Květy války

Qi-Gang Chen

Kostýmy:

Graciela Mazón
  • Hild

To ne. Vážně by mě nenapadlo, že zrovna tento film zklame. Už dlouho jsem při sledování filmu nezažila tak vnucované emoce a hlavně, aby tak nefungovaly. Emocionální dopad na mě nulový a to říká někdo, kdo podobná silná dramata miluje, obzvláště ta válečná a dojme ho sebemenší maličkost. Některé emoce potřebují v divákovi růst během filmu, to jako vážně byl nutný například ten hrdinský běh vojáků hned v začátku filmu? Samozřejmě, že takové scény znásilňování dívek by se nedotkly asi jen toho, kdo nemá duši, ale já po celou délku filmu jen nevěřícně zírala a říkala si: "Co to má být?". Strašně nepřirozený film, nevěřila jsem mu vůbec nic. A co, že válečné scény jsou výborně natočené, já v nich ale viděla smysl pouze ten, aby se o filmu mohlo říct, že je akční. Navíc naprosto přepálená stopáž. Christian Bale se ze sebe snaží vydat maximum a jeho výkon je to nejlepší na filmu. Chtěla jsem dát původně 3*, ale to by bylo spíše jen z mé úcty k danému tématu a k lidem, kteří tu hrůzu zažili. Téma je to opravdu silné, ale zpracování se nepovedlo. Největší filmové zklamání za poslední měsíce.(8.1.2012)

• J*A*S*M

Tož takové čínské Lidice, akorát asi milionkrát dražší a mnohem lépe natočené. Teď teda trochu kecám, protože kdybych sem začal vypisovat podobnosti mezi těmito dvěma snímky, byly by spíš nahodilé než příznakové, nicméně faktem je, že mě oba prudily úplně stejně. Vizuálně pěkná ždímačka umělých emocí s vynikajícím Balem, toť vše.(9.1.2012)

Je to vydarená historická dráma z čínskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v čase masakru v Nankingu, američan je najatý, aby pochoval miestneho kňaza, ale udalosti ho prinútia ukryť sa v kostole, kde sa zároveň ukryjú aj dve skupiny mladých žien, nevinných študentiek a miestnych pracovníčok nevestinca. A kvôli dlhodobo prebiehajúcim krutostiam američan prevezme úlohu kňaza, aby získal väčší vplyv a mohol robiť to najlepšie, čo sa len v rámci jeho možností za týchto okolností dá. Spracovanie ma síce trochu sklamalo, ale aj tak je na tom stále dobre. Spočiatku ma to až tak moc nezaujalo, v prvej tretine okrem dvoch slušných bojových scén nie je až tak moc o čo stáť, postavám sa ešte nedá dostatočne fandiť a s hlavným hrdinom som mal dosť problém, ale potom sa to už vylepší, síce nejakých skutočne výnimočných momentov tu až tak moc nie je, ale už sa po celý čas veľmi dobre pozerá na premenu postáv, či už američan, ktorý sa z nezodpovedného alkoholika stane slušným a ochraňujúcim človekom alebo aj na obe skupiny žien, ktoré napriek počiatočnému obojstrannému pohŕdaniu si k sebe nájdu cestu a zistia, že aj osoby z rôznych hodnotových rebríčkov majú mnoho spoločného a svoje nezanedbateľné klady. Čo sa týka akcie, tak sú tu len dve bojové scény a obe pôsobia pomerne komorne, odohrávajú sa na malom priestore a zúčastní sa ich len niekoľko desiatok vojakov a pár tankov, ale obe sú skvelo zvládnuté, či už po perfektnej vizuálnej stránke alebo aj zaujímavom obsahu, či už spôsoby ničenia tankov pri prvej alebo taktický boj jednotlivca proti mnohonásobnej presile s nezabudnuteľným zakončením pri druhej. Herecké obsadenie je na tom dobre, Christian Bale mi bol spočiatku veľmi protivný, ale svojou postupnou premenou som si ho v priebehu začal obľubovať a potešia aj zaujímavé ženské postavy, síce tých výraznejších je tu len pár, hlavne jedna z každej skupiny, ale s nikým nemám problém. Réžia je výborná, film na moje prekvapenie pôsobí dosť komorne, výrazná väčšina filmu sa odohráva len v jednom kostole a priľahlom okolí, okrem úvodu a záveru sa dej presunie mimo neho ešte v jednej scéne, ale určite to moc neprekáža, má tu čo zaujať, Zhang Yimou perfektne zvláda akciu, vizuál, ale aj bežné scény a rovnako je na tom aj prvotriedna technická stránka. Síce neviem, prečo si tvorcovia v rámci tejto mimoriadne krutej udalosti s obrovským filmovým potenciálom vybrali práve tento námet a navyše v takejto komornej verzii, skôr by som ocenil prehľad o viacerých skupinách rôznych ľudí na viacerých miestach, ale to je už jedno, hlavne, že aj tento námet je tu podaný dostatočne zaujímavo, je skvelo natočený a aj zahraný a až na menší počet nezabudnuteľných momentov, ako by si táto tématika zaslúžila mu ani nemám moc čo vytknúť. Ale viac mi sadol Nanking Nanking. 76%(24.1.2012)

Řekl bych, že na válečný film, je to teda velká citovka plná slz a dojmů. Nic pro mě. Z debila po procitnutí je kněz a otec dětí, z kurev děvčátka, ze synka kopretinka a z japonců krvelačný hovada a milovníci hudby. Pěknej guláš nám servíruje pan Zhang. Nicméně přisypáním Bala do omáčky je tu něco chutného a v klidu stravitelného. Samozřejmě, že nebýt právě Christiana, člověka ani nenapadne nějaké květy války ochutnávat, ovšem i díky nekončícímu konci a tak trochu jinak válečnému filmu, to nakonec na ty čtyři hvězdy je. 70%(14.2.2016)

Yimou Zhang je nejlepsi cinsky reziser a The Flowers Of War je dalsi uzasny zarez v jeho bohate filmografii. Filmu o okupaci Nanjingu uz sice bylo natoceno nekolik, ale zadny tak krasne a velkolepe, jak je Zhangovym zvykem. Vizualne je to podle ocekavani excelentni, prvotridni valecne sceny ala Private Ryan, pusobiva lokace katedraly s peknou hrou svetel prosvitajicich slunecnich paprsku skrze barevna chramova okna, spousta emoci a krasnych cinanek, proste parada. Pro bezneho divaka je to navic mnohem pristupnejsi i svou castecnou anglictinou a Christianem Balem. Koho zaujalo toto tema, ale prislo mu, ze zobrazena brutalita japoncu je prilis soft a spise ponechana divakove predstavivosti, doporucuji si dat syrovejsi, brutalnejsi, mene libivy, ale nemene povedeny cernobily kousek "Nanjing! Nanjing!" z roku 2009. 8/10(16.7.2012)

• - S rozpočtem 94 000 000 amerických dolarů se jedná o do té doby nejdražší čínský snímek v historii. (chelseaman22)

• - Christian Bale byl do hlavní role doporučen Stevenem Spielbergem. (oje)

• - Snímek byl v Číně promítán několik dní po 74. výročí masakru v Nankingu. (chelseaman22)