Květy války

Xiaoding Zhao

Qi-Gang Chen

Kostýmy:

Graciela Mazón

Film, který se emocionálně vnucuje a podlézá západním konzumentům asi jako vyšňořená nankingská prostitutka. A stejně jako ona halí prosté jádro pod falešně vznešený zevnějšek. Baleova postava je vlastně nechutně stereotypní "bílý spasitel", který v sobě objeví hluboký soucit s Číňany a američtí diváci se s ním mohou snadno identifikovat -mimo jiné proto, že jej hraje známá hollywoodská hvězda a oba národy sdílejí určitou historickou averzi k Japoncům. Aby byl efekt dokonalý, je většina dialogů přednesena v angličtině (a v dobré polovině těch čínských akorát někdo překládá to, co bylo předtím vysloveno anglicky). Ani válečné scény v první polovině nepřidávají filmu na kvalitě, neb ač jsou z řemeslného hlediska skvěle natočené, ruší svým nadrealistickým heroismem a takřka videoherní nadsázkou (neuvěřitelně schopný čínský sniper vs. rota japonských vojáků s inteligencí ovčího stáda). 50%(27.2.2013)

Řekl bych, že na válečný film, je to teda velká citovka plná slz a dojmů. Nic pro mě. Z debila po procitnutí je kněz a otec dětí, z kurev děvčátka, ze synka kopretinka a z japonců krvelačný hovada a milovníci hudby. Pěknej guláš nám servíruje pan Zhang. Nicméně přisypáním Bala do omáčky je tu něco chutného a v klidu stravitelného. Samozřejmě, že nebýt právě Christiana, člověka ani nenapadne nějaké květy války ochutnávat, ovšem i díky nekončícímu konci a tak trochu jinak válečnému filmu, to nakonec na ty čtyři hvězdy je. 70%(14.2.2016)

Yimou Zhang je nejlepsi cinsky reziser a The Flowers Of War je dalsi uzasny zarez v jeho bohate filmografii. Filmu o okupaci Nanjingu uz sice bylo natoceno nekolik, ale zadny tak krasne a velkolepe, jak je Zhangovym zvykem. Vizualne je to podle ocekavani excelentni, prvotridni valecne sceny ala Private Ryan, pusobiva lokace katedraly s peknou hrou svetel prosvitajicich slunecnich paprsku skrze barevna chramova okna, spousta emoci a krasnych cinanek, proste parada. Pro bezneho divaka je to navic mnohem pristupnejsi i svou castecnou anglictinou a Christianem Balem. Koho zaujalo toto tema, ale prislo mu, ze zobrazena brutalita japoncu je prilis soft a spise ponechana divakove predstavivosti, doporucuji si dat syrovejsi, brutalnejsi, mene libivy, ale nemene povedeny cernobily kousek "Nanjing! Nanjing!" z roku 2009. 8/10(16.7.2012)

Zdanlivo nepravdepodobný príbeh bol podaný a zahraný tak, že som uverila.A nie len Christianovi, ktorému som bola pripravená nadŕžať-nebolo treba.A hoci mojim najobľúbenejším filmom od pána Zhanga zostane Klan lietajúcich dýk, nenudila som sa ani chvíľu, či už v uliciach zničeného mesta, či v tej zvláštnej spoločnosti žien a dievčat.Asi aj preto, lebo hrdinstvo s puškou v ruke je jednoznačné, kým na to nenápadné, "nebojové" sa často zabúda.A som veľmi vďačná za to, že na záverečnú party sme my-diváci pozvánku nedostali, po naservírovanom predjedle by sme hlavný chod ťažko zvládli.(1.2.2012)

John Miller (Christian Bale), se ukryje před japonskými vojsky v katedrále uprostřed Čínského Nankingu. Kromě něj, ministranta a skupiny jeptišek-studentek se zde ukryje také skupinka prostitutek se známého nevěstince. I přes odlišný pohled na cokoliv musí nesourodá skupina najít společnou řeč, aby dokázala přežít uprostřed válečného chaosu... Jako film docela dobrý - až na jednu drobnost, která se bohužel stává u asijských filmů tradicí - pokud film nemá více jak dvě hodiny, tak je brán jako krátkometrážní, a není třeba o něm nijak mluvit. A stejně tak tento - být o hodinku kratší by mu vůbec neuškodilo, a naopak bych si chrochtal blahem, jak se podařilo autorům skloubit západní a východní styl v jednom snímku, se zajímavou zápletkou i hereckým obsazením. Takhle ale bohužel film působil hodně roztahaným dojmem a spousta zcela zbytečných scén bohužel kazí jinak příjemný dojem z celého filmu. Plusem jsou ale rozhodně válečné scény - resp. ta jedna válečná scéna zobrazující (sebevražedný) útok čínských vojáků na japonský tank - ta byla naprosto skvělá.(27.8.2013)

• - Natáčení filmu probíhalo celkem 164 dní. Každý den pak herci strávili před kamerami až 18 hodin. (oje)

• - Snímek byl v Číně promítán několik dní po 74. výročí masakru v Nankingu. (chelseaman22)

• - Christian Bale byl do hlavní role doporučen Stevenem Spielbergem. (oje)