Žena v černém

The Woman in Black

Žena v čiernom

Horor / Drama / Thriller / Mysteriózní

Velká Británie / Kanada / Švédsko, 2012, 92 min

Duchařina jak se patří. Už nesmírně působivá a mrazivá úvodní scéna mě ihned navnadila a naznačila mi, že se mně tenhle snímek pravděpodobně bude líbit. A také že ano. Dostal jsem přesně to, co od hororu očekávám, tj. tu správnou žánrovou atmosféru, napětí a lekačky. K tomu jako bonus naprosto perfektně sedící hudbu, nehostinné prostředí a stejně tak jeho obyvatele, k tomu navíc vcelku děsivé postavy (žena v černém + děti). A ne, neměl jsem větší problém s tím uvěřit Radcliffovi jeho roli. A vcelku mile mě překvapil konec (myslím co do nenaplnění mého skeptického očekávání). Silné 4*, spokojenost.(24.12.2013)

Konec zamrazí. Výborná práce se stínem, světlem a zvukovými ruchy, které jsou základem lekaček (takže sound dejte na vyšší level). Nevím jestli je to náhoda, ale opět jsem se nejvíce lekl ve scéně s vránou, tak jako v Messengers. Woman in Black je obalený v slušným hororým kabátu, kterému stačí malinko k nadprůměrnosti v tomhle subžánru.(8.11.2013)

Je to celkom dobrý horor z britskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v devätnástom storočí o právnikovi z Londýna, ktorý dostane za úlohu odcestovať do vzdialenej malej dedinky, kde sa má postarať o jednu pozostalosť, ale na mieste zisťuje, že nie je vítaný, pretože miestni považujú dom za prekliaty a tajomná žena, ktorá v ňom mala bývať má stále zabíjať ich deti. A tak právnik chce zistiť celú pravdu. Spracovanie je celkom slušné, síce sa po dejovej stránke nejedná o nič výnimočné, niečo podobné sa už predsa len dalo viackrát vidieť, ale inak ani v rámci žánru nemám moc čo kritizovať, zaujalo ma to už od začiatku a príchodom do dediny sa to ešte vylepší, na moje prekvapenie sa nejedná len o jeden dom, aj keď ten je tu hlavný, zlo tu má vplyv na celú dedinu, čo oceňujem. A druhá polovica ide kvalitou ešte o trochu hore, žáner horor už je výraznejší, len škoda toho záveru. Nemôžem povedať, že by bol objektívne zlý, ale moc mi to nesadlo, pôsobí to až príliš nedotiahnuto a celkový dojem z filmu nanešťastie zníži. Čo sa týka klasických hororových prvkov, tak síce napätie som moc nepocítil, výraznejšie je možno v dvoch, troch scénach, skôr ma zaujala atmosféra, prostredie takéhoto domu v noci teda dokáže zapôsobiť a preto je druhá polovica prakticky jedna dlhá hororová scéna. Ale spokojný som aj po obsahovej stránke hororových scén, väčšinou využívajú klasické motívy, nechýba otváranie dverí, zhasínanie svetiel a mnohé podobné, ale aj tieto sú celkom dobre zvládnuté a viacero scén je aj dosť zaujímavo podaných, páčila sa mi napríklad tvár v okne, alebo zapálenie dievčaťa. A chválim aj ducha, ktorý hlavne v záverečnej fázi dokáže vyvolať rešpekt. Herecké obsadenie je na tom dobre, Daniel Radcliffe má u mňa prakticky čistý štít, ja si ho s jeho najslávnejšou postavou nezamieňam, keďže z celej série som videl iba prvý diel a ani na ten si už moc nespomínam, ale toto zahral dobre a vidno, že toto nie je americký film, keďže pomaly polovicu filmu je hlavný hrdina sám a nemá potrebu sa rozprávať sám so sebou, čo oceňujem a k tomu viacero sympatických vedľajších postáv, hlavne nápomocný muž. Réžia a technická stránka sú vydarené, chválim pôsobivý vizuál, obdobie devätnásteho storočia a navyše v takomto prostredí má svoje čaro, ani s hororovou atmosférou nemám problém, som spokojný. Škoda toho záveru, bol som pripravený dať lepšie hodnotenie, ale práve ten záver mi to pokazil. Ale inak som spokojný, solídna žánrovka s viacerými výraznými kladmi. 68%(1.9.2012)

// Distribútor: CBS Films // Počet premietajúcich kín v USA: 2,855 // Otvárací Víkend USA: $20,874,072 // Nepatrím síce k hororovým fanatikom, ale viem ohodnotiť kvalitu a Woman in Black ju určite má. Dej je možno jednoduchý a nevyniká ničím výnimočným, no temná a hororová atmosféra áno. K tomu Daniel dokázal, že vie zahrať aj niečo iné, ako kúzelníka a do filmu zapadol kvalitne.(4.9.2013)

I've never been so fucking scared like this in my whole life! Nevím, jestli jsem ten večer, kdy jsem se na Ženu v černém dívala, byla v nějakém silném emočním rozpoložení, nebo, co to se mnou bylo, každopádně myslím, že takové stavy jsem snad u žádného hororu ještě nezažila. Byla jsem vyklepaná jak alík a tekly mi slzy "hrůzy", nebo jak to mám nazvat (víte, takový ten stav, kdy se někde oběť schovává před vyšinutým maníkem se sekerou, nebo prožívá šílenou noční můru a strachy začne brečet:) Hned úvodní půlhodinka mi nabídla zhruba šest šokujících lekaček, které mě totálně odrovnaly, a měla jsem dojem, že jestli to tak půjde dál, ve zdraví to nepřežiju. A kdybych se poté zbytek filmu nedodívala s ovladačem před očima, kdykoliv "to" přicházelo, zřejmě by k tomu možná i došlo:) Ačkoliv Žena v černém přináší ten nejklasičtější "Ghost Story," který není v podstatě nikterak originální, ani nijak složitě propracovaný, hustá a značně ponurá atmosféra viktoriánské Anglie a především samotná dokonale děsivá Dáma v černém vše bohatě vynahrazují. Takže v podstatě ta nejtradičněji zpracovaná duchařina, v níž opět figuruje starý, chátrající, "Scary House" s pohnutou minulostí a jeden zlostný duch, mi přivodila pravděpodobně ten nejděsivější status, jakého jsem zatím při sledování hororů dosáhla. A při pohledu na Daniela Radcliffa jsem měla dojem, jako bych se dívala na Richarda Armitage ve studentských letech:)(1.11.2013)

• - Film měl být původně natočen ve 3D. (Terva)

• - Mark Gatiss byl požádán, aby napsal scénář. (KucC)

• - Ve filmu je možné spatřit dobové hodiny, které navrhoval Martin Wilkinson. (Claude Speed)