Vinnetou

• Německo Winnetou & Old Shatterhand (více)

Epizody(3)

Nejen americké televizní společnosti dnes hledají inspiraci v osvědčených filmových hitech minulého tisíciletí. Také němečtí producenti se rozhodli zajistit si pozornost diváků resuscitací klasických titulů. Vedle plánovaného přepracování legendárního válečného dramatu Ponorka si dle očekávání největší publicitu vysloužila třídílná resuscitace ikonického náčelníka Apačů Vinnetoua. Ten, ačkoli původně pochází z knih Karla Maye, je v mysli německého a východoevropského publika neodmyslitelně spojen s barvotiskovou filmovou sérií z šedesátých let. Filmy v hlavních rolích s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem se mezitím staly pro některé až fanaticky vyznávaným generačním kultem a jakékoli nové zpracování tudíž čelilo výzvě, jak se s touto tradicí popasovat. Tvůrci zaštítění produkční společností RatPack, která pro televizní stanici RTL projekt nových adaptací realizovala, se zaštítili heslem, že každá generace bude mít svého Vinnetoua a rozhodli se pro radikálně odlišné zpracování, které namísto plakátového hrdinství a dobrodružkové naivity upřednostní inspirace stylem moderních amerických westernů. Milovaným filmům minulého tisíciletí vzdali hold několika malými odkazy a poctami, především čestnými party pro některé z dosud žijících představitelů německých indiánek jako Gojka Mitiče, Mario Adorfa či Marii Versini. Poučit se také nechali v tehdejším řešení natáčecích lokací a celkovém tvůrčím přístupu. Nové filmy tedy také fingují krajinu Divokého západu chorvatskými exteriéry a po vzoru starých adaptací přistupují k původním knihám Karla Maye s velkou mírou scenáristické volnosti.

Třídílná televizní minisérie zpracovává nejikoničtější příběhy, přesněji řečeno ty, které patří mezi nejoblíbenější z původní filmové série. Konkrétně tak diváci znovu, ale nanovo uvidí první seznámení syna náčelníka Apačů Vinnetoua a greenhorna, jenž posléze vejde ve známost jako Old Shatterhand, v druhém filmu s nimi budou odhalovat tajemství bájného pokladu na Stříbrném jezeře a v posledním dílu zažijí poslední společný boj legendární dvojice hrdinů. Ačkoli k Mayovým knihám nové adaptace přistupují velmi volně, oproti oblíbené sérii filmů z šedesátých let zachovávají jeden zásadní rys knih, a sice, že ústředním hrdinou, který díky své síle posléze dostane od indiánů jméno Old Shatterhand, je sám Karel May... Do role Vinnetoua byl obsazen uznávaný mladý albánský herec Nik Xhelilaj, který musel před natáčením podstoupit důsledný fyzický trénink, aby roli statného bojovníka dostál. Old Shatterhanda ztvárnil německý herec charakterních rolí Wotan Wilke Möhring, jenž coby zanícený fanda mayovek byl nabídkou role unesen. Part Nšo-či připadl původem mexické herečce Iazue Lariosové a německý komediální herec Milan Peschel se ujal úkolu zosobnit Sama Hawkense. Stranu záporáků v hereckém ansámblu vedou výteční němečtí představitelé Jürgen Vogel coby zlovolný násilník Rattler, Fahri Yardim jako zlatem poblouzněný bandita El Mas Loco a Michael Maertens coby sadistický syn ropného magnáta Santer Jr. (Česká televize)

ydenbroy

Nevypadá to vubec zle a navic je zpracovani bliz Mayovu originálu. Potěšilo me i zapracování původního soundtracku. ()

pop.z.pop odpad!

teda takto zmršit krásnou předlohu od Karla Maye je na trest smrti :/ Nudné ztvárnění postav bez duše, divákovi to může připadat jak nějaké béčkové zombie melodrama. Kdosi tam pořád chodí nebo jezdí na koni, občas se tam někdo ožere, padnou dvě tři facky, nějaký ňouma vystřílí zásobník ze strojní pušky a spadne most :/ Žádná akce, škaredá nšoči, sluníčko Old Shatterhand s tupým výrazem a divný Vinnetou s modrou bradou. Nuda jak prase, špatná kamera a výprava o moc horší než původní verze natočená před více než 50ti lety!!!!! K tomu přidejte úplně vypatlaný scénář a německou produkci a je tu odpad jak sviňa!!! ()

