Žena v černém

The Woman in Black

Žena v čiernom

Horor / Drama / Thriller / Mysteriózní

Velká Británie / Kanada / Švédsko, 2012, 92 min

"Copák to mohlo vzít jinéj konéc, když zasejc brouzdál kolem týho Čórtova hrádu?" Dílo odvedené s naprostou profesionální zručností a filmařským umem, které sice neobsahuje nic nového, převratného ani nečekaného, ale ono je to spíš dobře, třeba v Insidious se film díky jakýmsi pokusům o inovaci zvrátil do nechtěné komedie (plynová maska proti duchům, ach ty asociace). Radcliffe nekazí, ovšem auru takřka císařskou dodává své postavě můj oblíbený Caesar Ciarán Hinds. Příjemný horor na sychravý večer, kde blata jsou správně mlhavá, mlha správně hustá, v opuštěném domě vše správně trouchniví a vrže, svíčky zhasínají ve správný čas a bledé děti se zjevují v nejlepších chvílích. Má to atmosféru, skvělé prostředí a sympatické hrdiny. Mně to stačilo.(29.2.2012)

Mlha houstne, voda stoupá, mrtvé tváře vykukují zpoza keřů a zvuk houpacího křesla mi ve vzpomínkách přivádí husí kůži i na místa, o kterých se nemluví. Daniel Radcliffe hraje velmi strhujícím způsobem a vstříc všem jeho odpůrcům jsem se musel od začátku usmívat, že Arthura ztvárňuje pojetím, které na Harryho nedává snad ani vzpomenout. S jízdami vlakem na místa plná duchů si sice pokoj nedal, ale Skoro Bezhlavého Nicka nečekejte. Dokud se v pozadí otáčí neznámá silueta, je všechno příjemně mrazivé, ale když se v okně objeví tvář nebo na skle otisk, stahoval se mi žaludek do nepříjemně malých rozměrů. Ženu v černém tak nejvíce svazuje relativně okoukaná dějová premisa, která v závěru stojí před těžkou volbou. Zda přinést happyend, který může být považován za klišé nebo přitvrdit varhanní muziku a čelit riziku přepáleného konce. Jak to dopadlo, se musi divák přesvědčit sám, ale film jako celek i díky opravdu nečekaně působivým momentům a pocitu "jestli se do toho baráku vrátíš, tak to hned vypnu" s přehledem obstál.(15.3.2012)

• Zíza

Mělo to místy tíživou atmosféru, správné tóny, dusno, které by horory měly produkovat, ale bohužel se to vždy tak nějak rozplynulo do neznáma, že člověk ani netušil, jestli se opravdu bál, nebo si to jen namlouval. Hrozně mě rozčilovalo, že se milý Artůrek na nic neptal - posílají ho domů, dějí se divné věci a jeho ani nenapadne se zeptat proč, co, jak, kdy? Mělo to svou záhadu, ale k mému neskonalému zklamání zůstala nevyřešena. Knihu jsem nečetla, ale takhle na mě celý film působí značně nedomyšleně. Harry, tedy Artur to tak nějak zahrál, ale nepřišlo mi to na kdovíjaký výkon. Ale i tak mám pocit, že ze sebe vymačkal, co to dalo, protože prostě podle mě neumí moc dobře hrát... Ale zpět k samotnému filmu a jeho závěru, který se nevyvedl - nejprve si zaplavali v bahně a pak si nechali poplácat vlakem po zádech; přišlo mi to dost samoúčelné, hlavně to potápění v bahně - to aby se do filmu nacpala další ječivá scéna? Kdyby se více rozpletla záhada a já věděla, jestli se bojím nebo si to jen namlouvám... dala bych vyšší hodnocení.(25.7.2012)

Hororů, které fungují, tak jak by skutečně měly je málo. A tak si Žena v černém zaslouží alespoň jedno shlédnutí. Režisérovi se daří snad už od první čtvrtiny vybudovat a udržet hutnou a napínavou atmosféru knih E. A. Poea, či H. P. Lovercrafta. Citlivější divák si opravdu moc neoddychne. Sice jsou zde některé vysloveně zbytečně prvoplánovité lekačky (v mlze se vynoří vozka), ale to už bych asi chtěl po hororu moc.(20.8.2012)

Asi brzo začnu rodit posedlý děti, pokud někdo neprolomí ledy absolutně zatuchlých stereotypů práce se zvukem v hororech. Vážně, co to je za zjednodušovadla, budovat strach (ok, lekačky) primárně na decibelech? Woman in Black je tvrdá rutina. Invence = nula, kniha 'jak dělat horory' = 2x∞. Kouká se na to hezky. I ten Radcliffe na všechno kouká moc hezky. Chodí si takhle z pokoje do pokoje, pojídá rašelinu a zírá. Bohužel mu ale v obličeji není vidět mnoho z toho, co jeho postavě život vzal. Lekal jsem se a příběh bavil. Závěr byl ale hodně z prdele (momentálně si nevybavuji slušný ekvivalent s tak výmluvnou přiléhavostí). Edit: Po té, co se mi film krapet rozležel v hlavě musím uznat, že je víc sexy, než se mi původně zdálo.(16.7.2012)

• - Ve filmu se často vyskytuje číslo 3. Např. 3 dívky, 3 okna nebo 3 opičky. (atapyka17)

• - Skutečná přítelkyně Daniela Radcliffa Rosie Coke byla asistentkou produkce a ve filmu se krátce objevila i jako žena v černém. (KucC)

• - Film měl být původně natočen ve 3D. (Terva)