Americký herec a režisér Clint Eastwood se filmu věnuje už víc než půlstoletí a za tu dobu si v Hollywoodu vydobyl neotřesitelné postavení. Původně westernový televizní herec získal proslulost ve spaghetti-westernech Sergia Leoneho (především ve slavné trilogii Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý, ošklivý) a později úspěšně kombinoval postavení herce, producenta a režiséra, což mu kromě řady dalších ocenění vyneslo i dva producentské a dva režisérské Oscary za snímky Nesmiřitelní (1992) a Million Dollar Baby (2004). Westerny v jeho tvorbě samozřejmě tvoří zvláštní kapitolu a Eastwood se k tomuto nejameričtějšímu z filmových žánrů rád a často vracel. Psance Joseyho Walese (1976) začal režírovat Philip Kaufman, ale jeho roli nakonec převzal Eastwood. Tento kontroverzní krok přiměl Cech amerických režisérů (DGA) k ustanovení smluvního pravidla, jež zamezovalo nahrazení režiséra filmu kýmkoli z jeho současného štábu či herců (dnes je označováno za tzv. Eastwoodovo pravidlo). Příběh pokojného farmáře, jemuž oddíl severských renegátů vyvraždí rodinu a zavede ho na cestu pomsty, dal Eastwoodovi nejen možnost si zahrát svého lakonického málomluvného hrdinu, ale také dokázat rostoucí režisérské sebevědomí. Dnes Eastwood uvádí Psance Joseyho Walese jako jeden ze svých nejoblíbenějších filmů. Další výrazné kreace tu předvádějí indiánský herec Chief Dan George (známý postavou dědečka v Malém velkém mužovi, za niž byl nominován na Oscara) jako Lone Watie a Eastwoodova dlouholetá přítelkyně Sondra Lockeová jako unesená dívka Laura Lee. (Česká televize)

Skip

Nejlepší v tomto filmu byl komediální prvek v podobě starého Indiána. Jinak docela obyčejný western, kde přestřelky působí až moc přehnaně ve prospěch hlavního hrdiny - možná kdyby to nebrali až tak vážně, bylo by to lepší. Celkově tedy dá se říct lehce nadprůměrný film, který nezanechá moc hlubokou stopu ve vzpomínce. ()

Vědma

Od westernu člověk nemůže očekávat bůhvíco originálního. Western má svoje pravidla a to je dobře. Zato v něm člověk může obdivovat herecké výkony, práci kamery, režii a pokud je zde humor, o to lépe. A to v tomto filmu funguje prakticky všechno. Budiž Clintovi chvála. ()

major.warren

Skvělý a v leckterých měřítkách i doslova epický western. Je jedním z mých nejoblíbenějších westernů. Clint Eastwood prostě umí. Podle mě jeho druhý nejlepší western. Hned za Nesmiřitelnými. Skvělý herecký výkon na plátně předvedl nejen vynikající Clint v roli psance Joseyho Walese, ale hlavně legendární indiánský herec známý především z filmu Malý velký muž Chief Dan George v roli osamělého Watieho. Co se týče scénáře byl skvělý. Kamera a celková vizualita také nebyla špatná. Hudba velmi pěkná, ale mohlo jí být i víc, ovšem Jerry Fielding podal hodně dobrý výkon. Ostatní herci krom dost dětinské Sondry Locke byli dobří. Na tomto filmu se mi nejvíce líbil příběh. Příběh o pomstě, ale i o přátelství. To Clint prostě umí. Josey Wales je onen typ pistolníka, který jde po pomstě, kvůli které vytáhl zbraň, a zároveň má dobré srdce. Eastwood hrál tři typy pistolníků. Chladného muže beze jména, muže jdoucího po pomstě a muže, který znovu nasadí zbraň pro boj za spravedlnost. Josey Wales splňuje oba dva poslední typy. To co Clint herecky předvádí na plátně je opravdu mimořádný výkon a to co za kamerou, tak tam je to beze slov. Já tento film přímo žral, když jsem byl malý a mám to tak do dnes. Nejlepší scény jsou podle mě projížďka po Misouri a přestřelka ve městě, kterou Josey Wales (Eastwood) doplní hláškou, "Tak co budete tasit nebo si pískat Dixie?" Fantastické. Nejsilnější scénou je pro mě scéna s náčelníkem Komančů, kterého ztvárnil legendární Will Sampson z Přeletu nad kukaččím hnízdem a pak krásné finále, kde Josey řekne onu slavnou poetickou hlášku, "V týhle mizerný válce jsme tak trochu umřeli všichni." U mě má tento film skvělých pět hvězdiček a 85%. Tulák z širých plání, Bledý jezdec a Nesmiřitelní šli po pomstě a spravedlnosti. Psanec Josey Wales je vede. ()

