Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

Anderton

Asi najoriginálnejší Formanov snímok, keď si zo začiatku myslíte, že sa pozeráte na niečo, čo vobec nedrží pokope a nedáva zmysel. Omyl, s postupným odhalovaním Kaufmanových gagov sa mu viac dostávate pod kožu a jeho absurdný zmysel pre humor vám začne pripadať vtipný. Rovnako ako pre Harrelsona je aj Carreyho životopisná postava vo Formanovom filme jeho životnou úlohou. Muž na mesiaci napriek tomu nezaznamenal velký komerčný úspech, na čo sme si už ale u Formana bohužial zvykli. ()

Frajer42

Vzhledem k tomu, že Jim Carrey nepatří k mým oblíbencům, tak jsem zhlédnutí filmu dost dlouho odkládal. Ovšem po zhlédnutí této jeho zběsilé one man show, jsem si ho takřka zamiloval. Rovněž v mých očích dost výrazně stoupl i Miloš Forman a mohu ho tedy zcela právem považovat za nejlepšího režiséra českého původu. Muž na měsíci je nádherný super vtipný příběh(věřte, že nepřeháním a moje výbuchy smíchu nebyly hrané) o strašně zajímavé postavě komika, provokatéra, mystifikátora a hlavně všestraného umělce Andyho Kaufmana, který měl začátky své kariéry komika docela rozporuplné. Hodila by se zde použít slova: ,,Představení bylo natolik špatné, že herci museli na jeviště vystupovat alespoň ve dvou, aby v případě střetu mělí převahu nad publikem." Ovšem Andy Kaufman si našel svoji cestu ke slávě a obdivu. Víc prozrazovat raději nebudu, protože bych vám ukradl velmi příjemný filmový zážitek, který každého diváka, který se na film teprve chystá, určitě čeká. Miloš Forman má svoje řemeslo vskutku zmáknuté. Má neuvěřitelný čich na výběr herců. Stejně jako do Přeletu nad kukaččím hnízdem patří Nicholson, tak sem patří Jim Carrey. Jsem si zcela jistý, že nemohl vybrat lépe. Miloš Forman si však skvěle dokáže vyhrát s emocemi. Přesně ví, kam přidat humor a kam se hodí troška té tragédie. Vše v ideálním poměru, aby divákům zprostředkoval nezapomenutelný filmový zážitek. V hodnocení jsem docela váhal. Film brzy nasadil naprosto čisté 5 hvězdičkové tempo, ale v závěru už byl mírně udýchaný a ani zdaleka tak vtipný. Protože to však Formanovi i Carreymu za hodnocení předchozích filmů, tak trošku dlužím, tak zde kapánek přídám a dám plný počet, což je hodnocení, které nedávám často. Jen tak pro představu...Poslední jsem dal 8. 12. 2011 filmu Warrior. Jo a navíc je to přesně 1000. můj komentář. ()

boshke

To, co jsem z počátku na Muži na Měsíci oceňoval, se v průběhu filmu otočilo proti němu. Andy chtěl dělat věci po svém a nechtěl si nechat od televize ani od jeho fanoušků samotných ("udělej Latku!") diktovat, jak je má bavit. Jeho humor jsem však časem přestal úplně chápat nebo mi za něj bylo trapno. A stejně jako jsem se z počátku obdivoval Carreyho herectví, tak mi začalo, kvůli jeho věčnému pitvoření a přehrávání, lézt krkem. Je to škoda, neb Muž na Měsíci se rozjížděl dobře a prostupovala ho taková podivně sympatická atmosféra... 60% ()

