Šípková Růženka

(festivalový název)
  • Austrálie Sleeping Beauty

V psychologickém australském filmu režisérky Julie Leigh se seznamujeme s Lucy (Emily Browning), tajemnou dívkou a mladou univerzitní studentkou, kterou pronásledují neustále životní problémy. Její život nabere jiný směr poté, co se přihlásí na inzerát tajemné agentury, která svým zákazníkům poskytuje erotický servis. Lucy se noří do světa spánku a jako novodobá Šípková Růženka slouží jako prapodivný spící společník klientům agentury. (ČSFD)

dopitak

Žaludek sevřený víc než stehna bojácné panny v setmělém parku. Až na to, že kolega acsmp film před psaním obsahu vůbec neviděl, dobrý. Totiž, film je výborný, znepokojuje mě jen (zatím) nízké hodnocení, ale asi většina z 23 dosavadních hodnotitelů byla zase naopak znepokojena tímto filmem. Podobnost s Eyes Wide Shut je zřejmá, nikoliv však v inspiraci. Necítím absenci vysvětlujících prvků, proč Lucy potřebuje prostředky je zřejmé, ostatní nemá být dopovězeno, a to je dobře. Emily Browning! ()

Flakotaso

Velké zklamání, přece jenom - od filmu vybraného do hlavní soutěže v Cannes čeká člověk něco kvalitnějšího. Je to naprosto unylý film bez života, bez nápadů a bez jakéhokoliv vývoje děje nebo napětí. Kameraman se snaží, ale marně, protože se pořád opakuje několik stejných záběrů, které diváka rychle omrzí. Že jsou postavy nebo postel přesně ve středu záběru? No a co jako? Kompozici obrazu si režisérka představuje asi příliš jednoduše. Julia Leigh moc filmařského talentu nepobrala, o to horší je to vizitka pro nejslavnější filmový festival. ()

becki_tu

Radši ani nechci vědět, kde k takovému perverznímu námětu paní režisérka přišla. Celý film má pomalé až ubíjející tempo, kterému ještě "pomáhá" nudná režie, nulová charakteristika jednotlivých postav, spousta explicitní erotiky, spousta zbytečných nicneříkajících scén, absence hudby a tak dále. Tohle byl omyl. ()

Chickenka

Čekala jsem víc, daleko víc...film je takový neurčitý, divák krátka neví, co si z filmu má odnést. O hlavní postavě nevíme skoro nic, což je škoda. Místy jsem se až ztrácela, jelikož chyběli charaktery a momenty ze stran režiséra. Jediné plus je výkon Emily Browning, jinak film nenabízí skoro nic. ()

MoiJe

Nechala som sa zlakat popiskom acsmp, podla ktoreho film vyzera, ze bude mat dej. Miesto toho sa mi dostalo podivnej umeleckej erotiky. ()

JohnCZ

Jedním slovem podivnost. Bylo to místy docela hypnotické (zejména díky snové hudbě), ale jinak strašně zdlouhavé softporno, které bylo tak trochu o ničem a s dost nejasnou pointou. Docela se divím, že se do toho taková kráska, jako je Emily Browning, nechala ukecat, protože herecky to zvládala naprosto s přehledem - jen kdyby ten film za něco taky stál. ()

corpsy

So slečnou ( paní? ) režisérkou a scenáristkou Juliou by som rád skočil na pivo. No zrejme asi len na tretinkové, niekde do zámožnej reštiky bez života. Vidím totižto, že zrejme pochádza z rodu smelých intelektuálov, ktorí pri sledovaní takýchto filmov popíjajú chutnučký ( dľa ich chuti ) čajíček s erekciou na malíčku a vášnivo diskutujú na filozoficko-sociálno-manifestačnú tému tohto diela. Nie škoda celuloidu ( digitálu )? Toto je ťažké aj na divadelné dosky. ()

