Květy války

Heng Liu

Xiaoding Zhao

Qi-Gang Chen

Scénografie:

Yoshihito Akatsuka (set dekoratér)

Masky:

William Chang

Toto historické válečné drama plné emocí mě naprosto pohltilo. Příběh se odehrává v čínském městě Nanking za dob, kdy Čínu okupovalo Japonsko. Je to o hrobníkovi (Ch. Bale), který má pochovat kněze místního kostela. Zezačátku mu jde jenom o peníze, ale ve vzniklé situaci je nucen v kostele zůstat a přestrojit se za kněze. V kostele jsou ukryté mladé studentky a později se tam ukryjí i ženy z místního nevěstince. Zezačátku se obě skupiny žen nesnesou ale to se v průběhu filmu mění. Christian Bale je pro hlavní postavu jako stvořený a jeho proměna ve filmu je opravdu skvělá. Pro mě je to jeden z jeho nejlepších filmů. Skvělý příběh zvýrazňuje i nádherná hudba. Za mě 95% :)(4.3.2012)

• verbal

Nažeňte do kláštera uprostřed okupovaného Nanjingu bandu štětek, bandu jeptišek a Batmana a hádejte co z toho vznikne. No, "Batman friggins" to bohužel nebude! Vznikne dvouapůlhodinový hlavobol, u kterého budou citliví jedinci s nevyhraněnou orientací blábolit cosi o dojemném příběhu a emocích a otylým, domácím pipkám se na plotně připalovat svíčková. Já teda viděl další zasranou telenovelu, kýčovitou, nudnou, blbou a k tomu všemu čínskou, ve které chyběly už jen slepé děti, třínohá štěňátka a smutná flašinetářská opička! Pravdou je, že těch pár bojových scén je sice opravdu luxusních, ale ty jsou tam jen proto, aby to soudný, heterosexuální divák nespláchl do hajzlu už během prvních dvaceti minut a absolvoval pak to dvouhodinové martýrium očekávání, jestli se čirou náhodou ještě něco nesemele. A že se toho semlelo!!! Batman zahořel osudovou láskou k jedné z těch upištěných, šikmookých děvek, kompletně převlékl osobnost, sáhodlouze si zapolemizoval o humanitě, touze po svobodě a křestanských hodnotách, přechytračil všechny Japonce s mentalitou pětiletých dawnů, zachránil koho se dalo, ať už si to přáli nebo ne a ujížděl v rozvrzané vétřiesce k zapadajícímu slunci vstříc dalším dobrodružstvím. Prostě Temný rytíř to posral. (citoslovce zvracení)(19.3.2012)

3,5. Christianovi to zase žeriem, ale toho pátosu je priveľa. Pri mojom rozhodovaní sa bijú pôsobivo nakrútené scény ako útek z bordelu na 1 záťah v štýle Children of Men s patetickým sebaobetovaním vojačikov v rade za sebou. Silná látka, sentiment a emócie fungujú, pôsobivosť to má, ale na vyššie hodnotenie by to chcelo väčšiu vyrovnanosť filmu.(8.1.2012)

• Vavča

Yimou Zhang na nejlepší cestě do pekel a k stranickému vyznamenání (už dlouhodobě od roku 2009), film zbytečnější, než předvolební letáky, Nanking z roku 2009 byl mnohem mnohem výše. Neskonale šablonovité, tupé a hlavně prázdné, hvězda je za práci kamery a Christiana Balea. A ta pasáž alá Stolz Der Nation s majorem Li je sakra co? To tady nikomu nevádí, že seriózní filmař, vykrádá Tarantina? Je mi smutno nejen z filmu a jeho tvůrce, zejména však kladného hodnocení ostatních, inu točeno zákeřně nejen pro domácí trh, hanba Vám hříšníci!(6.2.2012)

Zdanlivo nepravdepodobný príbeh bol podaný a zahraný tak, že som uverila.A nie len Christianovi, ktorému som bola pripravená nadŕžať-nebolo treba.A hoci mojim najobľúbenejším filmom od pána Zhanga zostane Klan lietajúcich dýk, nenudila som sa ani chvíľu, či už v uliciach zničeného mesta, či v tej zvláštnej spoločnosti žien a dievčat.Asi aj preto, lebo hrdinstvo s puškou v ruke je jednoznačné, kým na to nenápadné, "nebojové" sa často zabúda.A som veľmi vďačná za to, že na záverečnú party sme my-diváci pozvánku nedostali, po naservírovanom predjedle by sme hlavný chod ťažko zvládli.(1.2.2012)

• - S rozpočtem 94 000 000 amerických dolarů se jedná o do té doby nejdražší čínský snímek v historii. (chelseaman22)

• - Snímek vychází z literární předlohy „13 Flowers of Nanjing“ od Gelinga Yana. (DailyDreamer)

• - Snímek byl v Číně promítán několik dní po 74. výročí masakru v Nankingu. (chelseaman22)