Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

heyda

Abych řekl, měl jsem z toho rozporuplné pocity, podobně jak byl asi rozporuplný samotný Andy. Kdyby to nebylo podle skutečné události asi bych šel o hvězdu níž, protože jsem se docela nudil...bohužel :( ()

mat.ilda

Pokleslá zábava ve filmovém poklesku Miloše Formana a patrně nejhorší biografie, kterou jsem kdy viděla... tedy když pominu Nitro Llewyna Davise, které si ovšem Coenovic vycucali z prstu a Affleckův, rovněž smyšlený, I'm Still Here, přesto se nemohu ubránit podivným pojítkům, která mi ty přetrhdíla asociují. A tak snad mohu ocenit pouze odvahu, se kterou se tvůrce pokusil vytvořit životopisný snímek, stavějíc na nevkusných (a nevtipných) - jak on, tak off stage - gazích. A jaký že byl ten Andy Kaufman vlastně člověk? No přece mešuge - přesně, jak prohlásil jeho otec, byť poněkud opožděně, já byla v úsudku mnohem čipernější. Unešené diváky podezírám ze špatně uchopeného vlastenectví hraničícího s nacionalismem, a vcelku mě i mrzí, že nemohu stejně, jako nemnozí jiní, Andyho humorem neuspokojení, vyzdvihnout pitvoření přehrávajícího Jima Carreyho, který jako by karikoval sám sebe... A vůbec, jednou musí vyjít najevo, že Muže na Měsíci nenatočil Miloš Forman, ale Tony Clifton! Pobídka k zhlédnutí vyšla z klávesnice Frajera42, v rámci filmové výzvy pro rok 2016. ()

Stanislaus

Vskutku skvělé a velmi dobře zpracované biografické dílo od našeho tuzemského rodáka, ve kterém Jim Carrey ukázal, že není jen komik, ale i "dramatik". Danny DeVito také opět potěšil. Chvílemi jsem si říkal, že tohle snad není možné, že je to maximálně přehnané, ale takový asi Andy Kaufman a jeho život byl (já osobně jsem se s ním setkal poprvé). Dávám krásné 4* za skvělou režii, herecké výkony, hudbu, scénář a samotný nápad. ()

Pejpr

Život i smrt Andyho byl jeden velkej joke.. Thank you very much Jim...And noooooow Tonyyyyyyy Cliftooooooon.... ()

Jinny

Jim Carrey v roli šité na míru, jako vždy sympatický DeVito, Courtney Love v čistém a střízlivém stavu! A hlavně Forman ve formě tvůrce na vrcholu sil. Vypráví jako vždycky trochu odtažitě... přesto překvapivě dojemně. ()

Ivoshek

Miloš Forman ve skvělé formě. Jim Carrey dostal šanci ukázat, že umí hrát a on to opravdu umí. Jak jsem ho za to jeho debilní pitvoření ve komediích nesnášel, tak jakmile začne normálně hrát, je vynikající (viz např. Eternal Sunshine of a Spottless Mind). ()

poz3n

Řekl bych tak nějak Formanův standard. Vcelku obyčejný životopisný film o neobyčejném muži, kterého nejen ve své době pochopila zřejmě jen hrstka lidí, a který až do své smrti dokázal mást dokonce i své blízké. Z celého filmu mi jako nejsilnější scéna zůstává (možná kupodivu) ta s lavorem a zakrvácenýma rukama. 8/10 ()

eraserhead666

Problém asi je, že jsem nikdy před tím filmem a vlastně ani po něm o Kaufmanovi nevěděl a nic o ně neslyšel. Filmu se nedá upřít, že je ohledně jeho postavy velmi sugestivní. V mém případě ale tak, že se mi Kaufman jeví docela nesympaticky. Navíc jeho humor opravdu není pro všechny, v mém případě balancuje docela na hraně nesměšnosti respektive vlastní exhibičnosti (která ne vždy nutně působí směšně a humorně pro kohokoliv jiného než jen pro jejího původce). Vyjímkou je Tony Cliffton, ten mi trhá rodidla. To se nutně muselo promítnout i do filmu. který tím pádem může být udělaný dobře, protože vystihuje probíranou tématiku, ale taky může občas nudit ba dokonce i prudit, protože vám její téma nesedí. Hodně mě zklamala Courtney Love, která zde nepředvádí vůbec nic, jen pouhé křoví. Ale zřejmě za to nemůže ona. ()

Peetas

Pokud si někdo myslí, že Jim Carrey je jen komediální herec, v tomhle filmu se mu dostane to, že umí zahrát jakoukoli roli perfektně, stejně jako je perfektní a vyjímečný tento film pro mě. Který film začíná běžícími titulky s herci jako na konci každého filmu a stojí u něj hlavní postava říkající, že tento film je nezajímavý vůbec se mu nelíbí. Pro mě prostě neskutečná podívaná. ()

902 10

milos ma rad (stejne jako ja) andy kaufmana. milose zajima jeho osobnost. milos chce natocit film, ve kterem se dozvime what kind of man byl andy kaufman. milos o tom premyslel nekolik let. milos najmul (cituji) uzasne talentovane scenaristy a do hlavni role chtel jima carreyho nebo eda nortona (...), jedno koho z nich. producenti (nastesti) vybrali carreyho. milos chce zachytit andyho osobnost, k tomu ma patrne stacit jedna uboha kraticka scena z andyho mladi. "a koho to vubec zajima! necham nektere skvele kaufmanovy scenky znovuprehrat carreym a mezi to nasekam ubohou omacku, uplne zbytecnou courtney love a o kaufmanovi tam nebude nic. no? koho to sakra zajima? ja jsem prece milos forman, je vam to jasny? milos forman! tak. " ()

Iggy

Film je úžasnou úvahou o smyslu a formě humoru a v obecnější rovině o tom, co ještě je a co už není umění. Andy Kaufmann, geniálně ztvárněný Jimem Carreyem byl něco jako Arthur Rimbaud v literatuře či Beckett na divadle. Novátor, který povýšil humor na umění a který se narodil na svou dobu příliš brzy. Na filmu není špatný ani jeho sentiment, scéna pohřbu je jednou z nejdojemnějších, jaké znám. ()

Khalesi

Géniovia zostávajú nepochopení, ale Andy našiel aspoň malé záblesky v očiach publika, ktoré dokázal pobaviť, naštvať, ale predovšetkým neustále prekvapovať. Aké originálne a aké potrebné v tejto smutnej dobe... ()

Gary

Filmy Miloše Formana mají zkrátka vždycky něco do sebe.Tentokrát je tady fantastický Jim Carrey,který k jeho i mému velkému údivu nebyl za tuto roli nominovaný na Oscara.Pěkně mu sekunduje i Danny DeVito a všimněte si ho nebo ne,tak i Christopher Lloyd. ()