X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (CinemArt)

meatball

Po Wolverinovi asi nejlepší X-Men (a že to teda nějak nežeru). Ale za jedno musím tvůrcům x-tra poděkovat, tedy za obsazení Petera Dinklage do role hlavního záporáka. Ten malej skrček si to fakt zaslouží!!! ()

robfi

Dal bych tomu klidně i tři nebo čtyři hvězdy, ale tenhle díl nepřinesl nic nového, co by mě zaujalo a nějak už se mi okoukala zelenooká zrzavá parodie na Kill Billa s modrýma šupinama. Když k tomu připočtu, jak mi leze krkem americký komplex z toho, že si zabili Kennedyho a prohráli Vietnam, čímž je asi tak shrnutý děj první poloviny filmu, nemohlo to dopadnout tentokrát s hodnocením lépe. Naštěstí v druhé půlce přestal být scénář odrazem amerického podlomeného sebevědomí a rozuzlení mělo aspoň trochu hlavu a patu a drželo se sci-fi - fantasy. Takže nakonec dvě hvězdičky. Chyběl lepší záporák, mohlo tam být více akce a méně politického kecání. Dost se bojím, že v dalším pokračování můžeme očekávat zmutovanou Al Kajdu a magnetické 11. září 2001.... P.S: Kdepak jsme to viděli létat střely z pistole hrooooooozně poooomalu ? Nevykrádá nám tu někdo náhodou něco z Matrixu ? :) ()

SelfishMan

To co jsem vzhledem k tématu cestování časem a názvu očekával, jsem nakonec dostal. Slušný dějový chaos, který místy zapomíná na to co bylo, nebo to případně ještě popírá. Hlavně, že máme do budoucna opět na čem stavět a především vydělávat. Neb nová x-menovská budoucnost otevírá opět nepřeberné možnosti a bylo by škoda osvědčenou značku nechat ladem v dnešní době, kdy jsou komiksy tak strašně v módě. Ten reboot sice šel možná udělat i logičněji a třeba i víc přímočaře, ale co bych nechtěl. Jinak je to samozřemně dost dobře řemeslně odvedeno. ()

Terezasch

Tyto a jim podobné filmy mám velice ráda, proto nebývám při hodnocení tak přísná, jako u žánrů, které mi sedí méně. Nicméně X-meni si pět hvězdiček zaslouží. V ději není těžké se orientovat, dává to celkem i smysl, a ani na vteřinku jsem se v kině nenudila, což mě v hodnocení vždy zásadně ovlivňuje. Když jdu do kina na sci-fi, neočekávám hluboké myšlenky, ani zamyšleníhodná poslání. Očekávám zábavu a adrenalinem nabitou jízdu, u které budu mít možnost vypnout mozek. Days of Future Past tato očekávání nadmíru splnila, není co vytknout. ()

Scaevola

Fádní otázka "o čem že to bylo?" už nestačí, důležitější je ptát se "proč že to bylo?" A tady celý film selhává hůře než poslední Rosomák. Podivná zápletka přeskakující zdánlivě efektně mezi časovými rovinami je nic neříkající, žádným způsobem nevtahujíc do příběhu nebo fikčního světa, a tak je v konečné platnosti zcela lhostejné, kdo a při jaké příležitosti hrdinsky obětuje vlastní život v boji proti odosobněným monstrům. Příliš mnoho postav dusí sebemenší možnost sympatií a k tomu je nutno přičíst nelogické zvraty a jednání hrdinů. Pak už nezbývá než se ptát, proč udělit alespoň minimální hodnocení? Ale což, restart se podařil, takže se můžeme bát dále... ()

cobislav

Na wolverina jsme zvyklí spíše jako na tvrďáka, než na otloukánka, přesto dle mého ještě lepší než First Class. 85% ()

paradoxman

V dobrém slova smyslu nejvtipnější mutanti ever. Ten Jackmanův trénink, co jsem našel na webu, bude asi fakt pecka, když z něho dokázal vytesat takového golema. Film se po skvělém úvodu trochu roztříští, ale o skvéle vymyšlené, provedené a hlavně ukázané triky není nouze a tak jsem se bavil až do konce. Singer stále umí a nebojím se ani v tomto dílu odvrácené, ale za dva roky navrátivší se, Apokalypsy. ()

Wolftalon

Příběhy, kde se vrací v čase a mění se budoucnost, jsem nikdy neměl rád. A to z jednoho prostého důvodu - téměř vždy postrádají logiku a člověka pak akorát bolí hlava, jak se snaží pochopit, co se to tam děje a jak je tohle ksakru možný. Schválně jsem použil spojení "téměř vždy", jelikož tentokrát jsem si nemusel okusovat nehty při přemýšlení nad cestováním časem, které by při závěrečných titulcích nakonec vyústilo záchvatem zoufalství, nad tím, že pro samé dumání vlastně nevím, o čem to bylo. I přes riskantní tématiku jsou zkrátka noví X-meni konzistentní a pokud prominu, že se mi někdo snažil nakecat, že při správný mutaci DNA budu moct přesouvat vědomí časem (které se pak nevysvětlitelným způsobem vynoří v jiné budoucnosti, bez přítomnosti oné overpowered mutantky) , tak jim nemám moc co vytknout. Je super, že se povedlo sehnat původní herecké obsazení a nedošlo tak ke zklamaní fanoušků série. Příběh, který defacto navazuje na První třídu, je dramatický, plynule se vyvíjí a nenechá nikoho na pochybách, že scénář dal asi pěkně zabrat. Ani jednou jsem neměl touhu chytit se za hlavu a říct si, že tahle scéna byla fakt pitomá a pokud tam nějaká byla, tak se jí podařilo perfektně zamaskovat. Herecky se mi opět nejvíc líbil McAvoy, který tentokrát měl o něco víc navrch nad Fassbenderem, Jackman badass jako obvykle :). Nejlepší ale byli akrobatické kousky Mystique, která rozhodně neprošvihla hodinu aerobiku a i modrá vypadla zatraceně dobře :D Jsem jen zvědavý, jak si tvůrci poradí v dalším díle s tou změněnou historií, jen abych u něj zas nemusel moc přemýšlet... ()

