwood uvádí Psance Joseyho Walese jako jeden ze svých nejoblíbenějších filmů. Další výrazné kreace tu předvádějí indiánský herec Chief Dan George (známý postavou dědečka v Malém velkém mužovi, za niž byl nominován na Oscara) jako Lone Watie a Eastwoodova dlouholetá přítelkyně Sondra Lockeová jako unesená dívka Laura Lee. (Česká televize)

Loki_Six

"Now remember, when things look bad and it looks like you're not gonna make it, then you gotta get mean. I mean plumb, mad-dog mean. 'Cause if you lose your head and you give up, then you neither live nor win. That's just the way it is." ()

Han22

Taková westernová všehochuť aneb Divoký západ v kostce. Eastwoodův hrdina je celkem klasický ostrostřelec, který s cynickou hláškou a odplivnutím kosí armádu padouchů, ale na druhou stranu zlomený muž, kterému řádící vojáci na konci občanské války zabili rodinu. Je to road movie, cesta za pomstou i útěk, po vzoru Waynovek se zde objevuje postupně rozšiřující se plejáda postaviček, nechybí i humor, spojený s nechutným pliváním i starým indiánem a nakonec i romantika. Na cestách jsou indiáni (krásný rozhovor s náčelníkem Komančů!), nejrůznější xindl, ale za největší šmejdy je tu překvapivě americká, resp. unionistická armáda, která neváhá střílet vzdávající se lidi, drancovat a ty co se odmítnou vzdát štve jako psance. A samozřejmě nechybí parádní přestřelky vrcholící finální obranou srubu a výborným zúčtováním s hlavním padouchem. O fous před Waynovým Střelcem western roku 1976. ()

Zagros

Psanec Josey Wales je další z rolí, která padne Clintu Eastwoodovi přímo na tělo. Nemluvný podmračený hrdina, který nepotřebuje slova k vyjádření emocí. Je to příběh válečného veterána z občanské války Severu proti Jihu, který má války už dost a chce na ni zapomenout. Je to příběh drsného pistolníka, který přijde o všechno a vydá se na cestu pomsty. Je to příběh, kde zpočátku není co ztratit a podle toho to vypadá. Je to příběh o hledání jiného důvodu k životu, než je pomsta. A je to příběh, který mě velmi bavil. ()

Teg

Nejuplivanější film s Eastwoodem. Plive na všechno, na zemi, mrtvoly, psy... vlastně jsem si představoval, že ve finální scéně plivne na kameru. ()

dopita

Režisér Clint Eastwood zraje jako víno, ale už v roce 1976 natočil film o kterým se dá říct, že je mistrovským dílem. Pomalu vyprávěnej příběh s hrdinou kterej víc plive (chudák pes) než mluví, má napětí a neustávající tah na bránu. Přesto bych filmu vytknul mírnou ztrátu tempa ve třetí čtvrtině a někdy až supermanský schopnosti hlavího hrdiny. Ale to sou jen detaily, celkově nemůžu než doporučit. ()

Slimak

Westernová putovačka podle Eastwooda.Objevují se některé klasické špageťácké prvky.Jinak slušný film který, žánru nedělá ostudu.Lepší než PALE RIDER horší než NESMIŘITELNÍ.Žádný máslo ale ani žádnej veletoč. ()

J.F.B.

"...Yeah, well, I always heard there were three kinds of suns in Kansas, sunshine, sunflowers, and sons-of-bitches." Pro Eastwooda trochu netypický typ hlavního hrdiny, který ale není nijak horší než ty typičtější. Ideální snímek na oslavení Clintových devadesátin. (♪♫) ()

Piškotka

Hezky se na to dívalo, velkou roli v tom hrál Clint. A mimo vizáž hrál skvěle. Bylo to sice smutné, jak mu vyvraždili rodinu, ale film nepostrádal i nevtíravý humor zejména v situacích, kdy se k němu připojili další netradiční společníci. A jejich důvtip byl zřetelný. Každý přispěl svou trochou do mlýna. A Josey Wales byl velký pohodář. ()

Prochy38

K tomuto westernu jsem se dostal celkem náhodou a rozhodně nelituji. Clintovi podobné role fakt sednou, byť je to lehce vzdálené oné legendární trilogii. K dokonalosti tomu trochu chybělo, teda víc, ale jinak příjemné pokoukání. Hodně mi tam chybělo alespoň letmý přerod Joseyho z farmáře na zabijáka, to mě mrzelo, ale jinak děj možná není úplně originální, přesto příběh v mnohém překvapí... A starý indián v té lehce komičtější roli fakt povedený! Spokojenost. ()

