Johanka z Arcu

Joan of Arc

Drama / Životopisný / Válečný / Historický

USA, 1948, 145 min (Director's cut: 100 min)

Victor Fleming

Maxwell Anderson (scénář, divadelní hra)

Ingrid Bergman, José Ferrer, J. Carrol Naish, Francis L. Sullivan, Ward Bond, Shepperd Strudwick, Gene Lockhart, John Emery, Cecil Kellaway, Selena Royle, Robert Barrat, Rand Brooks, Nestor Paiva, David Bond, John Ireland, Leif Erickson, Alan Napier, Aubrey Mather, Irene Rich, William Conrad, Matt Moore, Houseley Stevenson, Jeff Corey, Bill Kennedy, Russell Simpson, Richard Derr, Herbert Rawlinson, George Barrows, George Coulouris, George Zucco, James Kirkwood, Richard Alexander, Hurd Hatfield, Henry Brandon, Ray Teal, Roy Roberts, Frederick Worlock, Dennis Hoey, Bill Cody, Bert Stevens, Frances Morris, Jimmy Lydon, Lester Dorr, Minerva Urecal, Charles Wagenheim, Chuck Hamilton, Frank Marlowe, Nicholas Joy, Richard Ney, Stephen Roberts, Ethan Laidlaw, Henry Wills, Robert Bice, Robert Anderson, Arthur Space, George Magrill, Gregg Barton, William Wagner, Morris Ankrum, Frank Puglia, Herman Hack, Frank Hagney, Mary Field, Phil Schumacher, Herbert Rudley, Bob Burns, Babe London, Robert St. Angelo, Thomas Browne Henry, Clancy Cooper, Philip Bourneuf, Eric Alden, Edward Biby, Taylor Holmes, Beatrice Gray, Lee Phelps, Beverly Lloyd, George Davis, Lee Miller, Scott Seaton, Vernon Steele, Eve Whitney, Charles Meakin, Manuel París, Art Dupuis, Jack Gargan, Eula Guy, Victor Wood, Leyland Hodgson, Symona Boniface, Shep Houghton, Robert Milasch, Lon Poff, Henry Herbert, Clive Morgan, Herbert Evans, Pietro Sosso, Frank Elliott, Jack George, Allen Pinson, Victor Romito, George Robotham, Herschel Graham, John Roy, John Bohn, George Bruggeman, Alvin Hammer, Eve March, Barbara Woodell, Phyllis Hill, Jim Drum, David Dunbar
  • MikO_NR_1909

Spracovanie tejto historickej kolísky udalostí je podobné biblickým príbehom či mýtom pútí veľkého Mojžíša. Od Fleminga by som očakával hlbšiu charakterizáciu Johankinho prerodu k fanatickej vlastenke, priestor a čas na to bol optimálny. Technický potenciál využitý (obrysy, štúdiové zábery, ozvučenie atď.), nie je však vyvážený hybridným scenárom. Dreyerova nemá verzia (1928) je podstatne strhujúcejšia, steny plné démonov i diablove oči v pozadí majú expresionistický kumšt nevídaného rozmeru... nehorázne umelecký počin, Joan of Arc je skôr takou pestovanou akadémiou, ktorá (nepísanou formou) tvorila typológiu schématickosti filmového hrdinu historických eposov starého Hollywoodu. Z času na čas som mal pocit, že sledujem nejakú nemotornú inscenáciu Williama Shakespeara, tak mi pripadali mnohé dialógy, ktorým chýbalo civilnejšie rozčlenenie. Jedným dychom dodávam, že spôsob ako sa od toho odprostiť je mimoriadne náročný a málokto to dokáže. Takže bodujú "len" kostyméri, výprava, doprovodný skladateľ a na kameramanskej stoličke (tradične) citlivé oko Winstona C. Hocha. No a čo sa týka hlavnej predstaviteľky, je to síce stále Bergmanová, ale len sťažka jej toto uveríte. V Notorious sedí dokonale, povedal by som, že najvierohodnejšie.(25.4.2015)

Takové dobové … místy nechtěně úsměvné a přehnaně patetické … vystavěné na divadelních základech … s omezeným počtem dvounohých i čtyřnohých komparzistů (možná kvůli omezenému rozpočtu). Ale existují snímky, které si zaslouží, abychom kvůli nim na chvíli zapomněli na domýšlivé a poněkud cynické 21. století - abychom se na ně podívali s trochou pokory … očima doby, která je vyprodukovala. A "Johanku z Arcu" řadím mezi ně. Ví, co chce říct, neuhýbá, v jejích slovech není ani stopy po falši či sobectví … a její poselství zůstává aktuální. Neboť praktiky mocných se nemění - stejně jako naléhavá potřeba spasitele, kterého by bylo možné následovat … protože pokaždé přináší víru a naději - klíčové prvky, které můžou za příznivých okolností posunout svět o kousek dál.(26.12.2013)

Zajímavé je komparovat nejen s Bessonovou verzí z roku 1999, ale také i ze soudobými historickými spektákly z druhé strany železné opony, tedy kupříkladu s Vávrovým Janem Husem. Řemeslně i výpravou vyhrává Vávra, ideologický balast je ovšem mnohem méně patrný na americkém velkofilmu... Každopádně éra historických kostýmních velkofilmů měla své nepopiratelné kouzlo...(7.8.2014)

Dostavilo sa sklamanie od tvorcov,kde som očakával asi príliš veľa,lebo Ingrid Bergman,ktorá ma ešte nesklamala,sa tak práve,z časti stalo,rejža Fleming,ktorý vytvoril moje obľúbené The Wizard of Oz,to takisto potvrdzuje... Prečo? Ingrid Bergman sa na túto úlohu Panny Orleánskej jednoducho nehodí:vyšší vek,najznámejšia star z Casablancy,Gaslight,Johanke by svedčala tvár mladšia,menej známejšia,na ktorú by nebol vyvíjaný taký tlak,ale snaží sa,čo jej sily stačia,ale herci tento počin nespasia... Od Victora Fleminga som chcel výpravnejší historický snímok ako by sa na takúto osobnosť patrilo: Pritom má predstavivosť,nemuselo to byť kolosálne ako Gone With The Wind,no toto vyzerá až moc ako divadelná hra bez štipku akéhokoľvek zaujatia diváka,ten sa poväčšinou nudí,stopáž je krutá,dlhá. Ani kamera nie je taká,aká som si myslel,že môže byť.Neodradzujem,ale málokto sa na to podujme. Potenciál bol väčší,lebo sa tu stretli ľudia,ktorí na to mali,takto je potenciál nevyužitý aspoň,čo sa týka režiséra.(2.4.2014)

,,NEVERTE JEJ, MôJ PANE." ,,SNAŽÍM SA JEJ NEVERIŤ, ALE ZAKAŽDÝM KEĎ JEJ POZRIEM DO OČÍ, MYSLÍM, ŽE HOVORÍ PRAVDU." __ Na svoju dobre veľmi zručne odvedené dielo, ktoré vtedy paradoxne u divákov príliš neuspelo. Ako už predo mnou napísal užívateľ "zorro", Jana z Arku je skôr ,,rýdzou" historickou drámou než akčným snímkom. Tvorcovia nám síce ponúkajú len jednu bitku, ktorá je v podstate aj jedinou akčnou scénou filmu, tá aj napriek tomu, že v nej (prirodzene) veľa krvi špiechať nebude, zaujme viacej svojou dynamikou a prehľadnosťou, čo u mnohých súčasných filmov vôbec nevidíme. Ingrid Bergman je samozrejme ťahúňom celého filmu a jeho hlavnou hereckou osobnosťou a oscarová nominácia bola určite zaslúžená (rovnako tak aj v prípade José Ferrera), predsa len však miestami pôsobí príliš teatrálne, až afektovane. Ospravedlnenie vidím jedine v tom, ako je napísaná postavy Jany, resp. ako na ňu pozeráme dnes. A istým spôsobom treba prehrýzť aj to, že maskéri nemali prílišnú snahu urobiť z 30 ročnej herečky 19 ročne dievča. Film som videl v dva a pol hodinovej verzii, ktorá na mňa pôsobila pomerne celistvým dojmom. Súdny proces, ktorý tu zaberá celú 1/3 deja ma vôbec neunavoval, i keď nemôžem povedať, že miestami by som niečo vystrihol a inde zase prilepil. Spomeniem napr. časť, kedy sa Jana modlí v chráme a v nasledujúcej scéne ju už vidíme spútanú a zadržiavanú vojakmi, pričom samotný akt zajatia ostal zabudnutý ktovie kde. Avšak ako som už naznačil, vo výsledku nie je Flemingova verzia nijako zlým dielom, z doterajších mnou dvoch videných verzií (obe z roku 1999) je toto pre mňa zatiaľ najvydarenejší pohľad na príbeh známej svätice. (16. hodnotenie, 5. komentár k filmu)(14.8.2012)

• - Film obdržel i speciálního Oscara pro producenta Waltera Wangera, který se zasloužil o přenesení tak významné a známé osobnosti jako je Johanka z Arku na filmové plátno a přitom nebyl porušen její "obraz". (Zdroj: Kniha Charlotte Chandler: Ingrid - biografie Ingrid Bergman). (Pavlínka9)

• - Natáčení filmu začalo 15. září 1947 ve starých filmových atelierech Hala Roache v Culver City. (Zdroj: Kniha Charlotte Chandler: Ingrid - biografie Ingrid Bergman). (Pavlínka9)

• - Poslední film režiséra Fleminga před jeho náhlým úmrtím. (džanik)