tata22

Přiznám se, že jsem člověk staršího data narození a Vinnetou byl pro mně asi vůbec první film v kině. Dodneška mám ty filmy rád a dívám se na ně prakticky každý rok. Obavy z nového nastudování byly velké, moc jsem opravdu nečekal. Byl jsem celkem příjemně překvapen. Jen souhlasím, že charisma hlavních hrdinů mně neoslnilo, asi bych vybíral jiné, výraznější typy hrdinů. Old Shatterhand byl moc starý, Vinnetou zas moc mladý, Sam Hawkins zase dost divný ale co, myslím, že pokus dobrý. Uvidíme co další díly... ()

pan_Bily

Souhrnný komentář ke třem dílům (nevím zda budou ještě nějaké další): Nic pro nostalgiky a zarputilé milovníky původních filmů (což jsem i já). Omáčka s příchutí pohádky a romantiky je pryč a je tady jen syrový příběh reality tehdejší doby, jak to asi třeba mohlo vypadat. Dejme tomu, proč ne. Ovšem Old Shatterhand, který si vožere d...u a ráno se na pokoji u slečny ze „sociálních služeb“ ptá jak se tam dostal, to u mě není žádný Old Shatterhand. A Vinnetou, který si musí svojí stříbrnou pušku ukrást mexickému banditovi.... To jsou jen některé příklady z mnoha věcí se kterými se nemůžu smířit. Navíc si myslím, že k těmto příběhům ten nádech pohádky a romantiky prostě patří. Záleží ovšem jaký kdo k tomu má osobní vztah. De facto stejná situace je např. u Robina Hooda s Costnerem vs. nový s Crowem, ale tam jsem třeba novou verzi přijal naprosto v pohodě, vůbec mi to nevadilo. Taky asi je to i tím, že tam to je kvalitní film. Tady, i když si tedy odmyslím, že to je Vinnetou, tak filmy jako takové stejně žádnou velkou filmovou kvalitou neoplývají. PS: knihy jsem nečetl, takže srovnávání, která filmová verze je či není blízká knižní předloze, vůbec neřeším. ()

irmari

Jo! Je to zvláštní, ale jako celek to na mně zapůsobilo. Moc jsem to nečekala, protože klasický Vinnetou byl a vždy bude mou první velkou platonickou láskou. Ale tento film je pro mě vlastně přesně tím, čím má být. Příběhem, jak to tak asi mohlo ve skutečnosti být, kdyby to skutečnost byla :-) Má reality přesně tak akorát a přesto zůstává fikcí. A tak to má být. Prostě klasický Vinnetou je jako čtení příběhů o legendě: kde hrdinové jsou ještě většími hrdiny, všechno je heroické a epické. A tento "reálný" příběh je jako když ti někdo prostě a jednoduše vypráví o tom, co prožil. Líbil se mi Olda, který se stal naprosto uvěřitelným a reálným, prostě normálním člověkem. Na Vinnetoua jsem si musela trochu zvykat, ale už během prvního dílu mně přesvědčil. Nerušilo mně ani to, že indiány opět hráli ne-indiáni (snad kromě Nšo-či), byli mnohem uvěřitelnější než v klasické verzi (určitě tomu napomohlo používání reálného jazyka -nebo jeho částí? - nedokážu posoudit). Hvězdičku jsem ubrala za 2.díl, který mi trochu pokazil celkový dojem, protože to poněkud přepískli s hlavním záporákem, už to byla trochu moc fraška. Ale jinak se mi tenhle mini-seriál bez problému zařadil do celkového příběhu. Howgh. ()

mikeleon

prekvapivo veľmi dobre sledovateľné, vtipné a páči sa mi aj zakomponovanie Karla Maya priamo do deja seriálu, dobré herecké výkony, mňa seriál zaujal videl som len 1 časť. ()

funesfilm

Sklamanie, to ani nie. Treba sa v mysli pozrieť iným smerom. Pôvodná séria zo 60. rokov minulého storočia bola skôr o zábave, o stvárnení úplne inom, v tej dobe tak výraznom. Táto podoba z roku 2016, je niečo ako Tanec s vlkmi. Je to vážnejšie. Sú v ňom odkazy. Je smutné, že Američania sa nepúšťajú do filmov o Indiánoch. Nevedia asi akoby odprezentovali slabú stránku ich histórie, v ktorej zlyhali všetci tí, ktorí chceli zmeniť zo dňa na deň, z týždňa na týždeň, Nový svet, domov už predtým žijúcich ľudí, žijúcich v harmónii s prírodou. Severoamerickí tvorcovia nechcú, nemôžu...Možno sa hanbia za neúspech a to i v súčasnosti o súčasnosti. Dôležité sú iba víťazstvá, nie prehry. Nemci sa toho chopiť museli, aj na základe pôvodu tvorcu predlohy a chopili sa veľmi dobre. Poznať, že ide skôr o televízne dielo, no výsledok nad očakávania. Dôležité je nepozerať naraz obidve verzie mysľou a očami, starú a novú. Nie je to Vinnetou, ako poznáme. Hodnotenie zatiaľ na základe prvého dielu. ()

