Květy války

Qi-Gang Chen

Kostýmy:

Graciela Mazón
  • Hild

To ne. Vážně by mě nenapadlo, že zrovna tento film zklame. Už dlouho jsem při sledování filmu nezažila tak vnucované emoce a hlavně, aby tak nefungovaly. Emocionální dopad na mě nulový a to říká někdo, kdo podobná silná dramata miluje, obzvláště ta válečná a dojme ho sebemenší maličkost. Některé emoce potřebují v divákovi růst během filmu, to jako vážně byl nutný například ten hrdinský běh vojáků hned v začátku filmu? Samozřejmě, že takové scény znásilňování dívek by se nedotkly asi jen toho, kdo nemá duši, ale já po celou délku filmu jen nevěřícně zírala a říkala si: "Co to má být?". Strašně nepřirozený film, nevěřila jsem mu vůbec nic. A co, že válečné scény jsou výborně natočené, já v nich ale viděla smysl pouze ten, aby se o filmu mohlo říct, že je akční. Navíc naprosto přepálená stopáž. Christian Bale se ze sebe snaží vydat maximum a jeho výkon je to nejlepší na filmu. Chtěla jsem dát původně 3*, ale to by bylo spíše jen z mé úcty k danému tématu a k lidem, kteří tu hrůzu zažili. Téma je to opravdu silné, ale zpracování se nepovedlo. Největší filmové zklamání za poslední měsíce.(8.1.2012)

Neskutečné... Takle mě film už strašně moc dlouho nedostal. Od začátku mě přikoval do gauče a já se do filmu ponořil nečekaně hluboko (dokonce sem ani nejedl připravenou véču). Hned od začátku film rozbuší srdce válečnou krutostí, která se pravděpodobně děla po celým Světě, ale takle brutálně a reálně je natočeno malinko filmů. Válečný prvky mi zde přijdou ještě lepší než třeba v Ryanovi. Dál se film proměňuje v brilantní drama, které celou dobu graduje až vygraduje. Bale (jediný známý herec) zpočátku sobecký parchant, který touží po prachách, se postupně promění v sympaťáka, a spasitele pro skupinku mladých studentek. Co je na filmu nejmrazivější, tak způsob, jakým Japonci "řešili" své zajatce (především dívky, ty byly znásilňovány, vražděny a nikoho nezajímalo kolik je jim let). Další krásná věc je láska, která vznikne mezi Balem a neskutečně svůdnou a sečtělou kurtyzánou, která dostala i mě. Též osamocený voják, jehož plán jakým zlikvidoval celou četu Japonců nemá odbdoby. Ještě se musím vrátit na začátek do bitvy, kdy proti hrstce Číňanům vyjely 3 japonské tanky, brr z té beznaděje se chtělo brečet. Ano, u filmu sem uronil slzičku, protože to jinak ani nešlo. Klobouk dolů před režisérém a scénaristou, kteří vytvořili světový skvost, sice trochu nenápadný film, ale jednoznačně stojí za to. Překvapení "tohoto" roku...(17.7.2012)

Řekl bych, že na válečný film, je to teda velká citovka plná slz a dojmů. Nic pro mě. Z debila po procitnutí je kněz a otec dětí, z kurev děvčátka, ze synka kopretinka a z japonců krvelačný hovada a milovníci hudby. Pěknej guláš nám servíruje pan Zhang. Nicméně přisypáním Bala do omáčky je tu něco chutného a v klidu stravitelného. Samozřejmě, že nebýt právě Christiana, člověka ani nenapadne nějaké květy války ochutnávat, ovšem i díky nekončícímu konci a tak trochu jinak válečnému filmu, to nakonec na ty čtyři hvězdy je. 70%(14.2.2016)

Zdanlivo nepravdepodobný príbeh bol podaný a zahraný tak, že som uverila.A nie len Christianovi, ktorému som bola pripravená nadŕžať-nebolo treba.A hoci mojim najobľúbenejším filmom od pána Zhanga zostane Klan lietajúcich dýk, nenudila som sa ani chvíľu, či už v uliciach zničeného mesta, či v tej zvláštnej spoločnosti žien a dievčat.Asi aj preto, lebo hrdinstvo s puškou v ruke je jednoznačné, kým na to nenápadné, "nebojové" sa často zabúda.A som veľmi vďačná za to, že na záverečnú party sme my-diváci pozvánku nedostali, po naservírovanom predjedle by sme hlavný chod ťažko zvládli.(1.2.2012)

Yimou Zhang je nejlepsi cinsky reziser a The Flowers Of War je dalsi uzasny zarez v jeho bohate filmografii. Filmu o okupaci Nanjingu uz sice bylo natoceno nekolik, ale zadny tak krasne a velkolepe, jak je Zhangovym zvykem. Vizualne je to podle ocekavani excelentni, prvotridni valecne sceny ala Private Ryan, pusobiva lokace katedraly s peknou hrou svetel prosvitajicich slunecnich paprsku skrze barevna chramova okna, spousta emoci a krasnych cinanek, proste parada. Pro bezneho divaka je to navic mnohem pristupnejsi i svou castecnou anglictinou a Christianem Balem. Koho zaujalo toto tema, ale prislo mu, ze zobrazena brutalita japoncu je prilis soft a spise ponechana divakove predstavivosti, doporucuji si dat syrovejsi, brutalnejsi, mene libivy, ale nemene povedeny cernobily kousek "Nanjing! Nanjing!" z roku 2009. 8/10(16.7.2012)

• Ni Ni

• - Natáčení filmu probíhalo celkem 164 dní. Každý den pak herci strávili před kamerami až 18 hodin. (oje)

• - Jedná se o druhý kompletně Čínou financovaný film, který má v hlavní roli Hollywoodskou hvězdu. Prvním snímkem byl Inseparable (2011) s Kevinem Spaceym. (DailyDreamer)

• - 99 % celkového finančního zisku snímek vydělal v Číně. (chelseaman22)