radektejkal

Western uvařený ze všech nezbytných ingediencí, chyběl jen křen, který jsem při sledování strouhal. Možná proto jsem občas plakal na nesprávném místě, každopádně jsem si ale dával pozor, aby mi do něj někdo neplivl. ()

Martin741

V roku 1976 prisli dva westerny, ktore este ako tak stali za pozeranie : John Wayne so svojim Shootist /reziroval Don Siegel/ a pan Eastwood so Psancom. A ked si tak porovnam oba filmy, vychadza mi ovela lepsie Psanec Josey Wales. Na rozdiel od lahko nadpriemerneho Strelca s Wayne-om tu vidim skusenu rezisersku ruku, kvalitny pribeh /zivot s rodinou, vypalenie domu a zavrazdenie rodiny a naslednu pomstu/ a mimoriadne slusny scenar. Aj ked Western uz roku 1976 pomaly ale isto vymieral, pan Eastwood /pred aj za kamerou/ dokazal natocit viac nez slusnu kovbojku. A ked mam hlasovat medzi Wayne-ovym Strelcom a Eastwoodovym Psancom, vyberam si po zrelej uvahe jednoznacne Psanca. 86 % ()

Jino

Clint je ve své roli, věčně zachmuřeného a odflusávajícího si psance Joseyho Walese, bezchybný...o tom žádná. Ale to je tak asi všechno co mě na tomto filmu zaujalo. Místama mi totiž přišel velmi zdlouhavý a tím pádem i nudný. Po vysoce navnaďujícím záčátku jsem prostě čekal něco jiného, než jen putování hlavního hrdiny k lepším zítřkům. Čekal jsem nelítostnou pomstu s velkým P a dostal bohužel jen slabý odvárek. 40% ()

Streeper

Pro mě taková neobvyklá westernovka. Clint je tam fešák ale film ubíhá docela pomalu a navíc i dějová linka negraduje tak, jak bych si představovala. Což je velká škoda, protože kdyby byl příběh více promyšlený, bylo by to z mého pohledu určitě lepší. ()

bourec

Popisek drama je zcela na místě.Clint ty westerny pro zábavu diváků netočí.Škoda, i u tohodle filmu jsem se nudil, a postupně usínal.40%. ()

starbrejkr

Výborný western a zároveň Clintovo první režijní dílo, které mě z jeho tvorby ze 70. let opravdu zaujalo. Klasické westernové schéma je tu ozvláštněno několika prvky, které ho zvedají nad průměr. Prvním je humorný prvek, kterému kraluje Eastwoodovo grandiozní plivání, u kterého se mi hned vybavilo Gran Torino. Z těch dalších pak musím jmenovat i netradiční pohled na americkou občanskou válku, kde jsou ti tradičně "hodní Seveřané" zobrazeni jako pěkní grázlíci, takovéhle neortodoxní pohledy jsem měl vždycky rád. Jinak není moc co psát, je to prostě eastwoodovský western se vším, s čím ho máme rádi a onoho pověstného pistolnického charismatu a jiskřících očí si užijeme až až. Příjemně mě tady taky překvapilo, že Sondra Locke není ani zdaleka tak otravná jako v Clintových dalších filmech. ()