wlad81

mne sa to pacilo. jasne, ze to nebude ako povodne dielo, ale v tom je uz riadna davka sentimentu, Lex Barker a ten druhy, budu stale top a nezabudnutelni. Pre nas starych budu stale jednotky, novych divakov uz ale asi sotva oslovia. Toto moze, hoci to ma urcite miesta, co by sa dali vylepsit aj s tym slabsim rozpoctom (napr. pocet stanov Apacov by signalizoval, ze nejde o nejaky mocny kmen, ale o kmen pred zanikom, atd). Celkovo lepsie tri hviezdy, pozeralo sa nato dobre. Update po druhej casti: Silno uberam hodnotenie, toto bolo hrozne. Povodne strieborne jazero je najlepsie zo vsetkych dielov, toto neponuklo vobec nic. Po tretej casti: ta bola zase celkom dobra a zlepsila dojem po tom zbabranom jazere. Za mna ok, aj ked to tie svoje muchy malo, nebol to urcite nejaky velky prepadak. S tymi povodnymi filmami tazko sutazit. ()

ghandalf

Skoro všetko čo bolo na pôvodných verziách geniálne je preč. Postavy nemajú charizmu, príbeh napätie a humor a čo je najhoršie, hudobný doprovod je takmer nulový. Čo nám to tvorcovia naservírovali? 2* za pekné technické spracovanie a tvár vinetoua, ktorý sa trochu podobá na Pierra Briceho...pustím sa zase radšej klasiku. Ps:dal som šancu aj druhej časti, ale je to to tá istá pesnička o ničom ()

JurajKa odpad!

Ty mňa urobiť a ja ťa potom milovať biela tvár. To pekné, ako tie bodky na nebi keď to veľké svetlo nie na nebi... ty silný muž. A ja taká nežná z veľký indiánsky kmeň. Ty nemať strach, ty v tom mokrom vo voda neutopiť, keď naučiť plávať... Iba chvíľu som mohol počúvať tento debilný dabing v neurčitku. Evidentne Nemci natočili tohto nového Winnetou-a preto, aby sa ich národ nebál prijímať utečencov z Afriky, ba naopak, aby si uvedomovali to, že ich noví susedia budú ich "bratia". Posledné slová - TENTO FILM JE OBROVSKÝ GRC!!! ()

Maidenhead

Sklamanie. Ocakaval som ze konecne niekto tu genialnu knihu pretavi do skveho filmu. Toto bola premrhana sanca ako tejto genarecii, ktora pozera stareho Winnetoua s posmechom vytriet zrak! A co z toho? Aby som nebol len kriticky tak je fajn ze sa objavilo vo filme meno Karl May. Je fajn ze sa to tocilo okolo zememercstva a budovani trate. Ale to asi tak vsetko. A tolko hodenych veci za hlavu na ktore som cakal a vobec sa nedockal. Tesil som sa na mr. Henryho, na Dicka Stona a Willa Parkera, na lov mustangov, na suboj s grizlym a potom jedenie tych jeho lab. Nic z toho a to uz ani nehovorim o tom ze Kleki - Petra po tom ani sedivy vlas. Charakteristicke crty Winnetoua by som bol este ochotny zhltnut ale z Old Shatrerhanda urobili viac hlupaka ako niekoho kto ako greenhorn ohuroval aj skusenych zalesakov. Nocny utok indianov s pochodnou to som neveril vlastnym ociam. 2 hviezdicky ale so zatatymi zubami len preto lebo Winnetoua "milujem". ()

car0dejnica

Všetci porovnávajú film so starým filmom, knihami a čo je horšie aj s realitou. O Mayovych knihách (ktoré som čítala takmer všetky a niektoré aj niekoľko krát) je dávno známe že s realitou majú pramálo spoločne. Staré filmy takisto nevychádzali z kníh od slova do slova. Dívam sa na film ako čistú tabuľu a možno aj preto sa mi nová adaptácia páči, rovnako ako aj výber hercov. Old Shatterhand v podaní Wotana Mohringa sa mi dokonca viac blíži k postave z kníh ako Lex Barker (ktorého som inak dosť "zrala" v detstve). Je viac hlbavy a pochybuje. Aj Nšo či ako sebavedomá silná žena sa mi pozdáva viac ako nesmela krehotinka. K Winnetouvi nemám žiadne výhrady, možno mohol byť starší. Dej je len veľmi voľne vychádza z kníh, vymýšľa nové príbehy a dobrodružstvá. Niektoré momenty sa ani mne nepozdávali, napr. ako prišiel Shatterhand k henryovke, alebo Sam Hawkins bol predsa Shatterhandov partak od začiatku nie náhodný okoloidúci, ale celkový dojem je veľmi dobrý a vracia ma nostalgicky do detstva. ()