hous.enka

Takže pro příště: nečíst obsahy filmů. Protože to, co tu vypráví acsmp je zřejmě úplně jiný film, který ještě nikdo nenatočil. Bravo. Co se Sleeping Beauty týče, film je sice líbivý a mírně skandální. Osciluje mezi již zmiňovaným Eyes wide shut a nezapře v sobě prvky Buňuelovy Belle de jour. Zároveň ale přináší nový prvek v podobě mladé dívky, která vlastně netuší, kam patří a co od života čeká (rozhovor s klukem, co teď chodí s Helen). Co mi vadilo, byl styl vyprávění. Jde vlastně jen o jakési obrazy z Lucyina života. Svým způsobem je to možná lepší, než kdyby film zacházel do drobností. Mně ale nějaké ty detaily přece jen chyběly. Motivace Lucy k Silver servisu je zcela zřejmá a vysvětlená. I další prvky nepůsobí nedomyšleně. Jen jsem asi očekávala jiný konec. Přijde mi to celé jako obrovská bublina slibující skandální scény pro jeden typ diváků a hlubokomyslné rozhovory pro intelektuály. Ale ve výsledné fázi film právě na tomhle ztroskotal. Jinak Emily Browning je kočka. PS: Po noci strávené přemýšlením nad tímhle filmem přidávám ještě pár bodíků navíc za ono existencionálně pátrající dívčí já. ()

Krissty

Rozhodně zajímavé... Popravdě ale ani moc nevím, co si o tom mám myslet. V podstatě mě ten film bavil a do příběhu jsem se neskutečně zažrala. Hltala jsem každé slovo, každý čin hlavní hrdinky, prostě všechno. Celé to mělo takovou tajemnou atmosféru a já si pořád jen kladla otázky a těšila jsem se, že na konci aspoň na některé dostanu odpověď. A nedostala... A to je pro mě to zásadní minus, kvůli kterému musím hodnotit takto nízkým hodnocením, i když jsem až do poslední chvíle čekala, že dám víc. Film skončil tak nějak bez pointy a než jsem si to uvědomila, bylo po titulcích. A vlastně to tím pádem nemělo ani žádnou myšlenku. Jen jsem se poučila o tom, jak si můžu jednou vydělat na školu a jak se baví staří páni. No, aspoň ta atmosféra a tajemství, to mělo něco do sebe... ()

MartinezZ odpad!

1) Film jsem zdaleka neviděl v jeho plné délce. Nějak jsem nenašel důvod sledovat život mladé prodejné děvky. ~ 2) pravděpodobně díky tomu jsem absolutně nepochopil závěr a tedy film => a) Ztracených 30 minut života, b) Smažte někdo obsah filmu, který napsal acsmp, protože jeho popis děje sedí asi tak z 10%. ~~~ PS: A proč hodnotím film, který jsem ani celý neviděl? Protože mě absolutně ničím nezaujal. Ani rádoby skandální erotikou, ani vyšisovanou hlavní "hrdinkou", ani perverzními dědky. ()

Lamiczka

Pardon, asi jsem natvrdlá, nebo opravdu netuším, co tím chtěla autorka říct. Vybrané momenty z dívčina života, práce levné dívky, pseudopřátelství, další práce, nabídky k sňatkům atd. Celý je to dost vo ničem. Ani ta erotika nestojí (doslova!) za řeč, kromě celkem ucházející nahé postavy Emily Browning. ()

Freemind

Chce to asi notnou dávku talentu udělat z filmu o zvrhlých sexuálních představách flákotu, která je znepokojující a strhující asi jako Receptář s Přemkem Podlahou. Je to prohra na všech frontách, kromě kamery a obličeje slečny Emilky tady prakticky nic nestojí za zmínku. Z každého dialogu, scény a postavy je cítit nesnesitelná póza a nabubřelost, explicitní záběry na staříky slintající nad mléčně bílým tělíčkem hlavní hrdinky nešokují ani neznechucují, ale prostě nudí. Naprosto zbytečný počin. ()

Macejko

"Videl som už všeličo. Koňa plakať, hada šťať, aeroplán na oblohe cúvať." Ale niečo ako Sleeping Beauty som naozaj ešte nevidel. Áno, je to odťažitý a neosobný art, nad ktorým by bolo treba opäť siahodlho hĺbať (a divácky zážitok by mi to, myslím, nezlepšilo) a hoci má vcelku pôsobivú, chladnú atmosféru a skutočne zaujímavú hlavnú hrdinku, nie o tom som chcel. Chcel som totiž napísať o dôvode, prečo sa na mojej tvári počas celého sledovania zračil nechápavý "dafuq?" výraz. Tým dôvodom je Emily Browning. Vážení, vysvetlite mi, ako režisérka presvedčila túto talentovanú a krásnu mladú herečku, aby účinkovala v tomto - a teraz v žiadnom prípade nezveličujem - soft porne, kde sa takmer každých päť minút objavuje KOMPLETNE nahá a kde si o ňu otierajú chlpaté vajcia a animálne ju olizujú šesťdesiat až sedemdesiatroční dedovia? Čo jej za to sľúbila? Čím jej opantala hlavu? Tučným šekom? Prísľubom návalu festivalových ocenení? Je to iba môj odhad, ale myslím, že keď už bolo po všetkom, musela Emily naozaj, ale naozaj hrubo mindžovať. ()