pakobylka

Role drsných chlápků z drsných časů jsou pro Clinta Eastwooda jako stvořené. Tentokrát nám prostřednictvím hlavního hrdiny nabízí zajímavý a poněkud nezvyklý pohled na konec občanské války ve Státech. Příběh je v akčních pasážích místy maličko přehnaný, leč v míře očekávané a přijatelné v rámci žánru - jak by řekl Josey Wales: "S tím počítám." ()

blitzer

Jeden z nejlepších Clintových westernů. I když je pravda, že se nejedná o úplně typického zástupce žánru, jakým je například slavná dolarová trilogie. Přesto musím říct, že se mi Josey Wales líbil víc. Je to v podstatě road movie, kdy hlavní hrdina potkává podobné vyděděnce, jakým je on sám, kteří s ním dále putují rozlehlou texaskou prérií, až doputují do skutečného ráje, blízko Blood Butte. ()

mortak

Po uhlazených westernech Forda a Waynea je Josey Wales dost tvrdou demystifikací občanské války. Hrdinou je jižan, vraždící a znásilňující psychopati v uniformách na obou stranách, indiáni buď civilizovaní nebo zničení alkoholem, a přesto i v tom poválečném marasmu Wales přitahuje slušné lidi, a nejen bílé, i rudé, protože i ti jsou základem Ameriky. Zatímco ve Fordově Přepadení cestující v dostavníku tvořili bílý základ Ameriky, a indiáni byli tím ohrožením, Eastwood jako režisér a Phil Kaufman jako scénárista vidí ten "slavný" Wild West úplně odlišně. ()

majo25

Atmosferický western, ktorého hlavným tromfom je ústredná postava ztvárnená ako vždy skvelým Eastwoodom. A ako pozerám, on sám zobral do rúk aj režijné oprátky, kde odvedol tiež kus kvalitnej práce. Americká občianska vojna z trochu inej stránky. Miestami autenticky až naturálne pôsobiaci snímok som si vychútnával hlavne v prvej polke, v druhej to už predsalen nie je, až na akčnú stránku, to pravé orechové. Humorná postava starého indiána mi nevadila, aj keď hlavne kvôli nemu išla atmosféra neskôr do úzadia. Už len skrátiť pridlhú stopáž. ()

laik_60

westernový Eastwood málokedy sklame. Nebolo to ani v tomto filme. Tie jeho pľuvance nikdy neveštili nič dobrého. ()

otík

Sice průměrný, přesto zajímavý western Clinta Eastwooda, který na začátku filmu ztratí svou ženu a dítě, pak se zaplete do občanské války a pak už čeká na ten pravý okamžik, kdy se mu naskytne příležitost se pomstít. Ačkoliv je to dlouhý film, vůbec nenudí. Clintův mlčenlivý hrdina prostě dokáže zahnat jakoukoli nudu. Hudba: Jerry Fielding ()

Radiq

Nevim, jestli byl Josey Wales skutečná postava nebo ne, ale jedno na něm bylo nejlepší - jak flusal vždy, všude a na všechno, chchch. Samozřejmě kdyby ho hrál někdo jinej, než Clint Eastwood, byla by to asi nuda, ale on je holt drsoň a né jasoň, takže ta role k němu dokonale sedla. Taky se mi líbilo, že tam byly ve vedlejších rolích postavy, které jen tak jinde nevidíte, z nichž nejvíc vyniká starej nadrženej indián s dobrejma kecama. A těch dobrejch keců tam bylo hodně, ne jen s indiánem, ale co kolikrát Josey procedil mezi zuby, to byly skvosty. Taky několik parádních scén - použití rotačniho kulometu, scéna u přívozu, týpci co chtěj Joseyho dostat (nejdřív dva, pak čtyři, pak hromada dalších, včetně lovců odměn) a dojedou na to, scéna v obchodě, kde znásilňují indiánku, scéna s Komančeros, scéna uzavření míru s Komančema (na štěstí to byli ti s velkym K na začátku). A tak jak to pro mě nevypadalo moc slibně ze začátku, tak se karta obrátila a viděl jsem dost dobrej western. ()