Philip, Lars a Jozeph jsou tři mladíci po dvacítce, kteří milují víno a ženy. Jenže jsou stále panicové. Pod záminkou ochutnávání vína se vydají na cestu do Španělska s vidinou prvních sexuálních zážitků. Nic je nemůže zastavit – dokonce ani jejich handicap: jeden je slepý, druhý na vozíku a třetí zcela ochrnutý. Hasta la vista! vypráví příběh o lásce, síle přátelství a chtíči. Příběh o humoru jako jediném prostředku, který pomáhá vyrovnat se s nelehkou situací, o silné touze jako největším hybateli lidské snahy bořit hranice. Člověk ovládaný touhou dokáže věci, o kterých netušil, že je může zvládnout. Přitom její naplnění bývá až druhotné.V této road movie je cesta důležitější než její cíl. Film vznikl na motivy skutečného příběhu Asty Philpota a jeho přátel. (oficiální text distributora)

Lanark

Pro ty, kteří mají radši jih než sever. Třeba to bude znít divně, ale při sledování Enthovenova snímku jsem si nejvíc vzpomnínal na různé závislé i nezávislé americké road movies a teen komedie o klasických puberťácích, kteří myslí jen na to jedno. Jasně, zhulených rastamanů ani jablkového koláče se tu nedočkáte, ale ta atmosféra tam prostě je a bylo by ode mne pokrytecké, kdybych jen kvůli tomu, že jsou hlavní postavy hendikepované, nad tím zavíral oči. Ono ostatně ani Enthoven nemá čisté svědomí, když do hlavních rolí obsadil herce, kteří hendikep jen předstírají a kteří(ne všichni) by jinak klidně v nějaké teen komedii hrát mohli. Ale on ostatně ani Asta Philpot, podle jehož životního příběhu je snímek natočený, nemá označení "disabled" rád a ve svém životě mu opravdu není věrný. Takže bych to nakonec Geoffreymu ani neměl za zlé, že se chtěl vyhnout vážnému pohledu, který je možná zodpovědný a sociálně uvědomělý a kdesi cosi, ale zároveň nebetyčně nudný. ()

C0r0ner

Podobné Nedotknutelným, hlásalo ČSFD. Logická povinnost. Nicméně Belgičani nepředvedli nic než průměrné drama, které má k jakémukoli z popisků hodně daleko. Není to ani drama, ani komedie, leda tak to road movie. Sice jsem se nenudil, ale jakmile film skončil, řekl jsem si, že vlastně můžu zapomenout úplně všechno, co jsem za poslední dvě hodiny viděl. 55% ()

campix

To je tak, když se vám u nějakého filmu splní všechna vaše očekávání. Hasta la vista! je opravdu černá komedie. A co jiného byste asi čekali o příběhu tří handikepovaných mladíků, kteří si snaží uspořádat road trip do Španělska především proto aby si vrzli. Komedie to je místy opravdu velmi vtipná, ale kdo čekal nějaký Roadtrip nebo něco takového bude zklamán. Hasta la vista má úroveň a nezpochybnitelné kvality. Škoda, že jsme se na ni nedostali ve Varech. Jedna věc mě ale docela dost mrzí a tou je konec filmu. Skončí, tak jak to čekáte zhruba od 20té minuty. No to je škoda, jinak hodně fajn podívaná. ()

Wormboy

Namet je dobry, traja handikepovani chalani sa snazia ako mozu, avsak cele je to take nijake. Chce to byt vtipne, co sa filmu nie velmi dari (pousmial som sa asi len dva tri krat), chce to hrat na city, co sa filmu nedari vobec a chce to ponuknut uveritelny nahlad do zivota postihnutych ludi, co sa filmu celkom aj dari. Zaverecny dojem vsak zostava neurcity. Druhy krat urcite nemusim. A popri Klepani na nebesku branu, s ktorou si Hasta la vista uplne pyta porovnanie, prehrava belgicky film vo vsetkom. ()

papaJA21

V posledních letech se s filmy o postižených či umírajících teenagerech toužících po sexu či lásce roztrhl pytel. Trh s klasickými teenage sexy komediemi se již zřejmě naplnil. Ovšem v tomto případě nelze mluvit o prvoplánové zábavě. Hasta la vista je skvostný film s výborným scénářem a perfektními hereckými výkony. Postavy jsou napsány a ztvárněny věrně a obdivuhodně plasticky. Senzační je už samotné obsazení postav, které funguje vážně na jedničku. Především Tom Audenaert se mi strašně líbil. Samotný příběh není nijak složitý či převratný, ale díky scénáři a hereckým výkonům určitě nenudí. Jen ten konec je mírně předvídatelný a sklouzává k zažitým klišé. ()