ABLABLABLA

Mám z toho takový neurčitý pocit... ani příjemný ani znepokojující. Místy mi bylo blbě - když si rvala ten katetr (nebo jak se to jmenuje, nejsem odborník) do krku, protože z toho grglaní, jak jí samotné natahovalo, bylo špatně i mě. Místy jsem měla svraštěné čelo - třeba když jsem nechápala, co to je za záležitost/vztah mezi ní a Birdmanem. Místy jsem zírala s nevěřícným pohledem - ano na úplném konci, jakože tohle je konec? No a zbytek času jsem prostě necítila nic. Podle mě si akorát film hraje na něco oduševnělého a těžko uchopitelného, že nám přináší složité vztahy a porozumění psychice hlavní hrdinky a nejen její. Ve skutečnosti se tu neděje nic jiného, než že holt holka má matku alkoholičku, otec asi nezvěstný, nedokáže navázat pořádný vztah, tak má akorát divného kamaráda, který si dává müsli s vodkou a o němž vlastně nic nevíme (co je zač, odkud se spolu znají, ani jaký mají spolu vztah). Musí se živit sama a tak má řadu prací a mimojiné objeví job, kde se v prádle promenáduje a nalívá drinky. To ji dovede k tomu, že za peníze se napije zázračného lektvaru, po němž nahá usne a nic kolem nevnímá a neví, co se dělo. Hmm super a co jako já s tím. Tenhle snímek byl velké zklamání. ()

Remedy

Srovnání s mistrovským Eyes Wide Shut sice není úplně na místě, ale v něčem se mu neubráním. Kubrick si tehdy vzal na paškál lidskou sexualitu a zpracoval ji ve svém posledním filmu bravurně, s neuvěřitelnou citlivostí a zkušeností. Co víc, celý snímek měl vynikající psycho-erotickou atmosféru a držel diváka v permanentní pozornosti. Sleeping Beauty láká svým plakátem, láká castingem Emily Browning, láká neobvyklým a výstředním námětem. Absence jakéhokoli momentu napětí, neobjasnitelné konkrétnější motivace hlavní hrdinky a vůbec celého snímku, ve kterém působí všechny postavy až příliš strojeně a „ukázněně“ (ve vztahu ke svým rolím) – tohle všechno zabíjí možné poselství a činí ve výsledku ze Sleeping Beauty pseudoumělecký úlet s naprosto mimózním a nesmírně trapným závěrem. Potenciál byl a nebojím se říct, že velký. Zůstal ale kdesi utopen. Jak by to pojal třeba takový Lars von Trier, Roman Polanski či Gaspar Noé! Emily Browning má sice nádherný kukuč a půvabné tělo (pokud nejste na prsatky), ale v pasážích filmu, kde není nahá či polonahá, hraje naprosto průměrně a bez špetky charismatu, což by jistě nevadilo třeba u romantické komedie. Tohle mělo být drama. Bohužel se jedná o tragikomedii. ()

togaf

Tahle Šípková růženka měla hodně pomalý rozjezd, ze kterého jsem postavu Lucy stejně nepochopila. Film je to ale zajímavý a Emily Browning mě nakonec dostala. Navíc jsem dosatala zajímavý tip na výběr té správné barvy rtěnky. ()

Mr.Pumpkin

Párkrát během filmu byla patrná snaha o vybudování jakési znepokojující či stísněné atmosféry a chvílemi to vypadá, že se to už už podaří, ale pak se jakýkoliv náznak atmosféry vypaří jako pára nad hrncem. Režie je k uzoufání nudná, bez nápadu a neohrabaná, podobně jako scénář. Postavy bez vykreslených charakterů se tak nějak motají příběhem, aniž by byla zřejmá jejich motivace. Jediným pozitivem je pro mě Emily Browning. 25% ()

AffectedFace

ČSFD Hodnocení 11.7 2016 | 48% | Skvělý film pro malé děti na dobrou noc. Takové pomalé, vášnivé, znásilňující a celkem působivé. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)