Kothy

Zajímavý Formanův film o nepochopeném a střeleném baviči Andy Kaufmanovi ztvárněným Jimem Carreym. Ten lidi bavil například tím, že se je snažil naštvat nebo že pořádal mezipohlavní wrestling. A když řekl svým přátelům, že má rakovinu, tak mu to nikdo nevěřil... "Víte, kdo se smějě v sitcomech? Mrtví lidi." :D ()

swamp

Od tohohle snímku jsem čekal úplně něco jiného..ale jsem opravdu rád, že jsem se dočkal toho, čeho jsem se dočkal! :) Výtečný Carrey pod taktovkou výtečněho Formana..prostě krása! Mírně mi to připomínalo The Truman show..a nejen kvůli Jimovi. Andy to prostě umí rozbalit! :) ()

RUSSELL

Jeden z nejlepších životopisných filmů, jaký kdy byl natočen. Tvůrci filmu plně pochopili Andyho Kaufmana a vytvořili tak skvostný pomník jeho života a odkazu. Oceňuji, že látka je předkládána s dostatečným odstupem, aby si divák mohl sám vytvořit svůj vlastní obrázek o tom, kdo byl Andy Kaufman. Není nám na sílu tlačeno, abychom si mysleli to a to, je na každém, co si z filmu odnese a jak bude na Andyho nahlížet. Asi ne každý dokáže jeho tvorbu docenit, ale rozhodně není pochyb o tom, že šlo o velkého inovátora zábavního průmyslu, jenž dělal za každou cenu věci po svém. Jim Carrey zde předvedl dle mého názoru nejlepší herecký výkon své kariéry a je až k neuvěření, že za něj neobdržel nominaci na Oscara, rozhodně si ji zasloužil. Man on the Moon je neobyčejný film o neobyčejném člověku od neobyčejného režiséra s neobyčejným hercem v hlavní roli. Andy Kaufman je jen jeden... a stejně tak Jim Carrey. ()

nascendi

Životopis človeka, ktorého meno ani tvorbu nepoznám, by ma mal niečím zaujať. Nemal by to byť problém, ak išlo o geniálneho komika a mystifikátora. Humor je však dosť zradná záležitosť. Na rozdiel od Chaplina, ktorý dokázal ostať na správnej strane, aj keď balansoval na hrane humoru a sentimentality, Kaufmanov "způsob humoru zdá se mi poněkud nešťastným" pretože príliš často (na môj vkus) skĺzaval do trápnosti. Uznávam, že to bolo výborne zahrané. Bolo by ťažké nájsť iného herca, ktorý by sa v tejto úlohe vyrovnal Jimovi Carreymu. Akosi mi to však nevystačilo na vyššie hodnotenie. ()

PetrPan

Muži na Měsíci jsem se pořád vyhýbal, na disku mi na něj sedal prach už velmi dlouho, americkou šantánovou "komiku" zrovna nemusím,většinou se totiž vtipům typu : "Moje žena mi vyprala spodky a ony se srazily" ...hahaha, nesměju. Bylo pro mne však překvapivým zjištěním, že ten Kaufmanovic magor v podání dalšího magora Carreyho se mi líbí, protože takhle vykutáleně si dělat prdel úplně ze všeho a hlavně z tupého amerického yankeeho to chce mít pod čepicí ( jestli mozek to nevím, ale něco tam měl:) ()