david666

Po skvělé První třídě jsem se hoodně těšil. A to jsem asi neměl. Ne, že by film byl špatný ale chybělo mi tam nějaké to překvapení, taky Jennifer mohlo být více. Pořád ale nadprůměr vedle třeva Spidermanu a Iron manů ()

Enzo555

Najslabší diel obľúbenej série. Ani jedna zapamätateľná scéna, snáď len ta spomalená Quicksilverova v Pentagone, ale aj to sme už videli inde. McAvoyov Profesor X je extra neznesiteľný, prefňukal polovicu stopáže, hotový Sturm und Drang, spolu so stále ešte pubertálnou Mystique. Z Wolverina sa stala paródia seba samého, Storm ani neviem, či tam bola, Jedna hviezda je za pokus o tému cestovania v čase ()

Mr_Corny

Čistá, pútavá a nevšedne strhujúca odysea. Film, ktorý divákovi vráti nostalgicky zafarbené spomienky na predchádzajúce diely. Keby sa naskytla príležitosť, rád by som povedal klišé vetu: "držte sa, pokúsim sa ich zdržať!" ()

Polter1

Je to zmes rôzných vecí, ktoré sme už videli snáď tisíc krát. Klišé, ako sub zero, ohnivý muž, cestovanie časom, ako T2, vojna vo Vietname atd. Nič nové ()

Bruce_cz

Prostě ne! Jako fanoušek původní trilogie jednoduše nejsem schopen akceptovat, že tímto kouskem se všechen děj pohřbí v alternativní budoucnosti (či minulosti?). Propos hlavní důvod je ten, že Budoucí minulost celou dobu vehementně pomrkává a odkazuje na ostatní X-men filmy (nespočet flashforwardů na děj s Phoenixem), ale v samotném závěru se od nich zcela distancuje. To je jak si v restauraci objednat váš oblíbený hovězí steak, celou dobu koukáte do kuchyně, jak to tam kuchař perfektně připravuje a na talíř dostanete jehněčí žebírka... A ke všemu sečteno a podtrženo, celý příběh už poXté vypráví to samé, tj. stále se opakující boj jedněch za zničení lidí (ano, Magneto) a jejich záchranu (Xavier). Místo aby série udělala krok do budoucnosti (která vypadá celkem lahodně), dělá krok zpátky a plácá se v pseudointelektuálních rozpravách nad smyslem lidské/mutantí existence a táhne se od ničeho nikam. V tomto případě jen doufám, že pokračování konečně bude mít koule a X-meni dostanou rovnocenného protivníka. Bojovat stále dokola proti Magnetovi (v libovolném věku) je už dosti nudné. ()

Merenre

Asi nejlepší počin, co sem ohledně této bandy a wolverina viděl. Vynikající McAwoy a Fasbender a scéna s tím rychloněm v kuchyni petagonu je opravdu kulervoucí. ()

Ruadek

Naprostá šílenost, opravdu hodně přitažená za vlasy. Nevím kdo přišel s nápadem "restartu" změnou minulosti ale tohle opravdu moc logicky nefunguje. Na druhou stranu efektně podaná věc, která to naservíruje na zlatém podnosu s áčkovou produkcí a trochou emocí. Docela zklamání, First Class pro mě zůstává nejlepším dílem série i nadále. *** ()

Nicole32

Druhý diel ,,mladých,, X-menov ma bavil trošičku menej ako ten prvý. Ani sama neviem povedať prečo. Možno ma jednoducho až tak nezaujal príbeh tohto dielu. To je však moja osobná výčitka. Ináč je film po všetkých stránkach rovnako dobrý ako predošlý pre niekoho aj lepší. Napríklad máte v jednom filme Hugha Jackmana, Jamesa McAvoya a Michaela Fassbendera a to je ťažký kaliber charizmy. Dočkáme sa aj návratu ďalších starých postáv, čo bol pre mňa trošku problém. Keďže sa stretávame s takým obrovským počtom postáv, tak mnohé nemajú vo filme adekvátny priestor. Napríklad taká Anna Paquin sa tu objaví doslova na tri sekundy. A to ma trošku rušilo. Noa ten koniec ma tiež prekvapil aj keď neviem či pozitívne alebo naopak. Na jednej strane ma zaliala príjemná nostalgia, ale tým pádom scéna s ľuďmi v Xavierovej kancelárii posiela všetky predošlé diely série významovo úplne do hája. Každopádne, nejaké otázky zostali ešte nezodpovedané a nejaké nové sa naskytli (potitulková scéna) čiže sa ostáva len tešiť na apokalypsu a dúfať, že sa dočkáme zvyšných odpovedí. ()

Standey

Super díl a úplně TOP (spoiler) byla scéna kde si Speedy Gonzales užívá svůj malý kolotoč :D :D A ta hudba do toho, no paráda :D ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem