Žena v černém

• Švédsko

Žena v čiernom

Horor / Drama / Thriller / Mysteriózní

Velká Británie / Kanada / Švédsko, 2012, 92 min

Ľakačky to malo pekne hnusné, až som sa radšej nedívala na telku - asi som príliš ľakavá alebo čo, ale takéto odschoolové vyblafnutia, keď v jednom momente zreve hudba a do obrazu vletí príšera, mi proste nerobia dobre - a zdá sa mi, že celá Žena v čiernom bola postavená na nich. Atmosféra bola slušná a potešil ma Ciarán Hinds, ale všetko ostatné bolo akési... priemerné. Samotný príbeh som poznala už predtým (v originále ma príšerne rozčuľoval hlavný hrdina), hoci si ho presne nepamätám - ale ani ten nepovažujem za extra výnimočný (pravdupovediac, neviem prečo sa kniha stala takou známou). 3* postačia.(21.5.2013)

Jednoduchá hororová báchorka v dokonale atmosférických kulisách anglické přímořské vesničky. Neoriginalita a jednoduchost děje vůbec nevadí (Hammer nikdy netočil intelektuální, sofistikované filmy), co však bohužel vadí: skutečnost, že se film v takovém krásně hororovém prostředí nezmůže - co se týče strašení - na nic jiného než na laciné lekačky podle receptu "ukaž cokoli" + "přidej hlasitost". Vizuálně jsem si ten film fakt užíval (ať už v samotném prokletém domě, tak i ve vesničce), ale strach se nedostavil skoro vůbec. Jediný pohled na ženu v černém ve více než dvacet let staré televizní adaptaci téže předlohy ve mne vyvolal větší záchvěv hrůzy, než se zde povedlo všem lekačkám dohromady. Daniel Radcliffe to odehrál slušně. Závěr zklamal, stejně jako pár velmi rozpačitých scén (paní s psíky, pták v penzionu). Hodnotím 7/10, celkově se mi Žena v černém celkem líbila, bohužel s výše vypsanými výhradami. Doufal jsem v plnou palbu, k té to má ovšem daleko.(24.2.2012)

I've never been so fucking scared like this in my whole life! Nevím, jestli jsem ten večer, kdy jsem se na Ženu v černém dívala, byla v nějakém silném emočním rozpoložení, nebo, co to se mnou bylo, každopádně myslím, že takové stavy jsem snad u žádného hororu ještě nezažila. Byla jsem vyklepaná jak alík a tekly mi slzy "hrůzy", nebo jak to mám nazvat (víte, takový ten stav, kdy se někde oběť schovává před vyšinutým maníkem se sekerou, nebo prožívá šílenou noční můru a strachy začne brečet:) Hned úvodní půlhodinka mi nabídla zhruba šest šokujících lekaček, které mě totálně odrovnaly, a měla jsem dojem, že jestli to tak půjde dál, ve zdraví to nepřežiju. A kdybych se poté zbytek filmu nedodívala s ovladačem před očima, kdykoliv "to" přicházelo, zřejmě by k tomu možná i došlo:) Ačkoliv Žena v černém přináší ten nejklasičtější "Ghost Story," který není v podstatě nikterak originální, ani nijak složitě propracovaný, hustá a značně ponurá atmosféra viktoriánské Anglie a především samotná dokonale děsivá Dáma v černém vše bohatě vynahrazují. Takže v podstatě ta nejtradičněji zpracovaná duchařina, v níž opět figuruje starý, chátrající, "Scary House" s pohnutou minulostí a jeden zlostný duch, mi přivodila pravděpodobně ten nejděsivější status, jakého jsem zatím při sledování hororů dosáhla. A při pohledu na Daniela Radcliffa jsem měla dojem, jako bych se dívala na Richarda Armitage ve studentských letech:)(1.11.2013)

Jako čtenář původní knihy a divák televizní verze z roku 1989 jsem se vznášel v sedmém nebi plném duchů. Atmosféra je tak hustá, že se ani nedá krájet. Parádní lekačky, které jsem naposled prožil u asijských hororů. Jedinou výtkou je Radcliffův mladý vzhled, ale na to jsem si přesto zvykl. BAF!(20.2.2012)

Duchařina jak se patří. Už nesmírně působivá a mrazivá úvodní scéna mě ihned navnadila a naznačila mi, že se mně tenhle snímek pravděpodobně bude líbit. A také že ano. Dostal jsem přesně to, co od hororu očekávám, tj. tu správnou žánrovou atmosféru, napětí a lekačky. K tomu jako bonus naprosto perfektně sedící hudbu, nehostinné prostředí a stejně tak jeho obyvatele, k tomu navíc vcelku děsivé postavy (žena v černém + děti). A ne, neměl jsem větší problém s tím uvěřit Radcliffovi jeho roli. A vcelku mile mě překvapil konec (myslím co do nenaplnění mého skeptického očekávání). Silné 4*, spokojenost.(24.12.2013)

• - V novinách je možné spatřit jméno Arthur Conan Doyle, který v době, kdy se film odehrává, opravdu žil. (Claude Speed)

• - Auto, které ve filmu patří Dailymu (Ciarán Hinds), je Rolls Royce Silver Ghost. Tento vůz patří k nejcennějším vozům na světě a jeho hodnota je odhadována přibližně na 35 milionů amerických dolarů.

• - V jedné scéně jde Arthur (Daniel Radcliffe) do jednoho pokoje a vezme si jednu ze dvou svíček, které se nacházejí vlevo od dveří. Při následném úprku svíčku nemá. Ale na místě, kde by měla tedy být pouze jedna svíčka, jsou opět dvě. (noelcoward73)