Rozjimatel

"Náčelník Čejenů Černý Kotlík usoudil, že nekládla dostatečný odpor." Zaujala ma informácia, že veľkým kritikom Eastwoodových westernov bol sám "veľký" John Wayne, čo mi dáva perfektný zmysel. A to z toho dôvodu, že Eastwoodove westerny ma bavia (hoci nie som fanúšikom žánru) a westerny s Wayneom sú mi väčšinou na smiech. Začiatok filmu ma až tak nezaujal, prvých 45 minút bolo ešte dosť rozpačitých, ale od stretnutia so starým indiánom ma film silno chytil a nepustil až do konca. Vtedy sa aj tá typická eastwoodovská postava drsného, málovravného samotára začala trochu odkláňať z vyjazdených koľají, a to najskôr svojim dlhým prejavom a potom ešte tým, že postupne začala naberať spoločníkov - rozkošnú, veľmi rozmanitú skupinku kadejakých nešťastníkov. Každá z postáv je niečim zaujímavá, ale postava starého hláškujucého indiána je doslova geniálna. Medzi nim a Joseym Walesom sú perfektné slovné výmeny, plné irónie a vzájomného doberania sa. Dialógy sú vo všeobecnosti silnou stránkou filmu, bez nich by film šliapal len na pol plynu. Ako ďalšie plus by som filmu pripočítal ešte to protivojnové posolstvo, pričom sa nezdráha pošpiniť aj česť "vždy tých spravodlivých" severanov. Inak, film mi pripomenul ten vtip o pokojne orajúcom ruskom traktore, ktorý napadli nepriateľské tanky a ktorý po opätovaní paľby a zničení všetkých tankov odletel naspäť na základňu. Josey Wales bol tiež na začiatku pokojne orajúci farmár, ktorý nedokázal ochrániť rodinu a neskôr sa zmenil na nezničiteľný a smrtiaci stroj. Len ten samotný prerod som akosi nezachytil, k čomu smeruje aj moja drobná výčitka. ()

aLPaC

Výborný nápad, to plivání! Celkově se jedná o dobrý western, trochu jiný než za časů Johna Wayna. Indiáni už tu nejsou nepřátelé a monstra, jak za dob Wayna, film není jednotvárný, ale je složený jakoby z více celků. Určitě můžu doporučit. ()

Oyer

Pro mě obrovské překvapení. Po famózní světoznámé trilogii "spaghetti western" s Clintem v hlavní roli jsem marně hledal nějaký western (krom Sedmi statečných, Tenkrát na západě, mayovek...), který mi se mohl těmto alespoň přiblížit. A už vůbec jsem nevěřil tomu, že by mladičký Eastwood jako režisér mohl natočit kvalitní klasický western. Povedlo se ! Se vším tím charismatickým přístupem jak ho známe z již výše zmíněné trilogie spaghetti westernů. Nenašel jsem slabinu, kterou bych mohl snímku vytknout. Toliko časté odplivnutí se zřejmě Clintovi zalíbilo u neméně charismatického Franka ( H. Fonda) v Tenkrát na západě. ()

Furmi

Nemôžem si pomocť ale spoločne s Nezmieriteľnými najlepší Clintov Western (ako i réžijní, tak i zahraný). Nádherná príroda, vypyplané zábery, drsné správanie a hášky Josieho takmer v každej scéne a veľmi kvalitný scénar a spracovanie. Takže odteraz považujem za jeden z najlepších klasických westernov (ako napr. 7 statočných, Tenkrát na západe alebo Hombre) i Outlaw Josie. 88% ()

reich

Obyčejný farmář Josey Wales (Clint Eastwood) pracuje na své farmě v Missouri. Bohužel na jeho farmu zavítá oddíl severských renegátů, kteří mu vyvraždí rodinu. Jako jediný přeživší se přidává ke Konfederaci a cestě za svou pomstou. Velice zvláštně pojatý western, který je ovšem typický pro westerny Clinta Eastwooda. Jedním slovem se dá vyjádřit tento film a tím je právě pomsta. 80% ()