padina

1. Díl - Dobře, odhlédnu-li od knižní předlohy i klasické série, byl by to prostě německý "western" tzv. "na motivy". Kdyby hlavní postavy nenesly slavná jména. V tom případě fak(t) zmetek. Už úplně mimo jakoukoli mou schopnost tolerance je: Havajsko-woodstocková Yvone Přenosilová jako šamanka (!) Nšo-či - nahaté Apačky "aby si divák nemrava přišel na svý" - pološílený notorda Tangua - "vtipná" etuda, jak primitiv Indián neumí rozbalit čokoládu - hystericky řvoucí Karel May ožralý na krupici - Vinnetou nedbající období smutku zcela proti tradicím a Wakan-tankovi - pokřik Apačů hu-hu-hu-hu - svěření obrany osady malému klukovi - sebevražedný Číňan, který svůj teroristický čin přežil - Sam Hawkins ex machina - vítězný tanec tančí ženy??? - Sam Hawkens dostal zpět svůj skalp ukořistěný kdys Inču-čunou........SPOILER: Pokrevní bratrství se jako nekoná????? Nojo, ono vlastně není proč. :-( ..............Co se mi líbilo: Hudební reminiscence na klasickou sérii, ( což se sem ale absolutně nehodilo, protože až příliš zdůrazňovala, že tohle je něco úplně jiného) - že Karel May byl podobný svým podobenkám - že zjevem příjemně překvapil Vinnetou (když zrovna neměl modrou bradu) - že Gojko Mitič je dosud frajer => hodnotím jednou * --------- 2. díl - totální paskvil - SPOILER: stříbrná ručnice od Mexikána??? Zabili jste Sama, parchanti! :-D - wtf??? Odpad ()

stadler

Všetko tu už bolo vlastne napísané. Vcelku dobrý výber herca ktorý hral Olda Šetrného avšak hral ho podľa príšerného scenára, absencia Klekí-Petru, opilec Tangua ktorý sa v treťom dieli reinkarnuje do pilota z Dňa nezávislosti, priblblý Sam Hawkins "pripomínajúci mývala, ktorý si v skalpobanke vyberá svoj skalp", šlapka Annabelle zvaná Bella ( pamätáte si čiernovlasú Bellu z prvého dielu?) narážka na Ribanu s Wiunetouovým pitomkom a mnoho ďalších nezmyslov. Tiež som sa tešil, že nový Winnetou bude podľa knihy ale keby sa táto trilógia volala Orlie pero a jeho biely brat El Inženero, tak by to bolo asi lepšie. Ak sa nemýlim tak v druhej časti sa ten profesor volal Prášil a úplná pecka na záver ako Čech z Prahy prišiel vykonať vendettu na Santerovi jr. Ako sa vraví, celé zle...!!! ()

mdf

Právě teď jsem dokoukal všechny tři díly a můžu říci,že se to kultovní opravdu nestane.Nevím,jestli jsem zklamaný a nebo mám smíšené pocity.je to natočeno ve stylu Tanec s vlky a nebo Poslední Mohykán,ale k již zmiňovaným,to má opravdu daleko.Albánský model Winnetou (Nik Xhelilaj) a německý Old Shatterhand ( Wotan Wilke Möhring )byla docela dobrá volba.Nostalgii trochu vyvolávaly scény ze známých míst a ponurá hudba.Celé tři díly by se dali sestříhat do jednoho a byl by to nabitý film,takhle bylo dost nudných scén a mimo odpálení mostu a pár rádoby přestřelek žádná akce.Nejvíce mě ale dostala věta,že POLÁCI JSOU VŠICHNI ZLODĚJI(tři poláci jdou Old Shatterhandovi pomoc stavět na haciendu)...........to budou mít radost,až se to v Polsku bude vysílat..........ač jsem od toho nic nečekal,tak jsem se přistihl,že přetáčím scény,protože mě to nebaví,určitě by se to dalo natočit lépe,svižněji,vice akce atd. ()