Květy války

Xiaoding Zhao

Qi-Gang Chen

Kostýmy:

Graciela Mazón

První polovina maximálně zážitková, válečná atmosféra, zpomalená poezie umírání, průhledy barevnou vitráží na oči rozšířené strachem, obětování ve chvílích, kdy už skoro není co ztratit (jen vlastní život pro záchranu dalších) a Christian Bale jako zhýralý pohřebák... Je pravda, že zpomalené efektní zabijácké záběry ve mně vzbuzují podezření ze záměrů polapit diváka do osidel krásy vizuálu na úkor děje, ale v případech děl Zhanga Yimou se nechám lapit dobrovolně a ráda. Bohužel, druhá část se začala za zlověstného bublání nořit do močálu hollywoodského patosu, předvídatelnosti a neuvěřitelnosti až po krk a od ponižujícího utonutí v husté, páchnoucí břečce ji zachránil jen konec, přesto zážitky vítězí nad rozčarováním.(25.4.2012)

Yimou Zhang v područí internacionálneho štýlu. Ale keďže mu to tam (rutinne) ide, tak prečo nie. Kombinácia melodrámy a skutočne brutálneho vojnového besnenia za účasti hollywoodskej star. Ale znova, ak to funguje, tak prečo nie. Je iba škoda, že záverečná 45 minútovka je už vzhľadom na zvrat, ktorý jej predchádza predvídateľná, a účinnejšia by bola podaná v skratkách. Výsledný dojem je najmä vďaka neuhýbaniu sa násiliu takému, aké bolo, pozitívny. Ono aj ten kvázi medzinárodný konvenčný štýl je účinný, ak sa pracuje so symbolmi, ak sa motívy opakujú a neskôr môžu znamenať poprípade niečo iné. Napríklad povolanie hrdinu tu nie je iba kvôli technickej funkcii, ale aj tej symbolickej. Prepojenie úvodného mužského živého štítu so záverom je taktiež silným momentom tohoto vojnového veľkofilmu.(17.10.2014)

Film, který se emocionálně vnucuje a podlézá západním konzumentům asi jako vyšňořená nankingská prostitutka. A stejně jako ona halí prosté jádro pod falešně vznešený zevnějšek. Baleova postava je vlastně nechutně stereotypní "bílý spasitel", který v sobě objeví hluboký soucit s Číňany a američtí diváci se s ním mohou snadno identifikovat -mimo jiné proto, že jej hraje známá hollywoodská hvězda a oba národy sdílejí určitou historickou averzi k Japoncům. Aby byl efekt dokonalý, je většina dialogů přednesena v angličtině (a v dobré polovině těch čínských akorát někdo překládá to, co bylo předtím vysloveno anglicky). Ani válečné scény v první polovině nepřidávají filmu na kvalitě, neb ač jsou z řemeslného hlediska skvěle natočené, ruší svým nadrealistickým heroismem a takřka videoherní nadsázkou (neuvěřitelně schopný čínský sniper vs. rota japonských vojáků s inteligencí ovčího stáda). 50%(27.2.2013)

Úžasné scény hrdinství jaké jen čínská historie a čínský film mohou nabídnout. Režijní génius Zhang Yimou rozpoutává obrazce vlastenectví, obětování a zůčtování s nepřáteli i minulostí své země. Film kombinuje geniální válečnou akci s poněkud vlekoucí se kostelní zápletkou a tušeným vyústěním. Technicko-umělecká stránka je jako vždy u mistra dokonalá. Epičnost a důraz na obětování a hrdinství vojáků jdoucích v řadě proti tanku mi způsobilo viditelné emoce. Záběry skrze kostelní barevné portály duhově obarvující temnotu rozbořeného Nankingu, válečný styl kamery a rytmika střihu, radost pohledět. Špičkový zvuk, díky kterému zde divák prožije tohle drama více "na tělo" a skvělá hudba posouvající slzy ven z kanálků při střeleckých scénách s majorem Li proti japonské přesile i jako zachránci ztraceného střevíčku.(2.7.2012)

Když kdekoliv čtu o The Flowers of War, tak první co se mi vybaví je naprosto fantastická scéna, kdy jeden voják se snaží co nejdéle odrážet neuvěřitelnou přesilu japonců. Tahle scéna byla dokonalá. Christian Bale v roli kněze místy až trošku přehrával a asi hodně chtěl aspoň nominaci na Oscara. Vizuálně se jedná o bezchybné dílo, které je navíc podpořeno kvalitním soundtrackem a slušnou režii akčních scén. Na druhou stranu kratší stopáž by vůbec neuškodila.(14.2.2012)

• - Jedná se o druhý kompletně Čínou financovaný film, který má v hlavní roli Hollywoodskou hvězdu. Prvním snímkem byl Inseparable (2011) s Kevinem Spaceym. (DailyDreamer)

• - Natáčení filmu probíhalo celkem 164 dní. Každý den pak herci strávili před kamerami až 18 hodin. (oje)

• - Snímek vychází z literární předlohy „13 Flowers of Nanjing“ od Gelinga Yana. (DailyDreamer)