Klajnik

V porovnání s jiným, novějším a slavnějším westernem, který Clint Eastwood natočil i si v něm zahrál hlavní roli - Nesmiřitelnými z roku 1992 - je Psanec Josey Wales dějově slaběji vystavěn, ale má jiné své kvality, kterými to (minimálně v mých očích) vynahrazuje a dostává se na stejnou kvalitativní úroveň jaké dosahují zmínění Nesmiřitelní, kteří zde na databázi mají o 8% a 13 000 ohodnocení víc. Já oběma filmům dávám 3/5, protože jsou to stále podstatně slabší kousky než třeba Divoká Banda, nebo Hodný, Zlý a Ošklivý. Tento film postrádá silnější tah na branku, jasnější směr, vedoucí pečlivě vystavěnému závěru, jaký mají ti Nesmiřitelní nebo ještě lépe: Tenkrát na Západě, Velká Země nebo Tanec s Vlky. Zápletka je následující: Pokojnému farmáři, Joseymu Waleosvi, renegáti Unie vyvraždí rodinu, načež se pak přidá ke prokonfederačním partyzánům, kteří se účastní útoků na sympatizanty Unie a armádní jednotky. Na konci války Joseyho nadřízený, kapitán Fletcher, přesvědčí partyzány, aby se vzdali, poté, co jim senátor Lane slíbil, že jim bude udělena amnestie, pokud se vzdají a budou přísahat Severu. Wales se odmítá vzdát, v důsledku čehož je víceméně jediným přeživším masakru svých bývalých spolubojovníků. Jelikož však ve zmatku dokázal zabít desítky nepřátel gatlingovým kulometem, tak na něj je vypsána odměna. Josey Wales tedy po většinu filmu ujíždí před nepřáteli, má s nimi nejrůznější potyčky, potkává lidi, s nimiž se tenhle spropadenej svět nemazlí a bere je pod svá křídla, čímž vzniká taková rodinka odlišných postav, z nichž nutno vypíchnout starého indiána (Chief Dan George), který je velmi sympatické povahy a s mlčenlivým pistolníkem kamenné tváře má skvělou dynamiku. Eastwoodův protagonista však lidem jenom nepomáhá. Střílí do nich i na ně plive - plive na živé i mrtvé, plive na hmyz či psy a plive i na samotnou matičku zem. Plive na to všechno. Právě tento motiv je něčím, co v mých očích tento western příjemně ozvláštňuje, ač se možná jedná o pouhou drobnost. Celkově je to ale film, který příliš nespěchá a možná je to i dobře, páč není vystavěn tak, aby měl moc k čemu a současně dovede být příjemnou sledovanou, protože postavy, jejich dialogy i jejich jednání v jednotlivých scénách dokáže být dostatečně poutavé na to, aby se divák nenudil. Nešťastný mi přišel hlavně uspěchaný začátek, který prakticky začne tím, že protagonista doběhne k hořícímu domu, kolem nějž jezdí násilníci (nemluvě o tom, že není dostatečně srozumitelně podáno, kdo to je a proč), někteří z nich si však odtahují jeho ženu, z hořícího domu se ozývá křik dětí, načež je Josey nepřesvědčivě omráčen seknutím šavle do hlavy a tak Clint omdlévá v nejhorším hereckém projevu celého filmu. Dle mého měl divák strávit minimálně prvních 10 minut s protagonistou v interakci s jeho rodinou, aby její nešťastný osud měl na diváka byť jen malý emocionální dopad, což by napomohlo většímu emocionálnímu napojení na postavu. Já však na postavu z počátku vůbec napojen nebyl - rozuměl jsem jí i jejímu konání, ale nebyl jsem na ni jaksi citově napojen. Nebyl jsem do filmu zainteresován kvůli nepovedenému rozjezdu. Může se to zdát jako malichernost, ale velkým autorovým zájmem diváka na své dílo naladit. Lze to učinit více či méně úspěšně. Lze toho také nedosáhnout vůbec, což ale není případ tohoto filmu, kterému to jen chvilku trvá. Napadá mě také, že by filmu slušelo, kdyby určitým scénám věnoval víc péče, více režijně vyzdvihl jejich význam v celkovém příběhu - kupříkladu scéna zabití hlavního záporáka je docela slabá, ač právě on a jeho zločin spustili všechny události, které následně sledujeme... To už se však zase dostávám k mezerám ve výstavbě snímku. () (méně) (více)

Jeremiah

Prostě C.Eastwood umí !! Předává svým postávám své nezaměnitelné charisma a i z průměrného filmu dokáže vykouzlit o bod vyšší hodnocení než si film skutečně zasluhuje. To je případ i tohoto filmu, který je maximálně na 3, ale kvůli výše zmíněnému a krásným očím Sondry Locke dávám slabší 4. Na tomto filmu se mi i líbí, že bez přikrašlování ukazuje jak se skutečně žilo a následně i přežívalo v U.S. při osidlování. Hlavním a jediným motivem veškerého snažení byly, jsou a bohužel asi i budou pouze peníze. Teprve na dalších místech je lidskost, cit, víra a ostatní činnosti nepřinášející zisk. ()