URBAN

Noo tento typ komedií mám rád jenže toto bylo něco uplně jiného než bych čekal . Zpočátku jsem byl nadšený . Postižení co jedou do bordelu , ale během chvíle to moje nadšení opadlo . Prakticky žádný humor , žádné trapné situace a když už to vypadá že by z toho mohlo něco vzejít tak zase nic . ( 13:5.14/MAC ) ()

chelseaman22

Kvalitativně to na Klepání na nebeskou bránu (1997) nemá, ale po stránce emocionální nám příběh tří Vlámu nabídne přehršel veskrze pochmurných myšlenek a pocitů. Výborné belgické drama s přímým tahem na bránu. Notně diferenciované chování tří účastníků dává dohromady něco výjimečného, což je ilustrováno na hodnocení. Po Lovu (2012) nejlepší evropské dílo roku 2012. 89% ()

Jizni Tlapa

Vtipná komedie, o tom žádná. Úrodně vybrané herecké obsazení, všední kamera a sem tam vtipný scénář. Čtyři, ale slabší. Pokulhávající balanc na hranici udržitelného dekora. Nedostatečně vytěžený potenciál tří hlavních hrdinů mi jednoduše nedovolí zasadit chybějící pátou... ()

Johnny.ARN

Veľmi rozpačitý snímok. Porovnávačke s Nedotknuteľnými sa asi nevyhne. Tamto bola tiež dobrá blbosť, ale mala viac svetlých a zábavných momentov ako toto. Tu sa veľmi ide po citoch, čo po asi hodine už prestane diváka baviť. Kopec absolútne nepotrebných scén ( sprcha) ma unudilo k smrti. Fakt kvalitne spravené bola tá atmosféra v bordeli. Herci fajn, celkom vierohodne hrali. Neviem, nejak sa ma to nedotklo. 2 z 5 ()

LiborGondek

Komedie moc ne, spíše příběh s velmi silným emočním požitkem a bohužel dalším, ne zrovna šťastným koncem. Velmi podobné filmu Uvnitř tančím, který je možná ještě o malinkej chloupek lepší. 75% ()

Mrkvič

Zase taková pecka to nebyla. Čekal jsem hodně bláznivou jízdu, když to má takový základ, ale občas jsem radši přepnul na celkem nudný fotbal. Vtípky na adresu postihů byly občas zdařilé a díky slepci jsem se párkrát zasmál víc, než jsem čekal. Jenže dva z postihů byli pěkní sráči a dramatická poslední část mě nechávala chladným. Někde v kině se spoustou podobně laděných lidí okolo by to asi bylo lepší, ale v telce trochu lepší půrměr. ()

elanius

(121/2013) / Nebola to žiadna bomba, ale celkom príjemne sa na to pozeralo. Herecky OK, len celkový pocit z filmu bol až moc civilný, asi som už ovplyvnený americkými podobami scenárov o handicapovaných postavách. Chcelo to trošku väčšiu iskru, trošku vyšperkovať koniec filmu. V rámci európskych filmov podobného razenia odporúčam rozhodne Knocking On Heavens Door. (6/10) ()

progression

Trošku jsem se obával, že to bude jedna z mnoha "panických komedií", ale nebylo tomu tak. Belgičani natočili skvělou a vyváženou tragikomedii mixovanou s dramatem i road movie tématem. Tragikomické scény jsou dokonale vyváženy scénami dramatickými, humornými i silně emočními tak, že se divák ani na chvíli nenudí a má i o čem přemýšlet. Je to současně i hodně silný film o přátelství a také o vývoji vzájemných vztahů. Zdánlivě se toho až tak moc neděje a přitom se toho "děje" hodně moc. Z mnoha nezapomenutelných (tragikomických i emočních scén) jen namátkou : "tisícihvězdičkový" hotel Claudine, slepý autonavigátor s mapou sedící na předním sedadle, hodně emotivní stisk rukou i vícekrát opakovaný motiv "trojvláčku". Film má dost společného např. s "Klepání na nebeskou bránu", "Nejlepší muži", či "Nedotknutelní", ale přitom je natočen dosti originálně a vyváženě a za známějšími filmy nezůstává vůbec pozadu, i když jeho konec je trochu předvídatelný. ()

sskrblik

Nevěřte plakátu, který ve vás může evokovat, že si poslední jízdu postižené trojce pořádně užijete. Počet vtipných momentů by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Hasta la Vista! je spíše sociální drama a pokud hledáte podobný film, kterému nechybí vtip, raději doporučím komerčně profláklé Intouchables. Pro mě osobně konsternování. ()