WANDRWALL

Jeden z vrcholů dosavadní kinematofragie. Nejlepší role pro J. Carrey. Film nezískal Oskara jen skrz ten fakt, že ve filmu hrála Courtney Love. Inu důkaz, že důležitější ve světě lidí je pověst člověka, než obsah filmu. Něco podobného se dělo i v přípdě filmu "Lid versus Larry F." Ve Formanově hlavě tenhle film zrál velmi dlouho. I když není podepsát ve scenáři, tak jde hlavně o jeho scenář. Ale M.Forman to prostě dělá tak, že mu stačí honorář za režii, takže přenechá honorář za scenář svým pomocníkům. Jak říkal J.Novák o knize o M.Formanovi - "Co já vím", že je sice napsaný na obalu, ale je to hlavně práce M. Formana. Mimo jiné si při tomhle filmu uvědomuji, jak je dobře, že M.Forman uspěl díky "Přeletu nad kukaččím hnízdem", jelikož díky tomu mohl později natočit tak skvělé filmy o člověku, lidech, kam patří nepochybně právě tenhle film. Na začátku tohoto filmu byl zážitek M.Formana ze starších časů. Někdo z jeho známých ho upozornil, že je nedaleko nový klaun, a že stojí za to ho vidět. M. Forman se šel na něho podívat. V sále bylo docela plno. Na pódium přišel chlapík, E. Kaufman a měl v ruce knížečku povídek. Velice neobratně začal mluvit o obsahu jedné povídky. Byla to křeč. Nikdo se nesmál. Potom, když dokončil své pojetí povídky ve verbálním znění, tak zalistoval ve knize a našel tu povídku. M. Forman dál o tom vypravoval, že to bylo tísnivé, neb jak to vypravoval, tak to bylo k nepřečkání, jak to bylo nudné a on si ještě myslí, že teď když ji čte, tak se tomu někdo bude smát? V duchu litoval, že na něho šel, že se nechal napálit, a potom pocítil - "I had sorry for him." Litoval jsem ho. Jenomže jak se tak zmítal ve svých hořkých pocitech, tak najednou se kolem něho začali lidi smát. A on taky. A nevěděl proč. A vykašlal se na racionalitu, a začal se bavit a přát tomu člověku, tak jako ostatní. Dále M. Forman říkal, že ať už si o něm myslí každý co chce, tedy o Andym Kaufmanovi, tak měl sledovanost každou sobotu v pořadu "S.N.L." mezi 30 - 40 miliony Američanů. A tento fakt stojí za PŘEMÝŠLENÍ... O čem film vlastně je...? Stačilo. K tomuto filmu! ()

Arsenal83

Asi som to nepochopil, ale pre mňa suverénne najhoršia komédia s Jimom Carrey, jednoducho sílené, bez šťavy, utrpenie dopozerať do konca. ()

Willy Kufalt

Buď to Jim Carrey vážně není mým šálkem čaje nebo za moje nesympatie k němu tady může jím ztvárněná postava Andyho Kaufmana (možná platí obojí), ale u Carreyho potažmo Kaufmanových komických vystoupení jsem se v tomto filmu až na drobné výjimky příliš nebavil. Ba co hůř, často jsem neměl daleko od ošívání se trapností a u některých čísel (speciálně u opakovaného wrestlingu s porážením mladých žen) jsem i trochu trpěl a nechápal, v čem má humor či vtip spočívat. Po hodině a půl se stalo, že mě Carrey alias Kaufman (místy také alias Clifton) konečně začal úspěšně bavit a to během hry na konga s rozezpíváním publika i následného skeču s babičkou. To vše za velkého orchestrálního doprovodu, kdy jsem si předváděnou drsnější mystifikační šou začal nakonec i chvíli užívat. Celkově mi poslední půlhodina sedla asi nejvíc, možná tím, že se více dívá na Kaufmana i jako člověka mj. ve vztahu k jeho krásné partnerce, a moje dojmy včetně závěrečných scén výrazně pozvedla. Miloš Forman natočil životopisný snímek, který formou takřka dokonale kráčí v prvcích předváděné Kaufmanovy komiky, zejména co do různých vypravěčských mystifikací. I samotný příběh vzestupu a kariéry kontroverzního komika cosi do sebe i v rámci nahlédu do zákoutí šoubyznysu na různém stupni měl, jen jsem se na stejnou vlnu dostal příliš pozdě. Z větší části mi dojmy zachraňovala řada herců ve vedlejších rolích, např. Paul Giamatti a hlavně Danny DeVito, který ač profesionální herec s mnoha zkušenostmi mi tu často svým výkonem evokoval dřívější formanovské neherce. [65%] ()

