Reklama

Reklama

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů

(seriál)
  • Slovensko Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov
TV spot 2
Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 3 h 31 min (Minutáž: 52–53 min)

Režie:

Petr Nikolaev

Kamera:

David Ployhar

Hrají:

Roman Zach, Ondřej Novák, Milan Bahúl, Vilém Udatný, Radka Fidlerová, Marian Roden, Vladimír Javorský, Josef Abrhám, Branislav Polák, Bořík Procházka (více)
(další profese)

Epizody(4)

Obsahy(1)

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů. Jména, která zná každý z nás, ale kolik z nás opravdu zná jejich příběh? Jejich život, jejich skutky, jejich myšlenky – i jejich utrpení. Čtyřdílná výpravná historická rekonstrukce se snaží zachytit vše podstatné v životě slovanských věrozvěstů, a nejen to – příběh putování bratří z Konstantinopole přes Velkou Moravu až do Říma zobrazuje kulturní, politické, náboženské i společenské rozmanitosti té doby a dává jedinečnou možnost poukázat na význam budování Evropské integrity, solidarity a vzdělanosti. Evropské národy neudrží pohromadě ani moc, ani ekonomický zájem, pokud nebudou stát na silném morálním a duchovním základu. Cyril a Metoděj se zasloužili o vznik prvního slovanského písma, o rozvoj slovanské kultury, o překlad Starého zákona a mnoha dalších křesťanských textů, o vytvoření nového právního řádu a položili základ moderní české státnosti. Zásadním způsobem ovlivnili historii všech slovanských národů, za což jim náleží titul Patroni Evropy a Apoštolové Slovanů. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele marvan k tomuto seriálu (1)

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů (2013) 

Po velkonárodním kýči Lidice devastuje Nikolaev další milník české historie. A je to tak nevýslovně blbé, že ani nevím kde začít. I národněbuditelské snahy, byť z principu sami o sobě vyžadují kvůli široké akceptovatelnosti sníženou míru soudnosti a inteligence, mohou být projeveny alespoň s minimální mírou vkusu. Ovšem to co předvádí Nikolaev je diletanství ve všech myslitelných směrech. Nikolaev se vydává na cestu časem zpět do dob demagogických velkokýčů Otakara Vávry. Ono by to bylo blbé i kdyby to vzniklo padesát let dozadu, ale jak takováhle kravina mohla vzniknout dnes mi rozum nebere. I samotná struktura vyprávění je jen svědectvím totální neschopnosti tvůrců, filmová pohlednice otrocky ilustrující slabomyslnou vyprávěnku. ()

Reklama

Reklama