Mishqo

Ďalší z filmov ktoré rúcajú bariéry. Road trip 3 postihnutých kamarátov za "odpaňovaním". Autor ich nevykresľuje ako dokonalých ľudí a nesnaží sa nasilu žďýmať z diváka emócie len kvôli tomu že sú chalani postihnutí, ale zobrazuje ich ako normálnych ľudí, každého so svojimi chybami. Zároveň okrajovo rýpe aj do dlhotrvajúceho konfliktu medzi Flámskom a Valónskom. Film je strašne úprimný, milý ale aj zábavný. K úplnej spokojnosti mi tam niečo chýbalo ale aj tak výborné. :) ()

Sany33

Podľa môjho skromného názoru, je vynikajúci nápad zabitý nízkym rozpočtom. Celkovo vás tento film pobaví aj rozplače a to je tá kombinácia ktorá väčšinou získava to najväčšie hodnotenie. Avšak, keď sa jedná o film a nie divadlo ide aj o precíznu kameru, vhodne vybrané interiéry a exteriéry a predovšetkým oživenie deja niečím čo si divadelné kulisy nedovolia alebo nemôžu dovoliť. Film ma hneď od začiatku zaujal. Však príbeh 3 hendikepovaných chalanov na ceste za prvým sexuálnym zážitkom, to je predzvesť buď absolútne morbídneho fiaska alebo skvelej komédie. Ale nikto by nečakal, že sa s príbehu nakoniec stane dráma, ktorú budete opúšťať so slzami v očiach. ()

dANo

Vtipné, dobre zahrané a aj keď tu už bolo niekoľko (hlavne európskych) filmov s podobným námetom, tak sa tu našla aj nejaká tá originalita. Poteší a neublíži... ()

Autogram

Dali by sa očakávať Prcičky pre hendikepovaných, ale ono je to vo filme trošku ináč, hlavne vážnejšie. Namiesto tvrdého humoru sa riešia oveľa zložitejšie veci, no miesto pre srandu sa určite nájde. Aby to nabralo reálne kontúry, tak netradičná partia sa nezaobíde úplne bez asistencie a tak pomoc od mamuta je vítaná. Zo začiatku iba veľmi vlažne, skoro s nechuťou, čo sa časom zmení očakávaným spôsobom a práve v tom dokáže divák čítať scenáristovi text niekoľko strán dopredu. To hlavné sa ale dozvie až na úplnom konci, či sa cieľ misie naplní alebo nie. ()

Mr.KarlAdler

Filmy o postižených jsou vždycky vtipný a dojemný (minimálně jedno z toho, ale většinou obojí najednou). Tyhle dvě základní ingredience prostě obsahují a divák se s tím po těch všech nedotknutelných nebo uvnitř tančících spokojeně smířil. Co k Hasta la Vista? Vlámština - parádní jazyk. Takovej Philip mi svou výslovností dokonce připomínal Sebulbu ze Star Wars. V samotným příběhu je ocenění hodná ta realističnost a nepřibarvenost většiny stopáže. Dobře, Mamut je skutečně hnusná (Helenka Růžičková zamlada), ale zároveň si nejsem jistej, jestli by se k nim nějaká štíhlá a mladá pipina hodila víc. Humor není koncentrovaný do originálních hlášek, ale vychází spíš z jednotlivých situací, tolik typických pro slepý nebo nepohyblivý. Čili opět - sledoval jsem nejspíš naprosto reálnou jízdu tří paniců za dobrodružstvím, žádnej Eurotrip. O to víc mě mrzí ten klišovitý a totálně sentimentální závěr bez výraznější pointy, kvůli němuž mi nejspíš Hasta la Vista v paměti moc dlouho nezůstane. ()

22. Dny evropského filmu

22. Dny evropského filmu