Vitason

Andy Kaufman byl umělec. Uměl pracovat s lidskými emocemi a lidé ho buď milovali, nebo nesnášeli. Kam se hrabe dnešní Borat. Dlouho mě žádný film tolik nepobavil a zároveň nedojal. To co zde předvádí Jim Carrey je něco neuvěřitelného a za Andyho by si zasloužil oscara. Další výraznou osobností filmu je pan režisér. Duo Forman/Carrey už od úvodních titulků říká ,,Připravte se na bláznivou jízdu!" A opravdu nic jiného Vás nečeká. Nejšílenější střípky z Kaufmanova života vytvářejí zábavnou mozaiku. Forman si od počátku hraje s divákem na kočku a na myš. Když už si říkate, znova mu na to neskočím, stejně vás dostane. K tomu musím ještě pochválit R.E.M. a skvělý dojemný konec bez patosu a musím dát 5*, nebo si z vás celou dobu dělám prdel a film je na odpad:) ()

Bachy

Sakra, co tohle bylo? Nejspíš to pro mě nebylo naposledy, co jsem Man on the Moon zhlédl. Velmi zajímavý snímek. Humor Andyho jsem vůbec nepobíral a neviděl na něm nic směšného a tak nějak jsem byl 70% filmu lehce zklamán. Na konci jsem si říkal, že můžu s čistým svědomím dát 5*. Proč taková změna? To právě vůbec netuším, buď mě nakonec vzalo to, že jsem pořád nevěděl, co je pravda a nebo to prostě umocnila ta závěrečná hitovka R.E.M. + pohřeb ()

Happens

Andy Kaufman byl ve filmu tak neuvěřitelně až hrozivě podobný sobě. Mistrovské životopisné dílo o jednom z nejzvláštnějších a nejpozoruhodnějších showman 20. století. Je ho škoda. Jeho humor jsem chápal. ()

klerik

Nezvyčajný, svojím spôsobom brutálny film, ktorý začne dávať zmysel až kdesi za polovocou. Osobitá atmosféra, trápne dusno, Carrey vo vytržení... Celkom tvrdý oriešok, aj napriek tomu že je to Formanovka... ()

Chrustyn

Andy Kaufman byl fakt podivín a exkurze do jeho života je stejná jako on. Někdy vtipná jindy ne. Někdy zábavná a někdy ne. Výkon Jima Carreyho byl výborný ale film mě moc nevzal. ()

dopitak

Nerad jsem zase na druhém břehu, ale mně se ten film prostě nelíbil. Nudné, příliš šílené, než aby to bylo zajímavé. Pro mě úplná ztráta času :-( ()

SeBig

Skvěle zpracovaný film o zesnulé hvězdě Andy Kaufmanovi. Náš český rejža si stím poradil a udělal všechno do nejmenších detailů. Vše co kdo o Kaufmanovi nevědel má tady.. já Andyho Kaufmana neznal a po tom co jsem viděl film mi přišel jeho příběh velmi zajímavý. Skvělé. ()

marhoul

První polovinu filmu jsem si nebyla jistá, jestli chápu. Pak jsem to přestala řešit a nechala se unášet a rozesmívat jednoduchou formou Kaufmanova humoru a najednou vše do sebe zapadlo a byl konec. A byl smutný, což se však dalo tušit. Co mě ale ohromilo, byl výkon Jima Carreyho. Dostal mne, naprosto nekompromisně a navždy. Andyho Kaufmana jsem neznala, stejně jako většina lidí v našich šířkách. Pro mne to ale vždycky bude osobnost, kterou uvidím v Jimovi. Skvělí byli i Giamatti, Courtney Love, Danny de Vitto a další... Dobrá hudba, střih i konečná dávka emocí...To vše vede k mému závěru, že pan Miloš Forman natočil zase jeden skvělý film, který je bohužel nedoceněný, ale věřím, že si své publikum našel! Je cítit, že ho zúčastnění točili s chutí. Hodnotím maximálním počtem hvězdiček. ()